133/1950. (V. 7.) MT rendelet
az önálló termelőszövetkezetekről
(Közigazgatási rendszám: 8.162.)
1. § (1) A 14000/1948. (XII. 18.) Korm. rendelet értelmében működő közösen termelő szövetkezeti csoport (III. típus) a földművelésügyi miniszter engedélyével önálló III. típusú termelőszövetkezetté (a továbbiakban: termelőszövetkezet) átalakulhat.
(2) Dolgozó parasztok a földművelésügyi miniszter engedélyével a jelen rendeletben meghatározott feltételek mellett újonnan is alakíthatnak termelőszövetkezetet.
(3) Termelőszövetkezet átalakulásához, illetőleg alakulásához alapítási tervezetre nincs szükség.
2. § A termelőszövetkezetté való átalakuláshoz, vagy a termelőszövetkezet alakulásához szükséges, hogy a termelőszövetkezet működésében legalább harminc dolgozó parasztcsalád tagként vegyen részt és a termelőszövetkezet gazdálkodásában legalább háromszáz kat. hold. mezőgazdasági ingatlan legyen. A terület számításánál, ha a szántóföld területe a háromszáz kat. holdat nem éri el, egy hold szőlőt vagy gyümölcsöst öt hold szántóval kell egyenlőnek venni; ilyen területszámításnak azonban csak akkor van helye, ha legalább húsz kat. hold üzemszerű művelésre alkalmas szőlő vagy gyümölcsös áll rendelkezésre. A területi korlátozások alól a mezőgazdasági igazgatóság javaslatára a földművelésügyi miniszter felmentést adhat.
3. § (1) A termelőszövetkezet
mezőgazdasági nagyüzemi termeléssel,
a nagyüzemi gazdálkodás folytatásához szükséges segéd- és feldolgozó üzemek fenntartásával,
saját terményeinek és termékeinek értékesítésével, valamint
a termeléshez szükséges eszközök és anyagok beszerzésével foglalkozhatik.
(2) A termelőszövetkezet ügyleteire a kereskedelmi törvény rendelkezéseit nem lehet alkalmazni.
4. § (1) Termelőszövetkezet csak e rendelet kiegészítő részét alkotó mintaszabályzat szerint működhetik.
(2) Átalakulás esetében a csoportértekezletnek átalakulást kimondó határozata folytán a csoport minden tagja a termelőszövetkezet tagjává válik.
5. § A termelőszövetkezet szervei: a közgyűlés, az igazgatóság, az ellenőrző bizottság és a fegyelmi bizottság. A termelőszövetkezet élén az elnök áll, aki egyben az igazgatóság elnöke is.
6. § (1) A termelőszövetkezetet az elnök képviseli.
(2) A termelőszövetkezet nevében írásbeli kötelezettség vállalásához a termelőszövetkezet megnevezése mellett az elnök aláírása, akadályoztatása esetében az elnök helyettesének és az igazgatóság egy tagjának aláírása szükséges.
(3) Utalványozás érvényességéhez minden esetben szükséges, hogy az utalványt a termelőszövetkezet elnöke vagy annak helyettese, továbbá az igazgatóság egy tagja aláírja és a termelőszövetkezet könyvelője ellenjegyezze.
(4) A termelőszövetkezet nevében írásbeli kötelezettség vállalására jogosított személyeket a kereskedelmi törvény szerint cégjegyzésre jogosultaknak kell tekinteni.
7. § Termelőszövetkezetté való átalakulás, termelőszövetkezet alakulása, valamint az azzal összefüggő minden okirat és vagyonátszállás díj- és illetékmentes.
8. § A termelőszövetkezetet a cégbíróságnál bejegyezni nem kell. A termelőszövetkezetekről megyénkint a mezőgazdasági igazgatóság nyilvántartást vezet, amelyben feltünteti:
a) a termelőszövetkezet elnevezését és székhelyét,
b) a földművelésügyi miniszter engedélyének számát,
c) a termelőszövetkezet nevében írásbeli kötelezettség vállalására jogosított személyek nevét, lakóhelyét és aláírásának módját [6. § (2) bek.], valamint az ezekben bekövetkezett változásokat.
9. § (1) Amennyiben ez a rendelet és a kiegészítő részét alkotó mintaszabályzat eltérően nem rendelkezik, a termelőszövetkezetre és tagjaira is alkalmazni kell az 1947. XI. törvény és az ezt módosító jogszabályok, továbbá a 8000/1948. (VIII. 13.) Korm. rendelet, a 14000/1948. (XII. 18.) Korm. rendelet, a 2550/1949. (III. 19.) Korm. rendelet, valamint a fokozott büntetőjogi védelmet biztosító 2560/1949. (III. 19.) Korm. rendelet rendelkezéseit.
(2) A jogszabályoknak a termelőszövetkezeti csoportokról szóló rendelkezéseit értelemszerűen alkalmazni kell a termelőszövetkezetekre is.
Dobi István s. k.,
a minisztertanács elnöke