Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

3/1967. (II. 26.) MüM rendelet

a gyermekgondozási segélyről szóló 3/1967. (I. 29.) Korm. rendelet végrehajtásáról

A gyermekgondozási segélyről szóló 3/1967. (I. 29.) Korm. rendelet (továbbiakban: R.) végrehajtása tárgyában a Szakszervezetek Országos Tanácsával - és a 2. § tekintetében az egészségügyi miniszterrel - egyetértésben a következőket rendelem:

1. § (1)[1] Ha a dolgozó nő a gyermek gondozására igénybe vett fizetés nélküli szabadságot a férj, illetőleg az eltartó halála vagy tartós megbetegedése, katonai szolgálatra való bevonulása, szabadságvesztés büntetése, életközösség megszakítása, a nő újabb szülése vagy tartós megbetegedése miatt szakította meg, a gyermekgondozási segélyre a további fizetés nélküli szabadság idejére is igényt tarthat.

(2)[2] Ha a dolgozó nő a gyermek gondozásához igénybe vett fizetés nélküli szabadságot a naptári éven belül egy ízben nem az (1) bekezdésben meghatározott okból, hanem a munkába állás, vagy munkaviszony létesítése céljából szakította meg, a fizetés nélküli szabadság további idejére a gyermekgondozási segély megilleti.

(3)[3] A szabadság megszakítása, illetve lejárta esetén a vállalatnak a dolgozó nőt korábbi munkakörében vagy ennek hiányában hasonló munkakörben korábbi kereseti lehetőségének megfelelően kell foglalkoztatni.

2. § A gyermekgondozási segélyben részesülő dolgozó nő gyermeke a segélyezés időtartama alatt bölcsődébe nem vehető fel.

2/A. §[4]

3. § (1)[5] Az a dolgozó nő, aki több vállalatnál áll nem teljes munkaidőben munkaviszonyban, gyermekgondozási segélyre akkor jogosult, ha e munkaviszonyaiban eltöltött munkaideje együttesen eléri a munkakörére megállapított teljes munkaidőt és minden munkaviszonyában egyébként megfelel a R. 1. §-ának (1) bekezdésében foglalt feltételeknek.

(2) Ilyen esetben a segélyre való jogosultságot az a vállalat bírálja el, illetve igazolja [R. 5. § (1) bek.], amely a dolgozó nő munkakönyvét őrzi.

4. § Ha a gyermekgondozási segélyre jogosultság a R. 1. §-ának (1) bekezdésében meghatározott idő eltelte előtt megszűnik (pl. a fizetésnélküli szabadság letelik, megszakítják stb.), a vállalat köteles erről a segélyt folyósító szervet írásban értesíteni.

4/A. §[6] (1) A dolgozó nőt gyermekgondozási segély címén havonta - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel -

- az első gyermeke után nyolcszáz forint.

- a második gyermeke után kilencszáz forint,

- a harmadik és minden egyes további gyermeke után ezer forint illeti meg.

(2) A mezőgazdasági termelőszövetkezet nő tagja, valamint a mezőgazdasági termelőszövetkezettel munkaviszonyban álló dolgozó nő részére járó gyermekgondozási segély havi összege:

- az első gyermek után hétszáz forint,

- a második gyermek után nyolcszáz forint,

- a harmadik és minden egyes további gyermek után kilencszáz forint.

(3) A második, vagy további gyermek után a gyermekgondozási segély megállapításakor a segélynek akkor is a magasabb összege jár, ha a dolgozó nő idősebb gyermeke után gyermekgondozási segélyt nem igényelt, vagy arra nem is tarthatott igényt, illetőleg ha az idősebb gyermeke után megállapított segély folyósítása bármilyen oknál fogva megszűnt. E rendelkezés alkalmazása szempontjából az örökbefogadott, valamint a segélyt igénylő háztartásában élő mostoha és nevelt gyermek a vérszerinti gyermekkel esik egy tekintet alá.

(4) Iker szülés esetén, vagy ha az anyának több gyermekgondozási segélyre jogosult gyermeke van, a segély mindegyik gyermeke után külön-külön megilleti.

(5) Ha az anya egy időben több gyermek után jogosult gyermekgondozási segélyre és a gyermekek egyike meghal, vagy a gyermekek száma örökbeadás, illetve állami gondozásba vétel folytán csökken, akkor az alacsonyabb összegű gyermekgondozási segélyt kell megszüntetni.

4/B. §[7] (1) A gyermekgondozási segély a dolgozó nőt akkor is megilleti, ha őt a vállalat olyan természetbeni vagy nem rendszeres jellegű pénzbeni juttatásban részesíti, amelynek biztosítását munkaviszonyra vonatkozó szabály erre az esetre nem zárja ki.

(2) Ha a gyermekgondozási segélyezés tartama alatt a dolgozó nő - újabb gyermekére tekintettel - további gyermekgondozási segélyre válik jogosulttá, a gyermekgondozási segély megállapítását - a terhességi-gyermekágyi segély helyett - szülési szabadságának tartamára is kérheti.

(3) A gyermekgondozási segély az arra jogosult dolgozó nőt a gyermek születése, napjától illeti meg az esetben, ha munkaviszonyának időközben történő megszűnése miatt szülési szabadságra nem jogosult.

(4) Abban az esetben, ha a gyermekgondozási segélyben részesülő dolgozó nő munkaviszonya megszűnése után újból szül, a gyermekgondozási segélyezés időtartamát a gyermekgondozási segélyre való jogosultság szempontjából úgy kell tekinteni, mintha ez alatt munkaviszonyban állt volna.

5. § A gyermekgondozási segélyre való jogosultsággal kapcsolatban a vállalat és a dolgozó között felmerülő jogvitákat a munkaügyi vitákra (Munka Törvénykönyve XVII. fejezete) vonatkozó rendelkezések szerint kell elbírálni.

6. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Veres József s. k.,

munkaügyi miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 6/1976. (III. 18.) MüM rendelet 1. §-a. Hatályos 1976.03.18.

[2] Beiktatta a 6/1976. (III. 18.) MüM rendelet 1. §-a. Hatályos 1976.03.18.

[3] Számozását módosította a 6/1976. (III. 18.) MüM rendelet 1. §-a. Hatályos 1976.03.18.

[4] Hatályon kívül helyezte a 11/1973. (XII. 23.) MüM rendelet 2. § (3) bekezdése. Hatálytalan 1974.01.01.

[5] Módosította a 11/1973. (XII. 23.) MüM rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 1974.01.01.

[6] Beiktatta a 11/1973. (XII. 23.) MüM rendelet 1. §-a. Hatályos 1974.01.01.

[7] Beiktatta a 19/1974. (VII. 31.) MüM rendelet 1. §-a. Hatályos 1974.07.31.