Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

3/1966. (IV. 30.) OT-PM-ÉM együttes rendelet

az állami tulajdonban álló épületek bontásának lebonyolításáról

Az állami tulajdonban álló épületek bontását, a bontásból kikerült anyagok hasznosítását, kezelését és elszámolását a következőképpen szabályozzuk.

A rendelet hatálya

1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed az állami tulajdonban álló

a) az állékonyságot, az egészséget, az élet-, közbiztonságot veszélyeztető állapota, avultsága, vagy építkezés (beruházás, felújítás) megvalósítása miatt, illetőleg területrendezési okból, a városkép elő-nyösebb kialakítása céljából, vagy a műemlékvédelem érdekében lebontásra kerülő épület és tartozékai, továbbá a telken levő egyéb építmény (a továbbiakban együtt: épület) bontási munkáira;

b) az ideiglenes jellegű felvonulási épületek lebontására.

(2) A rendeletet alkalmazni kell a kisajátítási eljárás során azonnali végrehajtás elrendelésével állami szerv birtokába adott épület tekintetében is.

Az épület bontásának tervezése

2. § (1) Az épület lebontásához - külön jogszabályokban meghatározott esetekben - szükséges bontási terveket (kivitelezési tervdokumentációt) és hatósági hozzájárulásokat, illetőleg engedélyeket az épület kezelője, vagy külön megállapodás alapján az épület bontásának lebonyolítója (a továbbiakban: építtető) köteles szolgáltatni. Ha az épület lebontásáról a kötelezett költségére és veszélyére az építésügyi hatóság gondoskodik, e kötelezettség az építésügyi hatóságot terheli.

(2) A bontásra vonatkozó tervdokumentáció költségvetésének tartalmaznia kell a lebontandó épület bontási munkáit, a bontásból kikerülő anyagok várható mennyiséget és értékét, valamint a törmelék elszállításának várható költségeit.

(3) Ha az építtető a bontási munkákat vállalkozási szerződés alapján [3. § (1) bekezdés c) pont] végezteti, a bontásra vonatkozó tervdokumentációnak csak az építésügyi hatóság bontási engedélyéhez szükséges műszaki terveket kell tartalmaznia.

A bontás kivitelezésére jogosultak

3. § (1) Az építtető a bontási munkákat a 4. § (1) bekezdésére figyelemmel

a) építési szerződés alapján építőipari tevékenység gyakorlására jogosult állami, vagy szövetkezeti szervvel - kivitelezési jogosultságuk keretei között - elvégeztetheti;

b) saját vállalkozásban (házilagosan) kivitelezési jogosultságának keretei között elvégezheti;

c) vállalkozási szerződés alapján

- magánerőből történő családi, társas-, vagy csoportos lakóház (üdülőház) építés céljára alakult építőközösséggel, illetőleg az ilyen építés szervezési és lebonyolítási feladatait ellátó állami, társadalmi, vagy szövetkezeti szervvel,

- kivitelezési jogosultsággal egyébként nem rendelkező állami, társadalmi, vagy szövetkezeti szervvel,

- magánszeméllyel (beleértve az építőipari kisiparost is)

(a továbbiakban együtt: vállalkozó) elvégeztetheti.

(2) Amennyiben egy épület bontására több magánszemély vállalkozik, velük egy szerződést kell kötni; jogaikra és kötelezettségeikre az egyetemlegesség szabályai vonatkoznak.

4. § (1) Az építtető a bontási munkát csak építőipari tevékenység gyakorlására jogosult állami, vagy szövetkezeti szerv útján, illetőleg - a szakszerűség biztosítása mellett - saját vállalkozásban (házilagosan) végezheti el, ha az épület két szintesnél (földszint + I. emelet) nagyobb, vagy az épület építési módjára, illetőleg szerkezeteire tekintettel a biztonság követelményei azt egyébként szükségessé teszik.

(2) Generálkivitelezés esetében - feltéve, hogy a felek az építési szerződésben másként nem állapodtak meg - a bontási munka elvégzéséről a generálkivitelező köteles gondoskodni; annak elvégzésére azonban alvállalkozási szerződést köthet. Ilyen esetben a generálkivitelező állami szerv szövetkezeti szervnek, vagy építőipari kisiparosnak alvállalkozói megbízást az építésügyi miniszter külön engedélye nélkül adhat.

(3) A generálkivitelező - ha a bontási munka elvégzése és a bontásból kikerült anyagok és termelék elszállítása számára nem gazdaságos -a bontási munka elvégzésére a 3. § (1) bekezdés c) pontjában említettekkel - az építési szerződéssel összhangban - vállalkozási szerződést köthet. A generálkivitelezőre ilyen esetben a vállalkozási szerződés tekintetében az építtetőre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

A bontás módja

5. § A bontást végző köteles az épületet - ideértve az alapokat és egyéb tartozékokat is - az építésügyi szabályoknak (OÉSZ. II. kötet 19. §, 102 §) és a szerződésnek megfelelően lebontani és a törmeléket a kijelölt lerakóhelyre elszállítani.

Bontás építési szerződés alapján

6. § (1) Ha az építtető a bontási munkákat építési szerződés alapján végezteti el, a felek a bontási munkákra vonatkozó szerződést rögzített áron is megköthetik.

(2) Az építési szerződésben meg kell határozni, hogy a bontásból kikerült felhasználható anyagok tulajdonjoga az építtetőt, vagy a kivitelezőt illeti-e meg, továbbá, hogy az építtetőt a bontásból kikerült felhasználható anyagok ellenértéke fejében mennyi költségtérítés, vagy anyag illeti meg.

7. § (1) Ha a bontási munkát építőipari tevékenység gyakorlására jogosult állami, vagy szövetkezeti szerv építési szerződés alapján, illetőleg az építtető saját vállalkozásban végzi, köteles a bontásból kikerült felhasználható anyagokat a számviteli rendszer előírásai szerint szabályszerűen bevételezni; s ebből a célból felmérési naplót vezetni. A felmérési naplóban a kibontott és felhasználható anyagok mennyiségét, továbbá használhatósági fokát a költségvetési tételek sorrendjében anyagféleségenként, természetes mértékegységekben folyamatosan kell feltüntetni.

(2) A bontás befejezésekor a bontást végző vállalat (szövetkezet) köteles a bontási anyagok összesítőjét is elkészíteni, és azt vagy a bontási naplóhoz kell csatolni, vagy az összesítőt a bontási napló végén kell elkészíteni.

(3) Az építtető köteles a felmérési naplót folyamatosan ellenőrizni és annak lezárása után az egyes anyagféleségek mennyiségét és használhatósági fokát igazolni.

(4) Ha a bontásból kikerült felhasználható anyagok az építtetőt illetik meg, a bontási munkát végző építőipari tevékenység gyakorlására jogosult állami, vagy szövetkezeti szerv köteles azokat az építtetőnek - az egyes anyagok tárolására vonatkozó előírások megtartásával - a helyszínen átadni. Az építtető ilyen esetben köteles az anyagokat folyamatosan átvenni és azokat a részére előírt számviteli rend szabályai szerint bevételezni:

(5) Az anyagok átadás-átvételéről jegyzőkönyvet kell felvenni, amelyben a felek kötelesek megállapítani, hogy a költségvetésben előírt visszatérülő anyagmennyiséggel szemben mennyi a ténylegesen visszanyert és az építtetőnek átadott, illetve a kivitelezőnél maradt anyag.

(6) Az építtető a bontásból kikerült anyagok további felhasználása, illetve értékesítése felől az erre vonatkozó külön rendelkezések szerint gondoskodik. Külön rendelkezés állapítja meg a 6. és 7. § szerint végzett bontási munkákkal kapcsolatos számviteli jellegű teendők részletes szabályait is.

Bontás vállalkozási szerződés alapján

8. § A vállalkozó a bontási munkát - ha megfelelő műszaki képzettséggel nem rendelkezik - csak felelős műszaki vezető irányítása mellett végezheti. A felelős műszaki vezetőről - a feleknek a vállalkozási szerződésben foglalt megállapodásától függően - az építtető, illetve a vállalkozó gondoskodik. E feladatot csak kőművesmesteri, vagy ennél magasabb fokú műszaki képesítéssel rendelkező személy láthatja el.

9. § (1) A vállalkozó a bontással kapcsolatos munkájának ellenértékeként megszerzi a lebontott épületből kikerülő összes építési anyag tulajdonjogát - a központi fűtő- és melegvízszolgáltató berendezés kivételével - és jogosult azokat saját céljaira felhasználni.

(2) A törmelék elszállításának igazolt költségeit (fuvarköltség) az építtető köteles - eltérő megállapodás hiányában - a vállalkozónak megtéríteni. Ez az összeg az állami fuvarozó vállalatra érvényes díjszabás szerint számítható ösz-szeget nem haladhatja meg.

10. § (1) Az építtető köteles a szerződésben meghatározott időpontban a munkaterületet a vállalkozó rendelkezésére bocsátani és a bontási munka végzését folyamatosan ellenőrizni.

(2) A vállalkozó köteles a munkaterület átadása során az építtető megbízottjának jelenlétében az épületet lakhatatlanná tenni, áramtalanítani, a közműbekötéseket megszüntetni, továbbá az épület őrzéséről gondoskodni.

(3) Ha a bontás üteméből és egyéb körülményekből megállapítható, hogy azt a vállalkozó az építtető figyelmeztetése ellenére határidőre nem fejezi be, az építtető a vállalkozási szerződéstől elállhat, és a bontási munka elvégzéséről a vállalkozó költségére gondoskodhat. Ilyen esetben az építtető a Polgári Törvénykönyvnek a szerződésszegésre vonatkozó szabályai szerint kártérítést követelhet.

(4) A vállalkozó köteles a haszonanyagok mennyiségét - anyagféleségenként részletezve - természetes mértékegységben az építtető által rendelkezésére bocsátott hitelesített naplóba bevezetni. A napló adatainak alapján az építtető köteles - a haszonanyagok tulajdonjogának igazolása céljából - a vállalkozónak megfelelő részletességű bizonylatot adni.

(5) A vállalkozási szerződés alapján végzett bontási munkák esetében az 1/1964. (I. 11.) Korm. rendelettel módosított 1/1960. (I. 1.) Korm. rendeletet, az 1/1960. (VI. 2.) ÉM-PM együttes rendeletet, a 600.210/1951. (TgÉ 103.) OT-ÁH utasítást, valamint a 144/ 1962. (P K 21.) PM utasításnak az értékesítésre és elszámolásra vonatkozó rendelkezéseit nem kell alkalmazni.

11. § Ha a bontási munkát építőipari tevékenység gyakorlására egyébként nem jogosult állami, társadalmi, vagy szövetkezeti szerv végzi, a bontásból kikerült anyagnak saját céljaira nem szükséges részét a dolgozóinak (tagjainak) a 600.210/1951i (Tg. É. 103.) OT-ÁH számú utasításban foglalt értékelés alapján közvetlenül eladhatja.

Hatálybaléptető rendelkezés

12. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Lázár György s. k.,

az Országos Tervhivatal elnökhelyettese

Sulyok Béla s. k.,

a pénzügyminiszter első helyettese

Dr. Trautmann Rezső s. k.,

építésügyi miniszter

Tartalomjegyzék