12/1962. (V. 5.) Korm. rendelet

a felsőfokú technikumokról

1. § (1) A felsőfokú technikumok feladata az ipar, az építőipar, a közlekedés, a mezőgazdaság, a kereskedelem és az egészségügy egyes szakterületei számára korszerű elméleti és gyakorlati felkészültségű, felsőfokú ismeretekkel rendelkező szaktechnikusok képzése.

(2) A felsőfokú technikumok tanszéki rendszerrel működő felsőoktatási intézmények, gyakorlati oktató-nevelőmunkájukat a képzési szakirányuknak megfelelő üzemekkel, intézményekkel együttműködve valósítják meg.

2. § A felsőfokú technikum közvetlen felügyeletét a képzés szakiránya szerint érdekelt miniszter, illetőleg országos hatáskörű szerv vezetője (a továbbiakban: szakminiszter) látja el, általános felügyeletét pedig a művelődésügyi miniszter gyakorolja.

3. § (1) A szakminiszter közvetlen felügyeleti jogkörében gondoskodik a felsőfokú technikum eredményes működéséhez szükséges személyi és tárgyi feltételek biztosításáról, oktató-nevelőmunkájának irányításáról, hallgatóinak felvételéről, gyakorlati képzésének megszervezéséről, a nappali tagozatán végzettek foglalkoztatásáról.

(2) Felsőfokú technikumi szakok és tanszékek szervezéséhez a művelődésügyi miniszternek, valamint a pénzügyminiszternek hozzájárulása, a felsőfokú technikum igazgatójának és igazgatóhelyettesének kinevezéséhez, továbbá az állami vizsgáztató bizottságok tagjainak megbízásához pedig a művelődésügyi miniszter egyetértése szükséges,

4. § A művelődésügyi miniszter általános felügyeleti jogkörében a szakminiszterekkel egyetértésben kiadja a felsőfokú technikumok általános szervezeti, felvételi, fegyelmi, tandíj- és ösztöndíj, valamint vizsgaszabályzatát; ellátja a világnézeti oktatás egységes irányítását; a szakminiszter javaslata alapján megállapítja a felsőfokú technikum tantervét; jóváhagyja a tankönyvkiadási tervet; megbízza az állami vizsgáztató bizottság elnökét; meghatározza a felsőfokú technikumot végzettek tanulmányi időbeszámítással történő egyetemi (főiskolai) továbbtanulásának feltételeit. A tandíj- és ösztöndíjszabályzatokat a pénzügyminiszterrel egyetértésben kell kiadni,

5. § (1) A felsőfokú technikumi oktatás nappali, esti, valamint levelező tagozaton történhet.

(2) Az ipari szakirányú felsőfokú technikumok nappali tagozatain a tanulmányi idő három év, A nem ipari szakirányú felsőfokú technikumok nappali tagozatán a tanulmányi idő kettőtől három évig terjedhet, mértékét a szakminiszter -a művelődésügyi miniszterrel és a pénzügyminiszterrel egyetértésben - határozza meg. Az esti és levelező tagozatok tanulmányi ideje a nappali tagozatok tanulmányi idejét legalább fél évvel meghaladja.

6. § (1) A felsőfokú technikumot igazgató vezeti, Igazgatóvá és a felsőfokú technikum oktatójává az nevezhető ki, akinek egyetemi végzettsége van és világnézeti, erkölcsi, politikai, pedagógiai, valamint szakmai szempontból alkalmas arra, hogy felsőfokon oktasson és neveljen.

(2) A felsőfokú technikum igazgatójának, továbbá oktatóinak munkabérét és besorolását -a főiskolai és tanítóképző intézeti bértételek között - a művelődésügyi miniszter és a munkaügyi miniszter a pénzügyminiszterrel, valamint a szakminiszterekkel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben szabályozza,

7. § (1) Felsőfokú technikum hallgatója az lehet, aki középiskolai érettségi, illetőleg képesítő oklevéllel vagy szakmunkásbizonyítvánnyal rendelkezik és a szakminiszter által a művelődésügyi miniszterrel egyetértésben meghatározott felvételi vizsgát sikeresen letette. Előnyben részesülnek a felvételnél a középiskolát végzettek közül azok, akik legalább egy évet - elsősorban a felsőfokú technikum szakirányának megfelelő -gyakorlati munkában töltöttek.

(2) Felvételi felső korhatár a nappali tagozaton a 35., az esti és levelező tagozaton a 45. életév, az esti és levelező tagozatokon az alsó korhatár 22. év. A korhatár alól a szakminiszter indokolt esetben felmentést adhat.

(3) A felsőfokú mezőgazdasági technikumba való felvételt a földművelésügyi miniszter határozott idejű szakmai gyakorlathoz kötheti. Átmenetileg a földművelésügyi miniszter által meghatározott számban középiskolai végzettség és külön felvételi vizsga nélkül felvehetők a mezőgazdasági technikumba olyan 25 évnél idősebb mezőgazdasági dolgozók is, akik az erre a célra szervezett előkészítő tanfolyamot sikeresen elvégezték, vagy szakmunkásbizonyítvánnyal rendelkeznek.

8. § (1) A felsőfokú technikumok hallgatói a tanulmányi rendben meghatározott tanulmányok elvégzése és az államvizsga sikeres letétele után a felsőfokú technikum szakirányának megfelelő 6zaktechnikusi oklevelet kapnak.

(2) A Nehézipari Minisztérium, a Kohó- és Gépipari Minisztérium, továbbá az Állami Földmérési és Térképészeti Hivatal által szervezett szaktechnikusképző tanfolyamok hallgatói - a művelődésügyi miniszter által meghatározott feltételek mellett -, különbözeti vizsgák letételével szerezhetnek a tanfolyam szakirányának megfelelő felsőfokú technikumban szaktechnikusi oklevelet.

9. § A felsőfokú technikumok levelező és esti tagozatos hallgatóit a munkaügyi miniszter által a művelődésügyi miniszterrel, a szakminiszterekkel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a felsőfokú technikumok jellegének figyelembevételével - megállapított tanulmányi kedvezmények illetik meg.

10. § (1) Felsőfokú technikum létesítésére a szakminiszter javaslata alapján a művelődésügyi miniszterrel és a pénzügyminiszterrel egyetértésben az Országos Tervhivatal elnöke tesz a Minisztertanácshoz előterjesztést.

(2) A felsőfokú technikum működési helyét a képzési szakirányuknak megfelelő gyakorlati munkahelyek területi megoszlására figyelemmel, lehetőleg a megfelelő üzemek területén kell kijelölni. A felsőfokú technikumok egyes tagozatai a technikum székhelyén kívül ipari, mezőgazdasági és egyéb üzemekhez kihelyezett csoportokban is működhetnek.

(3) A felsőfokú technikumok létesítése és működése a középfokú iskoláztatási kereteket nem csökkentheti és váltásos rendszerű oktatás bevezetésével vagy szélesítésével nem járhat.

11. § (1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a Felsőfokú Épületgépészeti Technikumról szóló 56/1960. (XII. 31.) Korm. rendelet és 2091/1960. (XII. 31.) Korm. határozat, a felsőfokú mezőgazdasági technikumok létesítéséről szóló 27/1961. (VIII. 1.) Korm. rendelet, a Felsőfokú Vegyipari Műszerezési és Automatizálási Technikum létesítéséről szóló 32/1961. (IX. 14.) Korm. rendelet, továbbá a felsőfokú élelmiszeripari technikumok létesítéséről szóló 43/1961. (XII. 2.) Korm. rendelet hatályát veszti.

(2) Az e rendelet hatálybalépése előtt létesített és e rendelet mellékletének I. részében felsorolt felsőfokú technikumok e rendelet alapján folytatják működésüket,

12. § (1) Az 1962. évben az e rendelet mellékletének II. részében felsorolt felsőfokú technikumokat kell létesíteni.

