10/1962. (VII. 25.) IM rendelet
a büntetett előélethez fűződő hátrányok alóli mentesítés nyilvántartásáról
A belügyminiszterrel és a legfőbb ügyésszel egyetértve a következőket rendelem:
1. § A törvény erejénél fogva beállott mentesítés nyilvántartása végett:
a) A főbüntetésként - a szóban elkövetett becsületsértés esetét ide nem értve - és az egy évet meg nem haladó szabadságvesztés mellékbüntetéseként kiszabott pénzbüntetés megfizetéséről a Bírósági Gazdasági Hivatal (BGH) haladéktalanul értesíti az Országos Rendőrfőkapitányság Bűnügyi Nyilvántartó Osztályát (a továbbiakban: B. Ny.).
b) A javító-nevelő munka végrehajtásáról a börtön értesíti haladéktalanul a B. Ny-t. Ha a bíróság a javító-nevelő munkát szabadságvesztésre változtatta át, a börtön a szabadságvesztés kiállásáról küld a szabadságvesztés ily jellegének a feltüntetésével értesítést.
c) Egy évet meg nem haladó szabadságvesztés esetében a börtön a végrehajtásról haladéktalanul értesíti a B. Ny-t. Ha az elítéltet feltételes szabadságra bocsátották az értesítésre akkor kerül sor, amikor a feltételes szabadság sikeresen véget ért. A feltételes szabadság megszüntetése esetében a szabadságvesztés kiállását kell közölni.
2. § (1) Ha a bíróság egy eljárásban több bűntettet bírált el és azokért halmazati büntetést szabott ki, ez a törvényi mentesítés szempontjából is egyetlen elítélést jelent. Ha a halmazati büntetéssel sújtott bűntettek között a Btk. IX. vagy X. fejezetében meghatározott bűntett is van, a halmazati büntetésre vonatkozó törvényi mentesítés 10 év elteltével áll be [Btk. 80. § (2) bekezdés].
(2) Ha két vagy több külön ítéletben megállapított törvényi mentesítés alá eső büntetést összbüntetésbe foglalnak, e körülmény a törvényi mentesítésre kihatással egyedül abban a vonatkozásban van, hogy a Btk. 80 § (2) bekezdésében említett 10 éves határidő számítása az összbüntetés kiállásától, illetve végrehajthatósága megszűnésétől kezdődik.
3. § A bírói és a kegyelmi mentesítés nyilvántartása végett:
a) A bíróság azt a végzését, amellyel az elítéltet a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól a Btk. 81. §-a alapján mentesítette, haladéktalanul megküldi a B. Ny-nek.
b) A Népköztársaság Elnöki Tanácsának kegyelmi elhatározásáról a bíróság ugyancsak haladéktalanul értesíteni köteles a B. Ny-t. A mentesítés hatálya, amennyiben az Elnöki Tanács másként nem rendelkezik, az ítéletben megállapított büntetéshez igazodik [Btké. 26. § (1) bek.]. A bíróság, amennyiben az ítéletben megállapított büntetés törvényi mentesítés alá esik, az értesítésben közli azt is, hogy a mentesítés időpontja mikor áll be.
4. § Ha a bíróság indítványra vagy kérelemre megállapítja, hogy valamely büntetés végrehajthatósága elévülés folytán megszűnt, határozatát a B. Ny-val ugyancsak közli.
5. § (1) A B. Ny. a törvényi mentesítés beálltáról értesítést hivatalból nem ad ki. Értesítés kérelemre is csak akkor adható, ha a kérelmező igazolja, hogy állampolgári jogainak gyakorlása végett arra szüksége van és hatósági erkölcsi bizonyítvány kiállításának helye nincs.
(2) A B. Ny. a törvényi mentesítés feltüntetéséről csak értesítésadás kapcsán gondoskodik, a Btk. 80 § a) és d) pontja esetében hivatalból, egyébként a jelen rendelet 1. és 2. §-ában, valamint 7. §-a (1) bekezdésében említett közlés folytán.
6. § (1) Büntető eljárás céljára, hivatalos megkeresés (priorálás) folytán kiállított bizonyítványban a B. Ny. az 1960. január 1. napja előtt kiszabott büntetésre vonatkozó törvényi mentesítést csak az 5. § (2) bekezdésének keretei közt tünteti fel. Az ilyen bizonyítványt felhasználó ügyészség a törvényi mentesítés beálltát megvizsgálja; a bizonyítványban fel nem tüntetett mentesítés megállapítása esetében e tényt és az ennek alapjául szolgáló adatokat a B. Ny-val közli.
(2) A bíróság a büntető eljárás során az (1) bekezdésben foglaltak teljesítését ellenőrzi és az észlelt hiányokat pótolja; ha a bíróság és az ügyészség álláspontja eltér, az előbbi az irányadó. A törvényi mentesítés beálltát és az ennek alapjául szolgáló adatokat a bíróság a B. Ny-val közli.
7. § (1) Ha olyan személy kér hatósági erkölcsi bizonyítványt, akit 1960. január 1. napja előtt ítéltek el törvényi mentesítés alá eső büntetéssel, a rendőrség a törvényi mentesítés előfeltételeinek harminc nap alatt leendő igazolására a kérelmezőt felhívja. Ha a kérelmező a szükséges igazolást önhibáján kívül megszerezni nem tudja, a határidő sikertelen eltelte esetén az adatokat hivatalból kell megállapítani.
(2) A hatósági erkölcsi bizonyítványban foglalt téves megállapítás helyesbítése végett a kérelmező panasszal fordulhat a belügyminiszterhez.
8. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. A 8/1959. (XII. 20.) IM rendelet egyúttal hatályát veszti.
Dr. Szalay József s. k.,
az igazságügyminiszter első helyettese