1/1963. (III. 12.) IM rendelet
az Országos Fordító és Fordításhitelesítő Iroda jogköréről és működéséről
A tolmácsi feladatok ellátásáról szóló 8/1962. (III. 22.) Korm. rendelet 6. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - a tolmácsi tevékenységre vonatkozó részben a művelődésügyi miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:
1. § (1) Az Országos Fordító és Fordításhitelesítő Iroda (a továbbiakban: OFFI) feladata, hogy az állami, társadalmi és szövetkezeti szervek (szervezetek), valamint a lakosság részére fordításokat és ezzel összefüggő szolgáltatásokat végezzen, továbbá igazságügyi hatóságok előtt szóbeli tolmácsolást lásson el.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott feladatkörbe tartozik
a) idegen nyelvű szövegnek magyar nyelvre vagy más idegen nyelvre, úgyszintén magyar nyelvű szövegnek idegen nyelvre való hiteles fordítása;
b) más által készített fordítás hitelesítése;
c) idegen nyelvű iratról hiteles másolat készítése;
d) idegen nyelvű szövegnek magyar nyelvre vagy más idegen nyelvre, úgyszintén magyar nyelvű szövegnek idegen nyelvre való nem hiteles lefordítása;
e) fordításokkal összefüggő egyéb munkák (lektorálás, leírás, sokszorosítás, korrektúra stb.) elvégzése;
f) az országos hatáskörű dokumentációs központokkal együttműködve tudományos, gazdasági, műszaki és kulturális jellegű idegen nyelvű tanulmányok (cikkek, könyvek stb.) rendszerezett jegyzékeinek összeállítása és az állami, társadalmi, szövetkezeti szervek (szervezetek) rendelkezésére bocsátása (figyelő szolgálat), valamint
g) szóbeli tolmácsolás igazságügyi hatóságok előtt az erre vonatkozó külön jogszabály szerint.
2. § (1) Az állami, társadalmi és szövetkezeti szerv (szervezet), valamint a lakosság hiteles fordítás, fordítás hitelesítése, valamint idegen nyelvű hiteles másolat elkészítése végett [1. § (2) bekezdésének a)-c) pontja] csak az OFFI-hoz fordulhat.
(2) Az állami, társadalmi és szövetkezeti szerv (szervezet) a működése körében felmerülő, könyvkiadáson, valamint a folyóirat (lap)-kiadáson kívüli nem hiteles fordítás elvégzése céljából az OFFI-hoz köteles fordulni, kivéve, ha
a) a fordítás elvégzésére állományában alkalmas személy van,
b) saját, illetőleg az alárendelt vagy a felügyeleti szerv irányítása alatt fordító iroda működik és a fordítással ezt az irodát bízza meg, vagy a fordítást saját, illetőleg az alárendelt vagy a felügyeleti szerv dokumentációs osztálya, fordító részlege vagy fordítója végzi.
(3) Az országos hatáskörű dokumentációs központok feladatkörükben az állami, szövetkezeti és társadalmi szervek (szervezetek) részére nem hiteles fordítást készíthetnek.
(4) Az illetékes miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) az igazságügyminiszterrel egyetértésben a (2) bekezdésben foglaltaktól eltérően is rendelkezhet.
3. § (1) Az OFFI az igazságügyminiszter felügyelete alatt működő gazdasági iroda, élén az igazságügyminiszter által kinevezett igazgató áll. Székhelye Budapest.
(2) Az OFFI személyzete rendszeresített állásra kinevezett szak-, adminisztratív és kisegítő alkalmazottakból, valamint szerződéses fordítókból (lektorokból) áll, akiknek létszámát az igazságügyminiszter állapítja meg. Egyes fordítási és azzal összefüggő tennivalókkal az OFFI-val munkaviszonyban nem álló személyek is - esetenként - megbízhatók.
4. § Az 1. § (2) bekezdésének a)-f) pontjában meghatározott szolgáltatások elvégzését a Budapesten levő állami, társadalmi és szövetkezeti szerv (szervezet), valamint a Budapesten lakó (tartózkodó) személy közvetlenül, a vidéken levő szerv (szervezet), illetőleg személy pedig közvetlenül vagy közjegyző útján kérheti.
5. § (1) Díjtalan fordítás (hitelesítés) illeti meg azt a felet, akinek
a) keresete (jövedelme) nem haladja meg a havi hatszázötven forintot, vagyona pedig - a szokásos életszükségleti és berendezési tárgyakon felül -nincs, vagy
b) keresete (jövedelme) a havi hatszázötven forintot meghaladja, de a havi ezerötszáz forintot nem éri el, vagyona - a szokásos életszükségleti és berendezési tárgyakon felül - nincs, és legalább két személy eltartásáról gondoskodik,
feltéve, hogy a fordításra (hitelesítésre) kellően valószínűsített nyomós okból szüksége van.
(2) A fordítási (hitelesítési) díj felét köteles megfizetni az a fél, akinek keresete (jövedelme) a havi hatszázötven forintot meghaladja, de a havi ezerötszáz forintot nem éri el, vagyona pedig - a szokásos életszükségleti és berendezési tárgyakon felül - nincs, feltéve, hogy a fordításra (hitelesítésre) kellően valószínűsített nyomós okból szüksége van.
(3) A kereseti (jövedelmi) és vagyoni viszonyokat a költségmentesség engedélyezésének alapjául szolgáló hatósági vagyoni bizonyítvánnyal [7/1957. (VII. 31.) IM rendelet] kell igazolni.
(4) A kedvezmény megadása felől az OFFI igazgatója dönt.
6. § (1) Az elkészített munkát csak a munkáért járó összes díj ellenében lehet kiadni, illetőleg az állami, társadalmi és szövetkezeti szerv (szervezet) a munkáért járó díjat a munka kiadása után az e szerv (szervezet) és az OFFI között fennálló elszámolási rendszernek megfelelően köteles kiegyenlíteni. Az OFFI igazgatója a munka elkészítését előleg fizetésétől teheti függővé.
(2) Azt, hogy a fél az OFFI által végzett munkáért milyen összeget fizet, számlába kell foglalni. A számlát az elkészített munkával együtt kell a félnek átadni.
7. § Az OFFI működése nem érinti az igazságügyi tolmácsok jogkörét, a közjegyzőknek az 50/1954. (I. K. 20.) I M utasítás 20-22., 48-49. §-ain alapuló jogait, valamint a hatóságoknak, hivataloknak és egyéb szerveknek azt a jogát, hogy törvényes hatáskörükben (ügykörükben) idegen nyelvű kiadmányt adhatnak ki, illetőleg magyar nyelvű kiadmányhoz az általuk elkészített hivatalos fordítást csatolhatják; érintetlenül maradnak az alaki felülhitelesítésre vonatkozó jogszabályok is.
8. § (1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit 1963. március 1. napjától kezdődő hatállyal kell alkalmazni; egyidejűleg a 3/1954. (V. 18.) IM rendelet még hatályban levő rendelkezései hatályukat vesztik.
(2) Az OFFI szervezetét és ügyvitelét, valamint az általa végzendő fordítás, hitelesítés és tolmácsolás díját külön jogszabály állapítja meg.
Dr. Nezvál Ferenc s. k.,
igazságügyminiszter