Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

4/1965. (VI. 15.) MM rendelet

a művelődési otthonok és a közművelődési könyvtárak közös fenntartásának egyes kérdéseiről

A művelődéspolitikai célkitűzések eredményesebb megvalósítása és a különböző szerveknél népművelési feladatokra rendelkezésre álló eszközök gazdaságos felhasználása érdekében - a pénzügyminiszterrel, a földművelésügyi miniszterrel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetséggel és a Kisipari Szövetkezetek Országos Szövetségével egyetértésben - a művelődési otthonok és a közművelődési könyvtárak (a továbbiakban: népművelési intézmény) közös fenntartásával kapcsolatos egyes kérdéseket - a művelődési otthonokról szóló 2/1960. (I. 6.) Korm. számú rendelet, valamint a könyvtárügyről szóló 1956. évi 5. számú törvényerejű rendelet végrehajtására kiadott 1018/1956. (III. 9.) számú minisztertanácsi határozat rendelkezéseire figyelemmel - az alábbiak szerint szabályozom.

I. Általános rendelkezések

1. §

(1) Községi, városi, járási, megyei, fővárosi, megyei jogú városi (kerületi) tanácsok, vállalatok, intézetek, intézmények, társadalmi szervek vagy mezőgazdasági termelőszövetkezetek, valamint a kisipari szövetkezetek megyei vagy iparági szövetségei (a továbbiakban: szervek) népművelési intézményt közösen is tarthatnak fenn. A közösen fenntartott népművelési intézményt - a fenntartó szervek anyagi hozzájárulásának mértékétől függetlenül - a dolgozók egyenlő joggal használhatják.

(2) A közösen fenntartott népművelési intézmény - ha elhelyezése és befogadóképessége erre alkalmassá teszi - területi jelleggel működik és egyaránt gondoskodik a lakosság művelődésének elősegítéséről, valamint a körzetébe tartozó munkahelyek kulturális nevelőmunkájának támogatásáról. A közösen fenntartott népművelési intézmény is az illetékes tanács végrehajtó bizottságának szakmai irányítása és ellenőrzése alatt áll.

2. §

(1) Népművelési intézmény közös fenntartásba vételére a fenntartásban részt vevő szerveknek előzetes írásbeli megállapodást kell kötniök. A megállapodás több évre terjedő határozott időtartamra, vagy határozatlan időre szólhat és azt a szervek vezetői írják alá.

(2) A megállapodás során meg kell határozni azt a szervet, amely a közös fenntartásban részt vevő szervek (a továbbiakban: támogató szervek) közül a népművelési intézmény működtetésével járó teendőket - a megállapodásban foglaltak megtartásával - ellátja, illetőleg harmadik személyekkel szemben a fenntartó jogait gyakorolja és kötelezettségeit teljesíti (a továbbiakban: működtető szerv).

(3) A megállapodásban - az e rendeletben foglaltak figyelembevételével - fel kell tüntetni a következőket:

a) a népművelési intézmény neve, feladatköre és működési területe;

b) a támogató szervek neve, székhelye és felügyeleti szerve;

c) a kijelölt működtető szerv;

d) a munkaterv, költségvetés jóváhagyására, módosítására, a működésre, szakmai és gazdasági ellenőrzésre, beszámoltatásra vonatkozó előírások;

e) a működési és fenntartási költségekhez való hozzájárulás összegét, illetve annak arányait;

f) az alkalmazási, fegyelmi jogkör gyakorlására vonatkozó előírások;

g) az ingó és ingatlan vagyontárgyak állományára, azok állapotára vonatkozó adatok és a kezelésükkel kapcsolatos esetleges külön megállapodások;

h) a működtető, valamint a támogató szervek kötelességei az ingatlanok és egyéb állóeszközök állagmegóvása, felújítása, bővítése és fejlesztése kérdéseiben;

i) a népművelési intézmény létszáma, béralapja és a dolgozói munkaköri kötelezettségeinek megállapítása;

j) a közös fenntartással járó szakmai és gazdasági segítségnyújtás módja;

k) a közösein fenntartott intézmény ügyrendjével kapcsolatos esetleges külön megállapodások;

l) a működtető és a támogató szervek által rögzíteni kívánt egyéb kérdések.

3. §

(1) A közösen fenntartott népművelési intézmény működési, fenntartási költségeiről a támogató szerveknek közösen kell gondoskodniok.

(2) A támogató szervek a kezelésükben, illetve a tulajdonukban levő állóeszközöket - ha a hatályban levő jogszabályok a könyvjóváírás vagy az ajándékozás útján történő átadást nem teszik lehetővé - használatra adják át a népművelési intézményeknek.

4. §

(1) Népművelési intézmény közös fenntartását a támogató szervek felügyeleti szervei (társadalmi szervek esetén a megyei, fővárosi, illetőleg más területi szervek) és az intézmény székhelye szerint illetékes megyei, megyei jogú városi (fővárosi) tanács végrehajtó bizottságának művelődésügyi (népművelési) osztálya együttesen engedélyezik. Ha a támogató szervek között tanács is szerepel, az engedélyezésnél - a pénzügyi kérdésekben - a megyei, megyei jogú városi (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága pénzügyi osztályának a véleményét is figyelembe kell venni,

(2) A közös fenntartáshoz szükséges engedélyek megszerzéséről az írásbeli megállapodás felterjesztése mellett a kijelölt működtető szerv, illetőleg annak felügyeleti szerve gondoskodik.

(3) Népművelési intézmény közös fenntartásában csak anyagilag kellően megalapozott mezőgazdasági termelőszövetkezet közgyűlési határozat alapján és a megyei tanács vb. mezőgazdasági osztályának előzetes hozzájárulásával támogató (nem működtető) szervként vehet részt.

(4) A közös fenntartásba vett művelődési otthon működési engedélyét a közös fenntartás engedélyezése után megfelelően módosítani kell.

5. §

(1) A határozatlan időre szóló megállapodás alapján engedélyezett közös fenntartás megszüntetésére csak költségvetési év végével és legalább hat hónappal előzetesen közölt felmondás alapján kerülhet sor. A felmondáshoz a felügyeleti szerv hozzájárulása szükséges és azt valamennyi támogató szervvel közölni kell. A népművelési intézmény további működésének biztosítása érdekében szükséges intézkedések megtétele a működtető szerv feladata.

(2) Ha valamely szerv a közös fenntartásból kiválik - de az intézmény továbbra is közös fenntartásban maiad - az eredeti megállapodást módosítani kell, illetve új megállapodást kell kötni és a kivált szerv részére az általa használatra átadott vagyontárgyakat vissza kell adni.

(3) A közös fenntartás megszüntetése esetén a használatra átadott ingó és ingatlan vagyont, a közös fenntartás előtti kezelőjüknek (tulajdonosuknak) kell átadni.

6. §

A közösen fenntartott művelődési otthon társadalmi vezetőségében, illetőleg közművelődési könyvtár társadalmi tanácsában valamennyi támogató szerv egy-egy képviselője vesz részt,

II. A közös fenntartás lebonyolítása

7. §

(1) A közösen fenntartott népművelési intézmény éves munkatervét és költségvetését az intézmény vezetője készíti el és azt a társadalmi vezetőség, illetőleg a társadalmi tanács javaslata alapján a működtető szerv hagyja jóvá, illetve állapítja meg.

(2) Az éves munkatervet - a központi irányelvek alapján - a támogató szervek által megjelölt szempontok figyelembevételével kell elkészíteni.

8. §

(1) A közösen fenntartott népművelési intézmény főfoglalkozású dolgozóinak létszámát és béralapját - a hatályos rendelkezések alapján - a megállapodás megkötésekor a támogató szervek közösen határozzák meg.

(2) A közösen fenntartott népművelési intézmény létszámát és béralapját a működtető szerv költségvetésében kell előirányozni.

(3) A közös fenntartás megszűnése, vagy a közös fenntartásból valamely szerv kiválása esetén a különvált népművelési intézmények létszámát és béralapját az illetékes felügyeleti szerveknek ismét biztosítaniok kell.

9. §

(1) A közösen fenntartott népművelési intézmény vezetőjét - a támogató szervek előzetes hozzájárulásával - a működtető szerv nevezi ki (alkalmazza). Az intézmény dolgozói felett a kinevezési (alkalmazási), illetőleg megbízási jogkört - a társadalmi vezetőség (társadalmi tanács) és a működtető szerv előzetes hozzájárulása alapján - a népművelési intézmény vezetője gyakorolja és az egyéb munkáltatói jogok is őt illetik meg. Ha a működtető szerv szakszervezet, a munkáltatói jogokat a Szakszervezetek Országos Tanácsa Elnökségének hatásköri jegyzéke szerint kell gyakorolni.

(2) A művelődési otthonban foglalkoztatott dolgozók munkabérét, illetve díjazását - függetlenül attól, hogy a népművelési intézményt mely szerv működteti - a 133/1961. (MK 12.) MM számú és a 148/1963. (MK 12.) MM számú utasításokkal módosított 105/1961. (MK 1.) MM számú utasítás, a könyvtár dolgozóinak munkabérét pedig a 134/1962. (MK 12.) MM számú utasítás alapján kell megállapítani.

10. §

A közösen fenntartott népművelési intézmény költségeihez való hozzájárulás következő évre tervezett mértékéről minden évben legkésőbb augusztus hó 31. napjáig írásban kell a működtető szervet tájékoztatni. A támogató szervnek ezzel egyidejűleg közölnie kell azokat a feladatokat is, amelyeknek a népművelési intézmény munkatervébe és költségvetésébe való felvételét szükségesnek tartja. A megállapodásban [2. § (3) bek.] vállalt hozzájárulás mértéke csak az összes támogató szerv egyetértésével csökkenthető

11. §

(1) A közösen fenntartott népművelési intézmény költségeihez való hozzájárulást (a továbbiakban: támogatás) - az előre megállapított ütemezés szerint - a működtető szerv egyidejű értesítése mellett, a népművelési intézmény számlájára kell átutalni.

