9/1962. (VII. 25.) MüM rendelet
az ipari, mezőgazdasági és kereskedelmi tanulók, valamint a tanulóviszonyban nem álló dolgozók szakmunkásvizsgájáról szóló 2/1959. (IV. 10.) MüM rendelet módosításáról
Az ipari, mezőgazdasági és kereskedelmi tanulók, valamint a tanulóviszonyban nem álló dolgozók szakmunkásvizsgájáról szóló 2/1959. (IV. 10.) MüM rendeletet (a továbbiakban: R.) az érdekelt miniszterekkel és az országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben az alábbiak szerint módosítom:
1. § A R. melléklete, a 7/1961. (VII. 30.) MüM rendelettel megállapított Országos Szakmunkásképzési Jegyzék (a továbbiakban: OSZJ) a következők szerint módosul:
a) a tanácsok felügyelete alá tartozó vállalatok és a kisipari szövetkezetek minden olyan szakmában szerződtethetnek tanulót, amelyben a tanulóképzés feltételeit biztosítják. Az OSZJ 7. rovatából ennek megfelelően a H. és az Sz. megjelölés törlendő.
b) Az 1119. szakszámú járműasztalos szakmában a szakmunkásképzést megszüntetem. A szakmát az OSZJ-ből ennek megfelelően törölni kell.
c) Egyebekben az OSZJ - az új szakmák, egyes szakmák elnevezése, a képzési idő megváltoztatása és az 5., valamint a 7. rovat elnevezése tekintetében - e rendelet melléklete szerint módosul.
2. § A R. 7. § (1) bekezdésének helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(1) Szakmunkásvizsgát csak az alábbi időszakokban lehet tartani:
I. vizsgaidőszak: február hónap,
II. vizsgaidőszak: a tanév bezárását követő naptól július 31-ig terjedő időszak,
III. vizsgaidőszak: október hónap."
3. § (1) A R. 8. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) Szakmunkás-vizsgára bocsátható:
a) az a tanuló, aki az OSZJ 3., illetőleg 5. rovatában megjelölt tanuló idő utolsó évfolyamát legalább elégséges (2 osztályzatú) általános tanulmányi eredménnyel elvégezte,
b) az a magánkisipari tanuló, akit szülője, vagy nagyszülője a 2/1958. (V. 1.) KipM rendelet 3. § (3) bekezdés a) pontjában felsorolt képesítéshez kötött iparok valamelyikében szerződtetett, ha tanulóidejét eredményesen letöltötte,
c) az a dolgozó, aki az előírt szakmai gyakorlattal rendelkezik és az illetékes miniszter által előírt egyéb feltételeknek megfelel,
d) az OSZJ 7. rovatában megjelölt szakmákban a Képző- és Iparművészeti Gimnázium Iparművészeti Tagozatának azok a tanulói, akik eredményes érettségi vizsgát tettek.
(2) A szakmunkás-vizsgára bocsátáshoz a dolgozónak az OSZJ-ben - az előképzettségtől függően - meghatározott képzési időnél legalább egy évvel hosszabb szakmai gyakorlati idővel kell rendelkeznie. Azok számára, akik a vizsgára szakmunkásképző tanfolyami előképzés után jelentkeznek, a gyakorlati időből kedvezmény biztosítható. Ennek mértékét a szakminiszter szabályozza. A szükséges szakmai gyakorlati idő azonban ebben az esetben sem lehet kevesebb az OSZJ-ben az előképzettségtől függően meghatározott képzési időnél. Ettől eltérő kedvezményt a dolgozók egyes kategóriáira a munkaügyi miniszter az illetékes miniszterrel egyetértésben engedélyezhet."
(2) A R. 8. §-ának, (2) bekezdése (3) bekezdésre változik,
4. § A R. 13. § (4) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(4) Az ipari (mezőgazdasági és kereskedelmi) tanulóképzést közvetlenül irányító minisztériumok által évenként szervezett "Szakma kiváló tanulója" országos verseny döntőjében részt vevő utolsó éves tanulók közül azok, akik a versenyfeladatnak megfeleltek, az elért helyezéstől függetlenül - szakmunkásvizsga letétele nélkül - szakmunkásbizonyítványt kapnak."
5. § (1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
(2) A rendeletnek a képzési idő módosítására vonatkozó rendelkezései csak az 1962/63. tanévben és az azt követően felvett tanulókra terjednek ki.
(3) Továbbra is a jelenlegi feltételek igazolása mellett bocsátható szakmunkásvizsgára az a dolgozó, aki az 1961/62. tanévben szakmunkásképző tanfolyamot végzett, vagy e rendelet hatálybalépésének napján ilyen tanfolyam hallgatója és a tanfolyamot a rendelet hatálybalépése után elvégzi.
(4) A 6/1960. (VII. 14.) MüM rendelet hatályát veszti.
Mekis József s. k.,
munkaügyi miniszterhelyettes