Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1958. évi 26. törvényerejű rendelet

a tanító- és óvónőképzésről

1. § (1) A tanítók és óvónők képzésére a művelődésügyi miniszter felügyelete és közvetlen irányítása alatt álló, felsőfokú intézményként működő tanítóképző intézeteket, illetőleg óvónőképző intézeteket kell létesíteni.

(2) A Tanítóképző Intézet keretében gyakorló általános iskola, az Óvónőképző Intézet keretében gyakorló óvoda fenntartásáról kell gondoskodni, az intézetek hallgatói számára pedig diákotthont kell létesíteni.

(3) Tanítóképző Intézetet, vagy Óvónőképző Intézetet csak az állam tarthat fenn. Az intézetek számát és székhelyét a művelődésügyi miniszter a pénzügyminiszterrel és az Országos Tervhivatal elnökével egyetértésben állapítja meg.

2. § A Tanítóképző Intézet feladata az általános iskola I-IV. osztálya számára, az Óvónőképző Intézet feladata az óvoda számára művelt, hivatásukat értő és szerető, kommunista világnézetű és erkölcsű tanítók, illetve óvónők képzése.

3. § (1) Az intézetek és a keretűkben működő intézmények élén az intézeti igazgató áll. A gyakorló általános iskola igazgatójának munkáját a Tanítóképző Intézet igazgatója, a gyakorló óvodát vezető mintaóvónő munkáját az Óvónőképző Intézet igazgatója irányítja.

(2) Az intézeti igazgatókat munkakörük ellátásában igazgatóhelyettes támogatja.

(3) A Tanítóképző Intézet tantestületének tagjai az igazgatóhelyettes, az intézeti tanárok, valamint a gyakorló általános iskola igazgatója és tanítói; az Óvónőképző Intézet tantestületének tagjai az igazgatóhelyettes, az intézeti tanárok, a gyakorló óvoda vezetője és mintaóvónői.

(4) Az intézeti igazgatók, tantestületi tagok, valamint adminisztratív és technikai dolgozók kinevezésének módját a művelődésügyi miniszter szabályozza.

4. § (1) A tanulmányi idő a Tanítóképző Intézetben három, az Óvónőképző Intézetben pedig két év.

(2) A művelődésügyi miniszter az intézetekben - eltérő tanulmányi idővel - levelező oktatást is szervezhet.

(3) A felvételhez általános gimnáziumi érettségi, vagy ezzel egyenértékű képesítés és felvételi vizsga letétele szükséges, a felvétel korhatára 30. év, a levelező oktatásban 40. év.

5. § (1) A Tanítóképző Intézet és az Óvónőképző Intézet tanulmányi rendjét, óratervét és tantervét, vizsgarendjét, szervezeti, működési és fegyelmi szabályzatát a művelődésügyi miniszter határozza meg.

(2) Az intézetekben szükséges munkaköröket, bértételeket, a dolgozók létszámát, az oktatók kötelező heti óraszámát, valamint a hallgatókat érintő juttatások és térítések rendszerét a tanító-és óvónőképzés sajátos feladatainak és az intézetek felsőfokú jellegének figyelembevételével a művelődésügyi miniszter a pénzügyminiszterrel, a munkaügyi miniszterrel és a Pedagógusok Szakszervezete elnökével egyetértésben állapítja meg.

6. § (1) A Tanítóképző Intézet, illetőleg az Óvónőképző Intézet hallgatói a tanulmányi rendben meghatározott tanulmányok elvégzése és sikeres államvizsga után az általános iskolák I-IV. osztályaiban működésre jogosító általános iskolai tanító, illetőleg az óvódákban működésre jogosító óvónői oklevelet kapnak.

(2) A művelődésügyi miniszter által kijelölt intézetekben nemzetiségi nyelvű tanulmányok folytatása és ennek megfelelő államvizsga alapján hazai nemzetiségi nyelvű általános iskolában, illetőleg óvodában működésre jogosító oklevelet is lehet szerezni.

7. § (1) A jelen törvényerejű rendelet szerint szervezett intézetek első évfolyamai 1959. évi szeptember hó 1. napjával nyílnak meg. Az 1950. évi 43. számú tvr., illetőleg az 1950. évi 42. számú tvr. alapján működő tanító- és óvónőképzőket fokozatosan meg kell szüntetni, a céljaikra rendelt vagyontárgyak felhasználásáról a művelődésügyi miniszter rendelkezik.

(2) A jelen törvényerejű rendelet kihirdetése napján lép hatályba, végrehajtásáról a művelődésügyi miniszter gondoskodik. A tanítóképzésről szóló 1950. évi 43. számú törvényerejű rendelet és az óvónőképzésről szóló 1950. évi 42. számú törvényerejű rendelet az 1962. évi június hó 30. napjával hatályát veszti.

Dobi István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Kristóf István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára