Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

8/1967. (II. 26.) Korm. rendelet

a lakásbérletről szóló 35/1956. (IX. 30.) MT és a végrehajtása tárgyában kiadott 15/1957. (III. 7.) Korm. rendelet egyes rendelkezéseinek módosításáról és kiegészítéséről

1. § A 35/1956. (IX. 30.) M T rendelet (a továbbiakban: R) 31. §-ának helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"31. § (1) A bérlő halála esetében az egyeneságbeli rokona, az örökbefogadott, a mostoha- és a neveltgyermeke, továbbá az örökbefogadó, a mostoha- és a nevelőszülője a bérleti jogviszonyt folytathatja, ha a bérlő halálakor - állandó jelleggel - annak lakásában lakott.

(2) Az elhalt bérlő testvére vagy élettársa is jogosult a bérleti jogviszony folytatására, ha a bérlő halálakor - a bérleti jogviszony kezdetétől fogva vagy legalább hat hónapja, állandó jelleggel - annak lakásában lakott.

(3) Az (1)-(2) bekezdésben felsorolt személyek (a továbbiakban: a bérlő közeli hozzátartozói) az alábbi sorrend szerint jogosultak a bérleti jogviszony folytatására:

aj a gyermek, ideértve a vérszerinti, az örökbefogadott, a mostoha- és a neveltgyermeket egyaránt;

b) a többi egyeneságbeli rokon, ideértve az örökbefogadó, a mostoha- és a nevelőszülőket is;

c) a testvér, végül

d) az élettárs."

2. § A R. a következő 31/A. §-sal egészül ki:

"31/A. § (1) Az elhalt bérlő eltartója is jogosult a bérleti jogviszony folytatására a következő feltételek együttes fennállása esetében:

a) a tartási szerződést a tanács végrehajtó bizottságának illetékes szakigazgatási szerve [7/1967. (II. 26.) Korm. rendelet 1. §] jóváhagyta és a jóváhagyástól a bérlő haláláig legalább hat hónap eltelt, továbbá

b) a bérlő halálakor - legalább hat hónapja, állandó jelleggel - annak lakásában lakott, valamint

c) tartási kötelezettségét teljesítette.

(2) A tartási szerződés felbontása, megszüntetése vagy életjáradéki szerződéssé a felek részéről történt átváltoztatása esetében a volt eltartó a bérleti jogviszony folytatására nem jogosult.

(3) Ha a tartósan teljesített tartási szerződést - valamelyik fél körülményei vagy az eltartott magatartása folytán bekövetkezett lehetetlenné válás miatt - a bíróság változtatta életjáradéki szerződéssé, a volt eltartó a bérleti jogviszonyt az (1) bekezdésben meghatározott feltételek teljesítése esetében folytathatja. Ha a bíróság az eltartó magatartása miatt változtatta a tartási szerződést életjáradéki szerződéssé, a volt eltartó nem jogosult a lakásbérleti jogviszony folytatására.

(4) Szolgálati lakásra vonatkozó bérleti jogviszony folytatásának tartási szerződés alapján nincs helye."

3. § A R. a következő 31/B. §-sal egészül ki:

"31/B. § (1) Ha a tartási szerződés megkötésének időpontjában - állandó jelleggel - a bérlő közeli hozzátartozója is a lakásban lakott, az eltartó a bérlő közeli hozzátartozóját megelőző sorrendben jogosult a bérleti jogviszony folytatására, ha a közeli hozzátartozó a jogáról a tartási szerződés megkötésekor vagy utóbb írásban lemondott.

(2) Ha a bérlő közeli hozzátartozója a tartási szerződés megkötésének időpontját követően költözött a lakásba, a bérleti jogviszonyt csak akkor folytathatja, ha az eltartó e jogáról írásban lemondott, vagy - a 31/A. § (1) bekezdésében előírt valamely feltétel hiányában, illetőleg a 31/A. § (2)-(3) bekezdésében foglalt rendelkezésekre tekintettel - a bérleti jogviszony folytatására egyébként sem jogosult.

(3) A tartási szerződés megkötését követően további személyeknek a lakásba bármilyen minőségben történő befogadásához a másik szerződő fél hozzájárulása szükséges. Ez a rendelkezés nem vonatkozik a szerződő fél házastársára, annak kiskorú gyermekére és a szerződő félnek a szerződés megkötését követően született gyermekére."

4. § A R. a következő 31/C. §-sal egészül ki:

"31/C. § A bérleti jogviszony folytatása esetében a lakásban a bérlő halála után visszamaradt - a bérleti jogviszony folytatására nem jogosult - személyek a lakás használatára a bérlő halálakor fennállott jogcímen és feltételek szerint tarthatnak igényt."

5. § A 15/1957. (III. 7.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 61. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"61. § Annak elbírálásánál, hogy a R 31. §-ának (2) bekezdésében és 31/A. §-ának (1) bekezdésében az együttlakásra előírt hat hónap eltelt-e, azt az időpontot kell - az ellenkező bebizonyításáig - alapul venni, amelytől kezdődően a bérleti jogviszony folytatására jogosult személy a lakónyilvántartókönyv adatai szerint a bérlő lakásába állandó jelleggel bejelentkezett."

6. § A Vhr. 64. §-ának helyébe a következő 64-64/A. §-ok lépnek:

"64. § (1) A bérleti jogviszony folytatására jogosult személynek a bérlő halálát követő tizenöt napon belül kérnie kell a lakásügyi hatóságtól bérleti jogának elismerését. A kérelemhez a R 31/B. §-ában említett esetekben csatolni kell a bérlő közeli hozzátartozója, illetőleg az eltartó által tett lemondó nyilatkozatot.

(2) A lakásban visszamaradt bérlőtársnak (házastársnak) bérleti joga elismerését nem kell kérnie [91. § (2) bek.].

(3) Ha a lakásügyi hatóság tudomása szerint a bérleti jogviszony folytatására jogosult olyan személy van, aki bérleti jogának elismerését az előírt határidőben nem kérte, a lakásügyi hatóság felhívja, hogy nyolc napon belül nyilatkozzék, kíván-e jogával élni.

64/A. § (1) A lakásügyi hatóság a lakást a bérleti jogviszony folytatására jogosult személynek köteles kiutalni, kivéve ha az a R 5. §-a (1) bekezdésének b) pontja vagy (2) bekezdése szerint kiutalásban nem részesíthető.

(2) Ha bérleti jogának elismerését az eltartó kéri, a lakásügyi hatóság a kiutaló határozat meghozatala előtt köteles a tartási szerződés teljesítésének ellenőrzésére illetékes szakigazgatási szerv adatai és a saját vizsgálata alapján megállapítani, hogy az eltartó a tartási kötelezettséget teljesítette-e. A tartási kötelezettség vagy a R 31/A. §-ának (1) bekezdésében előírt más feltétel nem teljesítése esetében a lakásügyi hatóság az eltartó kérelmét elutasítja.

(3) Ha a 64. § (1), illetőleg (3) bekezdésében előírt határidőben bérleti jogának elismerését senki sem kérte, vagy ha a bérleti jogviszony folytatására jogosult személy kiutalásban nem részesíthető, a lakás bérlőjét a lakásügyi hatóság jelöli ki."

7. § A Vhr a következő 65. §-sal egészül ki:

"65. § (1) A tartási szerződés teljesítésének ellenőrzésére illetékes szakigazgatási szerv köteles a szerződés jóváhagyásáról az elsőfokú lakásügyi hatóságot is - a lakásnyilvántartó lapon (149. §) történő feljegyzés végett - értesíteni.

(2) Ha a tartási szerződés teljesítésének ellenőrzésére illetékes szakigazgatási szerv bejelentése alapján vagy ellenőrzése során megállapítja, hogy a tartási szerződést felbontották, megszüntették vagy a felek életjáradéki szerződéssé változtatták át, erről is köteles az elsőfokú lakásügyi hatóságot a lakásnyilvántartó lapon történő feljegyzés végett értesíteni."

8. § (1) Ez a rendelet 1967. március hó 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a Vhr 60. §-a hatályát veszti.

(2) E rendelet rendelkezéseit - a 9. §-ban szabályozott kivétellel - a hatálybalépés előtt kötött tartási szerződésekre is alkalmazni kell.

(3) E rendelet hatálybalépése időpontjában fennálló, a tanács végrehajtó bizottságának illetékes szakigazgatási szerve [7/1967. (II. 26.) Korm. rendelet 1. §] által már nyilvántartott tartási szerződések jóváhagyásáról a szakigazgatási szerv a hatálybalépéstől számított hat hónapon belül hivatalból határoz.

(4) A nyilvántartásba még nem vett fennálló tartási szerződést az eltartó a rendelet hatálybalépésétől számított hat hónapon belül köteles jóváhagyás végett a szakigazgatási szervhez írásban bemutatni. Ha a szerződést korábban szóban kötötték, annak tartalmát a felek a szakigazgatási szerv előtt jegyzőkönyvbe is mondhatják.

9. § Ha a bérlő a rendelet hatálybalépését követő hat hónapon belül meghal, az eltartónak a bérleti jog elismerésére irányuló kérelmét a rendelet hatálybalépése előtt hatályban volt rendelkezések alapján kell elbírálni. Ezt a rendelkezést kell alkalmazni akkor is, ha a bérlő a szerződés hatósági jóváhagyása előtt hal meg, feltéve hogy a szerződést e rendelet hatálybalépésétől számított hat hónapon belül jóváhagyás végett bemutatták.

Kállai Gyula s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke