Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

2/1963. (IV. 26.) MüM rendelet

a munkakönyvek kiállításáról, kezeléséről, nyilvántartásáról és a munkakönyvekbe történő bejegyzésekről szóló 1/1954. (MTH K 10.) MTH utasítás módosításáról és kiegészítéséről

A Munka Törvénykönyve végrehajtási rendelete (a továbbiakban: Mt V) 218. §-ának (2) bekezdésében, valamint a 26/1957. (V. 3.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján, a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben az alábbiakat rendelem:

1. § Az 1/1954. (MTH K 10.) MTH utasítás (a továbbiakban: U.) 1. §-ának (2) bekezdése az alábbiakkal egészül ki:

"Ha a dolgozó munkakönyvét a hatóság lefoglalja, a lefoglalásról kiadott hatósági igazolás a munkakönyv másodlat kiállításáig (20. §), de legfeljebb az igazolás keltétől számított 15 nap tartama alatt a munkakönyvet helyettesíti."

2. § Az U. 2. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"2. § (1) Minden dolgozónak csak egy munkakönyve lehet. Az a dolgozó, akinek munkakönyvet még nem állítottak ki és annak kiállítását folyamatba sem tették, az állandó lakóhelye, vagy bejelentett tartózkodási helye szerint illetékes községi, illetőleg városi tanács végrehajtó bizottságánál, Budapesten a városi munkakönyvkiállító kirendeltségnél (a továbbiakban: munkakönyvkiállító hatóság) munkakönyv kiállítását kérheti.

(2) Külföldi állampolgár részére munkakönyvet akkor lehet kiállítani, ha lakhatási engedéllyel rendelkezik.

(3) Fiatalkorú részére munkakönyv akkor állítható ki, ha az általános iskolát elvégezte, vagy a 16. életévet már betöltötte. Munkakönyv adható a 14. életévét betöltött fiatalkorúnak, ha az iskola igazgatója a rendszeres iskolalátogatás kötelezettsége alól felmentette.

(4) Nem állítható ki munkakönyv az ipari tanulónak, továbbá a közép- és felsőiskolák nappali tagozatán tanulók részére."

3. § (1) Az U. 3. §-ának (1) bekezdése az alábbi rendelkezéssel egészül ki:

"A kérdőív adatainak kitöltése csak okiratok alapján történhet."

(2) Az U. 3. §-ának (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(2) A kérdőívnek a dolgozó személyi adataira és lakóhelyére vonatkozó adatait személyi igazolvány, a szakképzettséget pedig az ennek megszerzését igazoló okirat (bizonyítvány) alapján szabad kiállítani. Külföldön szerzett szakképzettség be-jegyzésének csak akkor lehet helye, ha annak honosítása megtörtént."

(3) Az U. 3. §-ának (4)-(5) bekezdése helyébe az alábbi (4) bekezdés lép:

"(4) Ha a dolgozó személyi igazolványt felmutatni nem tud, a kérdőív személyi adatokra vonatkozó rovatait csak közokirat (születési vagy házassági anyakönyvi kivonat, katonakönyv, külföldi állampolgár esetében érvényes lakhatási engedély) alapján szabad kitölteni."

4. § (1) Az U. 5. §-ának (1) bekezdés b) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"b) a munkakör és munkabér a munkábalépéskor és kilépéskor;"

(2) Az U. 5. §-ának (1) bekezdés d) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"d) a munkakönyv kiállítása után a munkával összefüggésben kapott kitüntetés, a minisztertől kapott dicséret és jutalom, valamint a jubileumi jutalom."

(3) Az U. 5. §-ának (2) bekezdése hatályát veszti, a (3) bekezdés (2) bekezdéssé alakul át, a (4) bekezdés helyébe új (3) bekezdésként az alábbi rendelkezés lép:

"(3) A munkáltató a munkakönyv "bérkategóriája" megnevezésű rovatába munkabérként [(1) bek. b) pont] a dolgozó besorolás szerinti személyi alapbérét (havidíjas dolgozóknál a besorolás szerinti alapbért) köteles bejegyezni. Azoknál a dolgozóknál, akiknek személyi alapbére nincsen, a miniszter által a szakszervezettel egyetértésben meghatározott összeget kell bejegyezni. Ez azonban a dolgozó munkakörében az e munkakörben dolgozók által átlagosan elért 100%-os teljesítménynek megfelelő alapkereset összegét nem haladhatja meg. A szállító és rakodó munkán foglalkoztatott dolgozó munkakönyvének "bérkategóriája" rovatába munkabérként a 9/1962. (Közl Ért 3.) KPM utasításban meghatározott összeget kell bejegyezni."

5. § (1) Az U. 6. §-ának (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(2) Az "áthelyezve" megjelölést csak akkor szabad a munkakönyvbe bevezetni, ha a dolgozót áthelyezték. (Mt 113. és 133-138. §) Ilyen esetben a "munkából kilépésének napja" rovatba az áthelyezési utasításban az új munkahelyen munkába lépésre kijelölt munkanapot megelőző naptári napot kell beírni. Az áthelyező vállalat köteles a következő sor "munkáltató neve (cége) és székhelye" című rovatában feltüntetni annak a munkáltatónak a megnevezését, amelyhez az áthelyezés történik, a "munkába lépésének napja" című rovatba pedig a munkába lépés napjaként megjelölt napot. E sor többi rovatát már az új vállalat tölti ki, egyidejűleg a "munkáltató neve (cége) és székhelye" rovatba az előző munkáltató által tett bejegyzést is felül kell bélyegeznie. Ugyanígy kell eljárni abban az esetben is, ha az áthelyezésre a dolgozó saját kérelme alapján kerül sor."

(2) Az U. 6. §-ának (3) bekezdése kiegészül az alábbi rendelkezéssel:

"Ezt a bejegyzést kell a munkakönyvbe beírni akkor is, ha a választott dolgozó munkaviszonya a szerv megszűnésével vagy a tanácsnak az igazgatási terület megváltoztatása miatt történt megszüntetésére tekintettel, továbbá nem fegyelmi határozat vagy büntető ítélet következtében visszahívás folytán azonnali hatállyal szűnik meg.",

(3) Az U. 6. §-ának (4) bekezdése kiegészül az alábbi rendelkezéssel:

"A választott dolgozó munkaviszonyának a megbízatás lejártával történő megszüntetése esetén [Mt V 47. § (1) bekezdés a) pont] a munkakönyvbe ugyancsak a "Szerződése lejárt" bejegyzést kell bevezetni."

(4) Az U. 6. §-ának (6) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(6) "Azonnali hatállyal elbocsátva" bejegyzést csak abban az esetben szabad a munkakönyvbe bevezetni, ha a dolgozót fegyelmi úton azonnali hatállyal elbocsátották [Mt 113. § (2) bek. d) pont], a bíróság közügyektől jogerősen eltiltotta és ez az 1961. évi V. tv. 48. §-a értelmében a munkaviszony megszűnésével jár [Mt V 217. § (3) bek.], végül a választott dolgozó esetében ha munkaviszonya összeférhetetlenség megállapítása folytán [1954. évi X. tv. 30. § c) pontja], a választó jogosultság elvesztésével [1954. évi X. tv. 30. § d) pontja], valamint fegyelmi határozat vagy büntető ítélet miatt történt visszahívás következtében [Mt V 47. § (3) bek.] szűnt meg. Ha a fegyelmi úton azonnali hatállyal elbocsátott dolgozót a vállalat az Mt 114. §-a alapján a fegyelmi határozat hátrányos következményei alól mentesíti, a munkakönyvnek az "azonnali hatállyal elbocsátva" bejegyzést tartalmazó rovatába jelzést kell tenni (pl. csillagot), a lap alján, a jelzés magyarázataként pedig a következő megjegyzést: "a.....számú igazgatói határozat szerint a Mt 114. § rendelkezése alapján.....időponttól kezdődően mentesítve". E megjegyzést a beírás időpontjának megjelölésével, valamint aláírással kell ellátni és le kell bélyegezni."

(5) Az U. 6. §-a az alábbi (9) bekezdéssel egészül ki:

"(9) A vállalat nevének megváltozása, valamint a vállalatnak székhelyváltoztatás nélkül más vállalattal történő egyesülése esetén a munkakönyvben csak "A munkáltató neve (cége) és székhelye" rovatba kell bejegyzést tenni. A bejegyzés szövegeként a következő írandó be: "...... évi ............ hó ...... nap óta új elnevezése: ........................ Vállalata""

6. § Az U. 11. § (2) bekezdése (3) bekezdésre változik, a (2) bekezdés helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(2) A szülési szabadságon levő terhes, illetőleg szülő nő munkaviszonyának azonnali hatállyal történt megszüntetése esetén a munkakönyvbe a munkaviszony megszüntetésének napjaként a szülési szabadság leteltét követő napot kell bejegyezni."

7. § Az U. 15. §-ának (2)-(4) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(2) A munkakönyvbe bevezetett adatokat szükség esetén az a szerv (személy) javíthatja ki (egészítheti ki, módosíthatja, helyesbítheti), amely ezeknek az adatoknak a bejegyzésére jogosult. Javítására csak abban az esetben kerülhet sor, ha elírás vagy egyéb körülmény folytán (pl. a vállalat azonnali hatályú elbocsátás ellenére szándékosan "hozzájárulással kilépett" bejegyzést ír a dolgozó munkakönyvébe) az adatok nem a tényleges helyzetnek felelnek meg, vagy ha az erre feljogosított szerv (egyeztető bizottság, bíróság, felügyeleti szerv) határozata alapján válik az szükségessé. A kijavítás a bejegyzés alapjául szolgáló irat (pl. felmondó levél, áthelyezési utasítás, házasságlevél stb.) - ha az nincs meg, a javításra jogosult szerv által felvett és iktató számmal ellátott jegyzőkönyv - alapulvételével, a fentiekben megjelölt szervek határozata folytán szükséges javítás pedig e szervek jogerős határozata alapján történhet.

(3) Ha a munkakönyvi bejegyzést a munkakönyv kiállító hatóság családnév megváltoztatása vagy házasságkötés folytán szükséges névváltoztatás miatt javítja ki, erről a személyi adatváltoztatások pontos közlése mellett köteles a Munkaügyi Minisztérium Munkakönyv Csoportjának (Budapest, V., Alkotmány u. 10.) bejelentést tenni.

(4) Ha a munkakönyvi bejegyzést egyeztető bizottság vagy bíróság jogerős határozata alapján szükséges megváltoztatni, és ennek a munkáltató nem tesz eleget, a dolgozó kérése alapján a bejegyzést a bíróság javítja ki."

8. § (1) Az U. az alábbi 15/A. §-sal egészül ki:

"15/A. § (1) A munkakönyvi bejegyzéseket minden esetben aláírással és bélyegző lenyomattal is igazolni kell, feltüntetve a bejegyzés időpontját is. A munkaviszony kezdetével kapcsolatos bejegyzéseket utólagosan - a munkaviszony megszűnésével kapcsolatos adatok bejegyzésével egyidejűleg - kell igazolni.

(2) A munkakönyvbe bejegyzett adatok javítása esetén a lap alján minden esetben hivatkozni kell a javítás alapját képező okirat (döntést hozó szerv határozata, a vállalati alapintézkedést tartalmazó irat, a javításról felvett jegyzőkönyv iktatószáma) számára, valamint annak kibocsátójára is. A javítást az (1) bekezdésben megjelölt módon ugyancsak igazolni kell."

(2) Az U. az alábbi 15/B. §-sal egészül ki:

"15/B. § (1) A jogellenesen megszüntetett munkaviszony helyreállítása esetén a munkaviszony megszüntetésével kapcsolatos munkakönyvi bejegyzést törölni kell. A törlést a helytelen bejegyzés áthúzása mellett a 15/A. § (2) bekezdésében megjelölt módon kell végrehajtani,

(2) Ha a dolgozó helyreállított munkaviszonyában a munkát nem veszi fel, a munkaviszony megszűnésének időpontját a helyreállítást elrendelő határozat jogerőre emelkedésének időpontjára, a munkaviszony megszűnésének módjára vonatkozó bejegyzést pedig "hozzájárulással kilépett"-re kell megváltoztatni. Ha azonban a dolgozó azért nem kíván korábbi vállalatánál tovább dolgozni, mert munkaviszonya jogellenes megszüntetését követően már másutt újabb munkaviszonyba lépett, a munkaviszony megszűnésének időpontjaként az új munkaviszonyba lépés időpontját megelőző napot, a munkaviszony megszüntetésének módjaként pedig "áthelyezve" bejegyzést kell feltüntetni."

(3) Az U. az alábbi 15/C. §-sal egészül ki:

"15/C. § (1) Ha a munkaviszonyt helyreállító jogerős határozatot utóbb törvénysértés miatt megváltoztatják, amennyiben a dolgozó a helyreállítást elrendelő határozat alapján a vállalatnál tovább dolgozott, a 15/B. § (1) bekezdésében foglaltak szerint törölt munkakönyvi bejegyzést kell a dolgozó munkakönyvébe újból beírni, az ezen idő óta a vállalatnál munkaviszonyban töltött időt pedig újabb munkaviszonyként kell feltüntetni.

(2) Az (1) bekezdés szerinti újabb munkaviszony kezdő időpontjaként azt a munkanapot kell bejegyezni, amikor a dolgozó a munkaviszonya helyreállítását elrendelő jogerős határozat alapján a munkát felvette, a munkaviszony megszűnésének időpontjaként pedig az e határozatot hatályon kívül helyező újabb határozat jogerőre emelkedésének napját, illetőleg a dolgozó által munkában töltött legutolsó munkanapot. A munkaviszony megszűnésének módjaként a 6. § (8) bekezdésének megfelelően "hozzájárulással kilépett" bejegyzést kell feltüntetni.

(3) Ha a dolgozó a munkaviszonyát helyreállító jogerős határozatot követően vállalatánál a munkát nem vette fel, s ezért a 15/B. § (2) bekezdésében foglaltak szerint munkakönyvét megváltoztatott megszűnési időponttal és "hozzájárulással kilépett", illetőleg "áthelyezve" bejegyzéssel adták ki, e bejegyzéseket újból az eredetire kell átjavítani a 15/A. §-ban foglaltak szerint."

9. § Az U. az alábbi 15/D. §-sal egészül ki:

"15/D. § (1) Ha a dolgozó munkaviszonya letartóztatás vagy szabadságvesztés büntetés, javító-nevelő munka, sorkatonai szolgálat vagy harminc napot meghaladó fizetésnélküli szabadság miatt szünetel, a szünetelés időtartamát a munkakönyvbe be kell jegyezni. A bejegyzés módja: " ... től a munkaviszony szünetel." "A szünetelés befejeződött ...". A bejegyzést "A bejegyzés igazolása" című rovatba kell beírni a 15/A. §-ban foglaltak szerint.

(2) A társadalmi tanulmányi ösztöndíjas munkaviszonyának szünetelésére vonatkozó bejegyzést az 1/1961. (XI. 17.) MüM-MM együttes rendelet 3. §-ában foglaltak szerint kell végrehajtani."

10. § (1) Az U. 16. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek. A (2)-(4) bekezdés (3)-(5) bekezdésre változik:

"(1) A munkakönyvet annál a vállalatnál kell megőrizni, amellyel a dolgozó munkaviszonyban áll. Ha a dolgozónak több munkaviszonya van, a munkakönyvet annál a vállalatnál kell őrizni, amellyel a dolgozónak az első munkaviszonya áll fenn. Jogszabály eltérő rendelkezése hiányában így kell eljárni akkor is, ha a dolgozónak a vállalattal fennálló munkaviszonya szünetel. [17. § (8) bek.]

