1/1966. (VI. 30.) FM-KPM együttes rendelet

a termelőszövetkezetek közúti fuvarozásáról

A mezőgazdasági termelőszövetkezetek, termelőszövetkezeti önálló közös vállalkozások, halászati termelőszövetkezetek és termelőszövetkezeti csoportok (a továbbiakban: termelőszövetkezet) közúti fuvarozási tevékenységét - az Országos Árhivatal elnökével egyetértésben - a következők szerint szabályozzuk.

1. § (1) A termelőszövetkezet tehergépjárműveit és az állati erővel vont járműveit fuvarozásra - térítés ellenében végzett árumozgatásra - is jogosult használni.

(2) A fuvarozás nem terjedhet ki a központosított fuvarozási rendszer keretében végzett tevékenységre.

2. § A termelőszövetkezet fuvarozási tevékenysége nem hátráltathatja a saját gazdaság és más termelőszövetkezetek termelési és szállítási feladatainak kellő időben való elvégzését, valamint a termelőszövetkezeti tagok szállítási igényeinek a kielégítését.

3. § (1) A termelőszövetkezet tehergépjárműveivel saját menetlevél (250. raktári számú nyomtatvány) felhasználásával végezheti a tevékenységéhez szükséges, valamint az általa termelt termékek, termények, anyagok és a tulajdonában levő eszközök és egyéb ingóságok szállítását, illetőleg fuvarozását, továbbá a más termelőszövetkezetek, valamint a saját tagjai részére a fuvarozás jellegű szállításokat.

(2) A termelőszövetkezet a tehergépjárművel végzett minden egyéb fuvarozáshoz AKÖV-menetlevelet köteles használni.

(3) A termelőszövetkezet a menetlevélre vonatkozó igényét - a (4) bekezdésben foglalt kivétellel - a tárgynegyedévet megelőzően 30 nappal jelentheti be a telephelye szerint illetékes Autóközlekedési Vállalatnak. Az Autóközlekedési Vállalat az igényelt számú menetlevelet a tárgynegyedévet megelőző hó 25. napjáig a termelőszövetkezetnek postára adja, vagy a termelőszövetkezet ezzel megbízott képviselőjének átadja. A menetlevelekért a nyomtatvány díja és a felmerült postaköltség számítható fel.

(4) Az 1966. III. negyedévre szóló menetlevelekre vonatkozó igényeket a termelőszövetkezetek a III. negyedévben folyamatosan jelenthetik be, s azokat az Autóközlekedési Vállalat a beérkezés sorrendjében elégíti ki.

(5) A termelőszövetkezet a menetleveleket szigorú elszámolási kötelezettség alá eső nyomtatványként kezeli és azok felhasználásáról - a menetlevél-példány visszajuttatása mellett - az illetékes Autóközlekedési Vállalatnak legkésőbb a tárgynegyedévet követő hó 20. napjáig elszámol.

(6) A termelőszövetkezet a fuvarozáshoz felhasznált menetlevél fuvarlevél példányát a fuvardíj kiegyenlítésekor a fuvaroztatónak átadja. A menetlevél másodpéldánya (vétlevél) elszámolás céljából a termelőszövetkezetnél marad.

4. § (1) Teherautóval szállításokat és fuvarozásokat a termelőszövetkezet körzethatár korlátozás nélkül végezhet. Pótkocsis vontatóval és traktorral végzett fuvarozás és szállítás esetén a körzethatár a gépjármű telephelyétől számított 50 km távolságra terjed ki. A körzethatár korlátozás alól a termelőszövetkezet csak szállítás esetében mentesül, ha a szállítást a termelés folyamatosságának biztosítása vagy súlyos anyagi kár megelőzése elengedhetetlenül szükségessé teszi. A szállítást azonban ilyen esetben is csak akkor lehet végezni, ha a termelőszövetkezet elnöke vagy elnökhelyettese az említett körülményt a "Vállalatvezetői nyilatkozat" elnevezésű nyomtatvány kiállításával igazolja. Ezt az igazolást a termelőszövetkezet a menetlevélhez csatolva a kiállítástól számított egy évig köteles megőrizni.

(2) Ha a termelőszövetkezet teherautójának raksúlya vagy rakterülete a 24 km-t meghaladó távolságú fuvarozás során akár oda-, akár visszaútban legalább 50%-ban nem lenne kihasználva, a termelőszövetkezet köteles azt az illetékes Menetirányító Szolgálathoz legkésőbb a fuvarozás napját megelőző napon 16 óráig - pótfuvar biztosítása céljából - bejelenteni. A bejelentési kötelezettség alól a termelőszövetkezet csak abban az esetben mentesül, ha a fuvarozást a termelés folyamatosságának a biztosítása, vagy súlyos anyagi kár megelőzése elengedhetetlenül szükségessé teszi. A fuvarozást azonban ilyen esetben is csak akkor lehet végezni, ha a fuvaroztató az említett körülményt a "Sürgősségi igazolás" elnevezésű nyomtatvány kiállításával igazolja. Ezt az igazolást a termelőszövetkezet a menetlevélhez csatolva, a kiállítástól számított egy évig köteles megőrizni.

5. § (1) Tehergépjárművel AKÖV-menetlevéllel végzett fuvarozásért a termelőszövetkezet az érvényben levő Tehergépjármű Díjszabás szerinti fuvardíjat számíthatja fel.

(2) A termelőszövetkezet a más termelőszövetkezet vagy a tagjai részére végzett fuvarozás jellegű szállításért a közgyűlés által megállapított térítést jogosult felszámítani.

(3) Az állati erővel vont járművel a fuvarozást a termelőszövetkezet a közgyűlés által megállapított térítés ellenében végezheti.

(4) A termelőszövetkezeti építőbrigád vagy a termelőszövetkezeti építőipari önálló közös vállalkozás által építőipari tevékenység keretében végzett anyagmozgatásért az 1/1966. (II. 6.) ÉM-FM együttes rendelettel módosított 1/1963. (I. 8.) ÉM-FM együttes rendeletben foglaltak szerint kell a költséget felszámítani.

6. § A rendeletben foglaltak megtartását a Földművelésügyi Minisztérium, valamint a Közlekedés-és Postaügyi Minisztérium szervei ellenőrzik.

7. § Ez a rendelet 1966. évi július hó 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a 11/1961. (IV. 30.) FM rendelet 12. §-a hatályát veszti.

Losonczi Pál s. k.,

földművelésügyi miniszter

Dr. Csanádi György s. k.,

közlekedés- és postaügyi miniszter