Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1/1960. (V. 29.) FM-IM együttes rendelet

az 1960. évi 8. törvényerejű rendelet végrehajtásáról

Az 1960. évi 8. törvényerejű rendelettel módosított és kiegészített 1953. évi 7. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Tvr.) egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 19/1959. (VII. 12.) FM rendelet módosítására és kiegészítésére, az 1960. évi 8. törvényerejű rendelet végrehajtásaként - a Termelőszövetkezeti Tanács elnökével egyetértésben - a következőket rendeljük:

(Tvr. 10. §-ához)

1. § A 19 1959. (VII. 12.) FM rendelet (a továbbiakban: Vr.) 12. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A tag a jogait vagy kötelezettségeit érintő közgyűlési határozatról jegyzőkönyvi kivonatot kérhet és ha a közgyűlési határozat jogszabályba vagy alapszabályba ütközik, azt a járási tanács végrehajtó bizottságánál megtámadhatja (Tvr. 52. §), illetőleg a határozat ellen a bíróság előtt keresetet indíthat [Tvr. 48. § (4) bekezdés]."

(Tvr. 14. §-ához)

2. § A Vr. 26. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha a kárt több tag együtt okozta, annak megtérítésére együttesen, közrehatásuk arányában kötelesek. Az egy-egy tagra jutó kártérítés összegének megállapításánál a 27. § rendelkezéseit kell alkalmazni."

3. § A Vr. a következő 27/A. §-al egészül ki:

"27/A. § Ha a kárt a közös munkában való részvétel során a termelőszövetkezeti tag családtagja (7. §) vagy a pártoló tag okozta, felelősségére a termelőszövetkezeti tag által okozott kár megtérítésére irányadó szabályokat kell alkalmazni."

(Tvr. 15. §-ához)

4. § A Vr. 30. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) Ha a termelőszövetkezet a tagjától kártérítést igényel, a termelőszövetkezetnek kell bizonyítania azt, hogy a tag a kárt vétkesen okozta. A kártérítési határozat meghozatala előtt a tagot meg kell hallgatni és lehetővé kell tenni számára, hogy védekezését - mind a felelősség alapja, mind a felmerült kár összegszerűsége és viselésének mértéke tekintetében - előadhassa és állításait tanúk vagy szakértők közreműködésével igazolhassa."

5. § A Vr. 31. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"'(1) A kártérítés tárgyában indokolt írásbeli határozatot kell hozni és azt az ügyben érdekelt valamennyi tag részére - átvételi elismervény aláírása mellett - kézbesíteni kell. A vezetőség kártérítési kötelezettséget megállapító határozata ellen 15 nap alatt a közgyűléshez lehet fordulni; a közgyűlés kártérítési ügyben elsőfokon hozott határozata ellen 30 nap alatt lehet a bíróság előtt keresetet indítani. A határidő - mindkét esetben - a kézbesítést követő nappal kezdődik."

6. § A Vr. 31. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) Ha a közgyűlés másodfokon hozott határozata azt állapítja meg, hogy az okozott kár 300 forintot meghalad, a határozat ellen ugyanolyan jogorvoslattal lehet élni, mintha azt a közgyűlés elsőfokon hozta volna."

7. § A Vr. 32. §-a (3) bekezdésének utolsó mondata hatályát veszti.

(Tvr. 17. §-ához)

8. § A Vr. 37. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha a közgyűlés a bejelentést nem fogadja el és a tag elhatározását fenntartja, a közgyűlés határozata ellen harminc napon belül a járási tanács végrehajtó bizottságához fordulhat."

[Tvr. 46. §-ának (2) bekezdéséhez]

9. § A Vr. 55. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(3) A kataszteri tiszta jövedelemnek a földjáradék megállapításánál figyelembe vehető mértéke - termő szőlő, termő gyümölcsös és erdő kivételével [Tvr. 25. § (3) bekezdés] - kat. holdanként nem haladhatja meg a 16 aranykoronát, Egy termelőszövetkezeti tag a vele közös háztartásban élő családtagokkal együtt legfeljebb 25 kat. hold föld alapulvételével részesülhet földjáradékban. Ha valamely tag saját földje ezt a mértéket meghaladja, a 25 kat. holdra eső földjáradékot az illető tag különböző művelési ágú földterületének arányos csökkentésével kell kiszámítani. Ha a földjáradék címén valamennyi jogosult részére kifizetésre kerülő teljes összeg az előbbi számítás alapján többet tenne ki, mint a tagok között kiosztható részesedésből a bevitt földek arányában kiszámított rész 25 százaléka, az egyes jogosultak részére fizetendő földjáradékot arányosan csökkenteni kell."

(Tvr. 31. §-ához)

10. § A Vr. 70. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Az olyan közgyűlési határozat ellen, amely abban a kérdésben dönt, hogy kell-e és mekkora területű földet kiadni, a bíróság előtt lehet keresetet indítani. Ha azonban az válik vitássá, hogy a kiadni rendelt földet hol kell kijelölni, a járási tanács végrehajtó bizottságához lehet fordulni."

(Tvr. 48. §-ához)

11. § (1) A Vr. 95. §-a után a következő címet kell felvenni:

"A közgyűlés és a vezetőség határozatai."

(2) A Vr. a következő 95/A. §-al egészül ki:

"95/A. § (1) A 300 forintos értékhatár szempontjából a természetbeni követelés értékét az esedékesség, illetőleg károkozás esetén a károkozás időpontjában érvényes állami felvásárlási ár, ennek hiányában a helyi forgalomban kialakult ár alapulvételével kell megállapítani.

(2) Szociális segélyen a szociális-kulturális alapból, vagy a hasonló célra létesített más alapból a termelőszövetkezet által teljesíthető juttatásokat. kell érteni."

(Tvr. 52. §-ához)

12. § A Vr. a következő 95/B. §-al egészül ki:

"95 B. § (1) A járási tanács végrehajtó bizottsága a sérelmezett közgyűlési határozat végrehajtását felfüggesztheti, ha a határozat végrehajtása a termelőszövetkezet vagy a tag számára helyrehozhatatlan kárt okozna.

(2) A bíróság hatáskörébe tartozó ügyekben a Járási tanács végrehajtó bizottsága akkor sem járhat el, ha a kereset benyújtására megállapított 30 napos határidő már eltelt."

(Tvr. 53. §-ához)

13. § A Vr. a következő 95/C. §-al egészül ki:

"95/C. § (1) A termelőszövetkezet tagja az érvényesíteni kívánt igény elbírálására vonatkozó kérelmét a vezetőségnél vagy a termelőszövetkezet ügyvitelét ellátó személynél (könyvelő, adminisztrátor stb.) írásban benyújthatja vagy jegyzőkönyvbe mondhatja. Az így előterjesztett kérelmeket beérkezésük napján nyilvántartásba kell venni és döntés végett a legközelebbi vezetőségi ülés, illetőleg közgyűlés napirendjére kell tűzni.

(2) Vezetőségi tag a saját vagy hozzátartozója (Tvr. 57. §) vitás ügyének eldöntésében nem vehet részt.

(3) A vezetőség, illetőleg a közgyűlés határozatának tartalmaznia kell a termelőszövetkezet és az érintett tag nevét, az ügyet intéző szerv (vezetőség, közgyűlés) megnevezését, a rendelkező részt (kötelezést, valaminek tudomásul vételét vagy elfogadását, feljogosítást stb.), figyelmeztetést a használható jogorvoslatra (benyújtás helyének és határidejének megjelölésével), az indokolást, végül a határozat hozatalának helyét és idejét. A határozatot az elnök (helyettese) írja alá és ellátja a termelőszövetkezet bélyegzőjével. A határozat kézbesítésére a 31. § (1) bekezdésében foglaltak az irányadók."

(Tvr. 70. §-ához)

14. § (1) A Vr. 108. §-a után a következő címet kell felvenni:

"Vitás ügyek intézése."

(2) A Vr. a következő 108 A. §-al egészül ki:

"108 A. § (1) A termelőszövetkezet és tagja között a tagsági viszonyból keletkezett jogvitákon felül a Tvr. szerint hatáskörrel bíró szerv jár el abban az esetben is, ha a jogvita

a) a termelőszövetkezet és termelőszövetkezeti tag családtagja között a családtagnak a közös munkákban való részvételével, az ezzel összefüggően elkövetett károkozással, a jövedelemben való részesedéssel, földjének közös használatba, illetőleg más termelőeszközeinek közös szövetkezeti tulajdonba adásával függ össze;

b) a termelőszövetkezet és a pártoló tag közötti pártoló tagsági viszonyból származik.

(2) A termelőszövetkezet és az általa munkaszerződéssel alkalmazott dolgozó közötti jogviták eldöntésére nem a Tvr. rendelkezéseit, hanem az általános hatásköri szabályokat kell alkalmazni

(Tvr. 70/A. §-ához)

15. § A Vr. a következő 108/B. §-al egészül ki:

"108/B. § (1) A termelőszövetkezetek földhasználattal kapcsolatos egymásközti vitás ügyeinek eldöntése a tanács végrehajtó bizottságának hatáskörébe tartozik.

(2) Ha a jogvita eldöntése a tanács végrehajtó bizottságának a hatáskörébe tartozik és a vitában érdekelt termelőszövetkezetek különböző járások területén működnek, a járási tanács végrehajtó bizottsága a nála előterjesztett ügyet elbírálás végett felterjeszti a megyei tanács végrehajtó bizottságához; ha pedig a jogvita különböző megyék területén működő termelőszövetkezetek között merül fel, a megyei tanács végrehajtó bizottsága a nála előterjesztett ügyet az eljáró megyei tanács végrehajtó bizottságának kijelölése végett a Kormány Titkárság Tanácsszervek Osztályához terjeszti fel."

(Tvr. 70,B. §-ához)

16. § A Vr. a következő 108/C. §-al egészül ki:

"108/C. § Az a tag, aki a vezetőség határozatát sérelmesnek tartja, a határozat ellen a jogorvoslatot a 95/C. § (1) bekezdésében megjelölt módon terjesztheti elő. A jogorvoslatokat beérkezésük napján nyilvántartásba kell venni és döntés végett a legközelebbi közgyűlés napirendjére kell tűzni."

17. § A Vr. a következő 108/D. §-al egészül ki:

"108/D. § (1) A közgyűlés határozata ellen irányuló jogorvoslatot, ha annak elbírálása a tanács végrehajtó bizottságának hatáskörébe tartozik, a járási tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági osztályánál lehet írásban benyújtani vagy jegyzőkönyvbe mondani.

(2) A tag a jogorvoslatot személyesen vagy igazolt meghatalmazottja útján terjesztheti elő."

18. § A Vr. a következő 108/E. §-al egészül ki:

"108/E. § A járási tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági osztálya a nála előterjesztett jogorvoslat alapján az ügyet megvizsgálja és a következőképpen intézkedhet:

a) ha a termelőszövetkezet és a tag meghallgatása után közöttük egyezség jön létre, azt írásba foglalja és jóváhagyás végett a járási tanács végrehajtó bizottsága elé terjeszti;

b) ha a jogorvoslattal élő a kérelmétől eláll és a határozat jogszabályt vagy alapszabályt nem sért, az ügyet lezártnak tekinti;

c) egyéb esetekben az ügyet a bizonyítékok beszerzése és a tényállás tisztázása után javaslatával döntés végett a végrehajtó bizottság elé terjeszti."

19. § A Vr. a következő 108/F. §-al egészül ki:

"108/F. § A járási tanács végrehajtó bizottsága a közgyűlés határozatát helybenhagyhatja, illetőleg ha az vagy annak egy része jogszabályt vagy alapszabályt sért, egészben vagy részben megsemmisítheti. A végrehajtó bizottság a megsemmisítést kimondó határozatában irányítást adhat a közgyűlésnek az új határozat meghozatalára (a korábbi határozat jogszabálysértő rendelkezéseinek feltárása útján, a követendő irányelvek közlésével stb.)."

20. § A Vr. a következő 108/G. §-al egészül ki:

"108/G. § A termelőszövetkezet által, illetőleg ellen indított bírósági eljárásban a Polgári Perrendtartás rendelkezései az irányadók; a járási tanács végrehajtó bizottsága előtti eljárásra - a Tvr. 70/B. §-a (3) bekezdésében foglalt kivételekkel - az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni."

(Tvr. 70 C. §-ához)

21. § A Vr. a következő 108/H. §-al egészül ki:

"108/H. § A Tvr. 70/C. §-ának (3) bekezdése szerint bírósági végrehajtási útra tartozó ügyekben a végrehajtás elrendelése végett a vonatkozó közgyűlési határozatot három példányban - a kézbesítést igazoló eredeti átvételi elismervénnyel együtt - a termelőszövetkezet székhelye szerint illetékes állami közjegyzőnek kell bemutatni, aki azt végrehajtási záradékkal látja el,"

22. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; hatálybalépésével egyidejűleg a Vr. "Alapszabályminta a mezőgazdasági termelőszövetkezetek részére" című melléklete VI. fejezetének 4. pontja a Tvr. 46. § (2) bekezdésében, illetőleg e rendelet 7. §-ában, VII. fejezetének 5. pontja pedig a Tvr. 48. és 52. §-ában foglalt rendelkezéseknek megfelelően módosul.

Losonczi Pál s. k.,

földművelésügyi miniszter

Dr. Nezvál Ferenc s. k.,

igazságügyminiszter

Tartalomjegyzék