Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

10/1962. (III. 25.) Korm. rendelet

a katonai szolgálatot teljesítő tartalékos hadkötelesek családi segélyéről

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a honvédelemről szóló 1960. évi IV. törvény 54. §-ában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

Általános rendelkezések

1. § (1) A tartalékos katonai szolgálatra, vagy tartalékos tiszti kiképzésre honvédként, vagy tisztesként (őrvezető, tizedes, szakaszvezető) bevonult hadköteles a szolgálat tartama alatt családi segélyben részesül,

(2) A tiszthelyettesi (őrmester, törzsőrmester, főtörzsőrmester) és tiszti rendfokozatúak a tartalékos katonai szolgálat ideje alatt a fegyveres erők illetékes parancsnokságától kapnak illetményt. Részükre családi segélyt megállapítani nem lehet.

(3) A sorkatonai szolgálatot teljesítő hadkötelesek hozzátartozói (a sorkatonai szolgálat ideje alatt tartalékos tiszti kiképzésben részesülők hozzátartozói is) a sorkatonákra vonatkozó rendelkezések szerint jogosultak családi segélyre.

A családi segély feltételei és összege

2. § (1) A bevonuláskor munkaviszonyban álló dolgozót és a kisipari (háziipari) termelőszövetkezet tagját megillető családi segély összege a havi átlagkereset:

a) 20%-a, ha egyedülálló és eltartásra szoruló hozzátartozója nincs;

b) 30%-a, ha egy;

c) 45%-a, ha két;

d) 60%-a, ha három;

e) 65%-a, ha négy;

f) 70%-a, ha öt vagy több eltartásra szoruló hozzátartozója van.

(2) A mezőgazdasági termelőszövetkezeti tag családi segélyét az (1) bekezdés szerinti mértékben kell megállapítani, a termelőszövetkezeti tagok nyugdíjának megállapításánál nyugdíjalapként mindenkor figyelembe vehető összeg alapulvételével.

(3) A tartalékos honvédként vagy tisztesként bevonult és az (1)-(2) bekezdés hatálya alá nem tartozó személyeket megillető családi segély öszszege:

a) 100,- Ft., ha a bevonult egyedülálló és eltartásra szoruló hozzátartozója nincs;

b) 150 - Ft., ha egy;

c) 225,- Ft., ha két;

d) 300,- Ft., ha három;

e) 325 - Ft., ha négy;

f) 350,- Ft., ha öt, vagy több eltartásra szoruló hozzátartozója van.

(4) A (3) bekezdés hatálya alá tartozó, önálló foglalkozást folytató bevonult (egyénileg dolgozó paraszt, önálló kisiparos, kereskedő stb.) családi segélyben csak akkor részesülhet, ha foglalkozása körében állandó alkalmazottat nem tart és hozzátartozói a bevonult foglalkozási tevékenységét (gazdálkodását) folytatni nem tudják.

3. § (1) A családi segélyre jogosultság szempontjából hozzátartozó a bevonult felesége és élettársa. Az utóbbi azonban csak abban az esetben, ha a bevonulást közvetlenül megelőzően legalább egy éven át a bevonulttal együtt élt, vagy ha az együttélésből gyermek származott és a bevonult az apaságot elismerte, vagy azt a bíróság jogerősen megállapította.

(2) Hozzátartozónak számít továbbá a bevonult gyermeke, örökbefogadott, mostoha- és nevelt gyermeke, a bevonult gyermekének, örökbefogadott gyermekének leszármazója, a bevonult szülője, nagyszülője és kiskorú testvére, akinek

a) eltartásáról a bevonulás előtt a bevonult gondoskodott, vagy

b) tartási igénye a bevonulás után keletkezett, vagy

c) tartási igényét a bevonulttal szemben fennálló jogerős bírói ítélet állapítja meg.

(3) Hozzátartozónak számít a bevonult feleségének szülője is abban az esetben, ha őt a bevonult bevonulása előtt saját háztartásában eltartotta, továbbá az elvált feleség, ha részére jogerős bírói ítélet tartásdíjat állapított meg.

4. § (1) A családi segélyre jogosultság szempontjából eltartásra szorulónak számít:

a) a bevonult felesége (élettársa) akkor is, ha önálló keresete (jövedelme) van; a legalább kétharmad részben csökkent munkaképességű feleség (élettárs) két eltartásra szoruló hozzátartozónak számít;

b) a 3. § (2) és (3) bekezdésben megjelölt hozzátartozó akkor, ha keresete, illetőleg bármely forrásból származó jövedelme a havi 500 forintot nem haladja meg.

(2) A gyermek és testvér után 16. életévének betöltéséig, illetőleg ha közép-, vagy középfokú iskolai tanulmányokat folytat, a tanulmányok befejezéséig, legfeljebb azonban 19. életévének betöltéséig jár a családi segély.

