Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

3/1969. (VI. 25.) NIM rendelet

a villamosvezetékekre vonatkozó vezetékjogról szóló 1/1967. (IV. 28.) NIM rendelet módosításáról és kiegészítéséről

A villamosvezetékekre vonatkozó vezetékjogról szóló, a 2/1968. (II. 9.) NIM rendelettel módosított 1/1967. (IV. 28.) NIM rendelet (a továbbiakban: R) egyes rendelkezéseit - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben - a következők szerint módosítom, illetőleg egészítem ki.

1. §

A R 1. § (3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(3) Vezetékjog engedélyezése nélkül létesíthető a fogyasztók villamosenergia ellátását szolgáló kisfeszültségű (1 kV-nál nem nagyobb névleges feszültségű) vezeték az ingatlan tulajdonosának, állami tulajdonban levő ingatlan kezelőjének (a továbbiakban együtt: tulajdonos) írásbeli hozzájárulása alapján, ideértve a vezeték keresztezésére vagy megközelítésére vonatkozó külön rendelkezések alapján adott hozzájárulást is. A vezeték létesítéséhez adott hozzájárulás nem vonható vissza és az a vezeték beruházója és üzembentartója javára a vezetékjogi engedéllyel azonos jogokat biztosít."

2. §

A R 2. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"Előkészítő eljárás

2. § (1) Vezetéknek az erdőkről és vadgazdálkodásról szóló 1961. évi VII. törvény (a továbbiakban: EVT) 3. §-ában megjelölt erdő és fásítás területén való létesítése esetén a vezeték tervezője a nyomvonal megválasztására irányuló helyszíni tanulmányozásba az érintett állami erdő- és vadgazdaság megbízottját 8 napos előzetes meghívással köteles bevonni.

(2) A tanulmányozás során a tervezőnek tájékoztatnia kell az állami erdő- és vadgazdaságot a vezeték várható nyomvonaláról és tájékozódnia kell a szóban levő területen számba jövő erdészeti érdekek felől."

3. §

(1) A R 3. §-ának címe, bevezető szövege és 1, pontja helyébe a következők lépnek:

"Nyomvonalkijelölési dokumentáció és helyszíni szemle

3. § A vezeték nyomvonalának, illetőleg az elhelyezésére szolgáló területsávnak (a továbbiakban: nyomvonal) a vezetékjogi eljárás keretében való megállapítása érdekében nyomvonalkijelölési dokumentációt kell készíteni. A dokumentációnak tartalmaznia kell:

1. a létesítendő vezeték megnevezését, a beruházó, az üzembentartó és a tervező nevét (vállalat megnevezését) és címét, a beruházás rendeltetését és költségelőirányzatát - állami beruházásnál a jóváhagyó okmány másolatát; -"

(2) A R 3. §-ának 6. pontja helyébe az alábbiak lépnek:

"6. belterületi, új fogyasztók bekapcsolása céljából létesülő elosztóvezetékek közül a középtávú tervek egyeztetése során a megyei (megyei jogú városi, fővárosi) tanács vb. által kötelező koordinációra kijelölt vezeték esetén a koordinációs szerv állásfoglalását;

7. az illetékes szakhatóságok rendelkezésre álló hozzájárulását."

4. §

A R 4. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"4. § (1) A vezetékjog engedélyezési eljárásban helyszíni szemle útján kell - a 16. § (5) bekezdése szerinti kivételtől eltekintve - a területen számításbajövő érdekek figyelembevételével tisztázni a nyomvonal vezetésének feltételeit. A nyomvonalra vonatkozó területfelhasználási engedély megadásáról, vagy megtagadásáról az építésügyi hatóság a vezetékjog engedélyezési eljárás keretében, külön területfelhasználási engedélyezési eljárás mellőzésével dönt.

(2) A helyszíni szemle megszervezéséről és megtartásáról a beruházó, vagy megbízásából a villamosvezeték tervezője gondoskodik. Az érdekelteket 15 nappal a szemle megtartása előtt a nyomvonal kijelölési dokumentáció egyidejű megküldésével kell meghívni.

