1/1964. (XII. 10.) NIM-MüM együttes rendelet

a villamosmű műszaki dolgozóinak szakmai képesítéséről

A villamosenergia fejlesztéséről, átviteléről és elosztásáról szóló 1962. évi IV. törvény 20. §-ában foglalt felhatalmazás alapján, tekintettel az 1007/1964. (III. 21.) Korm. számú határozat IV. fejezete 2. pontjára is, a villamosmű műszaki dolgozóinak szakmai képesítését - az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) egyetértésben - a következőképpen szabályozzuk:

Műszaki munkakör

1. §

(1) A villamosműnél (1962. évi IV. törvény 1. §-a) műszaki munkakört - az állománycsoportba való sorolástól függetlenül - csak az tölthet be, aki az annak ellátásához megkívánt szakképzettséget és gyakorlatot megszerezte,

(2) Azokat a műszaki munkaköröket, amelyekre ez a rendelet vonatkozik és az azok ellátásához szükséges szakképzettséget és üzemi gyakorlatot az 1. számú melléklet határozza meg.

Képesítés

2. §

(1) E rendelet alkalmazásában

a) mérnöki képesítésű az, akinek belföldi műszaki egyetem gépészmérnöki, villamosmérnöki, vegyészmérnöki karának valamelyikén szerzett mérnöki vagy ezekkel egyenértékű bel- vagy külföldi egyetemi vagy főiskolai oklevele van;

b) technikusi képesítésű az, akinek belföldi technikum villamosművek gépi- és villamosberendezéseivel foglalkozó erősáramú, gyengeáramú távközlési vagy híradástechnikai, gépészeti vagy vegyipari tagozata valamelyikének elvégzését tanúsító technikumi, felsőfokú technikumi vagy ezekkel egyenértékű bel- vagy külföldi tanintézetnél szerzett végbizonyítványa van.

(2) Az, aki az (1) bekezdésben említett képesítések megszerzése után a 102/1961. (MK. 1.) MM számú utasítás alapján szakmérnöki (szaktechnikusi) képzettséget tanúsító oklevelet szerzett, a képesítésének megfelelő szakterületen a munkakör betöltésénél előnyben részesül.

(3) Az 1. számú mellékletben 9-32 jelzőszámon feltüntetett műszaki munkakörök betöltésére az jogosult, aki a munkakör ellátására elbírt tanfolyamot sikeresen elvégezte.

3. §

(1) Abban a kérdésben, hogy melyik bel- vagy külföldi tanintézet oklevelét (végbizonyítványát) lehet a munkakör betöltéséhez a 2. §-ban foglaltak szerint megkívánt mérnöki oklevéllel, felsőfokú technikumi, illetve technikumi végbizonyítvánnyal egyenértékűnek tekinteni, jogszabályi rendelkezés hiányában a művelődésügyi miniszter dönt.

(2) A nehézipari miniszter a munkaügyi miniszterrel egyetértésben állapítja meg, hogy az e rendelet hatálybalépését megelőzően szerzett melyik tanfolyami képesítés egyenértékű a 2. § (3) bekezdése szerint megkívánt tanfolyam sikeres elvégzésével.

(3) Ha a villamosmű valamely berendezésének üzemeltetéséhez különleges szakképzettség szükséges, az üzembentartó szerv (vállalat stb.) felett főfelügyeletet gyakorló miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) a munkakör betöltését a saját hatáskörében szervezett kiegészítő tanfolyam sikeres elvégzésétől teheti függővé.

Gyakorlati idő

4. §

(1) A 2. § (1) bekezdésének a) pontjában felsorolt karokon tudományos fokozatot elért mérnök és az e karoknak megfelelően képesített szakmérnök a szakmájának megfelelő munkakör betöltése esetén a rendelet 1. számú mellékletében előírt gyakorlati időnek legalább 75%-át köteles igazolni.

(2) A villamosműnél, vagy villamosművet irányító szervnél műszaki munkakörben eltöltött időt a gyakorlati időbe teljes egészében be kell számítani.

(3) Annak, aki a villamosműnél vagy villamosművet irányító szervnél eltöltött megkívánt gyakorlati időnek (1. számú melléklet) legalább 20 százalékával rendelkezik, a villamosmű tervezésében, építésében eltöltött idő 80%-át, a nem villamosmű üzemében vagy nem villamosmű irányításában, de a villamos szakmában eltöltött idő 60%-át, a nem villamos szakmában eltöltött idő 40%-át a megkívánt gyakorlati időbe be kell számítani. A beszámításra kerülő idő szempontjából csak a betöltött teljes hónapokat lehet figyelembe venni.

(4) A tanfolyami képesítéssel [2. § (3) bekezdés] rendelkezők gyakorlati idején a képesítés megszerzése utáni szakmai gyakorlatot kell érteni.

Műszaki munkakör ellátása

5. §

(1) A műszaki munkakör ellátásához megkívánt képesítés és gyakorlati idő meghatározásánál a villamosmű következő műszaki jellemzői az irányadók:

a) Erőműveknél

1. a beépített gőzfejlesztő berendezések tonna/órában kifejezett gőzfejlesztő képessége vagy

2. a beépített gőzfejlesztő berendezések legnagyobb üzemi gőznyomása vagy

3. a beépített villamosenergia fejlesztő berendezések MVA-ban kifejezett teljesítőképessége;

b) egyéb villamosműveknél

1. a beépített villamosberendezések által összesen átvihető, MVA-ban kifejezett legnagyobb teljesítőképesség vagy

2. a legnagyobb üzemi feszültség és a nagyfeszültségű hálózat kiterjedése km-ben, a kábelhálózat hosszát kétszeresen véve számításba.

(2) A villamosműveknek az (1) bekezdésben megjelölt műszaki jellemzők alapján történő csoportba sorolását e rendelet 2. számú melléklete, a villamosművekben általánosságban előforduló műszaki munkaköri beosztásokhoz megkívánt képesítést és gyakorlatot pedig e rendelet 3. számú melléklete tartalmazza.

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott műszaki jellemzők szerint több különböző csoportba sorolható villamosmű csoportszámát a legmagasabb műszaki jellemző határozza meg. A műszaki jellemzők között mutatkozó eltérés esetén a villamosmű csoportba sorolását az üzembentartó felett főfelügyeletet gyakorló miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) jogosult meghatározni.

(4) A villamosművekben előforduló, a 2. számú mellékletben nem szereplő egyéb műszaki munkakör betöltéséhez megkívánt képesítést és gyakorlatot a villamosmű felett főfelügyeletet gyakorló miniszter a nehézipari miniszterrel egyetértésben rendeletben állapítja meg.

(5) A már rendszeresített és ez idő szerint külön képesítéshez nem kötött vagy a műszaki fejlődés miatt e rendelet hatálybalépése után rendszeresítendő műszaki munkakörök betöltéséhez megkívánt képesítést és gyakorlati időt - az ebben a rendeletben foglaltak alapján - a nehézipari miniszter állapítja meg.

Vegyes és hatálybaléptető rendelkezések

6. §

(1) E rendelet hatálybalépésétől kezdődően villamosműben műszaki munkakörben - a (2) bekezdésben foglalt kivételektől eltekintve - csak az foglalkoztatható, aki a munkakörre előírt képesítéssel és gyakorlati idővel rendelkezik.

(2) Annak a dolgozónak, aki e rendelet hatálybaléptekor az 1. számú mellékletben meghatározott valamely munkakörben a rendelet szerint előírt képesítés vagy gyakorlati idő nélkül tölt be műszaki munkakört, a munkakörére előírt képesítést 1970. december 31. napjáig meg kell szereznie. A képesítés megszerzése esetében - állománycsoportba való sorolástól függetlenül - a műszaki munkakörben eltöltött korábbi idő a gyakorlati időbe teljes mértékben beszámít.

(3) Az a dolgozó, aki 1970. december 31. napjáig a munkakörére előírt szakmai képesítést nem szerezte meg, ez idő után csak képesítésének és gyakorlati idejének (1. számú melléklet) megfelelő munkakört láthat el.

7. §

(1) A 2. § (3) bekezdésében említett tanfolyamokra vonatkozó részletes szabályokat a nehézipari miniszter a munkaügyi miniszterrel egyetértésben utasítással állapítja meg.*[1]

(2) A tanfolyamokról kiállított vizsgabizonyítvány kiadmányi illeték alá esik; az illeték összege 10 Ft.

8. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba és ezzel egyidejűleg a villamosművek tekintetében hatályát vesztik az 5500/1950. (VII. 9.) NipM számú rendeletnek a villamosmű műszaki dolgozóinak a képesítésére és továbbképzésére, a 90.274/1954. (NipÉ 16.) NipM számú utasításának az e rendeletben érintett munkakörökre vonatkozó rendelkezései, valamint a 180.346/1956. (VEMÉ 13.) VEM számú utasítás.

Dr. Lévárdi Ferenc s. k.,

nehézipari miniszter

Veres József s. k.,

munkaügyi miniszter

1. számú melléklet az 1/1964. (XII. 10.) NIM-MüM számú együttes rendelet 1. § (2) bekezdéséhez

A villamosműnél műszaki munkakörben foglalkoztatott dolgozók szakmai képesítésének és megkívánt üzemi gyakorlatának előírásai

A képesítés és a képesítés megszerzése után kötelező üzemi gyakorlati időelőírások jelzőszámai:

1. mérnök 12 évi gyakorlattal,

2. mérnök 8 évi gyakorlattal,

3. mérnök 4 évi gyakorlattal,

4. mérnök 4 évi gyakorlattal, vagy

felsőfokú technikumot végzett szaktechnikus 8 évi gyakorlattal, vagy technikus 12 évi gyakorlattal, vagy művezető tanfolyami végzettséggel és 10 évi szakmai gyakorlattal;

5. mérnök 3 évi gyakorlattal, vagy

felsőfokú technikumot végzett szaktechnikus 5 évi gyakorlattal vagy technikus 10 évi gyakorlattal vagy művezető tanfolyami végzettséggel és 8 évi szakmai gyakorlattal;

6. mérnök 2 évi gyakorlattal vagy

felsőfokú technikumot végzett szaktechnikus 4 évi gyakorlattal vagy technikus 8 évi gyakorlattal vagy művezető tanfolyami végzettséggel és 6 évi szakmai gyakorlattal;

7. mérnök 1 évi gyakorlattal vagy

felsőfokú technikumot végzett szaktechnikus 3 évi gyakorlattal vagy technikus 7 évi gyakorlattal vagy művezető tanfolyami végzettséggel és 5 évi szakmai gyakorlattal vagy szakmunkás legalább villamosmű kezelői vagy villamosmű vezető gépészi vagy villamosművi vegyészeti műszaki vezetői tanfolyami végzettséggel és 10 évi szakmai gyakorlattal;

8. mérnök 1/2 évi gyakorlattal vagy

felsőfokú technikus 2 évi gyakorlattal vagy technikus 6 évi gyakorlattal vagy művezető tanfolyami végzettséggel és 4 évi szakmai gyakorlattal, szakmunkás legalább villamosmű kezelői vagy villamosmű vezető gépészi vagy villamosművi vegyészeti műszakvezetői tanfolyami végzettséggel és 8 évi szakmai gyakorlattal.

9. Villamosmű kezelő 4 évi gyakorlattal

10. Villamosmű kezelő 2 évi gyakorlattal

11. Villamosmű kezelő

12. Körzeti vezető szerelő 2 évi gyakorlattal

13. Önálló villamosszerelő

14. Villamos gépkezelő

15. Önálló kábelszerelő I. 10 kV-ig

16. Önálló kábelszerelő II. 35 kV-ig

17. Villamosmotor és transzformátor kezelő

18. Villamosművi vezető gépész 4 évi gyakorlattal

19. Villamosművi vezető gépész 2 évi gyakorlattal

20. Villamosművi vezető gépész

21. Villamosművi gőzturbina gépész

22. Villamosművi kazángépész

23. Villamosművi gőzturbina kezelő

24. Villamosművi kazánkezelő

25. Villamosművi tápházgépész

26. Villamosművi tápházkezelő

27. Villamosművi vegyészeti műszakvezető

28. Villamosművi vegyészeti laboráns

29. Villamosművi vízlágyítókezelő

30. Villamosművi vízturbinagépész

31. Villamosművi vízturbinakezelő

32. Bányaüzemi villanymotor és transzfonmátorkezelő

Tanfolyami végzettségen (4-8. pont) a munkakör betöltéséhez előírt tanfolyami végzettséget kell érteni.

A 9-16, a 18-22, a 25, 27-30 és 32 jelzőszámú munkakörök betöltéséhez szükséges képesítést a nehézipari miniszter a munkaügyi miniszterrel egyetértésben állapítja meg.

2. számú melléklet az 1/1964. (XII. 10.) NIM-MüM számú együttes rendelet 5. § (2) bekezdéséhez

A villamosművek csoportba sorolása

I. Erőmű 500 t/órát meghaladó gőztermeléssel vagy 80 att meghaladó üzemi nyomással vagy 125 MVA-t meghaladó beépített villamos teljesítőképességgel;

egyéb villamosmű 125 MVA-t meghaladó beépített villamos teljesítőképességgel és legalább 30 kV feszültséggel és 500 km-t meghaladó nagyfeszültségű vezetékkel.

II. Erőmű 100 t/órát. meghaladó, de legfeljebb 500 t óra gőztermeléssel vagy 40 att-t meghaladó, de legfeljebb 80 att üzemi nyomással vagy 70 MVA-t meghaladó, de legfeljebb 125 MVA beépített villamos teljesítőképességgel;

egyéb villamosmű 70 MVA-t meghaladó, de legfeljebb 125 MVA beépített villamos teljesítőképességgel vagy legalább 30 kV feszültséggel és 200 km-t meghaladó, de legfeljebb 500 km nagyfeszültségű hálózattal.

III. Erőmű 65 t/órát meghaladó, de legfeljebb 100 t/óra gőztermeléssel, vagy 30 att-t meghaladó, de legfeljebb 40 att üzemi nyomással, vagy 10 MVA-t meghaladó, de legfeljebb 70 MVA beépített villamos teljesítőképességgel;

egyéb villamosmű 10 MVA-t meghaladó, de legfeljebb 70 MVA beépített villamos teljesítőképességgel vagy legalább 30 kV feszültséggel és 20 km-t meghaladó, de legfeljebb 200 km nagyfeszültségű hálózattal.

IV. Erőmű 30 t/órát meghaladó, de legfeljebb 65 t/óra gőztermeléssel vagy 20 att-t meghaladó, de legfeljebb 30 att üzemi nyomással vagy 5 MVA-t meghaladó, de legfeljebb 10 MVA beépített villamos teljesítőképességgel,

egyéb villamosmű 5 MVA-t meghaladó, de legfeljebb 10 MVA beépített villamos teljesítőképességgel vagy legalább 20 kV feszültséggel és 20 km-nél nagyobb terjedelmű nagyfeszültségű hálózattal.

V. Erőmű 12 t/órát meghaladó, de legfeljebb 30 t/óra gőztermeléssel vagy 10 att-nál magasabb, de 20 att-t meg nem haladó üzemi nyomással vagy 1 MVA-t meghaladó, de legfeljebb 5 MVA beépített villamos teljesítőképességgel;

egyéb villamosmű 1 MVA-t meghaladó, de legfeljebb 5 MVA beépített villamos teljesítőképességgel vagy legalább 10 kV feszültséggel és 20 km-nél nagyobb terjedelmű hálózattal.

VI. Erőmű 12 t/óra gőztermelésig vagy 10 att alatti üzemi nyomással vagy 1 MVA-t meg nem haladó beépített villamos teljesítőképességgel;

egyéb villamosmű 1 MVA-t meg nem haladó beépített villamos teljesítőképességgel vagy 10 kV-nál nem nagyobb feszültséggel és 20 km-nél kisebb terjedelmű hálózattal.

3. számú melléklet az 1/1964. (XII. 10.) NIM-MüM számú együttes rendelet 5. § (2) bekezdéséhez

A rendelet 5. §-ában feltüntetett csoportba beosztható villamos művekben előforduló munkaköri beosztásokhoz előírt képesítések

Lábjegyzetek:

[1] * Lásd a villamosmű műszaki dolgozóinak szakmai képzése és továbbképzése tárgyában kiadott 58/1964. (NIMÉ 50.) NIM számú utasítást.

Tartalomjegyzék