17/1969. (IV. 24.) Korm. rendelet
a közületi szervek gépjárműveiről
1. §
(1) A rendelet hatálya - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - kiterjed az állami költségvetési szervekre, intézményekre, intézetekre, vállalatokra, ezek trösztjeire, egyesüléseire és közös vállalataira (a továbbiakban: állami szerv), továbbá - a 16. §-ban foglalt eltérésekkel - a szövetkezetekre, szövetkezeti vállalatokra (irodákra, intézetekre) ezek egyesüléseire, közös vállalataira, központjaira és szövetségeire, valamint a társadalmi szervezetekre és az egyesületekre (a továbbiakban együttesen: közületi szerv).
(2) A fegyveres erők és a fegyveres testületek gépjárműveinek üzembentartását a fegyveres erő, illetőleg a fegyveres testület felett felügyeletet gyakorló miniszter - a közlekedés- és postaügyi miniszterrel egyetértésben - külön szabályozza.
2. §
A közületi szerv gépjárműve rendeltetése szerint
a) járandósági személygépkocsi,
b) személyi használatú személygépkocsi,
c) üzemi gépjármű (személygépkocsi, autóbusz, tehergépkocsi stb.).
3. §
A járandósági, valamint a személyi használatú személygépkocsi használatára jogosultak körét, a használat célját és terjedelmét a Minisztertanács állapítja meg.
4. §
(1) A járandósági személygépkocsikat az előírt futásnormák teljesítése után ki kell cserélni. Beszerzésükre az éves népgazdasági terv és az állami költségvetés keretében központi beruházási deviza-és forintfedezetet kell biztosítani.
(2) A személyi használatú személygépkocsik pótlását a leadott járandósági és a saját forrásból beszerezhető - a használatot kielégítő - személygépkocsikból kell megoldani.
5. §
(1) Üzemi gépjármű a közületi szervnek a 3. és a 4. § alá nem eső gépjárműve.
(2) Az üzemi gépjármű - a turistaútra használt autóbusz kivételével - az országhatáron kívül kizárólag hivatalos célra és abban az esetben használható, ha ez közforgalmú közlekedési eszköz igénybevételénél gazdaságosabb.
6. §
(1) Az üzemi személygépkocsi rendeltetése -a közforgalmú személygépkocsi kivételével - a közületi szerv tevékenységével összefüggő utazások és egyéb feladatok ellátása.
(2) A miniszter, az országos hatáskörű állami szerv vezetője, a Fővárosi Tanács Végrehajtó Bizottságának elnöke, illetőleg a megyei és a megyei jogú városi tanácsok végrehajtó bizottságai tekintetében a Minisztertanács Tanácsszervek Osztályának vezetője (a továbbiakban: illetékes miniszter) a részére biztosított kereten belül engedélyezheti, hogy az üzemi személygépkocsit meghatározott kilométerteljesítményig magáncélra, továbbá a lakásról a munkahelyre, illetőleg a munkahelyről a lakásra történő utazásra használják.
(3) Felhatalmazást kap a közlekedés- és postaügyi miniszter és a pénzügyminiszter, hogy a (2) bekezdésben említett szervek részére a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány által meghatározott teljesítményen belül a kereteket megállapítsa.
(4) Az állami szerv vezetője kivételesen indokolt esetben (betegség, haláleset stb.) engedélyt adhat arra, hogy a szerv dolgozója az üzemi személygépkocsit - díj ellenében vagy anélkül - saját céljára használja.
(5) Állami költségvetési szerv személygépkocsi-állományának növeléséhez az illetékes miniszter engedélye szükséges. A költségvetési szervnek a mindenkor rendelkezésre álló éves előirányzat keretén belül kell az esetleges állománynövekedéssel járó költségkihatást fedezni, E címen a kiadási előirányzat nem emelhető.
7. §
(1) Az üzemi autóbusz rendeltetése - a közforgalmú autóbusz kivételével - a közületi szerv saját dolgozóinak munkába-járással és az egyéb üzemi feladatok ellátásával kapcsolatos szállítása, valamint a szervezet szociális, sport és kulturális célú személyszállításainak lebonyolítása.
(2) Az üzemi autóbusz a közlekedés- és postaügyi miniszter által kiadott forgalomban tartási engedélyben foglaltak szerint üzemeltethető.
(3) A közületi szerv vezetője - díj ellenében vagy anélkül - az üzemi autóbusznak a forgalomban tartási engedélytől eltérő használatát - esetenként - más közületi szerv részére is engedélyezheti. Ilyen esetben - attól függetlenül, hogy, a használat díj ellenében vagy anélkül történik - az üzembentartó térítést köteles fizetni. A térítés mértéke - kilométerenként - 20 személy befogadóképességig 2 Ft, 40 személy befogadóképességig 4 Ft, ennél nagyobb befogadóképesség esetén 6 Ft.
8. §
(1) Az üzemi tehergépjármű rendeltetése - a közforgalmú tehergépjármű kivételével - a közületi szerv saját szállítási szükségletének kielégítése.
(2) A közületi szerv tehergépjárművével -amennyiben ennek kapacitását a saját szállítások nem töltik ki - külön engedély nélkül árufuvarozást is végezhet.
(3) Főtevékenységként végzett gépjárműfuvarozáshoz a közlekedés- és postaügyi miniszter engedélye szükséges,
9. §
(1) A közületi szerv gépjárművét általában csak gépjármű vezetői munkakört betöltő dolgozója vezetheti. Más dolgozó részére - amennyiben a gépjármű vezetésére jogosító érvényes vezetői engedéllyel rendelkezik - a gépjármű vezetését a közületi szerv vezetője engedélyezi.
(2) A közületi szerv gépjárművét a gépjárművezető vagy más dolgozó lakásánál tárolni általában nem szabad. A közületi szerv vezetője - takarékossági okból - az ilyen tárolásra engedélyt adhat.
10. §
(1) Az üzemi gépjárműnek a 6. § (4), a 7. § (3) és a 8. § (2) bekezdése alapján történő használatáért legfeljebb a megfelelő fuvarozási díjszabás szerinti díj számítható fel.
(2) Az állami szerv az üzemi tehergépjárműnek saját dolgozó részére lakásépítés és költözködés céljára történő rendelkezésre bocsátása esetén legfeljebb a következő kedvezményes díjtételeket számíthatja fel:
a) három tonna vagy annál kisebb raksúlyú gépjármű használata esetében kilométerenként 1,50 forint;
b) három tonnánál nagyobb raksúlyú gépjármű használata esetében kilométerenként 2 forint;
c) darus gépkocsi esetében óránként 30 forint.
(3) Az állami szerv vezetője részére az üzemi gépjármű magáncélú használatát [6. § (4), 7. § (3), 8. § (2) és 10. § (2) bek.], valamint a gépjármű vezetését [9. § (1) bek.] a közvetlen felettes szerv vezetője engedélyezi.
11. §
(1) A közületi szerv gépjárműve a közúti forgalomban csak a rendszeresített menetokmánnyal vehet részt.
(2) A közületi szerv gépjárműveiről és teljesítményeikről nyilvántartást vezetni, valamint adatszolgáltatást teljesíteni köteles.
12. §
A gépjármű jellegének megváltoztatásához és alkatrészekből gépjármű építéséhez előzetes engedély kell.
13. §
(1) Közületi szerv - a gépjármű értékesítésére jogosult vállalatot kivéve - gépjárművet magánszemélytől nem vásárolhat.
(2) Közületi szerv gépjárművének eladására a társadalmi tulajdonban levő felesleges vagyontárgyak hasznosításáról és selejtezéséről szóló jogszabályok rendelkezései az irányadók azzal az eltéréssel, hogy - személygépkocsi és motorkerékpár kivételével - gépjármű csak vásárlási engedéllyel rendelkező magánszemélynek adható el.
14. §
A gépjárművek gazdaságos üzembentartásának, jogszerű és gazdaságos használatának, az üzem- és forgalombiztonsági követelményeknek megfelelő műszaki állapotának biztosításáért, valamint a bizonylati fegyelem megtartásáért és ezek ellenőrzéséért a közületi szerv vezetője és gazdasági vezetője, illetőleg a gépjárműügyek intézésével megbízott dolgozója a felelős.
15. §
(1) Az e rendeletben, valamint végrehajtási rendeletében foglalt rendelkezések megtartását a közlekedés- és postaügyi miniszter az ágazati felügyelet keretében ellenőrzi, illetőleg a K P M Autófelügyelet útján ellenőrizteti.
(2) Az ellenőrző szerv szabálytalanság észlelése esetén - a cselekmény vagy a mulasztás súlyához képest - büntető, illetőleg szabálysértési feljelentést tesz, vagy az üzembentartónál, esetleg felügyeleti szervénél fegyelmi, illetőleg kártérítési eljárás lefolytatását kezdeményezi.
(3) A (2) bekezdés alapján megkeresett közületi szerv tett intézkedéseiről az ellenőrző szervet tájékoztatni köteles.
(4) Az (1)-(3) bekezdés rendelkezései az egyes közületi szervek felügyeleti szervének, valamint az ellenőrzésre jogosult hatóságoknak és egyéb szerveknek ellenőrzési jogát nem érintik.
16. §
A rendelet rendelkezéseit a nem állami közületi szervre (szövetkezetek, egyesületek, társadalmi szervezetek stb.) az alábbi eltérésekkel kell alkalmazni:
a) a járandósági és a személyi használatú személygépkocsi használatára jogosultak körét az országos szerv vezető szerve, az egyéb magáncélú gépjárműhasználat eseteit és díjkedvezményeinek mértékét - az országos szervezet irányelvei szerint - a szerv vezető szerve határozza meg;
b) a mezőgazdasági szövetkezeti társulások (1967. évi III. törvény 53. §) főtevékenységként végzett árufuvarozásának engedélyezési eljárására a 35/1967. (X. 11.) Korm. rendelet 59. §-ának (1) bekezdésében foglalt rendelkezések az irányadók;
c) menetokmány használata - az autóbusz és a tehergépjármű kivételével - nem kötelező;
d) a mezőgazdasági termelőszövetkezetek személygépkocsit magánszemélytől is vásárolhatnak.
17. §
A rendelet végrehajtásáról a közlekedés- és postaügyi miniszter gondoskodik; ennek keretében szabályozza különösen
a) a gépjárművek menetokmányait és ezek használatát;
b) a gépjárművekről és teljesítményeikről vezetendő nyilvántartásokat és teljesítendő adatszolgáltatásokat;
c) a műszaki karbantartási követelményeket és a selejtezés irányelveit;
d) a járandósági személygépkocsik típusait és futásnormáit;
e) az üzemi gépjárművek országhatáron kívüli használatát;
f) a fuvarozási feltételeket.
18. §
(1) Ez a rendelet az 1969. évi július hó 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a tehergépjárművek közúti forgalmának szabályozása tárgyában kiadott 4215/1949. (IX. 3.) Korm. és a kiegészítéséről szóló 10/1960. (II. 20.) Korm., valamint az állami gépjárművek üzembentartásának szabályozásáról szóló 8/1957. (I. 29.) Korm., a kiegészítéséről szóló 55/1957. (VIII. 29.) Korm. és 56/1958. (X. 19.) Korm. rendelet hatályát veszti.
(2) A személygépkocsinak a lakásról a szolgálati helyre, illetőleg innen a lakásra történő szállításra és egyéb magáncélú használatára, valamint gépjármű vezetésére a hatályát vesztő jogszabályok alapján a rendelet hatálybalépése előtt kiadott engedélyek érvényüket vesztik.
(3) A rendelet hatálybalépéséig első fokon elbírált viteldíj térítési ügyekre a hatályát vesztő jogszabályok rendelkezéseit kell továbbra is alkalmazni.
Timár Mátyás s. k.,
a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnökhelyettese