1/1961. (I. 13.) FM rendelet
a termelőszövetkezeti csoport gazdálkodásáról és szervezetéről
A mezőgazdasági termelőszövetkezetről és a termelőszövetkezeti csoportról szóló 1959. évi 7. számú törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Tvr.) 62-69. §-ainak további végrehajtására, annak 74. §-a (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a pénzügyminiszterrel és a Termelőszövetkezeti Tanács elnökével egyetértésben a következőket rendelem:
1. § A termelőszövetkezeti csoport alapszabálymintáját e rendelet melléklete tartalmazza.
2. § (1) A termelőszövetkezeti csoportnak a Tvr. 65. §-a alapján létesítendő fel nem osztható szövetkezeti alapjára a 19/1959. (VII. 12.) FM számú rendelet 83. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezéseket értelemszerűen kell alkalmazni.
(2) A fel nem osztható szövetkezeti alapot úgy kell növelni, hogy ebbe az alapba minden tag az általa a termelőszövetkezeti csoport használatába adott földterület kataszteri tisztajövedelmének minden aranykoronája után évenként legalább 10 forintot fizessen be.
(3) Ha a közös gazdálkodást bármely termelési ágban a mezőgazdasági termelőszövetkezetekre irányadó szabályok szerint szervezik meg, a fel nem osztható szövetkezeti alapot évről évre az e termelési ágból származó, a tagok között kiosztható pénzbeli és természetbeni részesedésnek legalább 10%-ával kell növelni.
3. § Az üzemi alap [Tvr. 62. § (1) bekezdés d) pont] létesítéséhez minden tag köteles évenként vetésterülete arányában a szükségletnek megfelelő és a közgyűlés által megállapított mértékben hozzájárulni.
4. § A termelőszövetkezeti csoport közgyűlése - a fel nem osztható szövetkezeti alapon és az üzemi alapon kívül - más alapokat is létesíthet. Az alap létesítésével egyidejűleg dönteni kell annak képzése, növelése és felhasználása felől.
5. § A 17/1960. (VII. 27.) FM számú rendelettel a mezőgazdasági termelőszövetkezetek részére kiadott fegyelmi szabályzatot értelemszerűen alkalmazni kell a termelőszövetkezeti csoportokra is.
6. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.
Tömpe István s. k.,
a földművelésügyi miniszter első helyettese
Melléklet az 1/1961. (I. 13.) FM számú rendelethez
MAGYARÁZAT
az alapszabályminta használatához
Az 1960. évi 8. és 18. számú törvényerejű rendéletekkel módosított és kiegészített 1959. évi 7. számú törvényerejű rendelet megállapította a termelőszövetkezeti csoportok megalakításának és működésének szabályait és részükre alapszabályminta kiadását rendelte el. Ennek megfelelően készült ez az alapszabályminta, amely a törvényerejű rendelet alapján irányt mutat és eligazítást ad a termelőszövetkezeti csoport közös gazdálkodásának megszervezésében, működésének mindennapi kérdéseiben, tartalmazza a kölcsönös jogokat és kötelezettségeket.
Az alapszabálymintának azokat az előírásait, amelyek a törvényerejű rendelet vagy más jogszabály rendelkezéseit tartalmazzák, megváltoztatni nem lehet. Az alapszabályminta egyéb előírásainak elfogadása, kiegészítése vagy módosítása felől, továbbá az alapszabályminta szövegében üresen hagyott kérdésekben a közgyűlésnek kell állást foglalnia és döntenie.
Ilyen - a közgyűlés döntésétől függően -változtatás nélkül elfogadható, kiegészíthető vagy módosítható előírások pl. a pénzeszközök és az üzemi alap kezelésére, a munkaszervezés módozataira, a végzett munkák értékelésére, továbbá az elnök és az ellenőrző bizottság feladatainak részletezésére vonatkozó javaslatok. Azt, hogy az alapszabályminta valamely előírásától adott esetben el lehet-e térni, a törvényerejű rendelet és egyéb jogszabályok alapján kell dönteni.
A kiegészítések és módosítások nem ellenkezhetnek jogszabályok rendelkezéseivel. Az alapszabályminta szövegében üresen hagyott részek kitöltésénél a hozzájuk fűzött magyarázatot figyelembe kell venni.
A közgyűlésnek tehát joga van ahhoz, hogy a fenti keretekben az alapszabálymintát a helyi viszonyoknak és a termelőszövetkezeti csoport sajátosságainak megfelelően kiegészítse és az alapszabályba a csoport belső szervezeti életét érintő további előírásokat is felvegyen.
Az ilyen módon megtárgyalt és megállapított alapszabály a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottsága által történt jóváhagyása után a termelőszövetkezeti csoport valamennyi tagjára és szervére kötelező.