Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

4/1966. (IX. 25.) BM rendelet

a külföldiek be- és kiutazásáról, valamint az ország területén való tartózkodásáról szóló 24/1966. (IX. 25.) Korm. rendelet végrehajtásáról

A külföldiek be- és kiutazásáról, valamint az ország területén való tartózkodásáról szóló 24/ 1966. (IX. 25.) Korm. rendelet 14. §-ában kapott felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel és a külügyminiszterrel egyetértésben -a következőket rendelem:

1. §[1] A külföldiek be- és kiutazásával, valamint az ország területén való tartózkodásával kapcsolatos belügyminisztériumi feladatokat a BM Külföldieket Ellenőrző Országos Központi Hivatala (a továbbiakban: KEOKH), valamint a területileg illetékes rendőrfőkapitányságok vagy rendőrkapitányságok látják el.

2. §[2] A Magyar Népköztársasággal vízummentes utazás tárgyában egyezményt kötött országok állampolgárai az államhatárt saját hatóságuk által kiállított utazási okmánnyal, vízum nélkül léphetik át. Az ország területén külön engedély nélkül - lakcímbejelentés mellett - az egyezményben meghatározott ideig tartózkodhatnak. A lakcímbejelentési kötelezettség alól harminc napig mentesülnek azoknak az országoknak az állampolgárai, amelyekkel ilyen megállapodás jött létre.

3. § (1) A vízum iránti kérelmet vízumkérő-lapon kell benyújtani az illetékes külképviseleti szervnél vagy a határátkelőhely KEOKH kirendeltségénél. Ehhez mellékelni kell 2 db 4x5 cm fényképet és a vízum illeték módjára lerovandó díját.

(2) A külképviseleti szervek által kiadott vízum, valamint a határátkelőhelyeken többszöri be- vagy átutazásra kiadott vízum 6 hónapon belüli, a határátkelőhelyeken egyszeri be- vagy átutazásra kiadott vízum pedig azonnali belépésre jogosít.

4. § (1) Külföldi az ország területén csak engedéllyel tartózkodhat.

(2) A tartózkodásra jogosító engedély az érvényesség időtartama szerint lehet:

a) vízum, meghatározott időre, de legfeljebb 30 napra;

b)[3] tartózkodási engedély, meghatározott időre,

c)[4] lakhatási engedély, visszavonásig.

(3)[5] Az a külföldi, aki a tartózkodásra jogosító engedélyben megadott időn túl kíván az ország területén tartózkodni - legkésőbb az engedély lejárta előtt 48 órával - köteles a tartózkodásra jogosító engedély meghosszabbítása végett a tartózkodási helye szerint illetékes rendőrfőkapitánysághoz, vagy rendőrkapitánysághoz fordulni.

5. § (1) A tartózkodási engedély kiállításához az utazási engedéllyel ellátott útiokmány felmutatása szükséges.

(2) A tartózkodási engedély tulajdonosa munkavállalásra a KEOKH, illetve vidéken az illetékes megyei rendőrfőkapitányság engedélyével jogosult.

6. § (1) A lakhatási engedély kiállításához az alábbi okiratok bemutatása szükséges;

a) útiokmány

b) születési anyakönyvi kivonat

c) házassági anyakönyvi kivonat

d) állampolgársági bizonyítvány

e) lakás bejelentőlap

f)[6] személyi lap azok esetében, akik 14. életévüket a Magyar Népköztársaság területén töltik be,

g)[7] az engedélyezéshez szükséges egyéb okirat.

(2)[8] Az (1) bekezdésben foglalt okiratok bemutatásának kötelezettsége alól - a személyi lap kivételével - felmentés adható.

7. § (1) A letelepedés iránti kérelmet a KEOKH bírálja el.

(2) A külképviseleti szervhez benyújtott letelepedés iránti kérelemhez csatolni kell:

a) a kérelmező életrajzát,

b) a kérelmező és a vele közös háztartásban élő személyek 6 hónapnál nem régibb 2-2 db 4x5 cm fényképét,

c) a befogadó magyar állampolgárnak a hatóság előtt tett eltartási nyilatkozatát vagy a megélhetést igazoló egyéb okiratot.

(3) A letelepedés iránti kérelem elutasítása esetén az elutasítás közlésétől számított 8 napon belül az illetékes külképviseleti szervnél benyújtandó fellebbezésnek van helye.

8. § (1) Az ország területén élő hontalanokat a KEOKH kérelem alapján "személyazonossági és utazási igazolvánnyal" (a továbbiakban: útiokmány) látja el.

(2) Az útiokmány a kiállítástól számított 2 évig érvényes és érvényessége kétévenként meghosszabítható.

