8/1967. (II. 26.) Korm. rendelet
a lakásbérletről szóló 35/1956. (IX. 30.) MT és a végrehajtása tárgyában kiadott 15/1957. (III. 7.) Korm. rendelet egyes rendelkezéseinek módosításáról és kiegészítéséről
1. § A 35/1956. (IX. 30.) M T rendelet (a továbbiakban: R) 31. §-ának helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"31. § (1) A bérlő halála esetében az egyeneságbeli rokona, az örökbefogadott, a mostoha- és a neveltgyermeke, továbbá az örökbefogadó, a mostoha- és a nevelőszülője a bérleti jogviszonyt folytathatja, ha a bérlő halálakor - állandó jelleggel - annak lakásában lakott.
(2) Az elhalt bérlő testvére vagy élettársa is jogosult a bérleti jogviszony folytatására, ha a bérlő halálakor - a bérleti jogviszony kezdetétől fogva vagy legalább hat hónapja, állandó jelleggel - annak lakásában lakott.
(3) Az (1)-(2) bekezdésben felsorolt személyek (a továbbiakban: a bérlő közeli hozzátartozói) az alábbi sorrend szerint jogosultak a bérleti jogviszony folytatására:
aj a gyermek, ideértve a vérszerinti, az örökbefogadott, a mostoha- és a neveltgyermeket egyaránt;
b) a többi egyeneságbeli rokon, ideértve az örökbefogadó, a mostoha- és a nevelőszülőket is;
c) a testvér, végül
d) az élettárs."
2. § A R. a következő 31/A. §-sal egészül ki:
"31/A. § (1) Az elhalt bérlő eltartója is jogosult a bérleti jogviszony folytatására a következő feltételek együttes fennállása esetében:
a) a tartási szerződést a tanács végrehajtó bizottságának illetékes szakigazgatási szerve [7/1967. (II. 26.) Korm. rendelet 1. §] jóváhagyta és a jóváhagyástól a bérlő haláláig legalább hat hónap eltelt, továbbá
b) a bérlő halálakor - legalább hat hónapja, állandó jelleggel - annak lakásában lakott, valamint
c) tartási kötelezettségét teljesítette.
(2) A tartási szerződés felbontása, megszüntetése vagy életjáradéki szerződéssé a felek részéről történt átváltoztatása esetében a volt eltartó a bérleti jogviszony folytatására nem jogosult.
(3) Ha a tartósan teljesített tartási szerződést - valamelyik fél körülményei vagy az eltartott magatartása folytán bekövetkezett lehetetlenné válás miatt - a bíróság változtatta életjáradéki szerződéssé, a volt eltartó a bérleti jogviszonyt az (1) bekezdésben meghatározott feltételek teljesítése esetében folytathatja. Ha a bíróság az eltartó magatartása miatt változtatta a tartási szerződést életjáradéki szerződéssé, a volt eltartó nem jogosult a lakásbérleti jogviszony folytatására.
(4) Szolgálati lakásra vonatkozó bérleti jogviszony folytatásának tartási szerződés alapján nincs helye."
3. § A R. a következő 31/B. §-sal egészül ki:
"31/B. § (1) Ha a tartási szerződés megkötésének időpontjában - állandó jelleggel - a bérlő közeli hozzátartozója is a lakásban lakott, az eltartó a bérlő közeli hozzátartozóját megelőző sorrendben jogosult a bérleti jogviszony folytatására, ha a közeli hozzátartozó a jogáról a tartási szerződés megkötésekor vagy utóbb írásban lemondott.
(2) Ha a bérlő közeli hozzátartozója a tartási szerződés megkötésének időpontját követően költözött a lakásba, a bérleti jogviszonyt csak akkor folytathatja, ha az eltartó e jogáról írásban lemondott, vagy - a 31/A. § (1) bekezdésében előírt valamely feltétel hiányában, illetőleg a 31/A. § (2)-(3) bekezdésében foglalt rendelkezésekre tekintettel - a bérleti jogviszony folytatására egyébként sem jogosult.
(3) A tartási szerződés megkötését követően további személyeknek a lakásba bármilyen minőségben történő befogadásához a másik szerződő fél hozzájárulása szükséges. Ez a rendelkezés nem vonatkozik a szerződő fél házastársára, annak kiskorú gyermekére és a szerződő félnek a szerződés megkötését követően született gyermekére."
4. § A R. a következő 31/C. §-sal egészül ki:
"31/C. § A bérleti jogviszony folytatása esetében a lakásban a bérlő halála után visszamaradt - a bérleti jogviszony folytatására nem jogosult - személyek a lakás használatára a bérlő halálakor fennállott jogcímen és feltételek szerint tarthatnak igényt."
5. § A 15/1957. (III. 7.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 61. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:
"61. § Annak elbírálásánál, hogy a R 31. §-ának (2) bekezdésében és 31/A. §-ának (1) bekezdésében az együttlakásra előírt hat hónap eltelt-e, azt az időpontot kell - az ellenkező bebizonyításáig - alapul venni, amelytől kezdődően a bérleti jogviszony folytatására jogosult személy a lakónyilvántartókönyv adatai szerint a bérlő lakásába állandó jelleggel bejelentkezett."
6. § A Vhr. 64. §-ának helyébe a következő 64-64/A. §-ok lépnek:
"64. § (1) A bérleti jogviszony folytatására jogosult személynek a bérlő halálát követő tizenöt napon belül kérnie kell a lakásügyi hatóságtól bérleti jogának elismerését. A kérelemhez a R 31/B. §-ában említett esetekben csatolni kell a bérlő közeli hozzátartozója, illetőleg az eltartó által tett lemondó nyilatkozatot.
(2) A lakásban visszamaradt bérlőtársnak (házastársnak) bérleti joga elismerését nem kell kérnie [91. § (2) bek.].
(3) Ha a lakásügyi hatóság tudomása szerint a bérleti jogviszony folytatására jogosult olyan személy van, aki bérleti jogának elismerését az előírt határidőben nem kérte, a lakásügyi hatóság felhívja, hogy nyolc napon belül nyilatkozzék, kíván-e jogával élni.
64/A. § (1) A lakásügyi hatóság a lakást a bérleti jogviszony folytatására jogosult személynek köteles kiutalni, kivéve ha az a R 5. §-a (1) bekezdésének b) pontja vagy (2) bekezdése szerint kiutalásban nem részesíthető.
(2) Ha bérleti jogának elismerését az eltartó kéri, a lakásügyi hatóság a kiutaló határozat meghozatala előtt köteles a tartási szerződés teljesítésének ellenőrzésére illetékes szakigazgatási szerv adatai és a saját vizsgálata alapján megállapítani, hogy az eltartó a tartási kötelezettséget teljesítette-e. A tartási kötelezettség vagy a R 31/A. §-ának (1) bekezdésében előírt más feltétel nem teljesítése esetében a lakásügyi hatóság az eltartó kérelmét elutasítja.
(3) Ha a 64. § (1), illetőleg (3) bekezdésében előírt határidőben bérleti jogának elismerését senki sem kérte, vagy ha a bérleti jogviszony folytatására jogosult személy kiutalásban nem részesíthető, a lakás bérlőjét a lakásügyi hatóság jelöli ki."
7. § A Vhr a következő 65. §-sal egészül ki:
"65. § (1) A tartási szerződés teljesítésének ellenőrzésére illetékes szakigazgatási szerv köteles a szerződés jóváhagyásáról az elsőfokú lakásügyi hatóságot is - a lakásnyilvántartó lapon (149. §) történő feljegyzés végett - értesíteni.
(2) Ha a tartási szerződés teljesítésének ellenőrzésére illetékes szakigazgatási szerv bejelentése alapján vagy ellenőrzése során megállapítja, hogy a tartási szerződést felbontották, megszüntették vagy a felek életjáradéki szerződéssé változtatták át, erről is köteles az elsőfokú lakásügyi hatóságot a lakásnyilvántartó lapon történő feljegyzés végett értesíteni."
8. § (1) Ez a rendelet 1967. március hó 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a Vhr 60. §-a hatályát veszti.
(2) E rendelet rendelkezéseit - a 9. §-ban szabályozott kivétellel - a hatálybalépés előtt kötött tartási szerződésekre is alkalmazni kell.
(3) E rendelet hatálybalépése időpontjában fennálló, a tanács végrehajtó bizottságának illetékes szakigazgatási szerve [7/1967. (II. 26.) Korm. rendelet 1. §] által már nyilvántartott tartási szerződések jóváhagyásáról a szakigazgatási szerv a hatálybalépéstől számított hat hónapon belül hivatalból határoz.
(4) A nyilvántartásba még nem vett fennálló tartási szerződést az eltartó a rendelet hatálybalépésétől számított hat hónapon belül köteles jóváhagyás végett a szakigazgatási szervhez írásban bemutatni. Ha a szerződést korábban szóban kötötték, annak tartalmát a felek a szakigazgatási szerv előtt jegyzőkönyvbe is mondhatják.
9. § Ha a bérlő a rendelet hatálybalépését követő hat hónapon belül meghal, az eltartónak a bérleti jog elismerésére irányuló kérelmét a rendelet hatálybalépése előtt hatályban volt rendelkezések alapján kell elbírálni. Ezt a rendelkezést kell alkalmazni akkor is, ha a bérlő a szerződés hatósági jóváhagyása előtt hal meg, feltéve hogy a szerződést e rendelet hatálybalépésétől számított hat hónapon belül jóváhagyás végett bemutatták.
Kállai Gyula s. k.,
a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke