Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

6/1962. (IX. 16.) EüM rendelet

az alkoholisták kényszerelvonó-kezeléséről

Az alkoholisták elleni intézkedésekről szóló 1962. évi 18. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Tvr.) 10. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a Szakszervezetek Országos Tanácsának elnökével egyetértésben - a következőket rendelem.

1. § Az az alkoholista, aki alkoholfogyasztással öszszefüggő magatartásával családi életének felbomlását okozhatja, kiskorú gyermekeinek erkölcsi fejlődését hátráltatja, környezetének biztonságát veszélyezteti, vagy a közrendet, illetve a munkahelyén a munkát rendszeresen zavarja, rende-lőintézeti kényszerelvonó-kezelésre kötelezhető.

2. § (1) A kényszerelvonó-kezelés elrendelése előtt a társadalmi szervek felvilágosító és meggyőző tevékenysége útján lehetőleg el kell érni, hogy az alkoholista önként vesse magát alá az elvonókezelésnek.

(2) Kényszerelvonó-kezelést az érintett személy házastársa vagy tartásra jogosult hozzátartozója, a rendőrség vagy más államigazgatási szerv (pl. községi tanács végrehajtó bizottsága), továbbá a szakszervezetek, a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség, a Magyar Nők Országos Tanácsa, valamint a Magyar Vöröskereszt helyi szervezetei és az alkoholizmus elleni küzdelem társadalmi bizottságai is kezdeményezhetnek.

(3) A kényszerelvonó-kezelést kezdeményező [Tvr. 3. § (3) bekezdése] átiratot (beadványt) az alkoholista lakóhelye vagy munkahelye szerint illetékes járási (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottságának egészségügyi szakigazgatási szerve (a továbbiakban: egészségügyi szakigazgatási szerv) útján kell eljuttatni a kényszerelvonó-kezelést véleményező orvosi bizottsághoz. Az átiratban (beadványban) elő kell adni mindazokat a körülményeket, amelyek az 1. § szerint a kényszerelvonó-kezelés alkalmazását indokolják. Az egészségügyi szakigazgatási szerv kívánhatja, hogy a kényszerelvonó-kezelést kezdeményező szerv a felvilágosító és meggyőző tevékenység megtörténtéről tájékoztassa.

3. § (1) Kényszerelvonó-kezelés alkalmazását véleményező orvosi bizottságokat (a továbbiakban: orvosi bizottság) a megyeszékhely-városokban és mindazokon a helyeken, ahol alkoholelvonó-rendelés működik, e rendelés keretében kell felállítani. Budapesten a fővárosi vezetőfőorvos, vidéken a megyei főorvos határozza meg, melyik bizottság jár el azokban a fővárosi kerületekben, illetőleg járásokban és városokban, amelyekben bizottság egyelőre nem létesül.

(2) A bizottság egyik tagja az alkoholelvonó-rendelés vezetője, másik tagja az alkoholelvonó-rendelést fenntartó tanács végrehajtó bizottsága egészségügyi szakigazgatási szervének vezetője által kijelölt belgyógyász szakorvos. A bizottság elnökét - tagjai közül - az egészségügyi szakigazgatási szerv vezetője jelöli ki.

4. § (1) Az orvosi bizottság elnöke a kényszerelvonó-kezelést kezdeményező átirat (beadvány) kézhezvétele után az érdekelt személyt megidézi, hogy orvosi vizsgálata céljából a bizottság előtt a kitűzött helyen és időben jelenjék meg. A felhívást tértivevényes ajánlott küldeményként kell postára adni. Ha az eljárás alá vont személy az orvosi bizottság idézésére a kitűzött időben nem jelent meg és távolmaradását nem menti ki, az orvosi bizottság elnöke a kezdeményezést továbbító egészségügyi szakigazgatási szerv vezetőjét haladéktalanul értesíti. Ez utóbbi előterjesztést tesz a végrehajtó bizottság illetékes elnökhelyetteséhez az érdekelt személy rendőrség útján történő elővezettetése végett. Az elővezetés foganatosításához az ügyész jóváhagyása szükséges.

5. § (1) A vizsgálat megkezdése előtt a bizottság elnöke köteles a vizsgálatra jelentkező személyazonosságáról meggyőződni. A bizottság javaslatát az eljárás alá vont személy egészségi állapotának a kényszerelvonó-kezelés alkalmazását esetleg kizáró körülmények felderítésére is kiterjedő vizsgálat alapján alakítja ki.

(2) A vizsgálat után a bizottság legkésőbb 8 napon belül eljuttatja véleményét a kezdeményező átiratot (beadványt) továbbító egészségügyi szakigazgatási szerv vezetőjének és abban - amennyiben kényszerelvonó-kezelést javasol - nyilatkozik afelől is, hogy az hol és mely időponttól kezdve foganatosítható.

6. § Az egészségügyi szakigazgatási szerv vezetője a kényszerelvonó-kezelés tárgyában az orvosi bizottság véleményének figyelembevételével és annak gondos mérlegelésével határoz, hogy a kezelés elrendelésének az 1. §-ban említett feltételei fennforognak-e. A kezelés elrendelése esetében határozatában megjelöli az alkoholelvonó-rendelés helyét és idejét. A határozatot a kényszerelvonó- kezelés alá vont személynek, a kezdeményező szervnek (személynek), az orvosi bizottság elnökének (az alkoholelvonó-rendelés vezetőjének) is meg kell küldeni.

7. § (1) Az alkoholelvonó-rendelés vezetője a kötelezett személyt írásban felhívja, hogy a kezelés megkezdése végett a kitűzött időben és helyen elővezetés terhe mellett jelenjék meg. A felhívást tértivevényes ajánlott küldeményként kell postára adni.

(2) A kezelésre megjelent személyazonosságáról az alkoholelvonó-rendelés vezetője köteles meggyőződni.

(3) A kényszerelvonó-kezelés a gyógykezeléshez szükséges ideig tart és azt a kezelésre kötelezett személy munkaidején kívül kell foganatosítani [Tvr. 4. § (2) bekezdése]. A gyógykezeléshez szükséges időt az alkoholelvonó-rendelés vezetője állapítja meg.

(4) A kényszerelvonó-kezelés tartama alatt a kötelezett személy a kezelőorvosnak a gyógykezeléssel kapcsolatos előírásait köteles megtartani és az általa kijelölt időpontokban a rendelésen gyógykezelés végett megjelenni [Tvr. 5. § (1) bekezdése].

(5) Ha a kötelezett személy a kitűzött időben és helyen gyógykezelésének megkezdése, illetőleg folytatása céljából nem jelenik meg és távolmaradását nem menti ki, az alkoholelvonó-rendelés vezetője a rendőrség útján elővezetteti.

8. § A kényszerelvonó-kezelés nem foganatosítható, illetőleg nem folytatható, ha annak megkezdése előtt a kötelezett személy egészségi állapotában olyan változás történik, vagy a kezelés alatt olyan szövődmény lép fel, amely a gyógykezelést kizárja. Erről a kezelést elrendelő egészségügyi szakigazgatási szervet értesíteni kell.

9. § Az alkoholelvonó-rendelés a kezelésre kötelezett személyt a kezelés befejezése után is - szükség esetében a Magyar Vöröskereszt helyi szervezetének, illetőleg az alkoholizmus elleni küzdelem társadalmi bizottságának közreműködésével - gondozásban tartja és ellenőrzi.

10. § A kényszerelvonó-kezeléssel kapcsolatos eljárásra az államigazgatási eljárásról szóló 1957. évi IV. törvényben - az érdekelt személy gyógykezelés végett történő rendőrségi elővezetésére [7. § (5) bekezdése] az 1955. évi 22. tvr. 7. §-ának (4) és (8) bekezdésében - foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni.

11. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Dr. Doleschall Frigyes s. k.,

egészségügyi miniszter