12/1969. (VII. 8.) ÉVM rendelet
a lakóházjavítási munkák végzésére irányuló építési szerződésekről
Az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) egyetértésben az alábbiakat rendelem.
1. §
(1) A rendelet előírásait állami vállalatok, trösztök, egyesülések, közös vállalatok, szövetkezetek, szövetkezetek szervezetei, szövetkezeti vállalatok, társadalmi szervezetek, ezek vállalatai, valamint költségvetési szervek között lakóházjavítási munkára létrejövő építési vállalkozási szerződésekre kell alkalmazni.
(2) Azokban a kérdésekben, amelyeket e rendelet előírásai nem szabályoznak, az építési szerződés alapfeltételeinek közzétételéről szóló 5/1968. (IV. 6.) ÉVM rendeletet, a vállalatok vállalkozási szerződéseiről szóló 44/1967. (XI. 5.) Korm. rendeletet, valamint a Polgári Törvénykönyv XXXV. fejezetét és általános rendelkezéseit kell alkalmazni.
2. §
A rendelet alkalmazása szempontjából lakóházjavítási munka minden olyan építési-szerelési tevékenység, amelynek célja meglevő lakóépület karbantartása, felújítása és ezzel összefüggésben a külön jogszabályban meghatározott kiegészítő munkák végzése.
3. §
A vállalkozó a lakóházjavítási munka végzését úgy köteles megszervezni és végezni, hogy az épület közös használatú részeinek (a lépcsőház, bejárat stb.), illetve a lakások használata, továbbá a közmű-szolgáltatások folyamatossága - a munka jellegétől függően - biztosítva legyen.
4. §
(1) A megrendelő köteles a kivitelezés megkezdésétől annak befejezéséig házi naplót rendszeresíteni. A házi naplót a kivitelezés során a házfelügyelőnél, annak hiányában a lakóbizottság elnökénél, a kivitelezés befejezését követően pedig a megrendelőnél kell megőrizni.
(2) A lakáshasználók (megbízottaik) a kivitelezési munkák végzésével kapcsolatos észrevételeiket a házi naplóban közölhetik.
(3) A házi naplóból az építési szerződés alapján érvényesíthető jogos igényeket a megrendelő köteles az építési naplóba bejegyezni, a vállalkozó pedig azokra nyilatkozni.
(4) A megrendelő köteles a bejegyzések intézéséről a lakáshasználókat a bejegyzés megtételétől számított harminc napon belül tájékoztatni.
5. §
(1) Ha az élet- vagy közbiztonságot veszélyeztető állapot megelőzéséhez vagy megszüntetéséhez, illetőleg kár elhárításához szükséges munka elvégzése halasztást nem tűr, a munka részletes műszaki tervek nélkül is megkezdhető, illetőleg folytatható. Ilyen esetben a kivitelezés alapjául tervvázlat, vagy a megrendelőnek az élet- vagy közbiztonságot veszélyeztető állapot, illetőleg a kár elhárításának módozatait meghatározó olyan építési naplóbejegyzései szolgálnak, amelyek alkalmasak a munka késedelem nélküli, biztonságos elvégzéséhez.
(2) A megrendelő az előző bekezdésben említett munkák esetében a vállalkozó kívánságára köteles - szükség szerint állandó - tervezői művezetést biztosítani.
6. §
A szerződés teljesítése során felmerült többletmunka, illetőleg megrendelt pótmunka elvégzését a vállalkozó nem tagadhatja meg.
7. §
Olyan lakóházjavítási munka esetében, amellyel kapcsolatban a használatbavételhez az építésügyi hatóság engedélye szükséges, az építési-szerelési munka átadás-átvételét egyszerűsített eljárás keretében lefolytatni nem szabad.
8. §
(1) Ha a szolgáltatásban az átadáskor nincsenek meg a törvényes vagy a szerződésben meghatározott tulajdonságok, a megrendelő kijavítást vagy díjleszállítást követelhet.
(2) Ha a szolgáltatás az átadáskor a rendeltetésszerű használatra alkalmatlan és ki sem javítható (alkalmatlan szolgáltatás) a megrendelő a munka újból való elvégzését követelheti.
9. §
A kötbér mértéke
a) átadás, illetve átvételi késedelem esetén napi fél ezrelék, két hónapot meghaladó késedelem esetén napi egy ezrelék, legfeljebb azonban nyolc százalék;
b) hibás teljesítésnél, ha a megrendelő kijavítást vagy a munka újból való elvégzését igényli, a késedelemre megállapított mérték; - egyéb esetben nyolc százalék;
c) a szerződésszerű teljesítéshez szükséges, jogszabályban, vagy a szerződésben megállapított adatszolgáltatás, illetve közbenső intézkedés késedelme vagy elmaradása esetén napi egynegyed ezrelék, legfeljebb azonban nyolc százalék;
d) nem teljesítés, lehetetlenülés (meghiúsulás) esetében nyolc százalék.
10. §
(1) Ha a felek a szerződésben, vagy azt követően egyes lakások vagy lakásrészek kiürítésének és használatba visszaadásának időpontjában megállapodtak, lakásonként és naponként 200,- forint összegű kötbért köteles fizetni:
a) a megrendelő a vállalkozónak, ha ez utóbbi a munkát a lakásban (lakásrészben) a megrendelő érdekkörében felmerülő okból nem tudja megkezdeni, illetve
b) a vállalkozó a megrendelőnek, ha a vállalkozó a lakást (lakásrészt) a megállapodásban meghatározott határidőre a megrendelő részére nem adja vissza.
(2) Az előző bekezdésben meghatározott kötbér a kikötött ellenszolgáltatás nyolc százalékát nem haladhatja meg.
11. §
(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Hatálybalépése a kihirdetése napjáig megkötött szerződéseket nem érinti.
(2) A felek megállapodhatnak abban, hogy a kihirdetés napja előtt kötött, de még nem teljesített szerződésekre is e rendelet előírásait alkalmazzák.
Bondor József s. k.,
építésügyi és városfejlesztési miniszter