Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

5/1965. (VII. 16.) MM rendelet

a színházak és színházjellegű intézmények egyes művészeti munkaköreiben alkalmazott dolgozók munkaviszonyáról

Az 1964. évi 29. számú törvényerejű rendelet 9. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a színházak és színházjellegű intézmények művészeti munkakörben alkalmazott dolgozóinak munkaviszonyával kapcsolatban - a Művészeti Szakszervezetek Szövetségével egyetértésben - az alábbiakat rendelem:

A rendelet hatálya

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed a művelődésügyi miniszter közvetlen felügyelete, valamint főfelügyelete alá tartozó színházaknál - ideértve az Állami Operaházat is -, továbbá az Országos Filharmóniánál, az Országos Rendező Irodánál, az Állami Népi Együttesnél és a Budapest Táncegyüttesnél (a továbbiakban: színház)

karmester

magánénekes

magántáncos

koreográfus

balettmester

színész

rendező

korrepetitor

dramaturg

díszlettervező

jelmeztervező

segédrendező

segédszínész

énekkari tag

tánckari tag

munkakört betöltő művészeti dolgozókra (a továbbiakban: művészeti dolgozó).

(2) A Kossuth-díjjal, illetőleg a Kiváló Művész vagy Érdemes Művész címmel kitüntetett művészeti dolgozók tekintetében (a továbbiakban: kitüntetett művészeti dolgozó) a rendeletet a 9. §-ban foglaltak szerint kell alkalmazni.

A munkaviszony átalakítása

2. §

A rendelet hatálybalépésekor határozatlan időre szóló munkaviszonyban álló művészeti dolgozó munkaviszonya - változatlan feltételek mellett - 1965. évi augusztus hó 1. napjától kezdődő és 1966. évi július hó 31. napjáig tartó határozott idejű munkaviszonnyá alakul át.

A határozott idejű munkaviszony rendszeresítése

3. §

(1) Művészeti dolgozóval a rendelet hatálybalépésétől kezdve csak határozott időre vagy meghatározott munka elvégzésére szóló munkaviszony létesíthető. A munkaszerződést (a továbbiakban: szerződés) írásban kell megkötni.

(2) A művészeti dolgozó határozott időre szóló alkalmazása - augusztus hó 1. napjával kezdődő és július hó 31. napjával záruló - egy vagy több, de legfeljebb öt évi időtartamra szólhat.

(3) Az egyes művészeti dolgozók munkaviszonyának időtartamát a (2) bekezdésben megjelölt keretek között a szerződő felek határozzák meg. A színház igazgatója (a továbbiakban: igazgató) a szerződés megkötésénél figyelembe veszi a társulat törzsgárdájának kialakítására, valamint a színház műsorpolitikájára vonatkozó célkitűzéseket.

A határozott időre szóló munkaviszony megújítása és megszűnése

4. §

(1) A művészeti dolgozóval a színház a határozott időre szóló szerződés lejártával - többízben is - új szerződést köthet (a továbbiakban: a munkaviszony megújítása).

(2) Az igazgató a dolgozó szerződésének megújítása, valamint új művészeti dolgozó szerződtetése kérdésében a színház művészeti tanácsának meghallgatása után dönt. A művészeti tanács tagjaként meg kell hívni a pártszervezet titkárát és a szakszervezeti bizottság elnökét. A tanácskozásról részletes jegyzőkönyvet kell felvenni.

5. §

(1) Az igazgató köteles a művészeti dolgozót a határozott időre szóló szerződés lejártát közvetlenül megelőző április hó 1. napjáig írásban értesíteni arról, hogy a munkaviszonyt meg akarja-e újítani, vagy sem. Nincs szükség ilyen értesítésre, ha az igazgató a szerződést nem kívánja megújítani, és a művészeti dolgozó, már írásban értesítette arról, hogy a következő évadra nem kíván a színházhoz szerződni [6. § a) pont].

(2) A szerződés megújítására vonatkozó ajánlatnak tartalmaznia kell a munkaviszony tervezett időtartamát, a fizetendő munkabért, a kötelező fellépések számát, valamint az egyéb munkafeltételeket. Az igazgató a munkabér összegére és a kötelező fellépésszámra vonatkozó ajánlatát csak a színház szakszervezeti bizottságának meghallgatása után teheti meg.

(3) Amennyiben az igazgató az értesítést elmulasztja, az értesítés elmaradását a szerződés további egy évre szóló, változatlan feltételek mellett történő megújítására vonatkozó ajánlatnak kell tekinteni.