(3) Az útiokmány ki- és beutazásra jogosít, és azt a visszautazást követő 48 órán belül a KEOKH-hoz vissza kell szolgáltatni.

(4) A KEOKH az útiokmány iránti kérelmet a benyújtásától számított 30 napon belül köteles elbírálni. Elutasítás esetén a határozat közlésétől számított 8 napon belül a belügyminiszterhez fellebbezésnek van helye.

9. § (1) Az ország területén állandó vagy ideiglenes jelleggel tartózkodó külföldi lakás be- és kijelentésre köteles.

(2) A be- és kijelentkezést - az útiokmány és a tartózkodásra jogosító engedély egyidejű felmutatása mellett - a területileg illetékes járási (városi, kerületi) rendőrkapitányságnál, illetve rendőrörsön kell teljesíteni.

(3)[9] A lakhatási engedéllyel rendelkező külföldinek és tizennégy éven aluli gyermekének a lakása megváltozását a lakóhely szerint illetékes igazgatási osztálynál kell bejelenteni.

10. § (1) A külföldi köteles bejelentkezni:

a) az országba történő beutazást,

b) a lakásváltozást,

c) a tartózkodásra jogosító engedély kiállítását, illetve meghosszabbítását,

d) a magyar állampolgárság kötelékéből történő elbocsátást

követő 24 órán belül.

(2) A külföldi köteles kijelentkezni:

a) az ország területén a 30 napot meghaladó tartózkodás esetén a távozást megelőző 24 órával;

b) lakásváltoztatáskor, és

c) magyar állampolgárság elnyerése esetén.

(3)[10] A lakhatási engedéllyel rendelkezők kivételével nem kell külön be- és kijelentőlapot kitölteni a szülő be- és kijelentőlapján szereplő tizennégy éven aluli gyermeknek.

(4)[11] A be- és kijelentkezést, amennyiben elháríthatatlan akadály nem áll fenn, személyesen kell teljesíteni. Ha a be- vagy a kijelentkezés egy család több tagját érinti, a be- és kijelentkezést az egyik tizennégy éven felüli családtag is teljesítheti.

11. § (1)[12] A be- és kijelentkezést a külföldiek részére rendszeresített be-, illetve kijelentőlapon kell teljesíteni. A be- és kijelentő lapot a szállásadó, valamint - a szállodában vagy turistaszálláson megszálló külföldiek kivételével - a bejelentett személy köteles aláírni.

(2) A szállásadó köteles gondoskodni arról, hogy a külföldi be-, illetve kijelentkezési kötelezettségének az előírt határidőre eleget tegyen. A bejelentési kötelezettséget nem teljesítő külföldit a lakásba befogadni nem szabad.

(3)[13] Szállodában, turistaházban, üdülőben és panzióban megszálló külföldi lakcímbejelentése a szállásadó kötelessége.

(4)[14] Az idegenforgalmi szervek által fenntartott fizető vendégszolgálatnál, campingekben vagy más szálláshelyen megszálló külföldi lakcímbejelentéséért az idegenforgalmi szerv vezetője a felelős.

(5)[15] A (3) és a (4) bekezdésben említett esetekben a bejelentőlapot, illetőleg a bejelentésről az értesítést naponta kell megküldeni az illetékes rendőrkapitányságnak.

(6)[16] Az az idegenforgalmi szerv, amely erre a KEOKH-tól felhatalmazást kapott, a külföldi lakcímbejelentése megtörténtének igazolására jogosult.

12. § Azt a külföldit, akinek útiokmányában vagy tartózkodásra jogosító engedélyében a bejegyzések hiányosak vagy javítottak elszállásolni, illetve be- vagy kijelenteni nem szabad; őt a KEOKH hoz, illetve a megyei rendőrfőkapitánysághoz kell irányítani.

13. § (1) A kórházban vagy egyéb gyógyintézetben ápolt külföldi betegfelvételi jegyzőkönyvének egy példányát a felelős vezető vagy megbízottja a felvételt követő 24 órán belül köteles a KEOKH-nak megküldeni.

(2) Ha az ápolt személy külföldinek vallja magát, de útiokmányt vagy tartózkodásra jogosító engedélyt felmutatni nem tud, illetve annak adatai hiányosak vagy javítottak, e körülményeket a betegfelvételi jegyzőkönyvön jelezni kell.

14. § Külön kiutazási engedélyre van szüksége annak a külföldinek, aki:

a) elveszett, megsemmisült útiokmánya helyett újat kapott;

b) 6 hónapot meghaladó ideig tartózkodott az ország területén és véglegesen kiutazni szándékozik.

c)[17] kiskorú és nem a szüleivel vagy nem a törvényes képviseletet gyakorló szülővel kíván utazni. Ilyen esetben a kiutazási kérelemhez mellékelni kell a szülők, illetőleg a törvényes képviseletet gyakorló szülő beleegyező nyilatkozatát is; a nyilatkozat hiányában a kiutazási engedély kiadását meg kell tagadni.

15. § A kiutazás megtagadható attól a külfölditől:

a) aki ellen büntető eljárás van folyamatban;

b) aki rendőrhatósági felügyelet vagy kitiltás hatálya alatt áll;

c) aki ellen köztartozás miatt végrehajtási eljárás indult, és a tartozás összege az 1000 Ft-ot meghaladja.

16. § A külföldiek bejelentésére, jelentkezésére, tartózkodására vonatkozó jogszabályok alkalmazásában szállásadónak kell tekinteni:

a) azt a személyt, aki lakásába vagy bérleményébe külföldit befogad;

b) szállodában és azzal egy tekintet alá eső szálláshelyeken a vállalat vezetőjét, illetve a nyilvántartókönyv vezetésével megbízott személyt;

c) campingban és az azzal egy tekintet alá eső szálláshelyeken a gondnokot, illetve a nyilvántartókönyv vezetésével megbízott személyt.

17. § (1) A KEOKH a külföldiek részére teljesített szolgáltatásokért az alábbi illetékek módjára lerovandó díjakat jogosult szedni:

a) a visszatérő, és a kiutazó vízum díja 50,- Ft

b) az utólagos vízum díja 100,- Ft

c) a vízumba levő tartózkodási engedély meghosszabbításának díja 50,- Ft

d)[18] tartózkodási engedély kiállításának díja 200,- Ft, tartózkodási engedély meghosszabbításának díja: 150,- Ft.

e) lakhatási engedély kiállításának díja 200,- Ft

f) lakhatási engedély hosszabbításának díja 150,- Ft

g) személyazonossági és utazási igazolvány kiállításának díja 200,- Ft

h) az utazási igazolvány érvényességi időn belül új utazásra való érvényesítés díja 100,- Ft

i) az utazási igazolvány érvényességi idejének meghosszabbítási díja 100,- Ft

(2) Az (1) bekezdésben megállapított díjakat illetékbélyeggel kell leróni.

(3) Az (1) bekezdésben foglalt díjak megfizetése alól - indokolt esetben - egészben vagy részben felmentés adható.

18. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg az 5660-20/1951. (X. 26.) BM rendelet még hatályban levő rendelkezései, az 1/1958. (I. 15.) BM rendelet, az 1/1960. (III. 27.) BM rendelet, valamint a 3/1961. (VII. 30.) BM rendelet hatályát veszti.

Benkei András s. k.,

belügyminiszter

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 2/1973. (V. 30.) BM rendelet 1. §-a. Hatályos 1973.05.30.

[2] Megállapította az 5/1978. (X. 15.) BM rendelet 1. §-a. Hatályos 1978.10.15.

[3] Megállapította a 3/1979. (IX. 16.) BM rendelet 7. §-a. Hatályos 1979.09.16.

[4] Megállapította a 2/1973. (V. 30.) BM rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 1973.05.30.

[5] Megállapította a 2/1973. (V. 30.) BM rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 1973.05.30.

[6] Beiktatta a 3/1979. (IX. 16.) BM rendelet 8. § (1) bekezdése. Hatályos 1979.09.16.

[7] Számozását módosította a 3/1979. (IX. 16.) BM rendelet 8. § (1) bekezdése. Hatályos 1979.09.16.

[8] Megállapította a 3/1979. (IX. 16.) BM rendelet 8. § (2) bekezdése. Hatályos 1979.09.16.

[9] Beiktatta a 6/1974. (XI. 20.) BM rendelet 13. §-a. Hatályos 1974.11.20.

[10] Megállapította a 6/1974. (XI. 20.) BM rendelet 14. § (1) bekezdése. Hatályos 1974.11.20.

[11] Megállapította a 6/1974. (XI. 20.) BM rendelet 14. § (2) bekezdése. Hatályos 1974.11.20.

[12] Megállapította a 2/1973. (V. 30.) BM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 1973.05.30.

[13] Megállapította a 2/1973. (V. 30.) BM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 1973.05.30.

[14] Megállapította a 2/1973. (V. 30.) BM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 1973.05.30.

[15] Megállapította a 2/1973. (V. 30.) BM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 1973.05.30.

[16] Beiktatta a 2/1973. (V. 30.) BM rendelet 3. § (3) bekezdése. Hatályos 1973.05.30.

[17] Beiktatta a 2/1973. (V. 30.) BM rendelet 4. §-a. Hatályos 1973.05.30.

[18] Megállapította a 2/1982. (IV. 2.) BM rendelet 1. §-a. Hatályos 1982.04.02.