2/1963. (III. 17.) IM rendelet
a hagyatéki eljárásról szóló 6/1958. (VII. 4.) IM rendelet módosításáról
A pénzügyminiszterrel egyetértésben a következőket rendelem:
1. § A hagyatéki eljárásról szóló 6/1958. (VII. 4.) IM rendelet 4., 5. és 31. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"4. §
(1) Magyar állampolgár után belföldön maradt ingatlan vagyont leltározni kell.
(2) A belföldön maradt ingóságokat csak akkor kell leltározni, ha
a) a hagyatékban szülői felügyelet alatt nem álló kiskorú, cselekvőképességet kizáró gondnokság alá helyezett vagy ismeretlen helyen távollevő személy érdekelt, és ezek a körülmények a halottvizsgálati bizonyítványból megállapíthatók;
b) nincs ismert örökös;
c) az örökösök között devizakülföldi (1950. évi 30. tvr. 3. §) személy is van.
(3) Az előbbi rendelkezés alá nem tartozó esetekben az ingóságot akkor kell leltározni, ha azt az örökösként érdekelt személy, a végrendeleti végrehajtó, a hagyatéki hitelező vagy a gyámhatóság kéri.
5. §
(1) A leltárt - a (2) bekezdésben foglalt kivételekkel - a leltárelőadó hivatalos helyiségében a szükséges adatok beszerzése, illetőleg az érdekeltek meghallgatása alapján kell elkészíteni.
(2) Az ingóvagyonra vonatkozó leltárt a vagyon fekvésének helyén (a helyszínen) kell elkészíteni, ha
a) a kiskorú örökös (hagyományos) érdekei veszélyeztetve vannak;
b) nincs ismert örökös;
q) a helyszíni leltározást a gyámhatóság kéri.
(3) A leltár helyszínen való elkészítése esetében lehetőleg tanút kell alkalmazni. A tanú részére díjazás és költségtérítés nem jár.
31. §
(1) A közjegyző a hagyatéki eljárást a hagyatéki leltár beérkezése, illetőleg a nála tett bejelentés után azonnal hivatalból megindítja, ha magyar állampolgár után belföldön ingatlan vagyon maradt, vagy csak ingóság maradt ugyan, de
a) a hagyatékban szülői felügyelet alatt nem álló kiskorú, cselekvőképességet kizáró gondnokság alá helyezett vagy ismeretlen helyen távollevő személy érdekelt, és ezek a körülmények a hagyatéki leltárból vagy a bejelentés alapján megállapíthatók;
b) nincs ismert örökös;
c) az örökösök között devizakülföldi (1950. évi 30. tvr. 3. §) személy is van;
d) az eljárás megindítását a gyámhatóság kéri.
(2) Az előbbi rendelkezés alá nem tartozó esetekben a hagyatéki eljárást akkor kell megindítani, ha azt az örökösként érdekelt személy, a végrendeleti végrehajtó vagy a hagyatéki hitelező kéri, feltéve hogy az örökhagyó után ingóság maradt, illetőleg a kérelmező a hagyatéki eljárás lefolytatásához fűződő jogi érdekét valószínűsíti."
2. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell,
Dr. Nezvál Ferenc s. k.,
igazságügyminiszter