1/1959. (II. 3.) IM rendelet

a vállalati jogtanácsos (önálló jogi előadó) helyettesítési díjáról

Annak érdekében, hogy a felesleges kiküldetési költségek elkerülésével az állami vállalatok és szervek, a társadalmi szervezetek, valamint a szövetkezetek jogi képviselete és egyéb jogi ügyeinek intézése terén a takarékosság következetesen érvényre jusson, "a vállalati jogtanácsosokról és jogi előadókról" szóló 33/1958. (V. 17.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 17. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az illetékes miniszterekkel egyetértésben - a következőket rendelem el:

A helyettesítés díjazásának esetei

1. § Azt az állami vállalatnál működő jogtanácsost vagy önálló jogi előadót, aki valamely más állami vállalatot - e vállalat jogtanácsosától vagy önálló jogi előadójától kapott helyettesítési meghatalmazás alapján - bíróság vagy más hatóság (szerv) előtt helyettesként képvisel, helyettesítési díj illeti meg. Helyettesítési díj felszámításának abban az esetben van helye, ha a bíróság vagy más hatóság (szerv) az ügyben a helyettesítő jogtanácsos (önálló jogi előadó) közreműködésével tárgyalást tartott, illetőleg olyan eljárási cselekményt foganatosított, amelyre a feleket megidézte.

A helyettesítési díj összege

2. § (1) A helyettesítési díj összege az 1. §-ban említett tárgyalásonként (eljárási cselekményenként) a perérték (ügyérték) 10%-a, legfeljebb azonban ötven forint.

(2) Azokban a polgári, büntető, államigazgatási és egyéb ügyekben, amelyekben perérték (ügyérték) nincs, vagy az nem állapítható meg, a helyettesítési díj tárgyalásonként (eljárási cselekményenként) ötven forint.

(3) Ha a helyettesítés ugyanazon a napon ugyanannak a vállalatnak a képviseletében ugyanazon bíróság (hatóság, szerv) előtt több ügyben történt és az (1), illetőleg a (2) bekezdés szerint ügyenként felszámított díjak együttes összege a száz forintot meghaladja, legfeljebb száz forintot lehet felszámítani.

(4) Rendkívül bonyolult, hosszabb előtanulmányt igénylő ügyekben vagy több napig tartó tárgyalás (eljárási cselekmény) esetén a helyettesítési díj az (1)-(3) bekezdésekben előírt összeg kétszerese.

(5) A helyettesítéssel felmerült tényleges kiadásokat (készkiadásokat) - tekintet nélkül a helyettesítési díj összegére - külön meg kell téríteni.

A helyettesítési díj felszámítása és folyósítása

3. § (1) A helyettesítő jogtanácsos (önálló jogi előadó) az általa felszámított helyettesítési díj ösz-szegét a képviselt vállalat jogtanácsosával (önálló jogi előadójával) a tárgyalásról (eljárási cselekményről) készült irat vagy értesítés megküldése alkalmával közli.

(2) A helyettesítés során képviselt vállalat a helyettesítő jogtanácsos (önálló jogi előadó) részére a helyettesítési díjat csak akkor folyósíthatja, ha a helyettesítő jogtanácsos (önálló jogi előadó) az eljárását megfelelően igazolta.

(3) Minden jogtanácsos (önálló jogi előadó) köteles az általa adott helyettesítési meghatalmazásokról és ellátott helyettesítésekről havonként jelentést tenni vállalata igazgatójának.

A rendelet alkalmazásának köre

4. § (1) A jelen rendeletet a gazdasági irányító szervek (tröszt, egyesülés stb.), az állami szervek (intézmények, intézetek), a társadalmi szervezetek, valamint a szövetkezetek és szövetkezeti vállalatok tekintetében is alkalmazni kell.

(2) A jelen rendeletet alkalmazni kell akkor is, ha a jogi iroda keretében működő jogtanácsos (önálló jogi előadó) nem ugyanezen jogi irodához tartozó jogtanácsos (önálló jogi előadó) helyetteseként jár el. Ilyen esetben a 3. § (3) bekezdésében említett jelentést a jogi iroda vezetője a jogi iroda felett felügyeletet ellátó szerv vezetőjének teszi.

5. § (1) Nincs helye a jelen rendelet alkalmazásának: a) ha a főfelügyeleti hatóság vagy a középfokú irányító szerv jogtanácsosa (önálló jogi előadója) helyettesként a főfelügyeleti hatóság vagy a középfokú irányító szerv felügyelete alá tartozó vállalatot vagy egyéb szervet képvisel;

b) ha a jogi képviselet ellátása ügyrendi feladata annak az állami vállalatnak vagy egyéb szervnek, amellyel a helyettesként eljáró jogtanácsos (önálló jogi előadó) munkaviszonyban áll.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezés nem érinti a R. 1. §-a alapján - nem helyettesként - ellátott jogi képviseletet.

Hatálybalépés

6. § (1) A jelen rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Rendelkezései nem érintik az 1954. évi VI. és az 1957. évi VIII. törvénnyel módosított 1952. évi III. törvény (Pp.) 75. § (4) bekezdésében foglaltakat.

(2) A jelen rendelet végrehajtásáról a miniszterek (az országos hatáskörű szervek vezetői), illetőleg a fővárosi, megyei és megyei jogú városi tanácsok végrehajtó bizottságának elnökei gondoskodnak.

Dr. Nezvál Ferenc s. k.,

igazságügyminiszter

Tartalomjegyzék