Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

6/1968. (I. 30.) PM rendelet

a beruházási és az állóeszközfenntartási teljesítmények elszámolásáról

A beruházások rendjéről szóló 38/1967. (X. 12.) Korm. rendelet 15. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az alábbiakat rendelem:

I. Általános rendelkezések

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed az állami vállalatok, egyéb állami gazdálkodó szervezetek, szövetkezetek, szövetkezeti vállalatok, egyéb szövetkezeti szervezetek, költségvetési szervek, vízgazdálkodási társulatok, társadalmi szervezetek, közös vállalatok beruházásainak és állóeszközfenntartásainak (karbantartás, felújítás) előkészítésével és megvalósításával összefüggő teljesítmények (tervezés, építés, szerelés, szállítás, saját vállalkozás stb.) elszámolására és az elszámolással kapcsolatos követelések kiegyenlítésére.

(2) Kisiparosok és magánszemélyek által végzett teljesítmények elszámolásánál a vonatkozó külön jogszabályokban foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni.

2. §

(1) A szerződés alapján teljesítésre kötelezett a végzett teljesítményről az ellenszolgáltatás értékét is magában foglaló elszámolást köteles kiállítani. Az elszámolás számlával, vagy részszámlával történik.

(2) Számlát kell kiállítani a szerződés teljes egészében történő teljesítéséről.

(3) A felek a szerződésben - e rendelet keretei között - részszámlával történő elszámolásban is megállapodhatnak. Szerződésszerű részteljesítés, továbbá e rendeletben előírt esetekben részszámla benyújtása kötelező.

3. §

(1) Az elszámolást úgy kell összeállítani, hogy a megrendelő a teljesítmény mennyiségét s a felszámított díjak összegét ellenőrizhesse.

(2) Az elvégzett munkát anyaggal növelt értékében kell az elszámolásba felvenni akkor is, ha az anyagot, vagy annak egy részét a megrendelő bocsátotta a teljesítésre kötelezett rendelkezésére,

II. Az építési és technológiai szerelési munkák elszámolásának eltérő szabályai

4. §

(1) Az építőipari szervezeteknek (állami, tanácsi és szövetkezet építőipari vállalatok és építőipari szövetkezetek), valamint az építőipari részlegeknek (az állami szervek, a társadalmi szervezetek és a szövetkezetek szervezetében működő építőipari részlegek, illetőleg több szövetkezet közös vállalkozása) részszámlát kell kiállítani - ha a szerződés tárgya több építmény megvalósítása - az egyes megvalósított építményekről, akár sor kerül külön átadásra, akár nem.

(2) Az (1) bekezdésben említett szervezetek - a megrendelővel kötött megállapodás alapján -részszámlát állíthatnak ki olyan építmény esetében is, melynek értéke a 8 millió forintot és a szerződés szerinti kivitelezési ideje az egy évet meghaladja, a költségvetésben meghatározott műszakilag elhatárolható, önállóan mérhető és 6 hónapos kivitelezési időtartamot meghaladó megvalósított szakaszról.

(3) Villamoshálózat szerelési munkáknál - ha a szerződés több vezeték megvalósítására vonatkozik - részszámla állítható ki az egyes, egyenként 500 000 Ft kiviteli értéket meghaladó, megvalósított vezetékekről.

(4) Az elszámolás szempontjából megvalósítottnak kell tekinteni azt az építményt, illetve megvalósítási szakaszt, amellyel kapcsolatban a költségvetésben szereplő összes munkák elvégzését az építtető elismerte.

5. §

(1) Az építőipari alvállalkozónak - a (2) bekezdésben foglalt kivételtől eltekintve - a generálkivitelezővel ugyanúgy kell elszámolnia, mint a generálkivitelezőnek a megrendelővel.

(2) Ha az alvállalkozási szerződés több építményre vonatkozik, az alvállalkozó a generálkivitelezővel elszámolhat akkor is, ha egy-egy építmény azonos munkanemhez tartozó valamennyi munkáját a költségvetési kiírásnak megfelelően elvégezte.

6. §

(1) Technológiai szerelési munkáknál a felek - a szerződésszerű részteljesítés esetét kivéve - 90 napnál rövidebb időközönként történő részszámlázásban nem állapodhatnak meg.

(2) Az (1) bekezdés szerint időközönként benyújtott részszámlában csak olyan munka ellenértékét szabad szerepeltetni, amely a költségvetés tételeiben foglaltaknak megfelelően kivitelezésre került.

(3) Átalányáron vállalt szerelések esetében a részszámlában a munkák készültségi fokának megfelelő összeg számolható el, ami azonban a vállalási összeg 90 százalékát nem haladhatja meg,

7. §

(1) Az elszámolást a bruttó elv szerint kell összeállítani és az elvégzett teljesítmény értékéből a már érvényesített részszámlák alapján teljesített fizetések összegét le kell vonni.

(2) Építési munkára vonatkozó számlát, részszámlát a generálkivitelezőnek az építmény, megvalósítási szakasz elkészültét - átadás-átvétel esetében az eljárás befejezését - követő 25, az alvállalkozónak 15, a másodalvállalkozónak pedig 10 napon belül kell kiállítania.

(3) A technológiai szerelési munkára vonatkozó számlát, részszámlát a szerelő vállalatnak a teljesítést, részteljesítést, illetve az elszámolási időszakot követő 25, az alvállalkozónak 15 napon belül kell kiállítania.

(4) Az átadás-átvételi eljárás után elvégzett munkákról - az összes pótlást követő 10 napon belül - csak egy elszámolás állítható ki.

8. §

Az építési és technológiai szerelési munkák elszámolásához szükséges alapadatokat (elvégzett munkák mennyiségét, talaj osztályozást, eltakart munkákat, anyag minőségváltozást stb.) a kivitelezés során az építési-szerelési naplóban (felmérési naplóban) - az erre vonatkozó külön jogszabály rendelkezései szerint - folyamatosan rögzíteni és ellenőrizni kell.

9. §

A tervezési munkák és a termékszállítás elszámolásának eltérő szabályai

(1) Tervezési szerződés teljesítésén alapuló részszámla csak műszakilag elhatárolható, önállóan felhasználható tervezés ellenértékének elszámolására irányulhat.

(2) Belföldi termék szállítása esetében részszámla befejezetlen és félkésztermék ellenértékének elszámolására nem irányulhat.

(3) Importból származó termék szállítására irányuló szerződés teljesítésével kapcsolatos elszámolásra a 32/1967. (IX. 23.) Korm. rendelet 28. §-ának előírásai érvényesek.

III. Vegyes rendelkezések

10. §

Saját vállalkozásban végzett munkák elszámolása

(1) A rendeletnek azokat a rendelkezéseit, amelyektől eltérésnek nincs helye, a saját vállalkozásban végzett beruházások előkészítésével és megvalósításával összefüggő teljesítmények elszámolásánál is alkalmazni kell.

(2) A saját vállalkozásban rendszeresen végzett speciális építőipari munkáknál a beruházó és a Magyar Beruházási Bank e rendeletben foglaltaktól eltérő, rövidebb időközönként történő elszámolásban megállapodhat.

11. §

Mezőgazdasági nagyüzemek saját vállalkozásban végzett munkái elszámolásának eltérő szabályai

(1) A termelőszövetkezetek saját vállalkozásban végzett beruházási munkáit havonkénti részszámlával, illetőleg a befejezést követően számlával kell elszámolni. A beruházáshoz szükséges anyagok, szerkezetek, beépítésre kerülő gépek, technológiai és egyéb berendezések, valamint a szállítási költségek számláit azonnal be kell nyújtani.

(2) Az állami gazdaságok és az állami erdőgazdaságok saját vállalkozásban végzett beruházási munkáit ugyancsak havonkénti részszámlával, illetőleg a befejezést követően - a telepítéseknél az őszi értékelésnek megfelelő -számlával kell elszámolni. A havonkénti részszámlában kell a beruházáshoz szükséges anyagok, szerkezetek, beépítésre kerülő gépek, technológiai és egyéb berendezések, valamint a szállítások költségeit is elszámolni.

12. §

Beruházás lebonyolítási költségeinek elszámolása

A beruházási vállalat vagy a beruházás lebonyolításával megbízott szerv a beruházói feladatok ellátásáért járó díjat a szerződés teljesítésekor számolhatja el. Részelszámolásnak akkor van helye, ha a szerződő felek a szerződésben erre vonatkozólag megállapodtak és meghatározták a részteljesítés feltételeként elvégzendő feladatokat, valamint az ezek ellenértékeként teljesítendő fizetések mértékét.

13. §

A követelések kiegyenlítése

A követelések kiegyenlítésénél az általános pénzforgalmi rendelkezéseket kell alkalmazni.

IV. Záró és átmeneti rendelkezések

14. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

(2) A rendelet rendelkezéseit a már megkötött, de még nem teljesített szerződések alapján végzett teljesítmények elszámolásánál is alkalmazni kell. E szerződések alapján végzett teljesítmények elszámolásánál a 4. § (2) bekezdése szerinti részszámla állítható ki abban az esetben is, ha a szerződő felek ebben nem állapodtak meg.

Vályi Péter s. k.,

pénzügyminiszter

Tartalomjegyzék