6. §

A művészeti dolgozó a szerződés lejártát közvetlenül megelőző

a) április hó 1-ig köteles az igazgatóval írásban közölni, ha a következő évadra nem kíván a színházhoz szerződni;

b) április hó 30-ig köteles az igazgatóval írásban közölni, hogy a munkaviszonyának megújítására vonatkozó ajánlatot elfogadja-e vagy sem. A közlés elmulasztása az ajánlat elfogadását jelenti.

7. §

(1) Ha a művészeti dolgozó a munkaviszony megújítására vonatkozó ajánlatot elfogadta, az igazgató az elfogadástól számított 15 napon belül köteles a dolgozót írásban értesíteni, hogy a munkaviszony az igazgató ajánlatában közölt feltételekkel létrejött.

(2) Abban az esetben, ha a munkaviszony megújítása tekintetében, vagy annak feltételeiben az igazgató és a dolgozó között vita támad, az új szerződést a korábbi szerződés lejártát közvetlenül megelőző június hó 15. napjáig kell megkötni.

(3) A munkaviszony június hó 15. napja után is megújítható, ebben az esetben az 5-6. §-ok alapján tett nyilatkozatok egyik felet sem kötik,

8. §

(1) Annak a művészeti dolgozónak a munkaviszonyát, akinek a nyugdíjkorhatár eléréséhez legfeljebb tíz éve hiányzik és művészeti munkakörben legalább tízéves folyamatos munkaviszonyt (Mt.V. 30-30/C. §) tud igazolni, az igazgató köteles mindaddig határozott időre megújítani, amíg az öregségi teljes vagy résznyugdíjra jogosulttá nem válik, vagy egyéb nyugellátásban nem részesül.

(2) Annak a művészeti dolgozónak a szerződését, aki a munkaügyi döntőbizottság (Mt. 142. §) tagja, az igazgató köteles mindaddig határozott időre megújítani, amíg döntőbizottsági megbízatása tart.

A kitüntetett művészeti dolgozókra vonatkozó rendelkezések

9. §

(1) A kitüntetett művészeti dolgozó munkaviszonya általában határozatlan időre szól.

(2) Annak a kitüntetett művészeti dolgozónak, aki a rendelet hatálybalépésekor határozott időre szóló munkaviszonyban áll, az igazgató köteles a rendelet hatálybalépését követő 15 napon belül határozatlan időre szóló szerződést felajánlani.

(3) Annak a művészeti dolgozónak, akit a rendelet hatálybalépése után tüntetnek ki Kossuth-díjjal, Kiváló Művész vagy Érdemes Művész címmel, az igazgató köteles a kitüntetést követő 15 napon belül határozatlan időre szóló szerződést felajánlani.

(4) A kitüntetett művészeti dolgozó ilyen kérelmére a határozatlan időre szóló munkaviszonyát határozott időre szóló munkaviszonnyá kell átalakítani.

(5) Ha az igazgató a kitüntetett művészeti dolgozó határozott időre szóló szerződésének lejártával a munkaviszonyt nem kívánja megújítani, ehhez meg kell szereznie a Művelődésügyi Minisztérium előzetes írásbeli hozzájárulását.

Vegyes és hatálybaléptető rendelkezések

10. §

Ha a művészeti dolgozó a határozott idejű szerződése lejártát közvetlenül megelőző április hó 30-án

a) sor- vagy tartalékos katonai szolgálatot teljesít,

b) üzemi baleset következtében táppénzes állományban van,

c) 30 napot meghaladó időtartamú keresőképtelen beteg,

d) iskolán, tanfolyamon vagy ösztöndíjjal külföldi tanulmányúton vesz részt,

e) terhes vagy szoptató nő,

f) beteg gyermekének ápolására táppénzes állományban, vagy ilyen célból fizetésnélküli szabadságon van,

határozott idejű szerződése az akadályoztatás megszűnését követő év július hó 31. napjáig meghosszabbodik, kivéve ha a dolgozó a szerződés lejártát megelőző április 30-a után, de még a szerződés lejárta előtt írásban bejelenti, hogy a meghosszabbodásra nem tart igényt.

11. §

Az igazgató a 2. § hatálya alá tartozó művészeti dolgozókat a rendelet hatálybalépését követő 15 napon belül értesíti arról, hogy munkaviszonyuk e rendelet alapján 1965. évi augusztus hó 1. napjától kezdődően határozott idejű munkaviszonnyá alakul át és egyidejűen gondoskodik a megfelelő munkakönyvi bejegyzésről is.

12. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Ilku Pál s. k.,

művelődésügyi miniszter

Tartalomjegyzék