(2) A vállalat igazgatójának, valamint helyetteseinek munkakönyvét a közvetlen felügyeletet gyakorló szervnél kell megőrizni. "A munkáltató neve (cége) és székhelye" rovatba azonban ilyen esetben is azt a vállalatot kell bejegyezni, amellyel az említett dolgozók munkaviszonyban állanak."

(2) Az U. 17. §-ának (8) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(8) Az (1)-(7) bekezdésben foglaltak nem vonatkoznak az olyan dolgozókra, akiknek munkaviszonya - a 15/D. §-ban meghatározott eseteken kívül is - szünetel (betegállományban levő stb.)."

11. § (1) Az U. 20. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"20. § (1) Az a dolgozó, akinek munkakönyve megrongálódott, megsemmisült vagy elveszett, vagy akinek munkakönyvét a hatóság lefoglalta, a munkakönyv kiállító hatóságtól munkakönyv másodlat kiállítását kérheti. Ha egy dolgozónak több ízben állítanak ki munkakönyv másodlatot, a munkakönyvre reá kell vezetni, hogy az hányadik másodlat.

(2) A munkakönyv másodlat kiállítása a munkakönyv kiállító hatóság által a dolgozó rendelkezésére bocsátott munkakönyv-másodlati kérdőív alapján történik. Ezt ugyancsak okiratok alapján, a 3. § (2)-(4) bekezdésében meghatározott feltételek szerint kell kitölteni. Másodlati kérdőívnél a korábbi munkaviszonyok igazolására a személyi igazolványt is fel lehet használni."

12. § Az U. 22. §-a (1) bekezdésének harmadik és negyedik mondata hatályát veszti. A (2) bekezdés helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(2) Minthogy a javító-nevelő munkát kiszabó bírói ítélet új munkaviszonyt nem létesít, a javító-nevelő munka végrehajtásához munkakönyv akkor sem szükséges, ha a bíróság az ítélet meghozatalakor munkaviszonyban nem álló dolgozót kötelez javító-nevelő munkára. Ha azonban a dolgozó az igazgatóval történt megállapodás (munkaszerződés kötés) alapján a javító-nevelő munka letöltése után a vállalatnál tovább dolgozik, az ily módon létesített munkaviszonyt már a munkakönyvbe be kell jegyezni. Ez esetben a munkaviszony kezdő időpontjaként a javító-nevelő munka letöltése utáni munkanapot kell a dolgozó munkakönyvében feltüntetni."

13. § Az U. 24. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"24. § A munkakönyv nélküli alkalmazásnak az Mt V. 215. §-ában meghatározott eseteiben is be kell a munkaviszonyt jegyezni a munkakönyvbe, ha azt a dolgozó kéri. A 25. §-ban foglalt rendelkezéseket erre az esetre is alkalmazni kell."

14. § Az U. kiegészül az alábbi 26/A. §-sal:

"26/A. § Olyan dolgozók munkakönyvébe, akik munkát a vállalat számára munkaviszonyon kívül otthon végeznek (úgynevezett "bedolgozók") be kell jegyezni a "bedolgozó" bejegyzést. Ezt a megjegyzést a munkakönyv 10-11, illetőleg folytatólagos oldalainak "A munkáltató neve és székhelye" elnevezésű rovatában az egyébként ide kerülő bejegyzés (cégbélyegző) alatt kell feltüntetni."

15. § (1) Az U. 8. § (1), a 10. § (1) és a 13. § (1) bekezdésében a "bérkategória" szavak helyébe a "munkabér" szó írandó.

(2) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Hatályát veszti az 1/1953., a 2/1953., a 69/ 1955. és a 91/1955. MTH, valamint a 110/1961. (5) MüM utasítás.

Veres József s. k.,

munkaügyi miniszter