(3) A helyszíni szemlét az Állami Energetikai és Energiabiztonságtechnikai Felügyelet (Budapest, I., Attila u. 99.) (a továbbiakban: engedélyező hatóság) képviselője, távollétében pedig a helyszíni szemle összehívója vezeti.

(4) A helyszíni szemlére meghívandók jegyzékét a melléklet tartalmazza.

(5) Járási (járási jogú városi, fővárosi, vagy megyei jogú városi kerületi) tanács vb. mezőgazdasági és élelmezésügyi szakigazgatási szerveinek szakmai irányítása alatt álló erdő, vagy fásítás keresztezése esetén a szakigazgatási szervnek a helyszíni szemlén e tekintetben is állást kell foglalnia.

(6) A területfelhasználási engedély megadására jogosult építésügyi hatóságot azzal a kéréssel kell meghívni, hogy a területfelhasználási engedélyt a területrendezési, városfejlesztési és a városképi követelményekre figyelemmel - adja meg.

(7) A szakhatóságok az eljárásban részt venni, illetőleg a beruházó, vagy tervező megkeresésére az egyeztetés lehetőségét biztosítani és észrevételeiket írásban közölni tartoznak."

5. §

A R 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"5. § (1) A helyszíni szemléről jegyzőkönyvet kell felvenni, amelyet oly módon kell elkészíteni, hogy az alapul szolgálhasson a területfelhasználási engedély nyilvántartásba vételéhez és a vezetékjog engedélyezéséhez. E célból a jegyzőkönyvbe fel kell venni, vagy ahhoz csatolni kell a meghívott szakhatóságok állásfoglalásait és esetleges előírásait, továbbá az érdekelt szervek észrevételeit.

(2) A meghívottak észrevételeiket a helyszíni szemle időpontjáig a szemle összehívójával írásban is közölhetik. Ka valamely szakhatóság a helyszíni szemlén nem jelent meg és nyilatkozatát a szemle időpontjától számított 8 napon belül nem közölte, ezt a hozzájárulás megadásának kell tekinteni.

(3) A helyszíni szemle jegyzőkönyvét a szemle összehívója készíti el és azt az engedélyező hatóság kiküldöttje, vagy két szakhatóság, illetőleg szerv erre felkért képviselője hitelesíti.

(4) A helyszíni szemléről készült jegyzőkönyvet tájékoztatásul a meghívott, de távolmaradt érdekelteknek is meg kell küldeni. Minden érdekelt egyetértése esetén az első fokú építésügyi hatóság a részére megküldött jegyzőkönyv alapján az abban foglalt területfelhasználási engedélyt nyilvántartásba veszi."

6. §

A R 14. §-a helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

"14. § (1) A vezetékjog engedélyezése iránti kérelmet a beruházónak a 18. § (1) bekezdésében megjelölt szervhez kell benyújtania. Ha a beruházó nem a területileg illetékes áramszolgáltató vállalat, vagy az Országos Villamostávvezeték Vállalat, a vezetékjog engedélyezése iránti kérelmet az áramszolgáltató vállalatnál kell benyújtani, amely azt 15 napon belül köteles észrevételeivel együtt az engedélyező hatósághoz felterjeszteni.

(2) Abban az esetben, ha a helyszíni szemlén az érdekelt hatóságok és szervek egyetértését a tervezett nyomvonallal kialakítani nem sikerült, a kérelemben kell ismertetni és indokolni azokat az érdekeket, amelyeket a közölt állásfoglalások sértenek.

(3) A közútépítéssel (korszerűsítéssel) kapcsolatosan áthelyezendő vezetékek új nyomvonalára a vezetékjogot a vezeték üzembentartója kéri, amihez a vezeték új nyomvonalát is magában foglaló nyomvonal kijelölési dokumentációt a beruházó bocsátja rendelkezésére."

7. §

(1) A R 15. § (1) bekezdés a)-c) pontja a következők szerint módosul:

(A kérelemhez mellékelni kell:)

"a) a 3. § szerinti tartalommal elkészített nyomvonalkijelölési dokumentáció 1. és 2. pontjaiban felsoroltakat,

b) helyszíni szemle esetén az arról felvett jegyzőkönyvet és mellékleteit,

c) a vezetékjog helyszíni szemle mellőzésével való engedélyezésére irányuló kérelem esetén az illetékes hatóságok, az érdekelt szervek írásbeli egyetértését, illetőleg véleményét,"

(2) A R 15. § (1) bekezdés f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"f) a létesítendő vezeték nyomvonalát, keresztezéseit, egyéb létesítményeket és az érintett ingatlanok határait és helyrajzi számait is feltüntető 1 : 500 - 1 : 4000 méretarányú földmérési alaptérkép szerint a községi határokat és megnevezéseket tartalmazó, községenként szétválaszthatóan elkészített szabványos nyomvonalrajzot, az azonosítást biztosító egyedi rajzszámmal ellátva,"

(3) A R 15. § (2) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

"A nyomvonalrajzból földalatti vezeték esetén a kérelemhez illetékes telekkönyvi hatóságonként 1-1 többlet példányt is csatolni kell."

(4) A R 15. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A helyszíni szemle mellőzését is tartalmazó kérelem esetén csak az a) és c) alatti mellékleteket kell csatolni a kérelemhez."

8. §

A R 16. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"A kérelem elintézése

16. § (1) Az engedélyező hatóság az engedély, kiadása előtt megvizsgálja, hogy

a) a kérelem és mellékletei megfelelnek-e a követelményeknek,

b) az engedélyezéshez nem szükséges-e valamely további szakhatóság hozzájárulása, illetőleg érdekelt szerv véleményének beszerzése.

(2) Ha a kérelem, vagy a mellékletek nem felelnek meg az előírásoknak, a beruházót határidő előírásával hiány pótlásra kell felhívni és egyidejűleg a kérelmet nyilvántartásba kell venni.

(3) A hiánypótlás elmulasztása esetén a kérelmet az engedélyező hatóság elutasítja.

(4) Amennyiben valamely szakhatóság hozzájárulását megtagadta, az engedélyező hatóság a szakhatósággal egyeztet, vagy a kérelmet elutasítja. Ha az egyeztetés eredményeként a vezetékjog engedélyezéséhez további mellékletek szükségesek, az engedélyező hatóság a kérelmezőt a kérelem kiegészítésére hívja fel.

(5) Amennyiben a szakhatóságok egyetértése, illetőleg az egyéb érdekelt szervek véleménye rendelkezésre áll, a beruházó kérelmére az engedélyező hatóság a helyszíni szemlétől eltekinthet.

(6) A vezetékjog engedélyezéséről határozatban kell dönteni és azt az eljárásban közvetlenül érdekelteken kívül a közreműködő szakhatóságok részére is meg kell küldeni. A határozat rendelkező részének tartalmaznia kell:

a) a létesítendő vezeték megnevezését,

b) a beruházó, üzembentartó megnevezését és címét,

c) az engedélyezett nyomvonalat feltüntető rajz megjelölését,

d) a vezetékjog engedélyezéséről, vagy megtagadásáról szóló rendelkezést,

e) minden olyan eseti hatósági előírást, amelyet a beruházás előkészítése és megvalósítása során az általános érvényű hatósági előírásokon és határozatokon felül alkalmazni kell."

9. §

(1) A R 7. § (1) bekezdése, (2) bekezdésének első mondata és (3) bekezdése, valamint 8. §-a hatályát veszti, a 17. § előtti "a kérelem elintézése" fejezet cím pedig törlendő.

(2) A R 18. §-ában írt engedélyezési hatáskört első fokon az Állami Energetikai és Energiabiztonságtechnikai Felügyelet gyakorolja.

10. §

A R-nek a földmérést érintő rendelkezéseit a földmérési és térképészeti tevékenységről szóló jogszabályokkal összhangban kell alkalmazni.

11. §

A rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban levő ügyekben megfelelően alkalmazni kell.

