8/1959. (XII. 20.) IM rendelet
a büntetett előélethez fűződő hátrányok alóli törvényi mentesítés kiterjesztéséről szóló 1959. évi 39. törvényerejű rendelet végrehajtásáról
Az 1959. évi 39. törvényerejű rendelet 5. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - a belügyminiszterrel és a legfőbb ügyésszel egyetértve - a következőket rendelem:
1. § Az 1959. évi 39. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: tvr.) rendelkezéseit a törvény (Btá. 2. §) értelmében olyan büntetések tekintetében is alkalmazni kell, melyeket a bíróság a tvr. hatálybalépését megelőző időpontban szabott ki.
2. § (1) Főbüntetésként, vagy egy évet meg nem haladó börtön mellékbüntetéseként kiszabott pénzbüntetés esetében az annak végrehajtására illetékes Bírósági Gazdasági Hivatal (BGH.) haladéktalanul közli az Országos Rendőrfőkapitányság Bűnügyi Nyilvántartó osztályával (a továbbiakban: B. Ny.), ha a pénzbüntetés kiegyenlítést nyert.
(2) Vonatkozik a közlési kötelezettség arra is, hogy az egy évet meg nem haladó börtön mellékbüntetéseként, alkalmazott vagyonelkobzást végrehajtották, illetőleg a pénzösszegben meghatározott vagyonelkobzás összege kiegyenlítést nyert.
3. § Ha a javító-nevelő munkát végrehajtották, az illetékes börtön ennek megtörténtét a B. Ny-val haladéktalanul közli.
4. § Egy évet meg nem haladó börtönbüntetés esetében a börtön haladéktalanul közli a B. Ny-val, hogy a börtönbüntetés végrehajtása megtörtént. Ha az elítéltet feltételes szabadságra bocsátották, a közlésre akkor kerül sor, amikor a feltételes szabadság véget ért. A feltételes szabadság megszüntetése esetén a börtönbüntetés kiállását kell közölni.
5. § (1) Ha a bíróság indítványra vagy kérelemre megállapítja, hogy valamely büntetés végrehajthatósága elévülés folytán megszűnt, határozatát a B. Ny-val is közli.
(2) A B. Ny-val közli a bíróság azt is, ha a Népköztársaság Elnöki Tanácsa kegyelmi elhatározásában a bíróság által kiszabott büntetést pénzbüntetésre vagy javító-nevelő munkára változtatta át, illetőleg az egy évet meg nem haladó börtönbüntetés végrehajtását felfüggesztette. A mentesítés hatálya a kegyelem folytán átváltoztatott büntetés neme szerint áll be.
6. § (1) A 2-5. §-ok alapján kiállított közlésnek fel kell tüntetnie a napot, amikor az elítélten a büntetést végrehajtották, illetőleg amikor a befizetés megtörtént vagy amikor valamely büntetés végrehajthatósága elévülés vagy kegyelem folytán megszűnt.
(2) A B. Ny. a törvényi mentesítés beálltáról értesítést hivatalból nem ad ki. Értesítés kérelemre is csak akkor adható, ha a kérelmező igazolja, hogy állampolgári jogainak gyakorlása végett arra 6züksége van és hatósági erkölcsi bizonyítvány kiállításának helye nincs.
(3) A B. Ny. a törvényi mentesítés feltüntetéséről csak értesítésadás kapcsán gondoskodik, éspedig a Btá. 66. §-a (2) bekezdésének a) és d) pontja esetében hivatalból, egyébként a jelen rendelet 2-5. §-ának, valamint 8. §-a (1) bekezdésének alapján kapott közlések folytán.
7. § (1) Büntető eljárás céljára, hivatalos megkeresés (priorálás) folytán kiállított bizonyítványban a B. Ny. a tvr. hatálybalépése előtt kiszabott büntetésre vonatkozó törvényi mentesítést csak a 6. § (3) bekezdésének keretei közt tünteti fel. Az ilyen bizonyítványt felhasználó ügyészség a törvényi mentesítés beálltát megvizsgálja; a bizonyítványban fel nem tüntetett mentesítés megállapítása esetében e tényt és az ennek alapjául szolgáló adatokat (2-5. §-ok) a B. Ny.-val közli,
(2) A bíróság a büntető eljárás során az (1) bekezdésben foglaltak teljesítését ellenőrzi és az észlelt hiányokat pótolja; ha álláspontja az Ügyészség álláspontjától eltér, a bírósági álláspont irányadó. Olyan ügyben, amely a tvr. hatálybalépésekor a bíróság előtt folyamatban van, a törvényi mentesítés beálltát a bíróság tisztázza. A törvényi mentesítés beálltát és az ennek alapjául szolgáló adatokat (2-5. §-ok) a bíróság a B. Ny-val közli.
8. § (1) Ha olyan személy kér hatósági erkölcsi bizonyítványt, akit a tvr. hatálybalépése előtt sújtottak törvényi mentesítés alá eső büntetéssel, a rendőrség a törvényi mentesítés előfeltételeinek (2-5. §-ok) harminc nap alatt leendő igazolására a kérelmezőt felhívja. Ha a kérelmező a szükséges igazolást önhibáján kívül megszerezni nem tudja, a határidő sikertelen eltelte esetén az adatok megállapítása hivatalból történik.
(2) A hatósági erkölcsi bizonyítványban foglalt téves megállapítás helyesbítése végett a kérelmező panasszal fordulhat a belügyminiszterhez.
9. § Ha a bíróság egy eljárásban több büntettet bírált el és azokért összbüntetést szabott ki, ez a törvényi mentesítés szempontjából is egyetlen elítélést jelent. Ha az összbüntetéssel sújtott bűntettek között a Népköztársaság elleni bűntett (BHÖ. 1-94. pont) is van, az összbüntetésre vonatkozó törvényi mentesítés 10 év elteltével áll be [Btá. 66. § (3) bekezdés].
10. § Ha két vagy több, külön ítéletben megállapított, törvényi mentesítés alá eső büntetést utólagosan foglalnak összbüntetésbe, e körülmény a törvényi mentesítésre kihatással egyedül abban a vonatkozásban van, hogy a Btá. új 69. §-ának (2) bekezdésében említett tízéves határidő számítása az összbüntetés kiállásától, illetőleg végrehajthatósága megszűnésétől kezdődik.
11. § Ez a rendelet 1960. évi január hó 1. napján lép hatályba.
Dr. Nezvál Ferenc s. k.,
igazságügyminiszter