(2) Az (1) bekezdésben említett felsőfokú technikumok létesítéséről az érdekelt szakminiszter a művelődésügyi miniszterrel, a pénzügyminiszterrel és az Országos Tervhivatal elnökével egyetértésben gondoskodik.

Kádár János s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke

Melléklet a felsőfokú technikumokról szóló 12/1962. (V. 5.) Korm. rendelethez

I.

A már működő felsőfokú technikumok közvetlen felügyeleti szerve, elnevezése, székhelye

Építésügyi Minisztérium

Felsőfokú Épületgépészeti Technikum, Budapest

Földművelésügyi Minisztérium

Felsőfokú Mezőgazdasági Technikum, Székesfehérvár

Felsőfokú Mezőgazdasági Technikum, Szekszárd

Felsőfokú Mezőgazdasági Technikum, Kiskunhalas

Felsőfokú Mezőgazdasági Technikum, Karcag

Felsőfokú Mezőgazdasági Technikum, Kaposvár

Felsőfokú Mezőgazdasági Technikum, Hódmezővásárhely

Felsőfokú Mezőgazdasági Technikum, Debrecen-Pallag

Felsőfokú Mezőgazdasági Technikum, Körmend

Felsőfokú Mezőgazdasági Technikum, Mezőtúr

Felsőfokú Mezőgazdasági Technikum, Fertőd

Felsőfokú Mezőgazdasági Technikum, Kecskemét

Felsőfokú Mezőgazdasági Technikum, Nyíregyháza

Felsőfokú Mezőgazdasági Technikum, Szarvas

Felsőfokú Mezőgazdasági Technikum, Keszthely

Felsőfokú Mezőgazdasági Technikum, Budapest

Nehézipari Minisztérium

Felsőfokú Vegyipari Gépészeti Technikum, Kazincbarcika

Élelmezésügyi Minisztérium

Felsőfokú Élelmiszeripari Technikum, Szeged

Felsőfokú Élelmiszeripari Technikum, Budapest

II.

A létesülő új felsőfokú technikumok közvetlen felügyeleti szerve, elnevezése, székhelye

Nehézipari Minisztérium

Felsőfokú Villamosenergiaipari Technikum, Budapest

Felsőfokú Bányagazdasági Technikum, Tatabánya

Felsőfokú Vegyipari Gépészeti Technikum, Esztergom

Felsőfokú Vegyipari Gépészeti Technikum, Pécs

Kohó- és Gépipari Minisztérium

Felsőfokú Gépipari Technikum, Budapest

Felsőfokú Gépipari Technikum, Győr

Felsőfokú Gépipari Technikum, Miskolc

Felsőfokú Gépipari Technikum, Szombathely

Felsőfokú Kohászati Technikum, Dunaújváros

Felsőfokú Híradás- és Műszeripari Technikum, Budapest

Felsőfokú Villamosgépipari Technikum, Budapest

Könnyűipari Minisztérium

Felsőfokú Könnyűipari Technikum, Budapest

Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium

Felsőfokú Gépjárműközlekedési Technikum, Budapest

Felsőfokú Vasútforgalmi Technikum, Szeged

Felsőfokú Távközlési Technikum, Budapest

Földművelésügyi Minisztérium

Felsőfokú Mezőgazdasági Technikum, Gyöngyös

Felsőfokú Mezőgazdasági Technikum, Putnok

Felsőfokú Mezőgazdasági Technikum, Zsámbék

Felsőfokú Mezőgazdasági Technikum, Nagykanizsa

Országos Vízügyi Főigazgatóság

Felsőfokú Vízgazdálkodási Technikum, Baja

Állami Földmérési és Térképészeti Hivatal

Felsőfokú Földmérési Technikum, Székesfehérvár

Tartalomjegyzék