Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

42/1969. (XII. 6.) Korm. rendelet

a dolgozók betegségi biztosításáról szóló 1955. évi 39. törvényerejű rendelet végrehajtása tárgyában kiadott 71/1955. (XII. 31.) MT rendelet módosításáról és kiegészítéséről

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a dolgozók betegségi biztosításáról szóló 1955. évi 39. törvényerejű rendeletben kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli.

1. §

A 71/1955. (XII. 31.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"1. § (1) A kötelező betegségi biztosítás (a továbbiakban: biztosítás) kiterjed:

a) a munkaviszonyban álló dolgozókra;

b) a mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezetek tagjaira;

c) a kisipari szövetkezetek tagjaira;

d) a bedolgozói munkaviszonyban foglalkoztatottakra;

e) a munkaviszonynak nem minősülő, de rendszeres és személyes munkavégzésre irányuló jogviszony alapján munkát végző személyekre;

f) az alkalmi fizikai munkásokra;

g) a nyugellátásban részesülőkre;

h) a nemzeti gondozottakra;

i) a tanulókra;

j) a Magyar Népköztársaság Művészeti Alapjának, a munkaközösségeknek és az alkotóközösségeknek a tagjaira;

k) a lelkészekre és egyházi tisztségviselőkre.

(2) Ha a dolgozó egyidejűleg - akár ugyanannál, akár más munkáltatónál (szövetkezetnél) -több jogviszonyban végez munkát, biztosítási kötelezettségét e rendelet alapján, mindegyik jogviszonyában külön kell elbírálni."

2. §

A R. 2. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"2. § (1) Az iparjogosítvánnyal rendelkező vagy hatósági engedélyhez kötött, illetőleg nyilvántartásbavételi kötelezettség alá eső foglalkozást folytató dolgozóra, továbbá a Magyar Népköztársaság Művészeti Alapjának, valamely munkaközösségnek, illetőleg alkotóközösségnek tagjára, a biztosítás munkaviszonya alapján csak abban az esetben terjed ki, ha munkaviszonyával járó lekötöttsége a Munka Törvénykönyvében vagy más jogszabályban az illető iparágra vagy munkakörre megállapított munkaidőnek legalább a felét eléri. A Magyar Népköztársaság Művészeti Alapjának arra a tagjára, aki más munkáltatónál (szövetkezetnél) bedolgozói munkaviszonyban áll, a biztosítás e jogviszonya alapján kiterjed.

(2) A háztartási alkalmazottra - ideértve a bejáró háztartási alkalmazottat is - a biztosítás csak akkor terjed ki, ha munkaideje ugyanannál a munkáltatónál a heti 30 órát eléri.

(3) A munkáltatónak a vele egy lakásban lakó és háztartásában dolgozó gyermekére, unokájára, szülőjére, nagyszülőjére és házastársának előbb említett családtagjaira a biztosítás a (2) bekezdésben említett feltétel fennállása esetén is csak akkor terjed ki, ha a szakszervezet által láttamozott munkaszerződés alapján végez munkát, továbbá a munka felvételekor a rokkantsági nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel rendelkezik.

(4) A bedolgozói munkaviszonyban vagy szövetkezeti tagsági viszonyban álló bedolgozóra abban az esetben terjed ki a biztosítás, ha munkabére (munkadíja) a havi 250 forintot, illetőleg a napi 10 forintot meghaladja."

3. §

A 16/1964. (VII. 19.) Korm. rendelet 13. §-ával hatálytalanított R. 3. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"3. § A biztosítás nem terjed ki a) a vállalkozási jogviszonyban munkát végző személyre,

b) a munkáltató házastársára (élettársára),

c) az államigazgatás szerve (vállalata), a közforgalmú vasutak vagy a Magyar Posta által alkalmazott alkalmi hómunkásra,

d) az időleges munkakötelezettség alapján munkát végző személyre,

e) a külföldi államok képviseleti hatóságai és az e hatóságokhoz tartozó diplomáciai mentességet élvező személy által alkalmazott dolgozóra."

4. §

A R. 4. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"4. § (1) A biztosítás a munkaviszony kezdetétől a munkaviszony megszűnéséig tart.

(2) A betegségi biztosításra kötelezett mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezeti tag biztosítása a belépési nyilatkozatnak a vezetőséghez történt benyújtása napját magában foglaló hónap első napjával kezdődik és annak a hónapnak az utolsó napjáig tart, amelyben a termelőszövetkezeti tagság megszűnik."

5. §

A R. 63. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"63. § (1) A mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezetek tagjai és ezek családtagjai a táppénz és a terhességi-gyermekágyi segély, továbbá a foghíd és fogkorona kivételével ugyanazokra a betegségi biztosítási szolgáltatásokra jogosultak azonos feltételekkel és mértékben, mint a munkaviszonyban álló dolgozók és azok családtagjai. Az anyasági segély feltételeit és mértékét azonban a SZOT a pénzügyminiszterrel és a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterrel egyetértésben szabályzattal állapítja meg.

(2) A betegségi biztosítási szolgáltatások a belépési nyilatkozatnak a vezetőséghez történt benyújtása napjától járnak.

(3) A szolgáltatásokra jogosultság megállapításánál az 52-55. §-okban foglalt rendelkezéseket értelemszerűen alkalmazni kell.

(4) Az 5. §-ban foglalt rendelkezéseket a termelőszövetkezeti tagok családtagjaira is alkalmazni kell. A családtag jogosultságának elbírálásánál azonban nem kell figyelembe venni azt a jövedelmét, amely a termelőszövetkezetben végzett közös munkája alapján járó részesedésből (munkadíj, kiegészítő részesedés, földjáradék stb.) vagy a háztáji gazdaságból származik.

(5) A termelőszövetkezet - a tagok betegségi biztosítása fejében - 1%-os betegségi biztosítási járulékot fizet; e járulékot a termelőszövetkezet által fizetendő 7,5% társadalombiztosítási járulék magában foglalja.

(6) A betegségi biztosítási járulék esedékességére, a késedelmi pótlék mentes fizetés határidejére és a fizetés módjára a termelőszövetkezetet terhelő társadalombiztosítási járulékokra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni."

6. §

A R. 92. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az egységes társadalombiztosítási járulék összege a R. 39. § (2) és (3) bekezdése hatálya alá tartozó mezőgazdasági biztosított után napi 9 forint, heti 57 forint, havi 240 forint. Ezen összegekből a dolgozót terhelő nyugdíjjárulék összege napi 1,50 forint, heti 9 forint, havi 36 forint."

7. §

Ez a rendelet 1970. január hó 1. napján lép hatályba; ezzel egyidejűleg a Kisipari Szövetkezeti Kölcsönös Biztosító Intézet felállításáról szóló 91/1952. (X. 2.) MT rendelet még hatályos rendelkezései, valamint a R. 62. §-a és 87. §-ának (6) bekezdése hatályukat vesztik.

Fock Jenő s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke