7/1958. (VI. 28.) MüM rendelet
a házfelügyelők munkaviszonyának és munkafeltételeinek szabályozásáról
A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány 34/1958. (V. 21.) Korm. számú rendeletének 1. §-ában kapott felhatalmazás alapján a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben az alábbi rendeletet adom ki:
1. § A lakóépületek házfelügyelőinek munkaviszonyára az 1953. évi 25. számú törvényerejű rendelettel módosított 1951. évi 7. számú törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Mt.) és a végrehajtásáról rendelkező 53/1953. (XI. 28.) MT számú rendelet (a továbbiakban: Mt. V.) rendelkezéseit kell alkalmazni a jelen rendeletben foglalt kiegészítésekkel, illetőleg módosításokkal,
2. § A házfelügyelők munkaviszonyának felmondással történő megszüntetése esetén a Mt. V. 42. §-ában foglaltakat alkalmazni nem kell, hanem a munkáltató állal közölt felmondás esetén is a Mt. V. 43. §-ában foglaltaknak megfelelően lehet eljárni. Ha a munkáltató a házfelügyelőt a felmondási idő alatt a munkavégzés alól nem menti fel, a munkaviszony megszűnésekor köteles a házfelügyelő részére a felmondási időre járó munkabéren felül a felmondási idő alatt végzett munkáért járó bért is megfizetni.
3. § (1) Ha a dolgozó szünteti meg felmondással a munkaviszonyt és a munkakörrel kapcsolatos szolgálati lakást a felmondási idő leteltéig nem üríti ki, a munkáltató hozzájárulásával a felmondást visszavontnak kell tekinteni.
(2) Ha a munkaviszonyt a munkáltató szünteti meg felmondással, a felmondást olyan időpontban kell közölni, hogy a felmondási idő leteltével egyidejűleg a házfelügyelő részére cserelakás legyen biztosítható.
(3) Ha a munkaviszony fegyelmi határozat alapján szűnik meg, a fegyelmi határozat végrehajtását fel lehet függeszteni addig az időpontig, amíg a házfelügyelői munkakörrel kapcsolatos szolgálati lakás kiürítését nem biztosították. A fegyelmi eljárásban a Mt. V. 184. § (3) bekezdését nem kell alkalmazni.
4. § A házfelügyelő munkaideje a házfelügyelői feladatok ellátásához igazodik.
5. § (1) A házfelügyelőt is megilleti az évi rendes szabadság. A házfelügyelő szabadságának ideje alatt köteles helyetteséről gondoskodni. A helyettesítést a házfelügyelő hozzátartozója is elláthatja.
(2) A helyettesítést végző dolgozó a házfelügyelő 6. § szerint megállapított évi alapbérének 4%-át kapja. Ezt az összeget a helyettesítés megszűnésekor kell a munkáltatónak egy összegben a helyettesítő részére kifizetnie.
(3) Ha a munkaviszony évközben szűnik meg és a házfelügyelő évi szabadságából már többet vett igénybe, mint amennyi abban az évben a házfelügyelői munkakörében eltöltött idővel arányos volna, az ennek megfelelő időre a helyettes díjazása címén kifizetett többlet összeget a munkabéréből (felmondási járandóságából) le kell vonni.
6. § (1) A házfelügyelő munkabére a munkaszerződésben meghatározott lakóépületekben lévő szobák száma szerinti alapbérből és természetbeni szolgáltatásból áll.
(2) A házfelügyelő havi munkabérét
a) 1- 50 lakószobáig - 50-400 Ft
b) 51-100 lakószobáig
egy házfelügyelő alkalmazása esetén - 300-850 Ft
két házfelügyelő alkalmazása esetén
az I. házfelügyelőnek - 130-350 Ft
a II. házfelügyelőnek - 170-500 Ft
c) 101-150 lakószobáig
egy házfelügyelő alkalmazása esetén - 500-950 Ft
két házfelügyelő alkalmazása esetén
az I. házfelügyelőnek - 200-400 Ft
a II. házfelügyelőnek - 300-550 Ft
d) 151-200 lakószobáig
egy házfelügyelő alkalmazása esetén - 700-1150 Ft
két házfelügyelő alkalmazása esetén
az I. házfelügyelőnek - 300-500 Ft
a II. házfelügyelőnek - 400-650 Ft
e) 201 lakószobától
egy házfelügyelő alkalmazása esetén - 800-1300 Ft
két házfelügyelő alkalmazása esetén
az I. házfelügyelőnek - 350-600 Ft
a II. házfelügyelőnek - 450-700 Ft
összegben kell megállapítani. Az egyes bércsoportokon belül a munkabér megállapításánál elsősorban a fizikai munkát (például takarítás, szemétszedés stb.) igénylő feladatokra, lakószobák számára, de emellett a házfelügyelő rátermettségére, szorgalmára, az egyéb feladatok nagyságára, valamint a munkakörrel kapcsolatos szolgálati lakás bérértékére is tekintettel kell lenni.
(3) A lakószobák számának megállapításánál a nem lakásként hasznosított bérlemények helyiségeit (például iroda, műhely, üzlet, raktár) lakószobának kell tekinteni. Az 50 m2-nél nagyobb alapterületű helyiség minden 50 m2-e külön szobának számít. A mellékhelyiségek (előtér, hall, háztartási alkalmazott szobája, folyosó, mosdó, W. C., öltöző stb.) alapterülete nem vehető figyelembe.
(4) A munkáltató a házfelügyelő bérét a szakszervezeti bizottsággal egyetértésben állapítja meg. A házfelügyelő bérét a szakszervezeti bizottsággal egyetértésben a lakószobaszám szerinti bércsoporttól eltérően eggyel magasabb vagy alacsonyabb csoport szerinti munkabérben is meghatározhatják. Ilyen esetben az e) bércsoport szerinti legmagasabb munkabér legfeljebb 1.450.-Ft-ban határozható meg.
(5) A jelen rendelet alapján történő munkabérmegállapítás következtében a házfelügyelő munkabére nem csökkenhet.
7. § A házfelügyelőt megillető természetbeni szolgáltatás a munkakörrel kapcsolatos szolgálati lakásból, valamint 10 kwó. elektromos áramtérítésből áll. Két házfelügyelő alkalmazása esetén a havi 10 kwó. elektromosáram térítési díja csak az I. házfelügyelőt illeti meg.
8. § A 6. §-ban meghatározott munkabér a készenléti szolgálatért, a munkaközi szünetért, a heti pihenőnapon és fizetett munkaszüneti napon végzett munkáért, az esetleges túlmunkáért járó díjazást, valamint az egyéb kiegészítő fizetést és bérpótlékokat is magában foglalja.
9. § (1) A központi fűtő- és melegvízszolgáltató, valamint a felvonóberendezés kezeléséért, továbbá a kapunyitásért járó szolgáltatást a mindenkor érvényben lévő jogszabályok határozzák meg.
(2) Az SZTK. járulékalap megállapításánál a kapupénz jövedelmet lakásbérleményenként havi 3,- Ft átalányösszeggel, míg a felvonókezelés után járó jövedelmet a munkáltatóval történő elszámolás alapján kell számításba venni.
10. § A lakóépület takarítására alkalmazott házi takarítónak 4-6 Ft órabér jár.
11. § (1) A jelen rendelet 1958. évi július hó 1. napján lép hatályba, egyidejűleg hatályát vesztik a házfelügyelők kollektív szerződésének még hatályban lévő rendelkezései. A rendelet végrehajtásáról a fővárosi, megyei, illetőleg megyei jogú városi tanácsok végrehajtó bizottságai, a fővárosban a Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezetének elnökségével, a megyékben és a megyei jogú városokban a Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezetének megyei bizottságaival egyetértésben gondoskodnak.
(2) A fővárosi, megyei, illetőleg megyei jogú városi tanácsok erre vonatkozó rendeletei irányadók a tanács működési területén valamennyi lakóházban foglalkoztatott házfelügyelő munkaviszonyára.
Kisházi Ödön s. k.,
munkaügyi miniszter