1958. évi 29. törvényerejű rendelet
a tudományos minősítés rendszerének továbbfejlesztéséről
A felszabadulás óta végbement mélyreható szocialista átalakulás új tartalmat és jelentőséget adott a tudományos munkának és megbecsülést a tudomány eredményes művelőinek.
Az eredményes tudományos munka alapját képező tudományos képzettség elismerésének egyik kifejezője a Népköztársaság Elnöki Tanácsa által az 1950. évi 44. számú törvényerejű rendelettel bevezetett tudományok kandidátusa, továbbá az 1951. évi 26. számú törvényerejű rendelettel rendszeresített tudományok doktora fokozat.
Az aspiránsképzést és a tudományos minősítés rendszerét - az elmúlt évek tapasztatait figyelembevéve - az eddiginél fokozottabb mértékben a szocialista tudomány fejlesztése, illetőleg a szocialista tudománypolitikai célkitűzések megvalósítása szolgálatába kell állítani.
A tudományos minősítés rendszerének továbbfejlesztése és az érvényes rendelkezések kiegészítése céljából a Népköztársaság Elnöki Tanácsa a következőket rendeli:
1. § (1) Tudományos fokozatot csak olyan szakmailag arra érdemes szakemberek nyerhetnek, akik támogatják népi demokratikus rendszerünket és tevőlegesen részt vesznek szocialista társadalmunk építésében.
(2) A Tudományos Minősítő Bizottság (továbbiakban: TMB) az 1950. évi 44. számú törvényerejű rendelet 9. §-ának a) pontja alapján kiadott külön engedélyeket vizsgálja felül, ha az engedéllyel rendelkező kandidátusi értekezését még nem védte meg.
2. § A tudományos utánpótlás tervszerű és szélesebb körű biztosítása az aspiránsképzés mellett a tudományos kutatóintézetek és az egyetemi tanszékek (főiskolák) feladata. A tudományos kutatóintézetek, valamint az egyetemi tanszékek (főiskolák) vezetői felelősek a vezetésük alatt álló intézményekben dolgozók tudományos fejlődéséért. Az intézmények felett felügyeletet gyakorló miniszterek (országos hatáskörű szervek vezetői) gondoskodjanak a tudományos fejlődés előfeltételeinek biztosításáról; kísérjék figyelemmel a tudományos fokozatok elnyerésére készülők szakmai munkáját és nyútsanak ehhez hathatós támogatást.
3. § (1) Az egyetemek (főiskolák) tudományos szerepének növelése érdekében azokra az egyetemi karokra (főiskolákra), amelyek a kívánt feltételeknek megfelelnek, az aspiránsok kiválasztását, a felvételi vizsga megszervezését, a felvételt, a kandidátusi vizsgák, valamint a kandidátusi értekezés nyilvános vitán történő megvédésének megszervezését decentralizálni kell. A tudományos fokozatok odaítélése továbbra is a TMB feladata.
(2) Az előző bekezdésben említett egyetemi karokat (főiskolákat) - a Tudományos és Felsőoktatási Tanács javaslatára - a Minisztertanács jelöli ki.
4. § A disszertációs viták színvonalának továbbfejlesztése érdekében az értekezést - vagy legalább annak lényeges részeit - a megvédés előtt szakfolyóiratba, vagy más módon közzé kell tenni. Ez alól a TMB indokolt esetben felmentést adhat.
5. § (1) A tudományok kandidátusa fokozattal járó illetménykiegészítés öt évre szól.
(2) Azok részére, akik a tudományok kandidátusa fokozatot 1957. december 31-ig nyerték el, az öt évet 1958. január 1-től kell számítani. Akik a tudományok kandidátusa fokozatot 1958. január 1-e után szerezték meg, az (1) bekezdésben említett időtartam a megszerzés időpontjával kezdődik.
(3) A TMB ötévenként - az ötödik év eltelte előtt - a tudományok kandidátusa illetménykiegészítésben részesülők munkásságát vizsgálja felül. Amennyiben a vizsgálat megállapítja, hogy az érdekelt személy kellő színvonalú tudományos munkásságot fejt ki, úgy a TMB az illetménykiegészítés folyósítását - ismételten is - öt évre meghosszabbíthatja.
(4) Az (1)-(3) bekezdésben foglalt rendelkezések nem vonatkoznak azokra a tudományok kandidátusa fokozattal rendelkező személyekre, akik az öt év eltelte előtt 60. életévüket betöltötték.
6. § A jelen törvényerejű rendelet kihirdetése napján lép hatályba; végrehajtásáról a Minisztertanács gondoskodik.
Dobi István s. k.,
a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke
Kristóf István s. k.,
a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára