3/1967. (II. 26.) MüM rendelet
a gyermekgondozási segélyről szóló 3/1967. (I. 29.) Korm. rendelet végrehajtásáról
A gyermekgondozási segélyről szóló 3/1967. (I. 29.) Korm. rendelet (továbbiakban: R.) végrehajtása tárgyában a Szakszervezetek Országos Tanácsával - és a 2. § tekintetében az egészségügyi miniszterrel - egyetértésben a következőket rendelem:
1. § (1)[1] Ha a dolgozó nő a gyermek gondozására igénybe vett fizetés nélküli szabadságot a férj, illetőleg az eltartó halála vagy tartós megbetegedése, katonai szolgálatra való bevonulása, szabadságvesztés büntetése, életközösség megszakítása, a nő újabb szülése vagy tartós megbetegedése miatt szakította meg, a gyermekgondozási segélyre a további fizetés nélküli szabadság idejére is igényt tarthat.
(2)[2] Ha a dolgozó nő a gyermek gondozásához igénybe vett fizetés nélküli szabadságot a naptári éven belül egy ízben nem az (1) bekezdésben meghatározott okból, hanem a munkába állás, vagy munkaviszony létesítése céljából szakította meg, a fizetés nélküli szabadság további idejére a gyermekgondozási segély megilleti.
(3)[3] A szabadság megszakítása, illetve lejárta esetén a vállalatnak a dolgozó nőt korábbi munkakörében vagy ennek hiányában hasonló munkakörben korábbi kereseti lehetőségének megfelelően kell foglalkoztatni.
2. § A gyermekgondozási segélyben részesülő dolgozó nő gyermeke a segélyezés időtartama alatt bölcsődébe nem vehető fel.
2/A. §[4]
3. § (1)[5] Az a dolgozó nő, aki több vállalatnál áll nem teljes munkaidőben munkaviszonyban, gyermekgondozási segélyre akkor jogosult, ha e munkaviszonyaiban eltöltött munkaideje együttesen eléri a munkakörére megállapított teljes munkaidőt és minden munkaviszonyában egyébként megfelel a R. 1. §-ának (1) bekezdésében foglalt feltételeknek.
(2) Ilyen esetben a segélyre való jogosultságot az a vállalat bírálja el, illetve igazolja [R. 5. § (1) bek.], amely a dolgozó nő munkakönyvét őrzi.
4. § Ha a gyermekgondozási segélyre jogosultság a R. 1. §-ának (1) bekezdésében meghatározott idő eltelte előtt megszűnik (pl. a fizetésnélküli szabadság letelik, megszakítják stb.), a vállalat köteles erről a segélyt folyósító szervet írásban értesíteni.
4/A. §[6] (1) A dolgozó nőt gyermekgondozási segély címén havonta - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel -
- az első gyermeke után nyolcszáz forint.
- a második gyermeke után kilencszáz forint,
- a harmadik és minden egyes további gyermeke után ezer forint illeti meg.
(2) A mezőgazdasági termelőszövetkezet nő tagja, valamint a mezőgazdasági termelőszövetkezettel munkaviszonyban álló dolgozó nő részére járó gyermekgondozási segély havi összege:
- az első gyermek után hétszáz forint,
- a második gyermek után nyolcszáz forint,
- a harmadik és minden egyes további gyermek után kilencszáz forint.
(3) A második, vagy további gyermek után a gyermekgondozási segély megállapításakor a segélynek akkor is a magasabb összege jár, ha a dolgozó nő idősebb gyermeke után gyermekgondozási segélyt nem igényelt, vagy arra nem is tarthatott igényt, illetőleg ha az idősebb gyermeke után megállapított segély folyósítása bármilyen oknál fogva megszűnt. E rendelkezés alkalmazása szempontjából az örökbefogadott, valamint a segélyt igénylő háztartásában élő mostoha és nevelt gyermek a vérszerinti gyermekkel esik egy tekintet alá.
(4) Iker szülés esetén, vagy ha az anyának több gyermekgondozási segélyre jogosult gyermeke van, a segély mindegyik gyermeke után külön-külön megilleti.
(5) Ha az anya egy időben több gyermek után jogosult gyermekgondozási segélyre és a gyermekek egyike meghal, vagy a gyermekek száma örökbeadás, illetve állami gondozásba vétel folytán csökken, akkor az alacsonyabb összegű gyermekgondozási segélyt kell megszüntetni.
4/B. §[7] (1) A gyermekgondozási segély a dolgozó nőt akkor is megilleti, ha őt a vállalat olyan természetbeni vagy nem rendszeres jellegű pénzbeni juttatásban részesíti, amelynek biztosítását munkaviszonyra vonatkozó szabály erre az esetre nem zárja ki.
(2) Ha a gyermekgondozási segélyezés tartama alatt a dolgozó nő - újabb gyermekére tekintettel - további gyermekgondozási segélyre válik jogosulttá, a gyermekgondozási segély megállapítását - a terhességi-gyermekágyi segély helyett - szülési szabadságának tartamára is kérheti.
(3) A gyermekgondozási segély az arra jogosult dolgozó nőt a gyermek születése, napjától illeti meg az esetben, ha munkaviszonyának időközben történő megszűnése miatt szülési szabadságra nem jogosult.
(4) Abban az esetben, ha a gyermekgondozási segélyben részesülő dolgozó nő munkaviszonya megszűnése után újból szül, a gyermekgondozási segélyezés időtartamát a gyermekgondozási segélyre való jogosultság szempontjából úgy kell tekinteni, mintha ez alatt munkaviszonyban állt volna.
5. § A gyermekgondozási segélyre való jogosultsággal kapcsolatban a vállalat és a dolgozó között felmerülő jogvitákat a munkaügyi vitákra (Munka Törvénykönyve XVII. fejezete) vonatkozó rendelkezések szerint kell elbírálni.
6. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
Veres József s. k.,
munkaügyi miniszter
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 6/1976. (III. 18.) MüM rendelet 1. §-a. Hatályos 1976.03.18.
[2] Beiktatta a 6/1976. (III. 18.) MüM rendelet 1. §-a. Hatályos 1976.03.18.
[3] Számozását módosította a 6/1976. (III. 18.) MüM rendelet 1. §-a. Hatályos 1976.03.18.
[4] Hatályon kívül helyezte a 11/1973. (XII. 23.) MüM rendelet 2. § (3) bekezdése. Hatálytalan 1974.01.01.
[5] Módosította a 11/1973. (XII. 23.) MüM rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 1974.01.01.
[6] Beiktatta a 11/1973. (XII. 23.) MüM rendelet 1. §-a. Hatályos 1974.01.01.
[7] Beiktatta a 19/1974. (VII. 31.) MüM rendelet 1. §-a. Hatályos 1974.07.31.