Dr. Lévárdi Ferenc s. k.,

nehézipari miniszter

Melléklet a 3/1969. (VI. 25.) NIM rendelethez

A vezetékjog engedélyezési eljárás keretében a helyszíni szemlére meghívandó hatóságok és szervek

I. Minden esetben meghívandók:

Állami Energetikai és Energiabiztonságtechnikai felügyelet, mint engedélyező hatóság; a területfelhasználási engedély megadására jogosult első fokú építésügyi hatóság;

a Honvédelmi Minisztérium;

az illetékes polgári védelmi törzsparancsnokság;

az illetékes első fokú tűzrendészeti hatóság;

az illetékes járási (városi) állami közegészségügyi-járványügyi felügyelőség;

a vezeték tervszerinti üzembentartója; egyedi nagyberuházás esetében a beruházó felügyeleti hatósága;

a nyomvonal által érintett ingatlanokat kezelő, használó szervek;

az illetékes helyi tanács végrehajtó bizottsága a nyomvonal által érintett ingatlanokkal kapcsolatban, a helyi viszonyokban való tájékoztatás céljából.

II. Hatáskörüket, érdekeltségüket érintően meghívandók:

a Belügyminisztérium Közlekedési Csoportfőnöksége (országos főközlekedési útnál, továbbá a víziközlekedés-rendészetet és a légi közlekedésrendészetet érintő eseteknél); a járási (városi, városi kerületi) rendőrkapitányság vagy megyei rendőrkapitányság (egyéb utaknál), ha a vezeték tartószerkezetei, vagy a földalatti vezeték nyomvonala az úthoz tartozó területet érint;

az illetékes útügyi hatóság, közút területén, továbbá a közút külterületi szakasza mentén a közút tengelyétől számított 100 méter távolságon belül, valamint belterületi nyomvonal esetében;

az illetékes vízügyi igazgatóság, a víz lefolyási, áramlási viszonyait, mennyiségét vagy minőségét, medrének vagy partjának állapotát vagy vízilétesítményeket, illetőleg azok üzemelését érintő vagy a folyó hullámterén áthaladó nyomvonal esetében;

a kerületi bányaműszaki felügyelőség, bányavidéken;

a Magyar Államvasutak illetékes igazgatósága, szélső vasúti vágány tengelyétől számított 100 méter távolságon belüli nyomvonal esetében;

a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium Légügyi Főosztálya, a repülőtér üzemi területének határától számított 15 km távolságon belüli, valamint a repülés biztonságát és irányítását szolgáló létesítmények biztonsági övezetét érintő nyomvonal, továbbá a belterületen 100 méter, a külterületen pedig 50 méter magasságot meghaladó tartószerkezet esetében;

a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium Erdészeti és Faipari Hivatala képviseletében eljáró Állami Erdőrendezőség, erdőt, fásítást - ideértve az út- és vasútmenti fasorokat érintő nyomvonal esetében;

az illetékes tanács vb mezőgazdasági és élelmezésügyi osztálya (csoportja) a mezőgazdasági érdekek érintése esetében;

az illetékes járási (fővárosi kerületi) földhivatal;

az Országos Természetvédelmi Hivatal, természetvédelmi területen és tájvédelmi körzetben;

az Országos Műemléki Felügyelőség (a fővárosban a Budapesti Műemléki Felügyelőség), műemléki környezetben, illetőleg műemléki jelentőségű területen;

a megyei múzeum (a fővárosban a Magyar Nemzeti Múzeum), régészeti jelentőségű területen;

a területileg illetékes erdőgazdaság;

az Országos Kőolaj- és Gázipari Tröszt;

a KPM Postafőosztálya alábbi szervei:

a) nagyfeszültségű vezeték esetén a Helyközi Távbeszélő Igazgatóság, a Rádió- és Televízió Műszaki Igazgatóság és a területileg illetékes postaigazgatóság, földelt nagyfeszültségű vezeték esetén a Posta Tervező Iroda is;

b) kisfeszültségű vezeték esetén az illetékes területi, megyei távközlési üzem, Budapesten az illetékes távbeszélő üzem;

a Központi Földtani Hivatal 100 kV-nál nagyobb feszültségű vezeték esetén;

III. Ha a beruházó vagy tervező szükségesnek tartja meghívandó:

az Országos Meteorológiai Intézet.

Tartalomjegyzék