Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

45/1968. (XII. 30.) PM rendelet

az illetékekre vonatkozó jogszabályok módosításáról és kiegészítéséről

A 4/1960. (II. 4.) Korm. rendelettel módosított s az illetékekre vonatkozó szabályok módosításáról és a díjakról szóló 295/1950. (XII. 23.) MT rendelet 11. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

1. §

Az illetékekről szóló 11/1966. (VI. 29.) PM rendelet 105-109. §-ai helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"105. §

A szabadalom engedélyezésének, fenntartásának, átruházásának és a változások bejegyzésének illetéke

(1) A találmányi szabadalom (pótszabadalom) engedélyezésére irányuló bejelentés 800 Ft illeték alá esik.

(2) Az igénybe vett oltalom tartamára évenként a következő illetéket kell leróni:[1]

a) az első évben 620 Ft, ezen felül a leírás hatodik és minden további megkezdett oldala után oldalanként 120 Ft (minden megkezdett és legfeljebb 30 sort tartalmazó oldal egy oldalnak, a 210x 297 mm-es A/4-es rajzlap két oldalnak számít),

b) a második évben 1000 Ft, a harmadik és további években a 20. évig évente 500 forinttal emelkedik az illeték.

(3) Ha a bejelentő, illetőleg a szabadalom jogosultja maga a feltaláló, a bejelentési illetéknek, továbbá az 1-3 években lerovandó illetéknek a felét köteles megfizetni.

(4) Pótszabadalom esetében, amennyiben az önálló szabadalomra át nem változik, a bejelentési illetéken felül a szabadalom egész tartamára 1620 Ft, úgyszintén a leírás oldalszámához képest a (2) bekezdés a) pontja szerinti illeték jár.

(5) A találmányi szabadalom (pótszabadalom) engedélyezésére irányuló eljárásban a leírás módosítását, vagy halasztást kérő első beadvány illetéke 240 Ft, minden további módosítást vagy halasztást kérő beadvány illetéke 400 Ft.

(6) A találmányi bejelentés vagy szabadalom (pótszabadalom), átruházásának vagy a hasznosítási jog átengedésének tudomásulvétele iránt előterjesztett beadvány bejelentésenként, illetve szabadalmanként 1200 Ft illeték alá esik.

(7) A szabadalmi lajstromban fennálló bármely bejegyzés módosítása vagy a szabadalomról lemondás tudomásulvétele iránti kérelem illetéke 300 Ft.

(8) Aki vagyontalanságát hat hónapnál nem régebben kiállított hatósági bizonyítvánnyal igazolja, annak a bejelentésre és az 1-3. évekre lerovandó illeték befizetésére az Országos Találmányi Hivatal a bejelentés napjától számított három évre halasztást engedélyezhet. Ha a szabadalom a negyedik évre járó illeték meg nem fizetése miatt megszűnik, az illetéket nem kell megfizetni. Ugyancsak halasztás engedélyezhető a pótszabadalom illetékének megfizetésére a törzsszabadalom oltalmi ideje harmadik évének lejártáig.

106. §

Az illetékek lerovásának módja

(1) Az első évre járó szabadalmi illetéket [105. § (2) bekezdés a) pont] és a pótszabadalom illetékét [105. § (4) bekezdés] a találmány közzétételét követő két hónap alatt kell megfizetni. Titkosan kezelt szabadalmi bejelentés esetén az első évre járó illetéket a szabadalom engedélyezése előtt, az Országos Találmányi Hivatal által megállapított határidőn belül kell megfizetni.

(2) A második és a további évekre járó évi illeték - a (3) bekezdésben foglalt eset kivételével - évenként, a szabadalom bejelentési napjának évfordulóján válik esedékessé és azt egy hónap alatt lehet pótlékmentesen megfizetni. Ezt követően 5 hónapon át az évi illeték havonként 20%-kal emelkedő - 20-40-60-80, illetőleg 100%-os - pótlékkal együtt fizethető.

(3) A második és az ezt követő évekre járó -már esedékessé vált - illetéket csak a szabadalmat engedélyező végzés kézbesítése után kell megfizetni, mégpedig a végzés kézbesítését követő egy hónap alatt pótlékmentesen, illetőleg további öt hónapon át a (2) bekezdésben megszabott pótlékkal.

(4) Az évi illetéket az Országos Találmányi Hivatal 150.714 számú "Külön díjak letéti számla, Budapest" elnevezésű MNB számlájára kell befizetni. Az így befizetett illetéket a Hivatal havonta egyszer a Fővárosi Illetékkiszabási Hivatal 649.950 -70. számú illetékbeszedési számlájára utalja át,

107. §

A védjegy illetéke

(1) A védjegy lajstromozása, átírása és megújítása iránti kérvény védjegyenként 1200 Ft, a véd-jegylasjtromban fennálló bejegyzés egyéb módosítása iránti kérvény védjegyenként 300 Ft illeték alá esik. Együttes védjegy esetén az illeték a felsorolt illetékek ötszöröse.

(2) Ha a lajstromozni kért áruk jegyzéke húsz szónál több, a kérvényen az arra járó illetéken felül az árujegyzék minden további szava után 60 Ft illetéket kell leróni.

(3) A védjegy törlése iránti kérvény illetéke 200 forint.

108. §

Az ipari minta és szerzői jog illetéke

(1) Az ipari minta lajstromozása iránti beadvány illetéke ipari mintánként:

ha az oltalmat egy évre igénylik 300 Ft,

ha az oltalmat két évre igénylik 600 Ft,

ha az oltalmat három évre igénylik 900 Ft.

(2) Az ipari minta átruházásának vagy a hasznosítási jog átengedésének tudomásulvétele iránt előterjesztett beadvány illetéke ipari mintánként 600 Ft. A mintalajstromban, fennálló bármely bejegyzés módosítása iránti kérelem illetéke 200 Ft.

(3) A szerzői jog beiktatása iránt előterjesztett kérelem illetéke 300 Ft; a szerzői jog beiktatásáról szóló hiteles kivonat ugyancsak 300 Ft illeték alá esik.

109. §

Az iparjogvédelmi eljárás illetékére vonatkozó közös szabályok

(1) Az Országos Találmányi Hivatalhoz benyújtott minden beadvány, a hozott határozat vagy kiadvány - a 105-108. §-ban felsorolt eseteket kivéve - illetékmentes.

(2) Az iparjogvédelmi eljárási illeték alól - a 105. § (8) bekezdésében foglaltak kivételével -kereseti, jövedelmi és vagyoni viszonyok alapján sem mentességnek (12. §), sem kedvezménynek nincs helye.

(3) A 105-108. § alapján lerovandó illetékekre a külön jogszabályokban biztosított illetékkedvezmény, illetékmentesség és illetékátalány nem vonatkozik, kivéve a Magyar Állam, mint a szabadalom közvetlen jogosultja részére biztosított azt a kedvezményt, hogy évi illetéket nem fizet.

(4) Az e fejezet alapján lerovandó illetékek az iparjogvédelmi jogszabályokban megállapított díjakat is magukban foglalják, ezért mindazokban az esetekben, amelyekben a jogszabályok a díjak meg nem fizetéséhez jogkövetkezményeket fűznek, díjak helyett az e rendeletben megállapított illetékeket kell érteni."

2. §

Ez a rendelet 1969. január 1-én - a 105. § (2) bekezdésének módosítására vonatkozó rendelkezése pedig 1969. február 1-én - lép hatályba. A hatálybalépés után lerovásra kerülő illetékekre - tekintet nélkül azok esedékességére - e rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.

Dr. Garamvölgyi Károly s. k.,

a pénzügyminiszter első helyettese

Lábjegyzetek:

[1] A 105. § (2) bekezdésének módosítására vonatkozó rendelkezés 1969.02.01. napjával lép hatályba.