4/1963. (IV. 20.) Kip M rendelet
az ipari tanulóviszonyban nem álló dolgozók szakmunkás vizsgára bocsátásáról és a szakmunkásképző tanfolyamokról
A 17/1962. (V. 19.) Korm. és a 9/1962. (VII. 25.) MüM rendelettel módosított 2/1959. (IV. 10.) MüM rendelet alapján az élelmezésügyi és a munkaügyi miniszterrel, valamint a Helyi Ipari és Városgazdasági Dolgozók és a Nyomda-, a Papíripar- és a Sajtó Dolgozóinak Szakszervezetével egyetértésben az alábbiakat rendelem:
1. § (1) A 7/1961. (VII. 30.) MüM rendelet mellékleteként kiadott és a 9/1962. (VII. 25.) MüM rendelettel módosított Országos Szakmunkásképzési Jegyzék (továbbiakban: OSZJ) 8. rovata szerint a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottsága ipari osztályának (továbbiakban: ipari osztály) hatáskörébe tartozó szakmában szakmunkás-vizsgára bocsátható az az ipari tanulóviszonyban nem álló dolgozó, aki
a) 22. életévét betöltötte,
b) ha 1930. december 31. napja után született, az általános iskola 8. osztályát, ha pedig előbb született, az elemi Iskola 6. osztályát sikeresen elvégezte, vagy ezzel egyenértékű iskolai végzettsége van és
c) a kérelem előterjesztését megelőző 10 éven belül az OSZJ-ben az előképzettségtől függően előírt képzési időnél legalább egy évvel hosszabb szakmai gyakorlatot igazol.
(2) Az (1) bekezdés a) és b) pontjában előírt feltételek igazolása alól rendkívül indokolt esetben az ipari osztály előterjesztésére a könnyűipari miniszter felmentést adhat.
(3) A szakmai (politechnikai) oktatásban részesült érettségizett és sikeres szakmai minősítő vizsgát tett dolgozónak az (1) bekezdés c) pontjában megkívánt szakmai gyakorlatnál egy évvel rövidebbet kell igazolnia.
2. § (1) A szakmai gyakorlatot a dolgozónak munkakönyvvel és a munkáltató nyilatkozatával, SZTK igazolással, vagy más hitelt érdemlő módon kell igazolnia.
(2) Az iparban Ipari tanulóként eltöltött és a katonai szolgálat tartama alatt a honvédségi műhelyben eltöltött, igazolt szakmai gyakorlatot az előírt időbe be kell számítani,
3. § Valamennyi tanácsi vállalati, kisipari termelőszövetkezeti és magánkisipari dolgozó esetében a szakmunkás vizsgára bocsátási kérelem elbírálása az ipari osztály hatáskörébe tartozik. Az ipari osztály hatáskörébe tartozik a szakmunkásvizsga engedélyezése azon állami vállalati dolgozók esetében is, akik azokban a szakmákban jelentkeznek szakmunkás vizsgára, amelyekben a szakmunkás vizsgát a tanácsok szervezik.
4. § Az ipari tanulóviszonyban nem álló dolgozók szakmunkás vizsgájával kapcsolatos és e rendeletben nem szabályozott kérdésekben a 9/1962. (VII. 25.) MüM rendelettel módosított 2/1959. (IV. 10.) MüM rendeletben foglaltak az irányadók.
5. § (1) Szakmunkásképző tanfolyamot (továbbiakban: tanfolyam) az ipari osztály a könnyűipari miniszternek a munkaügyi miniszterrel egyetértésben adott előzetes engedélyével szervezhet.
(2) A tanfolyamra az az ipari tanulóviszonyban nem álló dolgozó jelentkezhet, aki a jelen rendelet 1. § (1) bekezdés a) és b) pontjában foglalt feltételeknek megfelel és a c) pontban megkívánt szakmai gyakorlatnál egy évvel rövidebbet igazol.
(3) A tanfolyam szervezeti formáját, tanulmányi rendjét és időtartamát a könnyűipari miniszter a munkaügyi miniszterrel egyetértésben engedélyezi.
(4) A tanfolyam sikeres elvégzéséről igazolást kell kiadni, amely szakmunkás vizsgára bocsátás esetén egy évi szakmai gyakorlat elengedésére ad lehetőséget.
6. § (1) E rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg az ipari tanulók szerződéses viszonyban nem álló helyi ipari (vállalati, szövetkezeti és kisipari) dolgozók szakmunkás vizsgára bocsátásáról szóló 2/1955. (X. 11.) KipM rendelet és ennek végrehajtása tárgyában kiadott 15/1956. (Kip É 4.) KipM-MTH együttes utasítás, továbbá a 2/1955. (X. 11.) KipM rendelet kiegészítéséről szóló 2/1956. (VIII. 8.) VKGM rendelet hatályát veszti.
(2) A könnyűipari miniszter felügyelete alá tartozó vállalatok dolgozóinak szakmunkás vizsgájára és szakmunkásképző tanfolyamára továbbra is a 42/1962. (Kip É 49.) KipM utasítás rendelkezéseit kell alkalmazni.
Nagy Józsefné s. k,
könnyűipari miniszter