1964. évi 6. törvényerejű rendelet

a társadalombiztosítás szervezetének egységesítéséről

A szocializmus építésében és a szocialista demokrácia kibontakozásában jelentős eredményeket értünk el. Ezek az eredmények, valamint a szakszervezeteknek a társadalombiztosítás terén végzett eredményes munkája indokolttá teszik további társadalombiztosítási feladatoknak a szakszervezetek hatáskörébe utalását. Ez egyben előmozdítja a társadalombiztosítás egységes irányítását, felügyeletét és ügyintézését, valamint lehetőséget ad a társadalombiztosítás további fejlesztésére

Ezért a Népköztársaság Elnöki Tanácsa a következő törvényerejű rendeletet alkotja:

1. § (1) A Magyar Népköztársaság a társadalombiztosítás irányítását, felügyeletét és - ellenőrzését teljes egészében a Szakszervezetek Országos Tanácsa útján látja el és gondoskodik arról, hogy a társadalombiztosítás ellátásához szükséges anyagi eszközök a Szakszervezetek Országos Tanácsának rendelkezésére álljanak.

(2) A Szakszervezetek Országos Tanácsa társadalombiztosítási feladatkörében:

a) foglalkozik a társadalombiztosítás továbbfejlesztésével;

b) elkészíti a társadalombiztosításra vonatkozó törvények, törvényerejű rendeletek, kormányrendeletek, illetőleg kormányhatározatok tervezeteit és azokat a Minisztertanács elé terjeszti;

c) szabályzattal rendezi a hatáskörébe utalt társadalombiztosítási kérdéseket;

d) elkészíti a társadalombiztosítás országos költségvetését, valamint a költségvetési beszámolót és azokat a pénzügyminiszter útján a Minisztertanács elé terjeszti;

e) megszervezi a 2-3. §-ok rendelkezéseinek figyelembevételével a társadalombiztosítási feladatokat végző szakszervezeti és ügyviteli szerveket, megállapítja azok feladatkörét;

f) ellenőrzi a társadalombiztosítási feladatokat végző szervek munkáját és felügyel működésükre.

2. § (1)[1] A társadalombiztosítási feladatokat a szakszervezeti szervek, valamint a szövetkezeteknek a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben kijelölt szervei végzik.".

(2) A társadalombiztosítás igazgatási és ügyviteli feladatainak ellátására létre kell hozni a Szakszervezetek Országos Tanácsa Társadalombiztosítási Főigazgatóságát.

(3) A társadalombiztosítás egyes ügyviteli feladatainak végzésével a munkáltatókat és a szövetkezeteket is meg kell bízni.

3. § Azokban a társadalombiztosítási feladatokat végző szakszervezeti szervekben, amelyek szakszervezetbe nem tartozó biztosítottakkal kapcsolatos feladatokat is végeznek, képviselethez kell juttatni e biztosítottak érdekképviseleti szerveit.

4. § (1) A Szakszervezetek Országos Tanácsa társadalombiztosítási tanácsadó szerveként meg kell alakítani az Országos Társadalombiztosítási Tanácsot. Az Országos Társadalombiztosítási Tanácsban a szakszervezetek, az állami szervek és a szakszervezetbe nem tartozó biztosítottak érdekképviseleti szerveinek megbízottai vesznek részt.

(2) Az Országos Társadalombiztosítási Tanács összetételét és létszámát a Minisztertanács, feladatkörét és működésének szabályait pedig a Szakszervezetek Országos Tanácsának Elnöksége állapítja meg.

5. § A Szakszervezetek Országos Tanácsának a társadalombiztosítással kapcsolatos működése felett a főfelügyeletet a Minisztertanács - egyik tagja útján - gyakorolja.

6. § (1) A Szakszervezeti Társadalombiztosítási Központ, az Újságírók Szanatórium Egyesülete és az Országos Nyugdíjintézet megszűnik. Ezeknek, valamint a megszűnő Kisipari Szövetkezeti Kölcsönös Biztosító Intézet társadalombiztosítási feladatkörét a Szakszervezetek Országos Tanácsa Társadalombiztosítási Főigazgatósága veszi át.

(2) A Minisztertanács rendelettel állapítja meg, hogy az (1) bekezdésben említett társadalombiztosítási intézmények egyéb feladatkörét mely szervek veszik át.

7. § Minden olyan esetben, amikor korábbi jogszabály társadalombiztosítási kérdésben a munkaügyi minisztert említi, helyette a Szakszervezetek Országos Tanácsát kell érteni.

8. § A fegyveres erők, továbbá a fegyveres és rendészeti testületek tagjainak, valamint a Magyar Államvasutak dolgozóinak társadalombiztosítására vonatkozó rendelkezések - a 7. § rendelkezésének figyelembevételével - hatályban maradnak.

9. §[2]

10. § (1) Ez a törvényerejű rendelet az 1965. évi január hó 1. napján lép hatályba. Az 1955. évi 39. számú törvényerejű rendelet 24. §-a, valamint mindazok a rendelkezések, amelyek e törvényerejű rendelettel nem egyeztethetők össze, hatályukat vesztik.

(2) A Minisztertanács felhatalmazást kap arra, hogy e törvényerejű rendelet végrehajtására vonatkozó részletes és átmeneti rendelkezéseket a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben rendelettel megállapítsa.

(3) A Minisztertanács, illetőleg a hatáskörébe tartozó kérdésekben a Szakszervezetek Országos

Tanácsa e törvényerejű rendelet végrehajtására vonatkozó egyes rendelkezéseket az 1965. évi január hó 1. napja előtt is életbeléptetheti.

Dobi István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Kiss Károly s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította az 1968. évi 20. törvényerejű rendelet 1. §-a. Hatályos 1968.07.01.

[2] Hatályon kívül helyezte az 1975. évi II. törvény 125. § (2) bekezdése. Hatálytalan 1975.07.01.