Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

8/1959. (XII. 20.) IM rendelet

a büntetett előélethez fűződő hátrányok alóli törvényi mentesítés kiterjesztéséről szóló 1959. évi 39. törvényerejű rendelet végrehajtásáról

Az 1959. évi 39. törvényerejű rendelet 5. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - a belügyminiszterrel és a legfőbb ügyésszel egyetértve - a következőket rendelem:

1. § Az 1959. évi 39. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: tvr.) rendelkezéseit a törvény (Btá. 2. §) értelmében olyan büntetések tekintetében is alkalmazni kell, melyeket a bíróság a tvr. hatálybalépését megelőző időpontban szabott ki.

2. § (1) Főbüntetésként, vagy egy évet meg nem haladó börtön mellékbüntetéseként kiszabott pénzbüntetés esetében az annak végrehajtására illetékes Bírósági Gazdasági Hivatal (BGH.) haladéktalanul közli az Országos Rendőrfőkapitányság Bűnügyi Nyilvántartó osztályával (a továbbiakban: B. Ny.), ha a pénzbüntetés kiegyenlítést nyert.

(2) Vonatkozik a közlési kötelezettség arra is, hogy az egy évet meg nem haladó börtön mellékbüntetéseként, alkalmazott vagyonelkobzást végrehajtották, illetőleg a pénzösszegben meghatározott vagyonelkobzás összege kiegyenlítést nyert.

3. § Ha a javító-nevelő munkát végrehajtották, az illetékes börtön ennek megtörténtét a B. Ny-val haladéktalanul közli.

4. § Egy évet meg nem haladó börtönbüntetés esetében a börtön haladéktalanul közli a B. Ny-val, hogy a börtönbüntetés végrehajtása megtörtént. Ha az elítéltet feltételes szabadságra bocsátották, a közlésre akkor kerül sor, amikor a feltételes szabadság véget ért. A feltételes szabadság megszüntetése esetén a börtönbüntetés kiállását kell közölni.

5. § (1) Ha a bíróság indítványra vagy kérelemre megállapítja, hogy valamely büntetés végrehajthatósága elévülés folytán megszűnt, határozatát a B. Ny-val is közli.

(2) A B. Ny-val közli a bíróság azt is, ha a Népköztársaság Elnöki Tanácsa kegyelmi elhatározásában a bíróság által kiszabott büntetést pénzbüntetésre vagy javító-nevelő munkára változtatta át, illetőleg az egy évet meg nem haladó börtönbüntetés végrehajtását felfüggesztette. A mentesítés hatálya a kegyelem folytán átváltoztatott büntetés neme szerint áll be.

6. § (1) A 2-5. §-ok alapján kiállított közlésnek fel kell tüntetnie a napot, amikor az elítélten a büntetést végrehajtották, illetőleg amikor a befizetés megtörtént vagy amikor valamely büntetés végrehajthatósága elévülés vagy kegyelem folytán megszűnt.

(2) A B. Ny. a törvényi mentesítés beálltáról értesítést hivatalból nem ad ki. Értesítés kérelemre is csak akkor adható, ha a kérelmező igazolja, hogy állampolgári jogainak gyakorlása végett arra 6züksége van és hatósági erkölcsi bizonyítvány kiállításának helye nincs.

(3) A B. Ny. a törvényi mentesítés feltüntetéséről csak értesítésadás kapcsán gondoskodik, éspedig a Btá. 66. §-a (2) bekezdésének a) és d) pontja esetében hivatalból, egyébként a jelen rendelet 2-5. §-ának, valamint 8. §-a (1) bekezdésének alapján kapott közlések folytán.

7. § (1) Büntető eljárás céljára, hivatalos megkeresés (priorálás) folytán kiállított bizonyítványban a B. Ny. a tvr. hatálybalépése előtt kiszabott büntetésre vonatkozó törvényi mentesítést csak a 6. § (3) bekezdésének keretei közt tünteti fel. Az ilyen bizonyítványt felhasználó ügyészség a törvényi mentesítés beálltát megvizsgálja; a bizonyítványban fel nem tüntetett mentesítés megállapítása esetében e tényt és az ennek alapjául szolgáló adatokat (2-5. §-ok) a B. Ny.-val közli,

(2) A bíróság a büntető eljárás során az (1) bekezdésben foglaltak teljesítését ellenőrzi és az észlelt hiányokat pótolja; ha álláspontja az Ügyészség álláspontjától eltér, a bírósági álláspont irányadó. Olyan ügyben, amely a tvr. hatálybalépésekor a bíróság előtt folyamatban van, a törvényi mentesítés beálltát a bíróság tisztázza. A törvényi mentesítés beálltát és az ennek alapjául szolgáló adatokat (2-5. §-ok) a bíróság a B. Ny-val közli.

8. § (1) Ha olyan személy kér hatósági erkölcsi bizonyítványt, akit a tvr. hatálybalépése előtt sújtottak törvényi mentesítés alá eső büntetéssel, a rendőrség a törvényi mentesítés előfeltételeinek (2-5. §-ok) harminc nap alatt leendő igazolására a kérelmezőt felhívja. Ha a kérelmező a szükséges igazolást önhibáján kívül megszerezni nem tudja, a határidő sikertelen eltelte esetén az adatok megállapítása hivatalból történik.

(2) A hatósági erkölcsi bizonyítványban foglalt téves megállapítás helyesbítése végett a kérelmező panasszal fordulhat a belügyminiszterhez.

9. § Ha a bíróság egy eljárásban több büntettet bírált el és azokért összbüntetést szabott ki, ez a törvényi mentesítés szempontjából is egyetlen elítélést jelent. Ha az összbüntetéssel sújtott bűntettek között a Népköztársaság elleni bűntett (BHÖ. 1-94. pont) is van, az összbüntetésre vonatkozó törvényi mentesítés 10 év elteltével áll be [Btá. 66. § (3) bekezdés].

10. § Ha két vagy több, külön ítéletben megállapított, törvényi mentesítés alá eső büntetést utólagosan foglalnak összbüntetésbe, e körülmény a törvényi mentesítésre kihatással egyedül abban a vonatkozásban van, hogy a Btá. új 69. §-ának (2) bekezdésében említett tízéves határidő számítása az összbüntetés kiállásától, illetőleg végrehajthatósága megszűnésétől kezdődik.

11. § Ez a rendelet 1960. évi január hó 1. napján lép hatályba.

Dr. Nezvál Ferenc s. k.,

igazságügyminiszter