Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

14/1967. (XI. 24.) PM rendelet

az eszközlekötési járulékról

Az eszközlekötési járulék fizetési kötelezettségét - az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével egyetértésben - az alábbiak szerint szabályozom.

1. §

Az eszközlekötési járulék fizetésére kötelezettek köre

(1) Az állami vállalatok és trösztök, a közös vállalatok, az egyesülések, a vállalati gazdálkodási rend szerint működő egyéb szervek, a kisipari és háziipari termelőszövetkezetek, az általános fogyasztási és értékesítő szövetkezetek, a szövetkezeti vállalatok (a továbbiakban együtt: vállalatok) a termelésben (forgalomban stb.) lekötött és saját forrásból finanszírozott álló-, forgó- és deviza eszközeik után eszközlekötési járulékot kötelesek fizetni.

(2) A belkereskedelmi ágazatba tartozó vállalatok és szövetkezetek, továbbá a tervező és beruházási vállalatok bérelt ingatlanaik után is kötelesek eszközlekötési járulékot fizetni.

(3) Mentesek az eszközlekötési járulék fizetési kötelezettsége alól a melléklet I. részében felsorolt vállalatok.

(4) Az állami élelmiszer-kiskereskedelmi vállalatok, valamint az általános fogyasztási és értékesítő szövetkezetek zöldség-gyümölcs felvásárlással és forgalmazással kapcsolatos tevékenysége mentes az eszközlekötési járulék fizetése alól. Ennek érdekében meg kell állapítani, hogy a teljes árbevételen beiül milyen hányadot tesz ki a zöldség-gyümölcs felvásárlással és forgalmazással kapcsolatos árbevétel, s a kiszámított eszközlekötési járulékból csak az egyéb tevékenység árbevételével arányos részt kell befizetni.

(5) A kisipari és háziipari termelőszövetkezetek, az általános fogyasztási és értékesítő szövetkezetek a részjegy-alappal finanszírozott eszközeik utáni eszközlekötési járulékot nem fizetnek.

2. §

Az állóeszközlekötési járulék számítási alapja

(1) A vállalatok az állóeszközlekötési járulékot - a besorolásuk szerinti népgazdasági ágra érvényes számlakeret előírásainak megfelelően - a 11-15. Állóeszközök számlacsoportban nyilvántartandó valamennyi állóeszköz tárgynegyedévi nyitó állománya bruttó értékének alapulvételével kötelesek kiszámítani.

(2) Mentesek az állóeszközlekötési járulék fizetési kötelezettsége alól a melléklet II. részében felsorolt állóeszközök.

(3) A járulékalap megállapításánál az (1) bekezdésben felsorolt állóeszközcsoportok negyedév eleji (könyvviteli zárlat adatain nyugvó) nyitó állományának bruttó értékéből kell kiindulni és azokból kell - a negyedév eleji állományokat figyelembe véve - a (2) bekezdés szerint mentesített állóeszközök bruttó értékét, továbbá a középlejáratú beruházási hitelek, valamint az aktivált állóeszközök finanszírozására szolgáló hosszúlejáratú beruházási hitelek és állami kölcsönök állományát levonni. A különbözet az állóeszközlekötési járulék számítási alapja.

3. §

A forgóeszközlekötési járulék számítási alapja

(1) A vállalatok a forgóeszközlekötési járulékot a besorolásuknak megfelelő népgazdasági ágra érvényes számlakeret előírásai szerint a 21-27. Készletek - ideértve ezek anyagárkülönbözetét, készletérték különbözetét, illetve árrését, az aktivált külön felszámított szállítási (fuvar) és rakodási költségeket -, valamint a 33. Vevők számlacsoportban nyilvántartandó forgóeszközök együttes összegének tárgynegyedévi nyitó- és záróállománya számtani átlagából számított értékének alapulvételével kötelesek kiszámítani.

(2) Mentesek a forgóeszközlekötési járulék fizetési kötelezettsége alól a melléklet III. részében felsorolt forgóeszközök.

(3) A járulékalap megállapításánál az (1) bekezdésben felsorolt forgóeszközök negyedévi nyitó- és záróállományaiból le kell vonni - a negyedévi nyitó- és záróállományt figyelembe véve - a (2) bekezdés szerint mentesített forgóeszközök értékét és a forgóeszközhitelek összegét. A forgóeszközlekötési járulék alapját az így kapott összegekből kell számtani átlaggal kiszámítani.

4. §

A devizaeszközlekötési járulék számítási alapja

(1) A vállalatok devizaeszközlekötési járulékot a besorolásuknak megfelelő népgazdasági ágra érvényes számlakeret szerint a 37. Egyéb elszámolások számlacsoportban nyilvántartandó, külföldön működő magyar vállalati érdekeltségekben lekötött devizaeszközök együttes összege tárgynegyedévi nyitó- és záróállományának számtani átlagából számított értéke után kötelesek - devizában a Magyar Nemzeti Bankhoz - befizetni.

(2) A járulékalap megállapításánál az (1) bekezdésben megjelölt devizaeszközök nyitó- és záróállományát csökkenteni kell az érdekeltségvállalás céljaira folyósított devizahitelek összegével. A devizaeszközlekötési járulék alapját az így kapott különbözetekből kell számtani átlaggal kiszámítani.

5. §

Az eszközlekötési járulék mértéke

Az álló- forgó- és devizaeszközök után fizetendő eszközlekötési járulék mértéke évi 5 százalék.

6. §

A bérelt állóeszközök után fizetendő eszközlekötési járulék

A bérelt állóeszközök után fizetendő eszközlekötési járulék kiszámítása úgy történik, hogy a bérelt összes alapterület utáni - négyzetméterenként évi 240,- Ft-tal számított - eszmei bérleti díjból le kell vonni a bérbeadónak fizetett tényleges bérleti díjat és a fenntartási költségek fedezetére négyzetméterenként évi 40,- Ft-ot. A fennmaradó összeget a 2-4. §-okban foglaltak alapján számított eszközlekötési járulékkal együtt kell befizetni.

7. §

Az eszközlekötési járulékkal kapcsolatos eljárási szabályok

(1) Az eszközlekötési járulékkal kapcsolatos eljárásnál, kezelésnél, ellenőrzésnél és a szabálytalanságoknál a gazdasági és pénzügyi ellenőrzés rendjéről, továbbá a vállalatok és szövetkezetek adóigazgatására, költségvetési kapcsolatainak lebonyolítására és pénzügyi revíziójára vonatkozó eljárás szabályairól szóló jogszabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.

(2) Az eszközlekötési járulék elszámolásával kapcsolatban a vállalatok besorolása szerinti népgazdasági ágra érvényes számlakeret előírásait kell alkalmazni.

8. §

Vegyes és hatálybaléptető rendelkezések

(1) A melléklet II. és III. részében felsorolt, az eszközlekötési járulék fizetése alól mentesített álló- és forgóeszközcsoportok tartalmi részletezését az ágazatilag illetékes miniszter állapítja meg s ezt 1968. március 31-ig közli a pénzügyminiszterrel. A tartalmi részletezésről az érdekelt vállalatokat az adóhatóság értesíti.

(2) Ez a rendelet 1968. január 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a 105/1965. (PK 2.) PM, a 103/1966. (PK 1.) PM, a 120/1966. (PK 12.) PM és a 106/1965. (PK 3.) PM utasítások, valamint az eszközlekötési járulékkal összefüggő valamennyi leirati rendelkezés hatályát veszti.

Vályi Péter s. k.,

pénzügyminiszter

Melléklet a 14/1967. (XI. 24.) PM rendelethez.

I.

Az eszközlekötési járulék fizetési kötelezettsége alól mentes vállalatok:

1. az önálló - vállalati formában működő - kutató és fejlesztő intézetek;

2. a szénbányászat alágazatba sorolt vállalatok, valamint az általuk létrehozott közös vállalat;

3. az Országos Érc- és Ásványbánya Vállalat rudabányai üzeme;

4. a Mecseki Ércbánya Vállalat;

5. az ÉVM Szolgáltató Vállalat;

6. az állami gazdaságok;

7. a Mezőgazdasági Gépjavító Tröszt keretében működő vállalatok;

8. az Országos Talajjavító és Talajvédelmi Vállalat;

9. az Ültetvénytervező Vállalat;

10. a Lósport Vállalat;

11. az Erdőgazdasági Fűz- Nád- és Kosáripari Vállalat;

12. az Országos Vetőmagtermeltető és Ellátó Vállalat;

13. a SZÖVOSZ-hoz tartozó Megyei Értékesítési Központok;

14. a Budapesti Zöldség-Gyümölcs Kereskedelmi Szövetkezeti Vállalat;

15. az alábbi lakossági és kommunális ellátást, szolgáltatást főtevékenységében végző vállalatok:

a) mosás, festés, vegytisztítás,

b) fürdőszolgáltatás, csónakházi szolgáltatás,

c) házkezelés,

d) parkfenntartás, köztisztaság, temetkezés;

16. Vidámpark Vállalat;

17. Cirkusz és Varieté Vállalat;

18. a moziüzemi vállalatok;

19. a pénzintézetek és takarékszövetkezetek;

20. a SZÖVOSZ-hoz tartozó szakszövetkezetek;

21. azok a beruházó új vállalatok, amelyeknek a beruházás megvalósítása után az üzemeltetés is feladatuk lesz, az üzembehelyezés időpontjáig.

II.

Nem képezik az eszközlekötési járulék alapját az alábbi állóeszközök:

1. a speciális állóeszközök termelésben részt nem vevő (tartalékolt) állománya az Országos Tervhivatal és a Pénzügyminisztérium együttes, időszakonkénti engedélye alapján;

2. a 100 Ft eszmei bruttó értékben nyilvántartott állóeszközök;

3. a villamosenergia iparban a villamosátviteli (hálózati) és elosztó berendezések;

4. A Konzervipari Tröszt keretében működő vállalatoknál, valamint a Hűtőipari Országos Vállalatnál a zöldség-gyümölcs felvásárlással kapcsolatos állóeszközök;

5. a Gabona Tröszt keretében működő vállalatoknál a gabonatárolással, illetve a keveréktakarmánygyártással és forgalmazással kapcsolatos egyes állóeszközök;

6. az építőipari vállalatok kezelésében levő munkásszállások és azok berendezése;

7. a közlekedési ágazatban:

a) a vasúti közlekedésnél (beleértve a pályához kötött helyi közlekedést is) az alépítmények, felépítmények, hidak, alagutak, biztosító berendezések, állomási utak;

b) a hajózásnál a kikötői partfalak, a kikötő területén levő út-, vasúthálózat, hídfészkek, hidak és pontonok, kikötő medencék, mólók, darupályák;

c) a légiközlekedésnél a betonpályák, utak, az ezekhez tartozó műtárgyak (jelzőlámpák, bevezető fénysorok stb.), földi irányító berendezések;

8. az erdőgazdaságok közlekedési jellegű építményei (út, vasúti al- és felépítmények, hidak, alagutak stb.);

9. a vízügyi ágazatban:

a) a vízszolgáltatásnál a víznyerő berendezések mélyépítményei, csőhálózat, tároló és jelző berendezések és ezek tartozékai, védőterületek;

b) a csapadék- és szennyvízelvezetésnél a csatornahálózat, aknáit, kiömlők, zsilipek, szennyvíztisztítási mélyépítmények, tisztító és átemelő telepek belső csatornázása, nyilvános illemhelyek;

10. a Folyamszabályozó és Kavicskotró Vállalatnál a jégtörőhajók, a hidromechanizációs kotrók és a közvetlen termelési célt nem szolgáló tanyahajók, lakókocsik;

11. a közüzemi szolgáltatást nyújtó vállalatoknál:

a) a gázszolgáltatásnál a gázcsőhálózat és az azokhoz tartozó szerelvények (nyomásszabályozók, gáztartók, gázmérők, fogyasztó készülékek);

b) a távfűtés és melegvíz szolgáltatásnál a csőhálózat és tartozékai, valamint a hőközpontok;

III.

Nem képezik az eszközlekötési járulék alapját az alábbi forgóeszközök:

1. a speciális forgóeszközök termelésben részt nem vevő (tartalékolt) állománya, az Országos Tervhivatal és a Pénzügyminisztérium együttes, időszakonkénti engedélye alapján;

2. a gázszolgáltató vállalatoknál a bérleti gázkészülékek;

3. a Konzervipari Tröszt keretében működő vállalatoknál, valamint a Hűtőipari Országos Vállalatnál a zöldség-gyümölcs felvásárlással kapcsolatos forgóeszközök;

4. a Gabona Tröszt keretében működő vállalatoknál az ipari és szemes takarmányok;

5. a Jelmezkölcsönző Vállalatnál a jelmezkészletek;

6. az Országos Földmérési és Térképészeti Hivatal vállalatainál a befejezetlen készletek.

Tartalomjegyzék