Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

9/1968. (IX. 4.) BkM rendelet

a kereskedelmi bolti dolgozók működési bizonyítványáról

A 6/1967. (XI. 15.) BkM rendelet végrehajtása érdekében - a Kereskedelmi, Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

Az állami és szövetkezeti kereskedelmi, illetve vendéglátó szerv, valamint a magánkereskedő bolti alkalmazottjáról, továbbá az ilyen munkakörben foglalkoztatott szövetkezeti tagról - az 5. § (2) bekezdésében meghatározott dolgozók kivételével - személyi nyilvántartó lapot kell vezetni.

2. §

(1) A személyi nyilvántartó lapon a dolgozó, illetőleg a szövetkezeti tag személyi adatain kívül fel kell jegyezni:

a) a társadalmi tulajdon vagy a fogyasztók sérelmére elkövetett

- bűntett miatt indult büntető eljárásban hozott bűnösséget megállapító határozatot,

- szabálysértés miatt az Állami Kereskedelmi Felügyelőség vagy más szabálysértési hatóság által hozott, bírságolást tartalmazó határozatot,

- fegyelmi vétség miatt súlyos fegyelmi büntetést [Mt V. 89. § (1) bekezdés, illetőleg a szövetkezeti tagok fegyelmi szabályzata szerint kiszabott, azonos súlyú fegyelmi büntetést] megállapító fegyelmi határozatot;

b) az egységvezetőnél (kezelőnél) és a vezetőhelyettesnél az a) pontban felsoroltakon felül a leltáridőszakok eredményét, valamint leltárhiányért való anyagi felelősségét megállapító határozatot.

(2) A feljegyzés a határozatot hozó szervet és a határozat számát, keltét és a rendelkező rész rövid tartalmát, valamint a jogerőre emelkedés napját tüntesse fel.

(3) A személyi nyilvántartó lapra csak jogerős határozatot szabad feljegyezni. A határozat jogerőre emelkedése előtt az eljárás folyamatban létét kell nyilvántartani.

3. §

(1) A nyilvántartó lapot folyamatosan kell vezetni.

(2) A nyilvántartó lapról törölni kell:

a) a bíróság által hozott határozatokat a büntetés végrehajtásától, illetőleg végrehajthatósága megszűnésétől számított három év elteltével, ha azonban a bíróság kereskedelmi, vendéglátóipari foglalkozástól való eltiltást is alkalmazott, akkor e mellékbüntetés kiállásának napján;

b) a fegyelmi határozatot a Mt. 55. § (4) bekezdése, a Mt. V. 89. § (2) bekezdése, illetőleg a szövetkezeti tagok fegyelmi szabályzatának rendelkezése szerint;

c) az Állami Kereskedelmi Felügyelőség vagy más szabálysértési hatóság határozatát a jogerőre emelkedésétől számított két év elteltével;

d) a leltárhiány tárgyában hozott határozatot a hiány megtérítését követően, de legkorábban a határozat jogerőre emelkedésétől számított két év elteltével.

(3) Ha a dolgozó munkaviszonyát vagy a szövetkezeti tag bolti munkakörét a 6/1967. (XI. 15.) BkM rendelet 1. §-a alapján megszüntették, illetve a dolgozót áthelyezték, vagy a szövetkezeti tagot más munkakörbe osztották be, az ennek alapjául szolgáló tény a nyilvántartásból csak akkor törölhető, ha a dolgozó, illetőleg a szövetkezeti tag a hivatkozott rendelet 2. §-ának megfelelően korábbi munkakörében ismét foglalkoztatható.

4. §

(1) A munkaviszony vagy a szövetkezeti tagsági viszony megszűnésekor a bolti dolgozóról, illetőleg szövetkezeti tagról a személyi nyilvántartó lap kivonataként rendszeresített - a rendelet melléklete szerinti - működési bizonyítványt kell kiállítani és azt a részére kiadni. A működési bizonyítvány kiadását a személyi nyilvántartó lapra fel kell jegyezni.

(2) A 3. § (2) bekezdés alapján törölt adatokat a működési bizonyítványban feltüntetni nem szabad. Folyamatban levő eljárás esetén csak az eljárás tényére kell utalni.

5. §

(1) Bolti munkakörben dolgozót alkalmazni, illetőleg szövetkezeti tagot ilyen munkakörbe besorolni - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - csak működési bizonyítvánnyal szabad.

(2) Működési bizonyítvány nélkül alkalmazható, illetőleg szövetkezeti tagként beosztható: a nyári gyakorlaton lévő tanuló, az 1-6 napra felvett kisegítő alkalmazott, a segédmunkás és a takarító személyzet, továbbá aki a kereskedelemben, vagy a vendéglátóiparban bolti munkakörben még nem dolgozott. Volt szövetkezeti tagoknál a szövetkezetnél kell meggyőződni arról, hogy a jelentkezőt milyen munkakörben foglalkoztatták.

6. §

(1) A dolgozó, illetőleg szövetkezeti tag személyi nyilvántartó lapját a munkakönyvvel és az alkalmazásakor bevont működési bizonyítvánnyal együtt kell kezelni.

(2) A munkaviszony vagy a szövetkezeti tagság megszűnésekor kiadott működési bizonyítvány másolatát a személyi nyilvántartó laphoz kell csatolni.

(3) A magánkereskedő által kiállított működési bizonyítvány helyességét a 12/1967. (X. 20.) MüM rendelet 27. §-a értelmében a KISOSZ illetékes szerve a munkakönyvvel együtt láttamozza.

7. §

Ez a rendelet a kihirdetés napján lép hatályba. Egyidejűleg a 80/1966. (K É 30.) BkM-SZÖVOSZ utasítás hatályát veszti.

Szurdi István s. k.,

belkereskedelmi miniszter

Melléklet a 9/1968. (IX. 4.) BkM rendelethez

Tartalomjegyzék