Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

13/1966. (IX. 11.) PM rendelet

a közúti gépjárművel lebonyolított nemzetközi árufuvarozás vámkezeléséről szóló egyezmény végrehajtásáról

A Bolgár Népköztársaság, a Csehszlovák Szocialista Köztársaság, a Lengyel Népköztársaság, a Német Demokratikus Köztársaság, a Magyar Népköztársaság és a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetségének kormányai között a közúti gépjárművel lebonyolított nemzetközi árufuvarozás vámkezeléséről Prágában, 1965. november 19-én megkötött egyezmény (továbbiakban: Egyezmény) kihirdetéséről szóló az 1966. évi 9. törvényerejű rendelet 3. §-ában kapott felhatalmazás alapján az Egyezmény végrehajtására a külkereskedelmi miniszterrel, valamint a közlekedés- és postaügyi miniszterrel egyetértésben az alábbiakat rendelem:

(Az Egyezmény 1. cikkéhez:)

1. § A Bolgár Népköztársaságban, a Csehszlovák Szocialista Köztársaságban, a Lengyel Népköztársaságban, a Magyar Népköztársaságban, a Német Demokratikus Köztársaságban és a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetségében forgalmi rendszámmal ellátott közúti gépjárművel (gépkocsival, pótkocsival, félpótkocsival), illetőleg közúti gépjárművön szállított szállítótartállyal az említett országok között lebonyolódó árufuvarozások esetében a vámkezelés céljára az AGT-nyilatkozat elnevezésű vámokmányt a vám- és pénzügyőrség szervei elfogadják.

(Az Egyezmény 2-4. cikkéhez:)

2. § (1) Az AGT-nyilatkozatot a Magyar Népköztársaságban a Magyarországi Nemzetközi Közúti Fuvarozók Egyesülete adja ki. Az AGT-nyilatkozat űrlapokat az Egyezmény 2. sz. mellékletét képező mintának megfelelően orosz nyelven magyar fordítással, illetőleg német nyelven magyar fordítással eggyel kezdődő folyamatos sorszámmal kell nyomdai úton előállítani. A sorszám előtt a magyar rendszámú gépjárművek nemzetközi forgalmában elfogadott "H" betűjelzését kell feltüntetni.

(2) A vámkezeléshez (kiviteli ellenőrzéshez) -több címzett részére történő fuvarozás esetében is - az AGT-nyilatkozatot egy példányban kell kiállítani és benyújtani. Az AGT-nyilatkozat 1. oldalán levő 1-4. rovatokat a fuvarozó vagy megbízottja - belföldi gépjármű esetében az (1) bekezdésben meghatározott egyesület - saját országa nyelvén köteles kitölteni.

(3) Az AGT-nyilatkozathoz csatolni kell az áru feladója által a fuvarozott áruk címzettjeként külön-külön két példányban kiállított, az Egyezmény 2. cikkének (2) bekezdésében említett specifikációkat (konszignációkat), amelyek tartalmazzák a fuvarozott áruk megnevezését és mennyiségét. Az AGT-nyilatkozatot kiviteli ellenőrzés, valamint árutovábbítás esetében írásbeli árunyilatkozatnak kell tekinteni.

(4) Az AGT-nyilatkozatot annál a vámhivatalnál, vám- és pénzügyőri szakasznál (a továbbiakban együtt: vámhivatal) kell benyújtani, ahol a fuvarozás kezdetét veszi. Áru berakása vagy kirakása a fuvarozás során érintett, az 1. §-ban felsorolt bármely országon belül több helységben is történhet. Ilyen esetben az eljáró vámhivatal az újonnan berakott, illetőleg a kirakott árukról kiállított specifikáción a kiviteli ellenőrzés elvégzését, illetőleg a kirakás ellenőrzését és a vámáru nyilvántartásba vételét igazolja és a csatolt, illetve bevont specifikáció számát - a végzett vámkezelés és a levett, illetve alkalmazott vámzár megjelölésével - az AGT-nyilatkozat erre a célra szolgáló részén feljegyzi.

(3) Az AGT-nyilatkozatot az utolsó küldemény rendeltetési helye szerint az áruvizsgálatra illetékes vámhivatal vonja be és ha vámjogszabályba ütköző cselekmény nem történt, az áruk fuvarozásának megfelelő befejezését az AGT-nyilatkozaton igazolja.

(Az Egyezmény 5. cikkéhez:)

3. § (1) A belföldi gépjárművek és szállítótartályok alkalmassági igazolását a Vám- és Pénzügyőrségnek a gépjármű (szállítótartály) üzembentartójának telephelye szerint illetékes megyei (Fővárosi) Parancsnoksága adja ki miután megállapította, hogy a gépjármű (szállítótartály) megfelel az Egyezmény 4. számú mellékletében meghatározott feltételeknek.

(2) Ha a gépjármű, illetőleg a szállítótartály árunak TIR-egyezmény (1962. évi 6. tvr.) alapján történő nemzetközi fuvarozásra feljogosító alkalmassági bizonyítvánnyal rendelkezik, azt az (1) bekezdésben meghatározott alkalmasság igazolására el kell fogadni, és az (1) bekezdésben meghatározott alkalmassági igazolásra nincs szükség.

(Az Egyezmény 6. cikkéhez:)

4. § A nagy súlyú vagy rendkívüli méretű áruk fuvarozásánál az Egyezményben biztosított kedvezmények csak akkor engedélyezhetők, ha a fuvarozott áruk azonosításának lehetősége biztosítva van.

(Az Egyezmény 7. cikkéhez:)

5. § A vámzárakat az első részszállítmány kiviteli ellenőrzését végző vámhivatalnak kell a gépjárműre, illetőleg a szállítótartályra elhelyeznie. Ha fuvarozás közben a vámzárat el kell távolítani, vagy egyéb ok miatt új vámzár alkalmazása válik szükségessé, az új vámzár alkalmazását az AGT-nyilatkozaton fel kell tüntetni. A magyarországi rendeltetéssel vagy a Magyarországon keresztül tranzitáruként fuvarozott vámáruk azonosságának biztosítására mind a beléptető, mind a kiléptető vámhivatalnak el kell fogadnia a feladási ország vámszervei által elhelyezett vámzárakat és egyéb azonosítási jeleket, kivéve, ha vámszabálysértésre vagy vámbűntettre van gyanú.

(Az Egyezmény 8. cikkéhez:)

6. § Ha az Egyezmény 8. cikkének (1) bekezdésében körülírt eseményt nem vám- és pénzügyőrségi szervnél jelentik be, a bejelentést felvevő, illetőleg az eseményt észlelő állami szerv köteles a bejelentőt, illetőleg a gépjármű vezetőjét a jegyzőkönyv felvétele és a szükséges intézkedés megtétele céljából a legközelebbi vámhivatalhoz utasítani. Ezt a körülményt az AGT-nyilatkozat 4. oldalán a 9. rovatban fel kell tüntetni.

(Az Egyezmény 9. cikkéhez:)

7. § (1) A kiléptető határvámhivatal az AGT-nyilat-kozattal fuvarozott árukat belső áruvizsgálat tartása nélkül lépteti ki, a beléptető határvámhivatal a belföldi és az átviteli rendeltetésű vámárukat belső áruvizsgálat tartása és vámbiztosíték követelése nélkül továbbítja, ha vámbűncselekmény gyanúja nem forog fenn.

(2) Az AGT-nyilatkozat bemutatása nem mentesít az árut fuvarozó gépjármű ideiglenes behozatalához esetleg szükséges vámokmány, valamint a KPM engedélyokiratának bemutatása alól. A gépjárműadót és a kötelező szavatossági biztosítási díjat a vonatkozó rendelkezésekben szabályozott módon kell leróni.

(Az Egyezmény 12. cikkéhez:)

8. § Az AGT-nyilatkozat alapján végzett nemzetközi árufuvarozás során a vámjog részletes szabályainak megállapításáról és a vámeljárás szabályozásáról szóló 1/1966. (III. 1.) PM-KkM együttes rendelet 76-79. §-ában foglalt tiltó és - korlátozó rendelkezéseket alkalmazni kell.

Hatálybalépés

9. § (1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit azonban 1966. február 17-től kell alkalmazni.

(2) A Vám- és Pénzügyőrség szervei részére az AGT-nyilatkozat alapján végzett közúti árufuvarozással kapcsolatos vámkezelésekre vonatkozó végrehajtási utasítást az Egyezmény, valamint e rendelet rendelkezései alapján a Vám- és Pénz ügyőrség Országos Parancsnoksága adja ki.

Dr. Garamvölgyi Károly s. k.,

pénzügy miniszterhelyettes

Tartalomjegyzék