Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

9/1962. (VI. 15.) PM rendelet

a szövetkezetek nyilvántartásának szabályozásáról és a képviseleti könyv vezetéséről

A 36/1961. (XI. 4.) Korm. rendelet 4. §-ában kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. § (1) Nyilvántartásra kötelezett szövetkezetek és szövetkezeti irányító szervek (a továbbiakban: szövetkezetek):

a) a fogyasztási szövetkezetek,

b) a földművesszövetkezetek,

c) a kisipari szövetkezetek és háziipari szövetkezetek,

d) a lakásépítő és egyéb lakásszövetkezetek,

e) a Szövetkezetek Országos Szövetsége (a továbbiakban: SZÖVOSZ) felügyelete alatt működő szövetkezetek szövetségei,

f) a Kisipari Szövetkezetek Országos Szövetsége (a továbbiakban: OKISZ) felügyelete alatt működő kisipari szövetkezetek szövetségei,

g) az egyéb középfokú szövetkezeti irányító szervek,

h) a mezőgazdasági termelőszövetkezetek és termelőszövetkezeti csoportok, a termelőszövetkezetek önálló jogi személynek minősülő közös vállalkozásai,

i) a halászati termelőszövetkezetek,

j) a takarékszövetkezetek,

k) az egyszerűbb mezőgazdasági szövetkezetek (termelői szakcsoport, mezőgazdasági társulás, szakszövetkezet, ifjúsági szövetkezet),

l) az egyéb szövetkezetek,

(2) A szövetkezet a nyilvántartásbavétel előtt - kivéve, ha jogszabály működési engedély megszerzését írja elő - működését nem kezdheti meg.

(3) A Magyar Nemzeti Bank és az Országos Takarékpénztár (a továbbiakban: pénzintézet) a szövetkezet törzslapjának a pénzintézethez való beérkezése és a szövetkezeti számjelnek a Központi Statisztikai Hivatal által történő megállapítása előtt a szövetkezet részére számlát nem nyithat és pénzeszközt nem adhat.

2. § (1) A szövetkezeti törzskönyvet a szövetkezet székhelye szerint illetékes megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottságának pénzügyi osztálya (a továbbiakban: pénzügyi osztály) vezeti.

(2) Minden szövetkezet nyilvántartására külön törzslap szolgál.

(3) A pénzügyi osztály a szövetkezeti törzskönyvet a szövetkezet által bejelentett adatok (3. §), illetve a megküldött okmányok alapján vezeti,

(4) A szövetkezet megalakulására vonatkozó bejelentéshez csatolni kell az alapító határozat (alakuló közgyűlési jegyzőkönyv), az alapszabály, továbbá - ha jogszabály annak megszerzését előírja - a működési engedély másodpéldányát, illetve hiteles másolatát. Ha a szövetkezet szövetkezeti központ (szövetség) tagja és mintaalapszabály szerint működik, alapszabályt csatolnia nem kell. A mintaalapszabályt és annak módosítását a szövetkezeti központ (szövetség) köteles egy példányban a pénzügyi osztálynak megküldeni.

(5) A pénzügyi osztály a szövetkezeti törzslapokat az 1. § (1) bekezdésében felsorolt szövetkezeti típusonként csoportosítva, az ugyanarra a szövetkezetre vonatkozó valamennyi iratot pedig a törzslap száma alatt együttesen kezeli.

3. § (1) A szövetkezeti törzskönyv vezetése céljából a szövetkezet igazgatósága (vezetősége) a következő adatokat köteles a pénzügyi osztálynak bejelenteni:

a) a szövetkezet elnevezését és székhelyét (kerület, utca és házszám megjelölésével), továbbá a székhelyén kívül létesített fióktelepeit, illetőleg helyi szerveit,

b) a szövetkezet megalakulását jóváhagyó, engedélyező szerv nevét, a vonatkozó határozat keltét és számát,

c) a szövetkezet tevékenységi körét (kisipari szövetkezetek esetében az elsődleges tevékenységet, mint főtevékenységet, külön fel kell tüntetni a másodlagos tevékenységek közlése mellett),

d) a szövetkezet megalakulásának, átalakulásának, egyesülésének, szétválásának időpontját,

e) a szövetkezet feloszlatása, felszámolása, kényszerfelszámolása elrendelésének időpontját, a megszüntetésre vonatkozó eljárás befejezését és a zárómérleg jóváhagyását, valamint a megszűnő szövetkezet jogutóda tekintetében hozott határozatot és a jogutód szerv nevét, valamint a jogutód törzslapjának a számát,

f) a mezőgazdasági termelőszövetkezetek és termelőszövetkezeti csoportok esetében - az a)-e) pontokban felsorolt adatokon kívül az összterületet, ezen belül a szántóterületet, továbbá a termelőszövetkezeti családok és tagok számát, valamint a mezőgazdasági termelőszövetkezet, a termelőszövetkezetek önálló közös vállalkozása és a termelőszövetkezeti csoport vezetőinek (elnök, mezőgazdász, könyvelő, illetőleg igazgató, műszaki vezető, könyvelő) nevét.

(2) Be kell jelenteni az (1) bekezdés a)-e) pontjaiban felsorolt, valamint az f) pontban a vezetőkre vonatkozó adatok megváltozását is. Ha a bejelentésben foglaltak érvényességéhez jogszabály szerint államigazgatási szerv, illetőleg szövetkezeti szövetség (központ) jóváhagyása (engedélye) szükséges, a bejelentésben fel kell tüntetni a jóváhagyó (engedélyező) szerv nevét, határozatának keltét és számát. A mezőgazdasági termelőszövetkezet és a termelőszövetkezeti csoport összterületében, szántóterületében, továbbá a termelőszövetkezeti családok és tagok számában beállott változásokat a termelőszövetkezeti törzskönyvben való átvezetés végett - a Központi Statisztikai Hivatal megyei igazgatóságának negyedévi termelőszövetkezeti üzemi adatfelvételei alapján - a megyei tanács vb mezőgazdasági osztálya bocsátja a pénzügyi osztály rendelkezésére.

(3) A bejelentést a közgyűlési határozat meghozatalától számított 8 napon belül kell megtenni. Ha a határozat érvényességéhez jóváhagyás (engedély) is szükséges, a bejelentési határidőt a jóváhagyó (engedélyező) határozat kézbesítését követő naptól kell számítani.

(4) Az (1) bekezdés d) pontjában felsorolt esetekben, valamint a szövetkezet alapszabályát módosító változások bejelentéséhez - ha külön jogszabály azok érvényességét jóváhagyáshoz köti -csatolni kell a felügyeleti szerv jóváhagyó határozatának eredeti vagy másolati példányát.

(5) A bejelentéseket (a hozzátartozó mellékletekkel) minden szövetkezetre vonatkozóan külön beadványban kell megtenni.

(6) A mezőgazdasági termelőszövetkezetek, termelőszövetkezeti csoportok és az egyszerűbb mezőgazdasági szövetkezetek nyilvántartásbavételéhez szükséges adatokat [3. § (1) bek.] - a működési engedély vagy másolatának csatolása mellett - az engedélyt kiállító megyei, illetve járási tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági osztálya küldi meg az illetékes pénzügyi osztálynak.

4. § (1) A pénzügyi osztály a bejelentett adatokat a szövetkezeti törzslap megfelelő rovataiba bejegyzi.

(2) A bejelentett adatokon felül a törzslap megfelelő rovataiba be kell jegyezni:

a) a törzslap sorszámát,

b) a nyilvántartó hatóság nevét,

c) a törzslap kiállításának időpontját,

d) a képviseleti könyv hitelesítésének időpontját,

e) a szövetkezet számjelét.

(3) A törzslap sorszámát a következő adatokból kell összeállítani:

a) a megye (főváros, megyei jogú város) nevének első két betűje,

b) a kiállítás sorrendjében szövetkezeti típusonként 1-től kezdődő sorszám,

c) az 1. § (1) bekezdésében az egyes szövetkezeti típusokat megjelölő pontok betűi (pl. a Heves megyei tanács vb pénzügyi osztálya által az elsőnek bejegyzett Pétervására és Vidéke Körzeti Földművesszövetkezet törzslapjának sorszáma: He-1-b).

(4) A szövetkezeti törzslapot Öt azonos példányban kell kiállítani. A törzslapokat a megfelelő rovatban a bejegyzett adatok helyességéért felelős személy aláírja és a kiállító hatóság hivatalos pecsétjével látja el. A törzslap első példánya a kiállító pénzügyi osztálynál marad, a további példányokat a bejelentés átvételétől számított 8 napon belül meg kell küldeni:

a) a Pénzügyminisztériumnak,

b) a szövetkezet felügyeleti szervének [SZÖVOSZ, OKISZ, a szövetkezet főtevékenysége szerint illetékes miniszter vagy országos hatáskörű szerv, a mezőgazdasági termelőszövetkezetek, azok önálló közös vállalkozásai, a termelőszövetkezeti csoportok tekintetében a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács vb mezőgazdasági osztálya],

c) a szövetkezet számláját vezető pénzintézetnek,

d) a Központi Statisztikai Hivatalnak.

(5) Az adatok bejegyzéséről - a 4. § (2) bekezdésének d)-e) pontjaiban foglaltak kivételével - értesíteni kell a bejelentő szövetkezetet. A szövetkezet megalakulásának, átalakulásának, egyesülésének, szétválásának, feloszlatásának, felszámolásának, kényszerfelszámolása elrendelésének, illetőleg megszűnésének bejegyzéséről a szövetkezeten kívül értesíteni kell:

a) a szövetkezet irányító szervét,

b) a szövetkezet székhelye szerint illetékes községi (városi, fővárosi, megyei jogú városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága elnökét,

c) a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) illetékkiszabási és vállalati adóhivatalt.

(6) A pénzügyi osztálynak a (4) bekezdésben felsorolt szerveket a törzslapra bejegyzett adatok megváltozásáról, illetőleg kiegészítéséről a változás, illetőleg a kiegészítés bejegyzésének alapjául szolgáló bejelentés iktatásától számított nyolc napon belül változást elrendelő lapon értesíteni kell. Nem kell értesítést küldeni a képviseleti könyv hitelesítésére vonatkozóan bejegyzett adatokról és a számjel bejegyzéséről.

(7) A szövetkezet elnevezésének és székhelye megváltozásának bejegyzéséről értesíteni kell a szövetkezetet, továbbá az (5) bekezdés b) és c) pontjában felsoroltakat.

(8) A szövetkezet számjelét a Központi Statisztikai Hivatal állapítja meg és gondoskodik arról, hogy a törzslap beérkezésétől számított négy napon belül

a) a Pénzügyminisztérium,

b) a szövetkezet felügyeleti szerve,

c) a szövetkezet számláját vezető pénzintézet,

d) a pénzügyi osztály és

e) a szövetkezet

a szövetkezet számjeléről értesítést kapjanak.

(9) Ha a szövetkezet nyilvántartására illetékes hatóság megváltozik, a pénzügyi osztály a szövetkezet törzslapját a hozzá tartozó okmányokkal együtt megküldi az illetékes pénzügyi osztálynak. Ez utóbbi megállapítja a törzslap új sorszámát s ezt az egyéb adatokban beállott változásokkal a törzslapon bejegyzi.

5. § (1) A szövetkezet igazgatóságának (vezetőségének) tagjait és azokat, akik a szövetkezet nevében kötelezettségvállalásra jogosultak, képviseleti könyvben kell nyilvántartani. A képviseleti könyvet a szövetkezet főkönyvelője (könyvelője, pénzügyi előadója) vezeti.

(2) A képviseleti könyvet használatbavétel előtt hitelesíttetni kell. A mezőgazdasági termelőszövetkezetek, azok önálló közös vállalkozásai, a termelőszövetkezeti csoportok képviseleti könyvét a területileg illetékes járási (járási jogú városi) tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági osztálya hitelesíti és a hitelesítés megtörténtéről a szövetkezeti törzskönyvet vezető pénzügyi osztályt értesíti. Más szövetkezetek képviseleti könyvét a pénzügyi osztály hitelesíti. A képviseleti könyv hitelesítése illetékmentes. (A képviseleti könyv beszerezhető a Nyomtatványellátó Vállalatnál.)

(3) A képviseleti könyvbe csak okmány alapján szabad bejegyzést eszközölni. A bejegyzett adatok valódiságát, valamint az aláírás eredetiségét a szövetkezet igazgatóságának (vezetőségének) elnökére vonatkozóan a közvetlen felügyeletet gyakorló szerv vezetője vagy helyettese, - mezőgazdasági termelőszövetkezetek, azok önálló közös vállalkozásai és termelőszövetkezeti csoportok esetében a járási (járási jogú városi) tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági osztályának vezetője vagy helyettese - a többi aláírásra jogosultra nézve pedig a szövetkezet igazgatóságának (vezetőségének) elnöke köteles igazolni.

(4) A pénzintézetek maguk állapítják meg azokat a szabályokat, amelyek a szövetkezet számlája felett való rendelkezési joggal felruházott személyek adatainak igazolására és aláírásuk bejelentésére vonatkoznak. A képviseleti könyvbe e személyek nevét is be kell jegyezni.

6. § (1) A pénzügyi osztály a szövetkezeti törzskönyv adatairól az államhatalmi és államigazgatási szerveknek, a bíróságoknak, valamint ügyészségeknek és a felügyeletet gyakorló szövetkezeti szerveknek - kérésükre - tájékoztatást ad. A bejegyzett adatokról más csak akkor kaphat tájékoztatást, ha érdekeltségének igazolása alapján arra a pénzügyi osztály vezetője írásbeli engedélyt ad.

(2) A képviseleti könyv adatairól bárki felvilágosítást kaphat, aki érdekeltségét valószínűsíti.

7. § (1) Azok a szövetkezetek, amelyek e rendelet hatálybalépésekor már működnek, de a pénzügyi osztály által vezetett szövetkezeti törzskönyvbe bejegyezve még nincsenek, a 3. §-ban meghatározott adatokat e rendelet hatálybalépésétől számított 30 napon belül kötelesek az illetékes pénzügyi osztálynak bejelenteni. A mezőgazdasági termelőszövetkezetek, azok önálló közös vállalkozásai és a termelőszövetkezeti csoportok csak a pénzügyi osztály külön felhívása alapján kötelesek az általa kért adatokat bejelenteni.

(2) Azok a szakigazgatási szervek, amelyek e rendelet hatálybalépéséig a szövetkezetekről nyilvántartást vezettek, kötelesek nyilvántartásuk adatait - egyeztetés céljából - a pénzügyi osztály rendelkezésére bocsátani.

(3) Azt a nyilvántartásra kötelezett szövetkezetet, amely bejelentési kötelezettségének nem tesz eleget, a pénzügyi osztály a mulasztásának pótlására írásban felhívja. A felhívással egyidejűleg a pénzügyi osztály értesíti a szövetkezet felügyeleti szervét.

(4) Ha az előző bekezdésben említett szövetkezet a bejelentési kötelezettségének a felhívás kézbesítésétől számított 20 napon belül nem tett eleget, a pénzügyi osztály köteles a szövetkezet bankszámláját a bejelentés teljesítéséig zároltatni. E rendelkezés alól a pénzügyi osztály vezetője indokolt esetben - kivételt tehet.

(5) A pénzügyi osztály által vezetett szövetkezeti törzskönyvbe már bejegyzett szövetkezetek tekintetében csak az azok adataiban bekövetkezett változásokat kell a pénzügyi osztályhoz bejelenteni.

(6) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a 3451-9/1954. (PK 13.) PM utasítás hatályát veszti.

Nyers Rezső s. k.,

pénzügyminiszter