Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

5/1960. (IV. 17.) ÉM-ÁH rendelet

a magántervezési tevékenység díjazásáról

A 10/1957. (II. 24.) Korm. rendelet 6. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az Országos Árhivatal elnökével egyetértésben - az alábbiakat rendelem:

A rendelet hatálya

1. § E rendelet rendelkezéseit a közületnek (állami, társadalmi szervnek) nem minősülő építtető részére magánszemély (a továbbiakban: magántervező) által végzett magasépítési tervezési tevékenység (a továbbiakban: magántervezési tevékenység) díjazása esetén kell alkalmazni.

A magántervezési tevékenység díjazásának alapelvei

2. § .

(1) A magántervezési tevékenységet százalékosan, illetőleg a felek megállapodása (egyezsége) alapján kell díjazni.

(2) Százalékosan kell díjazni azt a tervezési tevékenységet, amelynél kivitelezési költség állapítható meg.

(3) A százalékosan nem díjazható tervezési tevékenység (művezetés, műszaki ellenőrzés, helyszíni szemle, különálló felmérés, megbízó helyett végzett tevékenység) díjának összegére vonatkozóan a feleknek a 6. § (7)-(8) bekezdésben foglaltak alapulvételével kell megállapodniok.

(4) E rendelet melléklete, valamint a magasépítési tervezési díjszabás a magántervező által felszámítható legmagasabb tervezési díjakat tartalmazza.

(5) A tervezési tevékenység díját, valamint a felszámítható költségek (7. §) összegét a feleknek írásban kell kikötniök.

(6) A magántervező a megbízó ajánlati felhívására adott árajánlatért díjat nem számíthat fel,

A kivitelezési költség megállapítása

3. § .

(1) Az építmény kivitelezési (tatarozási, felújítási, átalakítási) költségének (a továbbiakban: kivitelezési költség) összegét a felek a tervezési tevékenység megkezdése előtt együttesen állapítják meg. Több építmény tervezése esetén a kivitelezési költség összegét építményenként külön-külön kell megállapítani.

(2) Külön-külön kell megállapítani a kivitelezési költséget abban az esetben is, ha a megbízás csak egyes szaktervezési tervezésre (villany, víz, csatorna, gáz, fűtés) terjed ki.

(3) Az építmény kivitelezési költségének megállapításánál az építmény alkatrészévé nem váló gép és berendezés költségét figyelmen kívül kell hagyni.

(4) Ha az építményt már meglevő, használt vagy helyi anyag (berendezés) felhasználásával kivitelezik, az építmény kivitelezési költségének összegét új anyagáron kell kiszámítani.

A magántervezési tevékenység díjának kiszámítása

4. § (1) E rendelet mellékletében felsorolt építmények tervezési díjának összegét az építmény kivitelezési költségének e rendelet mellékletében meghatározott százaléka alapulvételével kell kiszámítani.

(2) Ha a tényleges kivitelezési költség százaléka alapulvételével kiszámított tervezési díj összege nem éri el az előző költséghatár százaléka alapján kiszámított tervezési díj összegét, a magántervező a kisebb kivitelezési költség százaléka alapján kiszámított tervezési díjat számíthatja fel.

(3) E rendelet mellékletében nem szereplő építmények tervezési díjának összegét a 4/1960. (IV. 17.) ÉM-ÁH rendelettel közzétett magasépítési tervezési díjszabás alapján kell kiszámítani.

(4) A kivitelezési költség százalékával nem díjazható tervezési tevékenység díjának összegét a tevékenység elvégzéséhez szükséges munkanapok számának és ezek ellenértéke összegének [6. § (7)-(8) bekezdés] figyelembevételével kell kiszámítani.

(5) Megkezdett, de be nem fejezett tervezés esetén az elkészült munka díját a készültségi foknak megfelelően kell kiszámítani.

A tervek tartalma

5. § .

(1) A magántervező e rendelet alapján felszámítható tervezési díjért a műszaki előírásoknak megfelelő, kivitelezésre alkalmas engedélyezési, illetőleg kivitelezési tervet köteles a megbízónak 4-4 példányban szolgáltatni,

(2) Az engedélyezési tervnek az építmény

a) műszaki leírását,

b) kivitelezési költségének hozzávetőleges összegét,

c) statikai számítását,

d) helyszínrajzát 1:500, vagy 1:1000 méretarányban,

e) összes eltérő alaprajzát és homlokzatát 1:100 méretarányban,

f) szerkezeteinek megértéséhez szükséges metszeteket 1:100 méretarányban

kell tartalmaznia.

(3) Kiviteli terv készítése esetén a magántervezőnek az építmény

a) műszaki leírását,

b) tételes előirányzati költségvetését,

c) helyszínrajzát 1:200 méretarányban,

d) összes eltérő alaprajzát és homlokzatát 1:50, vagy 1:100 méretarányban,

e) szerkezeteinek megértéséhez szükséges metszeteket 1:100 méretarányban

kell szolgáltatnia.

(4) Gépészeti berendezéssel ellátott építményeknél az előző bekezdésekben foglaltakon felül a magántervezőnek szolgáltatni kell

a) gépészeti berendezések műszaki leírását,

b) gépészeti berendezések tételes előirányzati költségvetését,

c) gépészeti berendezések összes eltérő alaprajzát 1:100 méretarányban,

d) függélyes csőterveket 1:100 méretarányban,

(5) A magántervező e rendelet alapján felszámítható tervezési díjért típusterv adaptálása esetén is az előző bekezdésekben meghatározott tartalmú és példányszámú engedélyezési és kivitelezési tervet köteles szolgáltatni.

A felszámítható tervezési díj összege

6. § (1) A magántervező e rendelet mellékletében felsorolt építmények engedélyezési tervéért a mellékletben meghatározott tervezési díj 30%-át| kivitelezési tervéért 70%-át számíthatja fel.

(2) A magántervező e rendelet mellékletében nem szereplő építmények engedélyezési tervéért a 4/1960. (IV. 17.) ÉM-ÁH számú rendelettel közzétett magasépítési tervezési díjszabásban meghatározott tervezési díj 15%-át, kivitelezési tervéért 30%-át számíthatja fel.

(3) Ha a magántervező - a megbízóval történt előzetes megállapodás alapján - az állami tervező szervekre érvényes jogszabályokban meghatározott tartalmú, kiállítású és példányszámú kivitelezési tervet szolgáltat, a 4/1960. (IV. 17.) ÉM-ÁH rendelettel közzétett magasépítési tervezési díjszabásban meghatározott tervezési díj 45%-át számíthatja fel.

(4) Típusterv adaptálása esetén e rendelet mellékletében meghatározott tervezési díj 15%-a számítható fel engedélyezési, 30%-a kivitelezési terv készítéséért.

(5) Lakásleválasztás, lakásátalakítás, emeletráépítés, tető-, padlástérbeépítés, toldaléképítkezés tervezése, valamint műemlékkel, illetőleg műemlék jellegű építménnyel kapcsolatos tervezés esetén e rendelet mellékletében meghatározott tervezési díjat 20%-kal lehet növelni. Az így kiszámított tervezési díj a felmérés és felrajzolás díját is magában foglalja.

(6) Ha a kivitelezési költség százalékában meghatározott tervezési díj összege 150 forintnál kevesebb, a magántervező 150 forint tervezési díj felszámítására jogosult.

(7) A magántervező a kivitelezési költség százalékával nem díjazható tervezési tevékenységéért legfeljebb napi 150 forintot számíthat fel.

(8) Öt órát meg nem haladó - kivitelezési költség százalékával nem díjazható - tervezési tevékenységért a magántervező legfeljebb 100 forintot számíthat fel.

Külön felszámítható költségek

7. § (1) A magántervező az építésügyi hatóság által elrendelt - az építési engedélyben és az építési tanácsrendeletekben foglaltaknak megfelelő - tervmódosítást külön tervezési díj felszámítása nélkül köteles elvégezni.

(2) Ha az engedélyezési, illetőleg a kivitelezési terv benyújtására a tervezést követő egy év után kerül sor, az építésügyi hatóság által elrendelt tervmódosítások tervezésének díját a magántervező - a tervezésre fordított munkanapok számának figyelembevételével - külön felszámíthatja.

(3) A megbízó a tervezési díjon felül a

a) kötelező példányszámon [5. § (1) bekezdés] felüli többletpéldány előállítási és összeállítási költségét;

b) típusterv beszerzési költségét;

c) tervezéssel kapcsolatban felmerülő hatósági eljárási díjat és költséget (engedély beadása, helyszínrajz beszerzése);

d) tervezési tevékenységgel kapcsolatos utazási

költséget tartozik megtéríteni.

Vegyes rendelkezések

8. § (1) E rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az 1/1955. (III. 26.) VKGM rendelet 9. § (2) bekezdésének c) pontja, valamint (3) bekezdése hatályát veszti.

Trautmann Rezső s. k.,

építésügyi miniszter

Melléklet az 5/1960. (IV. 17.) ÉM-ÁH rendelethez

1. díjosztály:

ól, szin, góré, jégverem, siló, trágyatelep, kamra, raktár, tároló tér, árnyékszék kerítés, barakk, mosókonyha, önálló bontási, tatarozási munka;

2. díjosztály:

istálló, pajta, présház, üvegház, műhely, pince, hétvégi ház, nyaraló;

3. díjosztály:

1-4 szintes lakóépület, emeletráépítés, tető- padlástérbeépítés, lakásleválasztás, lakásátalakítás, kereskedelmi létesítmény.

Tartalomjegyzék