(2) A támogatást a népművelési intézmény a jóváhagyott munkatervébe és költségvetésébe felvett feladatok megvalósítására használhatja fel. Ettől eltérő felhasználáshoz a társadalmi vezetőség, illetőleg a társadalmi tanács javaslata alapján a működtető szervtől a költségvetés módosítását kell kérni.

12. §

(1) A közösen fenntartott népművelési intézmény beszámoltatását, a munka és a gazdálkodás helyszíni ellenőrzését a működtető szerv végzi. E tevékenységbe a támogató szervek megbízottjait is be kell vonni.

(2) A népművelési intézmény munkájáról és gazdálkodásáról szóló éves beszámolójelentést a működtető szerv köteles az összes támogató szerv részére megküldeni.

13. §

(1) A népművelési intézmény közös fenntartásba vétele alkalmával, vagy a későbbiek során a támogató szervektől használatra átvett állóeszközök a támogató szerv leltárában szerepelnek, míg az intézmény költségvetése terhére vásárolt állóeszközök a saját leltári állományába kerülnek.

(2) A népművelési intézmény a használatra átvett állóeszközökről nyilvántartást köteles vezetni, amelyből megállapítható, hogy az egyes eszközöket melyik támogató szerv adta át.

14. §

(1) A közösen fenntartott népművelési intézmény költségvetésének elkészítésére, gazdálkodására, pénz- és vagyonkezelésére, valamint a közösen ellátott feladatok elszámolási, nyilvántartási és egyéb gazdasági kérdéseire a működtető szervnek - a hatályos rendelkezések alapján kiadott - előírásait kell alkalmazni.

(2) A közösen fenntartott népművelési intézményt a működtető szerv jelentésében (mérőszámnyilvántartásában) kell feltüntetni.

III. Vegyes rendelkezések

15. §

A népművelési munka megfelelő összehangolásának elősegítése érdekében a népművelési intézmény vezetője a működési területén levő munkahelyekkel tartson közvetlen kapcsolatot, kísérje figyelemmel kulturális nevelőmunkájuk célkitűzéseit. A munkahelyek vezetői tegyék lehetővé a népművelési intézmény vezetőjének részvételét mindazokon a tanácskozásokon, ahol a dolgozók kulturális ellátására, vagy a kulturális alap felhasználására vonatkozó terveket vitatják meg.

16. §

(1) A népművelési intézmények közös fenntartásba vételénél arra kell törekedni, hogy a közös fenntartásban mindazok a szervek részt vegyenek, amelyek a népművelési intézmény megfelelő működésében érdekeltek. A községi, városi (kerületi) tanácsok, a különböző állami szervek, intézmények, vállalatok, szövetkezetek és társadalmi szervek a kulturális ellátás fokozása céljából a területi feladatokat ellátó népművelési intézménynek azonban akkor is adhatnak támogatást, ha az nem közösen fenntartott, vagy ha a közös fenntartásban nem vesznek részt.

(2) Az a vállalat, vagy szövetkezet, amely területi feladatot ellátó népművelési intézményt nem tart fenn, az igazgatói alapjából, illetőleg a szociális és kulturális alapjából - a lehetőséghez mérten - biztosítson anyagi támogatást olyan más szerv által fenntartott népművelési intézménynek, amelynek működése a vállalat, szövetkezet dolgozóinak jelentős részére kiterjed.

17. §

(1) A 16. § alapján nyújtott anyagi támogatást a népművelési intézmény számlájára kell átutalni. Ha a támogatás az intézmény költségvetésében nem szerepel, az csak a költségvetési előirányzat módosítása útján használható fel.

(2) A működtető szerv az átutalt összegnek a támogatást adó szerv által megjelölt feladatra való felhasználását csak akkor tagadhatja meg, ha a feladat kultúrpolitikai célkitűzésekkel nincs összhangban, vagy ha az összeget olyan célra utalják át, amelyre a hatályos jogszabályok alapján a működtető szerv nem engedélyezhet előirányzatmódosítást. Ilyen esetben a támogató szervet a tervezett feladat megváltoztatására kell kérni.

18. §

Ha különböző szervek által fenntartott népművelési intézmények közös fenntartásba vétele után a korábban művelődési otthon céljait szolgáló helyiségek egy része feleslegessé válik, azok más célra történő igénybevételéhez a 2/1960. (I. 6.) Korm. számú rendeletnek az 50/1961. (XII. 30.) Korm. számú rendelettel módosított 5. §-a alapján adott engedély szükséges.

19. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit a jelenleg már közösen fenntartott népművelési intézményekre az 1966. január 1.napjától kezdődően kell alkalmazni. A megyei, fővárosi művelődési házak közös fenntartásával kapcsolatos egyes kérdéseket külön utasítás szabályozza.

Ilku Pál s. k.,

művelődésügyi miniszter

Tartalomjegyzék