Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

29/1967. (IX. 8.) Korm. rendelet

az Első Dunagőzhajózási Társaság egyes magyarországi nyugdíj és bérjellegű kötelezettségeinek rendezéséről

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány az Első Dunagőzhajózási Társaság volt alkalmazottait - az Osztrák Szövetségi Kormány által vállalt fizetési kötelezettségre tekintettel - e rendelete keretei között egyszeri kárpótlásban, illetve segélyben részesíti. E célból a Kormány - az I. Részben foglaltak tekintetében az 1958. évi 40. tvr. 54. §-ában kapott felhatalmazás alapján - a következőket rendeli:

I. Rész

A nyugdíjkötelezettségek rendezése

Az Első Dunagőzhajózási Társaság Magyarországon lakó nyugdíjasai részére járó ellátások tekintetében a következők szerint kell eljárni:

1. § (1) E rendelet I. Részének hatálya kiterjed az Első Dunagőzhajózási Társaságnak (a továbbiakban: Társaság) arra a magyar állampolgárságú volt alkalmazottjára, akinek állandó lakóhelye 1956. december 31. napján Magyarország területén volt, ha

a) a Társaság nyugdíj szabályzata alapján részére nyugellátást állapítottak meg (a továbbiakban: nyugdíjas), vagy

b) 1944. december 31. napján a Társaság hajózási üzemágának állományában alkalmazásban állott és eddig az időpontig a nyugdíjszabályzat szerint a nyugdíjjogosultsághoz előírt legkisebb szolgálati időt megszerezte (a továbbiakban: várományos).

(2) A rendelet I. Részének hatálya kiterjed továbbá a Társaság volt alkalmazottjának arra a magvar állampolgárságú hozzátartozójára, akinek állandó lakóhelye 1956. december 31. napján Magyarország területén volt, ha

a) a Társaság nyugdíj szabályzata alapján 1945. január 1. napja előtt részükre nyugellátást állapítottak meg, vagy

b) az (1) bekezdésben megjelölt nyugdíjasnak, illetve várományosnak 1945. január 1. és 1956. december 31. napja közötti időben történt elhalálozásakor vált a Társaság nyugdíj szabályzata szerint nyugellátásra jogosulttá, kivéve, ha az elhalálozás külföldön történt és a nyugdíjas, illetve várományos az ország területét a vonatkozó rendelkezések megsértésével vagy kijátszásával hagyta el, avagy a rendelkezések megszegésével tartózkodott külföldön.

2. § (1) Az 1. §-ban említett személyeket 1945. január 1. és 1956. december 31. napja közötti időre elmaradt nyugdíjjárandóság címén kárpótlás illeti meg, ha állandó lakóhelyük a rendelet hatálybalépésekor, vagy ezt megelőzően bekövetkezett elhalálozásuk időpontjában Magyarország területén volt.

(2) A kárpótlást az e célra rendelkezésre álló összeg terhére és korlátai között kell megállapítani annak a nyugellátási összegnek az alapulvételével, amely a jogosultat 1957. január 1. napján az 1/1958. (I. 3.) Korm. rendelet 5., illetőleg 7. §-a szerint megillette, vagy megillette volna.

3. § (1) A kárpótlásra való jogosultságot és a kárpótlás alapjául szolgáló összeget a SZOT Társadalombiztosítási Főigazgatóságának Nyugdíjfolyósító Igazgatósága (a továbbiakban: Nyugdíjfolyósító Igazgatóság) határozattal állapítja meg. Határozata ellen a kézbesítéstől számított 30 napon belül az erre a célra létesített háromtagú bizottsághoz lehet felszólalni. A bizottság elnöke a SZOT Társadalombiztosítási Főigazgatóság kiküldötte. A bizottságba egy-egy tagot a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium, valamint a Közlekedési és Szállítási Dolgozók Szakszervezete küld ki. A felszólalásokat a bizottság elé a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság terjeszti.

(2) A Bizottság határozata végérvényes, ellene további jogorvoslatnak helye nincs.

4. § (1) E rendelet rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni, azokra a személyekre is, akiknek a Társaság kegydíjat állapított meg, vagy akik a bíróság által a Társaság terhére polgári jogi kártérítés címén megítélt baleseti kártérítési járadékban részesültek, feltéve, hogy e rendelet 1-2. §-ában meghatározott személyi feltételeknek megfelelnek.

(2) Az (1) bekezdésben említett személyek részére 1945. január 1. napjától 1956. december 31. napjáig terjedő időre kárpótlás címén járó összeget az 1957. január hónapra folyósított kegydíj, illetőleg baleseti járadék alapulvételével kell megállapítani.

II. Rész

Bérjellegű kötelezettségek rendezése

5. § E rendelet II. Részének hatálya kiterjed a Társaság hajózási üzemágának arra a magyar állampolgárságú volt alkalmazottjára, aki 1944. december 31. napján a Társasággal munkaviszonyban állt és e munkaviszonya önhibáján kívül nem az arra irányadó szabályoknak megfelelően szűnt meg anélkül, hogy a társasági szabályok szerinti nyugellátásra jogot szerzett volna, feltéve, hogy állandó lakóhelye 1956. december 31. napján Magyarország területén volt.

6. § - Az 5. §-ban említett személyek egyszeri segélyben részesülnek, ha állandó lakóhelyük e rendelet hatálybalépésekor vagy azt megelőzően bekövetkezett elhalálozásuk időpontjában Magyarország területén volt, kivéve, ha az elhalálozás külföldön történt és az igénylő vagy jogutódja az ország területét a vonatkozó rendelkezések megsértésével vagy megszegésével hagyta el, avagy a rendelkezések megszegésével tartózkodott vagy tartózkodik külföldön.

7. § A segélyre való jogosultságot és a segély összegét - a végrehajtási utasításban adott rendelkezéseknek megfelelően - a Magyar Hajózási Rt. a Közlekedési és Szállítási Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben állapítja meg. A megállapítás ellen fellebbezésnek helye nincs.

III. Rész

Általános rendelkezések

8. § A kárpótlás vagy a segély iránti kérelmet legkésőbb a jelen rendelet kihirdetését követő 60 napon belül a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál kell írásban benyújtani.

9. § A jelen rendelet I. és II. Részében meghatározott kárpótlásra vagy segélyre való jogát elveszti az, aki a 8. §-ban meghatározott határidőt elmulasztja vagy az elbíráláshoz szükséges adatokat, igazolásokat az előírt módon és határidőn belül nem bocsátja rendelkezésre.

10. § E rendelet hatálya alá tartozó személyek sem a Társasággal, sem az Osztrák Köztársasággal szemben nem érvényesíthetnek olyan követelést, amely a Társasággal 1944. december 31. előtt létesült szolgálati jogviszonyból vagy. a Társaság nyugdíj szabályzatából vagy a Társaság terhére bíróilag megítélt baleseti járadék vagy kegydíj fizetéséből, vagy a szolgálati jogviszonnyal kapcsolatos egyéb megállapodásból származik.

11. § (1) Az I. Részben említett kárpótlás igénylésére, megállapítására és fizetésére vonatkozó részletes rendelkezéseket, valamint az eljárási szabályokat a Szakszervezetek Országos Tanácsa a közlekedés-és postaügyi miniszterrel, a munkaügyi miniszterrel, valamint a pénzügyminiszterrel egyetértésben, a II. Részben említett segély igénylésére, megállapítására és fizetésére vonatkozó részletes rendelkezéseket, valamint az eljárási szabályokat pedig a munkaügyi miniszter a közlekedés- és postaügyi miniszterrel, valamint a pénzügyminiszterrel egyetértésben szabályozza.

(2) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Timár Mátyás s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnökhelyettese

Tartalomjegyzék