6/1965. (V. 19.) IM rendelet
a katonai büntető eljárásban igénybe vehető szakértőkről
Az igazságügyi szakértői szervezetről szóló 29/1964. (XI. 23.) Korm. számú rendelet 11. §-ának (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján -a honvédelmi miniszterrel, a belügyminiszterrel és a legfőbb ügyésszel egyetértésben - a következőket rendelem:
1. §
(1) A katonai büntető eljárásban az igazságügyi szakértői tevékenységet elsősorban a katonai igazságügyi szakértők jegyzékébe felvett kijelölt szakértők látják el.
(2) Ha olyan szakkérdésben kell véleményt adni, amely szakterületen kijelölt katonai igazságügyi szakértő nincs, vagy ha kijelölt katonai igazságügyi szakértő alkalmazására valamely oknál fogva nincs lehetőség, az állandó szakértő, illetőleg az igazságügyi szakértők jegyzékébe felvett kijelölt szakértő a katonai büntető eljárásban is igénybe vehető,
(3) Állami szervnek szakvélemény adására történő igénybevétele esetében elsősorban a fegyveres testületek erre alkalmas szerveit kell megkeresni.
(4) Ha kivételesen az (1) és (2) bekezdésben említettek körén kívül álló szakértő alkalmazására van szükség, a lehetőséghez képest a fegyveres testületek hivatásos állományú tagjai közül kell megfelelő szakértelemmel rendelkező személyt kirendelni.
2. §
A szakértőt - ha ezt valamilyen ok nem gátolja - abból a fegyveres testületből kell kirendelni, amelyhez a terhelt is tartozik.
3. §
A katonai igazságügyi szakértők tevékenysége felett - igazságügyi vonatkozásban az igazságügyminiszter által gyakorolt felügyelet mellett - a szakfelügyelet joga a honvédelmi minisztert, illetve a belügyminisztert illeti meg.
4. §
(1) A katonai igazságügyi szakértők jegyzékébe felvételre kerülő szakértőket a fegyveres testületek hivatásos állományú tagjai közül - a legfőbb ügyésszel egyetértésben - az igazságügyminiszter jelöli ki.
(2) Az igazságügyminiszter - a legfőbb ügyésszel egyetértésben - állapítja meg, hogy milyen szakágazatokban és hány szakértőt kell kijelölni, továbbá hogy a kijelölt szakértők az ország mely területén működnek.
(3) A szakértők személyének kiválasztásához a honvédelmi miniszter, illetve a belügyminiszter hozzájárulását kell beszerezni.
(4) A kijelölt katonai igazságügyi szakértő jogosult a "katonai igazságügyi szakértő" megjelölést e szakértői minőségének megjelölése alkalmával használni.
5. §
(1) Az olyan szakértői vélemények, illetve szakvélemények felülvizsgálatára, amelyek nem tartoznak az arra egyébként hivatott testületek hatáskörébe, a Honvédelmi Minisztérium, illetve a Belügyminisztérium fegyvernemi vagy szolgálati ág főnökségei jogosultak.
(2) A honvédelmi miniszter, illetve a belügyminiszter javaslata alapján az igazságügyminiszter - a legfőbb ügyésszel egyetértésben - jelöli ki, hogy mely fegyvernemi vagy szolgálati ág főnökség, milyen szakértői vélemény, illetve szakvélemény felülvizsgálatára jogosult.
6. §
A kijelölt katonai igazságügyi szakértő szakértői tevékenységéről vezetett nyilvántartó könyvet az igazságügyminisztérium közvetlenül, vagy a katonai bíróságok elnökei útján évenként felülvizsgálja és láttamozza.
7. §
A katonai igazságügyi szakértő kijelölése megszűnik:
a) ha a szakértő a kijelölésről lemond,
b) ha a szakértőt jogerősen szabadságvesztésre ítélték és a bíróság a Btk. 108. §-ának rendelkezését nem alkalmazta,
c) ha a fegyveres testület hivatásos állományából bármilyen oknál fogva elbocsátják,
d) ha az igazságügyminiszter - a legfőbb ügyésszel egyetértésben - a kijelölést visszavonta.
8. §
A katonai büntető eljárásban egyebekben az igazságügyi szakértői szervezetről szóló 29/1964. (XI. 23.) Korm. számú rendeletet és az ennek végrehajtásáról szóló 4/1964. (XI. 23.) IM számú rendeletet kell alkalmazni.
9. §
(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
(2) A rendelet hatálybalépése a már kirendelt szakértők tevékenységét nem érinti.
(3) A rendelet hatálybalépésének időpontjában a katonai igazságügyi szakértők nyilvántartásába bejegyzett szakértő kijelölése - amennyiben azt az igazságügyminiszter e rendelet alapján meg nem erősíti - megszűnik.
Dr. Nezvál Ferenc s. k.,
igazságügyminiszter