(3) A 16. életévét betöltött első- és másodéves ipari tanuló után, legfeljebb 18. életévének betöltéséig a családi segély ösztöndíjára (keresetére) tekintet nélkül jár. Ha azonban ipari tanulóotthoniban van elhelyezve, nem jár utána családi segély.

(4) A (2), illetőleg (3) bekezdésben meghatározott életkor betöltésekor legalább kétharmad részben csökkent munkaképességű gyermek és testvér után, ezen állapotának fennálltáig a családi segély életkorra tekintet nélkül jár.

A családi segély megállapítása és folyósítása

5. § A családi segélyt:

a) a munkaviszonyban álló bevonult részére a munkáltató állapítja meg és folyósítja;

b) egyéb esetben a bevonult állandó lakóhelye szerint illetékes községi, illetőleg városi, fővárosi

(megyei jogú városi) kerületi tanács végrehajtó bizottságának egészségügyi szakigazgatási szerve (továbbiakban: szakigazgatási szerv) állapítja meg és intézkedik annak folyósításáról.

6. § A családi segélyt az eltartásra szoruló hozzátartozó részére, ha pedig a bevonult egyedülálló, az általa megjelölt személy kezéhez kell folyósítani.

7. § (1) A családi segélyt a munkáltató, illetőleg a szakigazgatási szerv a bevonult, vagy hozzátartozója kérelmére állapítja meg és folyósítja. A kérelemhez csatolni kell a családi segélyre való jogosultság elbírálásához szükséges igazolásokat.

(2) A családi segély megállapításával és folyósításával kapcsolatban a munkáltató és a bevonult dolgozó között felmerült vita esetén a munkaügyi vitákra vonatkozó szabályok szerint kell eljárni.

(3) A szakigazgatási szervnek a családi segély tárgyában hozott határozata ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül egyfokú fellebbezésnek van helye.

8. § (1) A családi segélyt a bevonulás napjától kell megállapítani és havonta utólag - a hó utolsó munkanapján - kell folyósítani.

(2) Ha a családi segély iránti kérelmet a bevonulást követően nyújtják be, a családi segélyt legfeljebb három hónapra visszamenőleg lehet folyósítani.

(3) Ha a segélyezett hozzátartozó keresete, vagy jövedelme a megszabott határt meghaladja, munkaképességcsökkenése megszűnik, a korhatárt eléri, vagy a jogosultságára vonatkozó bármely egyéb feltétel megszűnik, a családi segély megállapítására jogosult szerv újra megállapítja és megfelelően csökkentett összegben folyósítja tovább a családi segélyt.

(4) Be kell szüntetni a családi segély folyósítását:

a) azzal a nappal, amikor a tartalékos katonai szolgálat bármely oknál fogva megszűnik;

b) ha a 2. § (4) bekezdésében megjelölt önálló foglalkozású bevonult hozzátartozója megkezdi a bevonult foglalkozásának folytatását.

(5) A (3) és a (4) bekezdésben említett változásokat a bevonult, illetőleg hozzátartozója 8 napon belül köteles a családi segély megállapítására jogosult szervnek bejelenteni.

9. § (1) A jogtalanul felvett családi segélyt vissza kell fizetni. A visszafizetésért a bevonult és eltartásra szoruló hozzátartozója egyetemlegesen felelősek.

(2) Ha a szakigazgatási szerv által kifizetett és jogtalanul felvett családi segélyt a szerv felszólítása ellenére a kitűzött határidőn belül nem fizetik vissza, a követelést adók módjára kell behajtani.

10. § A tartalékos tiszt és tiszthelyettes illetménye a munkabért terhelő levonások szempontjából a családi segéllyel egy tekintet alá esik.

A családi segély továbbfolyósítása betegség esetén

11. § Ha az 1. § (1) bekezdése alapján családi segélyben részesülő bevonultat a tartalékos katonai szolgálat alatt fellépő betegség miatt szerelik le és sem a betegségi biztosítás alapján táppénzben, sem a táppénzpótló szolgáltatásban, sem pedig nyugellátásban nem részesül, részére, illetőleg hozzátartozóinak a családi segélyt a betegség tartamára, de legfeljebb a leszereléstől számított 3 hónapig tovább kell folyósítani.

12. § E rendelet végrehajtásáról a honvédelmi miniszter a belügyminiszterrel, a pénzügyminiszterrel, a munkaügyi miniszterrel, az egészségügyi miniszterrel, a földművelésügyi miniszterrel, a könnyűipari miniszterrel és a Szakszervezeteik Országos Tanácsával egyetértésben gondoskodik.

13. § (1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

(2) E rendeletet alkalmazni kell a Belügyminisztérium fegyveres testületeiben hadkötelezettség alapján tartalékos katonai szolgálatot teljesítő hadkötelesekre is.

(3) Egyidejűleg hatályát veszti a 21/1951. (I. 20.) MT rendelet az 5. § és a 7. § (2) bekezdése kivételével.

Kádár János s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke

Tartalomjegyzék