Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

2/1965. (II. 28.) EüM rendelet

egyes ipari oldó- és hígítószereket tartalmazó termékek forgalombahozatalának és felhasználásának egészségügyi feltételeiről

Az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, a Szakszervezetek Országos Tanácsa elnökével, valamint a Kisipari Szövetkezetek Országos Szövetségével egyetértésben a következőket rendelem:

1. §

(1) Belföldi felhasználásra festéket, kencét, lakkot, politúrt, ragasztószert, pácot, impregnáló szert, tömítő anyagot, izoláló anyagot, fedőanyagot, szuszpenziót, emulziót, lakkhígítót, lemosószert, zsírtalanítószert, tisztítószert és ezekhez hasonló egyéb termékeket (a továbbiakban: termék) - belföldit és külföldit egyaránt - csak a 2. § szerint megjelölt burkolatban szabad forgalomba hozni, ha a termék csomagolási egysége e rendelet mellékletében felsorolt ipari oldó- és hígítószerek valamelyikéből 5 súly százaléknál nagyobb mennyiséget tartalmaz.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezés nem terjed ki a földművelésügyi miniszter által engedélyezett növényvédőszerekre, a kereskedelem útján forgalomba hozott 5 kg-os és ennél kisebb kiszerelésű, valamint a lakosság céljaira kimérten eladott termékekre, oldó- és hígítószerekre, továbbá a kémiai elnevezésükkel feltüntetett egységes vegyületekre.

(3) Külföldről behozott termék esetében a megrendelő köteles kérdést intézni a terméket szállító külkereskedelmi vállalathoz, hogy a költött (fantázia) néven szállított termék milyen és mennyi - e rendelet mellékletében felsorolt - oldó-, illetve hígítószert tartalmaz. Ha a külkereskedelmi vállalat felvilágosítást - adatok hiányában - nem tud adni, a termék a 2. §-ban meghatározott jelzés nélkül hozható forgalomba.

(4) Ha a hazai előállító vagy kiszerelő vállalat (szövetkezet) termékének előállításához olyan költött (fantázia) néven szállított - külföldről behozott terméket használ fel, amelyre vonatkozóan a külkereskedelmi vállalat nem tud felvilágosítást adni, az előállító vagy kiszerelő - a költött (fantázia) néven szállított termék összetevőit illetően - mentesül a 2. §-ban szabályozott jelzési kötelezettség alól.

2. §

(1) A termék csomagolási egységének burkolatán, tartályán vagy edényzetén (a továbbiakban: burkolat) - az (5) bekezdésben foglalt kivétellel - az egyéb adatok mellett fel kell tüntetni:

a) az oldó- vagy higítószer kémiai megnevezését;

b) azt, hogy a termék a megnevezett szerből megközelítően hány súlyszázalékot tartalmaz (5-25% között a mennyiségi jelzés "kb. 15%", 25-50% között "kb. 40%", 50% felett "50% felett"), végül

c) a következő szöveget: "Vigyázat! Egészségre fokozottan ártalmas (vagy: Egészségre ártalmas) anyagot tartalmaz. Csak a vegyipari és benzolmérgezés megelőzésére kiadott óvórendszabályok előírásainak megtartásával szabad felhasználni." "Egészségre fokozottan ártalmas" jelzést kell alkalmazni e rendelet mellékletének A) pontjában, "Egészségre ártalmas" jelzést pedig a melléklet B) pontjában felsorolt anyagok esetében.

(2) Ha ugyanaz a termék az 1. §-ban említett mértékben többféle oldó- vagy hígítószert tartalmaz, a burkolaton az (1) bekezdés a) és b) pontjában jelzett adatot valamennyi szer tekintetében fel kell tüntetni.

(3) a) Az (1) bekezdésben foglaltak feltüntetéséről az előállító, a kiszerelő, illetőleg a külföldről származó termék esetében a külkereskedelmi vállalat (szövetkezet) köteles gondoskodni. A külkereskedelmi vállalat (szövetkezet) jelzési kötelezettsége nem terjed ki az ipari felhasználók, illetőleg ipari készletező vállalat részére importált tételekre. Ezek a felhasználó és tároló szervek a rendelet 3. §-ában előírtak szerint kötelesek az általuk rendelt terméket megjelölni.

b) Ha az ipari felhasználó a rendelet hatálya alá tartozó termékeket az 1. § (2) bekezdése szerinti 5 kg-os és ennél kisebb, általában a lakosság háztartási céljaira szolgáló, kiszerelésű egységekben szerzi be, köteles azokat a 2. § (1) bekezdés c) pontjában előírt jelzéssel ellátni.

(4) Az (1) bekezdésben felsorolt adatokat, illetőleg a szöveget jól olvasható, könnyen el nem távolítható módon, a burkolattól eltérő színnel, legalább 3 mm nagyságú betűkkel, szembetűnő helyen kell feltüntetni.

(5) Nem kell az (1) bekezdésben felsorolt adatokat, illetőleg szöveget feltüntetni a 100 g-nál kisebb befogadóképességű tartályokon.

3. §

A vállalatoknál (szövetkezeteknél), vagy egyéb munkahelyen a terméket tárolni, vagy a dolgozóknak felhasználásra kiadni csak a 2. §-ban foglaltak szerint megjelölt tartályban vagy edényben szabad. Nem vonatkozik ez a rendelkezés a tudományos és kutatóintézetekre (kivéve az alsó-, közép- és felsőfokú oktatási intézmények laboratóriumait), továbbá a gyógyszertárakra.

4. §

(1) A közegészségügyi-járványügyi állomás, az állami közegészségügyi felügyelő és a szakszervezeti munkavédelmi felügyelő ellenőrzései során az előállítónál a kiszerelőnél, a forgalombahozónál és a felhasználónál a termékből vizsgálat céljára mintát vehet.

(2) A terméket előállító vagy forgalombahozó vállalat (szövetkezet) tájékoztatást köteles adni az Országos Munkaegészségügyi Intézet (Budapest, IX., Nagyvárad tér 2.), a közegészségügyi-járványügyi állomás, az állami közegészségügyi felügyelő vagy a szakszervezeti munkavédelmi felügyelő megkeresésére a termék vegyi összetételére, így a mellékletben megnevezett oldó- és hígítószerek százalékos arányára is.

5. §

Ha az előállító vállalat (szövetkezet) az 1. § (1) bekezdésében felsorolt termékek közül olyan új terméket kíván gyártani, amelyet jelen rendelet hatálybalépésekor még nem állít elő és annak összetétele a rendelet 1. § (1) bekezdése alapján jelzésre kötelezett, az új termék gyártásához és forgalombahozatalához - irányító szerve útján - az Egészségügyi Minisztérium előzetes hozzájárulását köteles kérni.

6. §

E rendelet hatálybalépését megelőzően forgalombahozott termék a 2. §-ban említett jelzés nélkül a hatálybalépés napjától legfeljebb 6 hónapig tartható forgalomban és attól számítva legfeljebb 3 hónapig használható fel.

7. §

E rendeletben foglalt rendelkezések megszegése vagy kijátszása esetében - amennyiben a cselekmény büntető rendelkezés alá nem esik - a 173/1951. (IX. 16.) MT számú rendelet 6. §-ának a pénzbírság kiszabására vonatkozó rendelkezései az irányadók.

8. §

E rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Rendelkezései a mérgek forgalombahozataláról és felhasználásáról szóló 4/1957. (XI. 5.) EüM számú rendelet, valamint az érvényben levő tűzrendészeti rendelkezések hatályát nem érintik.

Dr. Szabó Zoltán s. k.,

egészségügyi miniszter

Melléklet a 2/1965. (II. 28.) EüM számú rendelethez

Az egészségre ártalmas ipari oldó- és hígítószerek:

A)

Az egészségre fokozottan ártalmas ipari oldó-és hígítószerek:

Benzol C6H6

Metanol CH3OH

Szénkéneg CS2

Széntetraklorid CCl4

Tetrakloretan CHCl2-CHCl2

B)

Az egészségre ártalmas ipari oldó- és hígítószerek:

Ciklohexanol C6H11CH

Ciklohexanon C6H10O

Diklorbehzol C6H4Cl2

Dikloretán CH2-Cl-CH2Cl

Dikloretilén CHCl = CHCl

Dioxan O(CH2)4O

Klórbenzol C6H5Cl

Metilacetat CH3COOCH3

Tetrakloretilén CCl2 = CCl2

Toluol C6H5CH3

Trikloretilén CHCl = CCl2

Xilol C6H4(CH3)2

Tartalomjegyzék