9/1959. (II. 20.) PM-ÁH rendelet
a szövetkezeti beruházások és felújítások árainak az 1959. évi termelői árrendezéssel összefüggő módosításáról és az ezzel kapcsolatos feladatokról
A mezőgazdasági termelőszövetkezetek és termelőszövetkezeti csoportok (a továbbiakban: termelőszövetkezetek), a Szövetkezetek Országos Szövetsége (SZÖVOSZ) és a Kisipari Szövetkezetek Országos Szövetsége (OKISZ), valamint a felügyeletük alá tartozó szövetkezetek és szövetkezeti szervezetek (a továbbiakban: egyéb szövetkezetek) beruházásai és felújításai (a továbbiakban: beruházások) árainak az 1959. évi termelői árrendezéssel összefüggő módosítását és az ezzel kapcsolatos feladatokat az építésügyi miniszterrel, az Országos Tervhivatal és az Országos Arhivatal elnökével egyetértésben a következőképpen szabályozom:
1. § (1) A termelőszövetkezetek és egyéb szövetkezetek 1959. évi országos beruházási kereteinek és azok anyagi-műszaki mutatóinak az 1959. évi január hó 1. napján életbe lépett új termelői és fogyasztói árak (a továbbiakban: új árak) szerinti módosítását az Országos Tervhivatal végzi el.
(2) A beruházások céljára az állami költségvetésben biztosított összeget az (1) bekezdés szerinti módosításnak megfelelően az Országos Tervhivatal elnöke és a pénzügyminiszter állapítja meg.
(3) A beruházások céljára nem az állami költségvetésben biztosított összeget az irányító hatóságok és a Magyar Nemzeti Bank (a továbbiakban: Bank) állapítják meg az (1) bekezdés szerinti módosításnak megfelelően.
(4) Az 1958. évben megkezdett beruházások 1958. évi december hó 31. napja után megvalósuló részének és az ez időpont után kezdődő beruházásoknak az 1958. évben érvényes árakon (a továbbiakban: régi árak) számított pénzügyi kereteit az új áraknak megfelelően módosítani kell. A módosítást az illetékes bankfióktól kell kérni 1959. évi július hó 31. napjáig, de legkésőbb a régi áras keretek teljes felhasználásáig.
2. § (1) Azokat a régi árakon készített költségvetéseket, költségelőirányzatokat, költségösszeállításokat (a továbbiakban: költségvetések), illetőleg a költségvetéseknek azokat a részeit, amelyek 1958. évben megkezdett, de ténylegesen 1958. évi december hó 31. napja után megvalósuló beruházásokra vonatkoznak, új árakra kell átszámítani. Az átszámítást annak a szervnek kell elvégeznie, amelyik a régi áras költségvetést készítette. Az átszámított költségvetéseket a Bankhoz folyamatosan, legkésőbb 1959. évi július hó 31. napjáig kell beküldeni. Ha a beruházás 1959. évi július hó 31. napja előtt fejeződik be, a költségvetést legkésőbb a műszaki átadás-átvétel időpontjáig kell a Bankhoz benyújtani. Az 1959. évi január hó 1. napja előtt megkezdett beruházásoknál az új áras költségvetésekbe csak azokat a munkákat, beszerzéseket kell felvenni, amelyeknek kivitelezése, teljesítése 1958. évi december hó 31. napját követően történik.
(2) Az építőipari munkákra a régi árakon elkészített költségvetések árait tételesen kell az új árakra átszámítani.
(3) Nem kell tételesen átszámítani:
a) a 3/1959. (I. 21.) ÉM-ÁH rendelet 3. § (2) bekezdése alá tartozó költségelőirányzatokat,
b) azokat a költségvetéseket, illetőleg a költségvetéseknek azokat a részeit, amelyek 1959. évi március hó 31. napjáig befejezett építkezésre vonatkoznak és az 1959. évben végzett építőipari munkák régi árakon számított értéke 100.000 forintot nem halad meg.
(4) A költségvetések átszámításával kapcsolatos tervezési és költségvetéskészítési költségeknek megfelelő összegű hitelt a Bank a termelőszövetkezetek részére a beruházás megvalósítása utón elengedhet [1/1958. (II. 9.) PM-FM együttes rendelet 29. §]
3. § Az 1959. évben kezdődő beruházásokra csak új áras szerződések és költségvetések nyújthatók be a Bankhoz, kivéve az építőipari munkákat, amelyeknél 1959. évi március hó 31. napjáig régi árakon készített költségvetések és megkötött szerződések elfogadhatók.
4. § (1) Az építőipari munkák elszámolása termelőszövetkezeti beruházásoknál az 1/1953. (II. 9.) PM-FM együttes rendelet 31. §-ában, az egyéb szövetkezeti beruházásoknál a 149/1957. (P. K. 23.) PM utasításban szabályozott módon történik.
(2) Az 1958. évi december hó 31. napját követően végzett építőipari munkákat - a (4) bekezdésben foglalt kivételtől eltekintve - a következőképpen kell tételesen elszámolni:
a) ha az elszámolás időpontjában az új áras költségvetés rendelkezésre áll, az építőipari munkákat az új áras költségvetés alapján,
b) ennek hiányában a 3/1959. (I. 21.) É. M. - Á. H. rendelet alapján kiadásra kerülő egységárgyűjtemények szerint.
(3) Ha a (2) bekezdésben meghatározott feltételek nem forognak fenn, az 1958. évi december hó 31. napját követően végzett építőipari munkák árát a tételes elszámolásokban az 1959. évi építőipari munkák árának átmeneti szabályozása tárgyában átadásra kerülő építésügyi miniszteri rendeletben foglaltak szerint kell megállapítani.
(4) Házilagos - nem kisiparos útján kivitelezett - építkezéseket 1959. évi március hó 31. napjáig az 1958. évben érvényben volt rendelkezések szerint kell elszámolni azzal a kivétellel, hogy az 1958. évi december hó 31. napját követően felmerült anyagköltségek elszámolása az 1959. évi január hó 1. napján életbe lépett új fogyasztói árakon történik. Ezt az elszámolást véglegesnek kell tekinteni. A házilagos építkezések 1959. évi március hó 31. napja után történő elszámolásának módját külön utasítás szabályozza.
(5) Az állami kivitelező vállalatoknak a hóvégi teljesítményi elszámolás összegét a munkahelyre megállapított egy főre eső új áras tervezett termelési érték és a tárgyhavi tényleges munkahelyi állományi munkáslétszám szorzata alapján kell megállapítaniuk. Az egyéb kivitelezők nem tételes elszámolásait a Banknál levő költségvetés alapján az (1) bekezdésben felsorolt jogszabályokban foglalt rendelkezések szerint kell elkészíteni.
5. § A nem építőipari munkákat és szolgáltatásokat (tervezés, szerelés, gépek, berendezések, felszerelések szállítása, különleges mezőgazdasági beruházások: szőlő vagy gyümölcsös telepítés, fásítás, talajjavítás) az 1959. évi január hó 1. napján életbe lépett új árak alapján kell elszámolni.
6. § (1) A termelőszövetkezetek építési brigádjaikkal végzett házi építkezéseiknél 30%. kisiparos közreműködésével végzett házi építkezéseiknél és szövetkezet útján kivitelezett építkezéseiknél 15%, állami vállalat útján kivitelezett építkezéseiknél 25%, állami vállalat útján kivitelezett öntözőtelep és halastó építkezéseiknél, kútfúrásaiknál és belső villamosítási beruházásaiknál 50% kedvezményben részesülnek. A termelőszövetkezetek részére a jelen bekezdésben felsorolt beruházások költségeit a kedvezmény nélkül kell felszámítani. A kedvezmény elszámolása a (4) és (5) bekezdés szerint történik.
(2) A kedvezményt a termelőszövetkezetek építési brigádjaik útján végzett házi építkezéseiknél az építkezéshez 1958. évi december hó 31. napját követően vásárolt építési anyagok vételára, az (1) bekezdésben felsorolt többi építkezésnél pedig az 1958. évi december hó 31. napját követően felmerült kivitelezési költségek után kell megállapítani. A kedvezmény megállapításánál kivitelezési költségnek kell tekinteni a szóbanforgó beruházás érdekében eszközölt összes kiadást.
(3) Termelői árrendezéssel kapcsolatos kedvezményben részesülnek a termelőszövetkezetek az Országos Árhivatal elnöke által a pénzügyminiszterrel egyetértésben kiadott külön utasításban megjelölt, új állapotban beszerzett gépek vételára után is. A kedvezmény mértékét az utasítás állapítja meg.
(4) A kedvezmény összegét az (1) bekezdés szerinti beruházásoknál a beruházások befejezése, illetőleg műszaki átadás-átvétele, a (3) bekezdés szerinti gépvásárlásoknál pedig a vételár megfizetése után a Bank állapítja meg és kérelem nélkül megtéríti a termelőszövetkezet részére.
(5) A kedvezmény összegét elsősorban a szóbanforgó beruházásra folyósított hosszúlejáratú hitel csökkentésére kell elszámolni. Ha a termelőszövetkezet a beruházást egészben vagy részben saját pénzeszközeiből valósította meg és így beruházásra folyósított hitel nem áll fenn, illetőleg a kedvezmény összege a szóbanforgó beruházásra folyósított hitel összegét meghaladja, a kedvezményt, illetőleg annak a folyósított hitel összegét meghaladó részét a termelőszövetkezet esedékes egyéb hosszú-, közép- és rövidlejáratú hiteleinek törlesztésére kell elszámolni. Ilyenek hiányában pedig az elszámolási számláján kell jóváírni.
(6) A termelőszövetkezetek az építési anyagok vásárlása után az 1/1958. (II. 9.) PM-FM együttes rendelet 30. §-ának 3. a-c. pontjai szerint engedélyezhető hitelelengedést az (1) bekezdés szerinti kedvezményekben kapják meg. Az 1959. évi január hó 1. napja előtt vásárolt építési anyagok után még az 1/1958. (II. 9.) PM-FM együttes rendelet szerinti hitelelengedés jár.
7. § A jelen rendeletben foglaltakat értelemszerűen alkalmazni kell a termelőszövetkezetek részére vissza nem térítendő állami támogatás terhére végzett bekötőút és villamostávvezeték építési beruházásokra is.
8. § Jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit azonban az 1959. évi január hó 1. napjától kell alkalmazni.
Kardos Géza s. k.,
pénzügyminiszterhelyettes