Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

17/1968. (V. 18.) MÉM rendelet

a talajvédelmi munkák lebonyolításáról

A 7/1962. (III. 13.) Korm. rendeletnek a 13/1968. (III. 11.) Korm. rendelettel újra megállapított 12. és 19. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - az Országos Vízügyi Hivatal elnökével egyetértésben - a következőket rendelem:

Talajvédelmi tanulmányterv

1. §

(1) A talajvédelmi tanulmánytervet közepes és kisebb vízgyűjtő rendszerenként úgy kell elkészíteni, hogy az az üzemi talajvédelmi, valamint a kapcsolódó helyi jelentőségű és a jelentősebb közcélú vízrendezési munkák összehangolását biztosítsa.

(2) Talajvédelmi tanulmánytervet nem kell készíteni azokra a területekre, amelyekre talajvédelmi irányterv készült.

(3) A talajvédelmi tanulmányterv tartalmát az 1. számú melléklet határozza meg.

2. §

(1) A talajvédelmi tanulmányterv elkészíttetése, ha az csak egy megyét érint, a megyei tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi osztályának (a továbbiakban: megyei mezőgazdasági és élelmezésügyi osztály), ha két vagy több megyét érint, az érdekelt megyék megyei mezőgazdasági és élelmezésügyi osztályainak együttesen feladata. Szükség esetén a munkát a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium koordinálja. A tanulmánytervek elkészítésével kapcsolatos költségek fedezetét - a rendelkezésre álló kereten belül - a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium (a továbbiakban: Minisztérium) bocsátja a megyei mezőgazdasági és élelmezésügyi osztály(ok) rendelkezésére.

(2) A talajvédelmi tanulmányterv elkészítésével arra jogosult tervező szerv (intézet, vállalat, társulat stb.) bízható meg.

(3) A talajvédelmi tanulmányterv felülvizsgálása és a jóváhagyása kérdésében való döntés

- - ha az kizárólag egy megyét érint - a megyei földhivatal, a vízügyi igazgatóság, a termelőszövetkezetek érdekelt területi szövetsége és az Állami Gazdaságok Központjának megyei főosztálya bevonásával - a megyei mezőgazdasági és élelmezésügyi osztály,

- ha két vagy több megyét érint - az érdekelt megyei mezőgazdasági és élelmezésügyi osztályok, megyei földhivatalok, a vízügyi igazgatóság, továbbá a termelőszövetkezetek területi szövetségei, valamint az Állami Gazdaságok Központjának megyei főosztályai bevonásával - a Minisztérium hatáskörébe tartozik. A Minisztérium a felülvizsgálat és jóváhagyás kérdésében az Országos Vízügyi Hivatallal együttesen jár el.

(4) A talajvédelmi tanulmánytervben foglaltakról a megyei mezőgazdasági és élelmezésügyi osztály az érdekelt állami gazdaságokat, mezőgazdasági termelőszövetkezeteket, termelőszövetkezeti csoportokat, egyszerűbb mezőgazdasági szövetkezeteket (a továbbiakban: mezőgazdasági üzem), valamint a területen működő vízgazdálkodási társulatot és az erdőrendezőséget tájékoztatni köteles.

(5) A talajvédelmi tanulmányterv alapadatait és az egyéb számításokat a tervező az elfogadástól számított 15 évig köteles megőrizni és az érdekeltek kérésére rendelkezésükre bocsátani.

3. §

(1) A helyi jelentőségű közcélú és a jelentősebb közcélú vízilétesítmények kiviteli terveit a vízügyi előírásoknak megfelelően kell elkészíteni.

(2) A helyi jelentőségű közcélú vízilétesítmények terveinek elkészítéséről a vízgazdálkodási társulat, a jelentősebb közcélú létesítmények tervének elkészítéséről pedig a vízügyi igazgatóság gondoskodik.

(3) Ha a helyi jelentőségű közcélú vízilétesítmény községi belterületet érint, a vízgazdálkodási társulat a kiviteli terveket a községi tanács végrehajtó bizottságával egyeztetni köteles.

Üzemi talajvédelmi terv

4. §

Üzemi talajvédelmi tervet a talaj termőképességének és a termőtalaj állagának megóvása érdekében szükséges agrotechnikai, biológiai, kémiai és műszaki együttes eljárások között az összhang biztosítása céljából kell készíteni.

5. §

(1) Az üzemi talajvédelmi tervet - a Minisztérium által kiadandó tervezési irányelvek alapján -elkészítheti a mezőgazdasági üzem maga vagy annak elkészítésével megbízhat arra jogosult tervező szervet (intézetet, vállalatot, társulatot stb.). Az üzemi talajvédelmi terv tartalmát a 2. számú melléklet határozza meg.

(2) Az üzemi talajvédelmi tervet az általános üzemfejlesztési terv készítésénél figyelembe kell venni.

(3) Az üzemi talajvédelmi tervet a művelési ág-változás engedélyezése végett a járási tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági és élelmezésügyi osztálya (a továbbiakban: járási mezőgazdasági és élelmezésügyi osztály) útján a járási földhivatalhoz kell benyújtani. A járási földhivatal a művelési ágváltozás tekintetében a járási mezőgazdasági és élelmezésügyi osztállyal egyetértésben határoz.

(4) Az üzemi talajvédelmi tervet termelőszövetkezet esetében a termelőszövetkezet vezetősége, állami gazdaság esetében az igazgató hagyja jóvá.

6. §

(1) Az üzemi talajvédelmi terv megvalósítása a mezőgazdasági üzem feladata. Ezt a feladatot elvégezheti a mezőgazdasági üzem maga vagy az érdekelt több üzem együttesen. A terv kivitelezésével megbízható a kivitelezésre jogosult szerv (vállalat, társulat stb.) is.

(2) A 2. számú melléklet c) pontjában meghatározott beruházások kivitelezése csak az a) és b) pontban foglaltak megvalósítása, illetőleg alkalmazása után kezdhető meg.

Vegyes rendelkezések

7. §

A talajvédelmi munkák kivitelezése során a földrészletek művelési ágában bekövetkezett változásokat a 37/1963. (XII. 24.) Korm. rendelet 34. §-ában foglaltak alapján a járási földhivatalhoz be kell jelenteni.

8. §

A talajvédelmi munkák és a tervezési feladatok összehangolására létesített Országos Talajvédelmi Tanács és a helyi talajvédelmi feladatok megoldására alakított megyei talajvédelmi bizottságok megszűnnek.

9. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 33/1957. (Mg. É. 20.) F M számú utasítás hatályát veszti.

Dr. Dimény Imre s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter

1. számú melléklet a 17/1968. (V. 18.) MÉM rendelethez

A talajvédelmi tanulmányterv tartalma

A talajvédelmi tanulmányterv elkészítése során a meghatározott terület természeti és közgazdasági viszonyainak elemzésével fel kell mérni és meg kell határozni a talajvédelmi feladatokat, az elvégzendő munkákat és azok időtartamát, a beruházások költségszükségletét és azok várható eredményét.

A talajvédelmi tanulmánytervnek az előbbiek szerint tartalmaznia kell:

- a terület átnézetes helyszínrajzát, a lejtőkategória és a művelési ágak térképvázlatát,

- a természeti és közgazdasági viszonyok rövid elemzését,

- a művelési ágak rendezésére és a szükség szerinti területcserékre vonatkozó javaslatot,

- a tervezett talajvédelmi munkákat, az üzemi, továbbá a helyi jelentőségű közcélú és a jelentősebb közcélú vízilétesítmények feladattervét, azok megvalósításának sürgősségi sorrendjét és - éves bontásban - a kivitelezés ütemét,

- a várható költségeket, a költségviselők szerinti bontásban,

- a gazdaságossági számításokat és

- az egyéb szervezési javaslatokat.

A gazdaságossági számításokat csak az üzemi talajvédelemmel kapcsolatos beruházások vonatkozásában kell elkészíteni.

2. számú melléklet a 17/1968. (V. 18.) MÉM rendelethez

Az üzemi talajvédelmi terv tartalma

Az üzemi talajvédelmi tervnek tartalmaznia kell:

a) kivitelezési terv szintjén:

- a művelési ágak rendezését,

- a tábláknak a lejtőhöz igazodó elhelyezkedését, s ezen belül a földúthálózatot és a kapcsolódó vízlevezetőket, valamint

- a védőfásítások, erdősítések és gyepesítések helyének kijelölését;

b) technológiai terv szinten:

- az alkalmazandó talajművelési módokra,

- a termelt növényeknek a lejtőhöz igazodó térbeni és időbeni elhelyezésére,

- a trágyázási rendszerre,

- a gyephasználat módszereire és

- a termelés egyéb technológiájára vonatkozó javaslatokat;

c) feladatterv szinten:

- a kémiai és fizikai talajjavításokat,

- a telepítéseket (gyepesítés, erdősítés, fásítás, szőlő-, gyümölcsös telepítés), valamint

- a műszaki létesítményeket: sánc, terasz, támfal, övárok, vízlevezető (burkolt, gyepes) árok, csatorna, vízmosáskötés, mederrendezés, drénezés (vakonddrénezés, alagcsövezés),

- a felsoroltakhoz kapcsolódó műtárgyakat, valamint azok védelmét szolgáló tereprendezést, cserjésítést. és

- a technológiai előírásként kapcsolódó mélylazítást.

Ahol talajvédelmi tanulmányterv már rendelkezésre áll, ott az üzemi talajvédelmi terv üzemi vízilétesítményeinek a jelentősebb közcélú és a helyi jelentőségű közcélú vízilétesítményekhez való csatlakozását annak figyelembevételével kell megtervezni.

Tartalomjegyzék