42/1969. (XII. 6.) Korm. rendelet
a dolgozók betegségi biztosításáról szóló 1955. évi 39. törvényerejű rendelet végrehajtása tárgyában kiadott 71/1955. (XII. 31.) MT rendelet módosításáról és kiegészítéséről
A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a dolgozók betegségi biztosításáról szóló 1955. évi 39. törvényerejű rendeletben kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli.
1. §
A 71/1955. (XII. 31.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"1. § (1) A kötelező betegségi biztosítás (a továbbiakban: biztosítás) kiterjed:
a) a munkaviszonyban álló dolgozókra;
b) a mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezetek tagjaira;
c) a kisipari szövetkezetek tagjaira;
d) a bedolgozói munkaviszonyban foglalkoztatottakra;
e) a munkaviszonynak nem minősülő, de rendszeres és személyes munkavégzésre irányuló jogviszony alapján munkát végző személyekre;
f) az alkalmi fizikai munkásokra;
g) a nyugellátásban részesülőkre;
h) a nemzeti gondozottakra;
i) a tanulókra;
j) a Magyar Népköztársaság Művészeti Alapjának, a munkaközösségeknek és az alkotóközösségeknek a tagjaira;
k) a lelkészekre és egyházi tisztségviselőkre.
(2) Ha a dolgozó egyidejűleg - akár ugyanannál, akár más munkáltatónál (szövetkezetnél) -több jogviszonyban végez munkát, biztosítási kötelezettségét e rendelet alapján, mindegyik jogviszonyában külön kell elbírálni."
2. §
A R. 2. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"2. § (1) Az iparjogosítvánnyal rendelkező vagy hatósági engedélyhez kötött, illetőleg nyilvántartásbavételi kötelezettség alá eső foglalkozást folytató dolgozóra, továbbá a Magyar Népköztársaság Művészeti Alapjának, valamely munkaközösségnek, illetőleg alkotóközösségnek tagjára, a biztosítás munkaviszonya alapján csak abban az esetben terjed ki, ha munkaviszonyával járó lekötöttsége a Munka Törvénykönyvében vagy más jogszabályban az illető iparágra vagy munkakörre megállapított munkaidőnek legalább a felét eléri. A Magyar Népköztársaság Művészeti Alapjának arra a tagjára, aki más munkáltatónál (szövetkezetnél) bedolgozói munkaviszonyban áll, a biztosítás e jogviszonya alapján kiterjed.
(2) A háztartási alkalmazottra - ideértve a bejáró háztartási alkalmazottat is - a biztosítás csak akkor terjed ki, ha munkaideje ugyanannál a munkáltatónál a heti 30 órát eléri.
(3) A munkáltatónak a vele egy lakásban lakó és háztartásában dolgozó gyermekére, unokájára, szülőjére, nagyszülőjére és házastársának előbb említett családtagjaira a biztosítás a (2) bekezdésben említett feltétel fennállása esetén is csak akkor terjed ki, ha a szakszervezet által láttamozott munkaszerződés alapján végez munkát, továbbá a munka felvételekor a rokkantsági nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel rendelkezik.
(4) A bedolgozói munkaviszonyban vagy szövetkezeti tagsági viszonyban álló bedolgozóra abban az esetben terjed ki a biztosítás, ha munkabére (munkadíja) a havi 250 forintot, illetőleg a napi 10 forintot meghaladja."
3. §
A 16/1964. (VII. 19.) Korm. rendelet 13. §-ával hatálytalanított R. 3. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"3. § A biztosítás nem terjed ki a) a vállalkozási jogviszonyban munkát végző személyre,
b) a munkáltató házastársára (élettársára),
c) az államigazgatás szerve (vállalata), a közforgalmú vasutak vagy a Magyar Posta által alkalmazott alkalmi hómunkásra,
d) az időleges munkakötelezettség alapján munkát végző személyre,
e) a külföldi államok képviseleti hatóságai és az e hatóságokhoz tartozó diplomáciai mentességet élvező személy által alkalmazott dolgozóra."
4. §
A R. 4. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"4. § (1) A biztosítás a munkaviszony kezdetétől a munkaviszony megszűnéséig tart.
(2) A betegségi biztosításra kötelezett mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezeti tag biztosítása a belépési nyilatkozatnak a vezetőséghez történt benyújtása napját magában foglaló hónap első napjával kezdődik és annak a hónapnak az utolsó napjáig tart, amelyben a termelőszövetkezeti tagság megszűnik."
5. §
A R. 63. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"63. § (1) A mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezetek tagjai és ezek családtagjai a táppénz és a terhességi-gyermekágyi segély, továbbá a foghíd és fogkorona kivételével ugyanazokra a betegségi biztosítási szolgáltatásokra jogosultak azonos feltételekkel és mértékben, mint a munkaviszonyban álló dolgozók és azok családtagjai. Az anyasági segély feltételeit és mértékét azonban a SZOT a pénzügyminiszterrel és a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterrel egyetértésben szabályzattal állapítja meg.
(2) A betegségi biztosítási szolgáltatások a belépési nyilatkozatnak a vezetőséghez történt benyújtása napjától járnak.
(3) A szolgáltatásokra jogosultság megállapításánál az 52-55. §-okban foglalt rendelkezéseket értelemszerűen alkalmazni kell.
(4) Az 5. §-ban foglalt rendelkezéseket a termelőszövetkezeti tagok családtagjaira is alkalmazni kell. A családtag jogosultságának elbírálásánál azonban nem kell figyelembe venni azt a jövedelmét, amely a termelőszövetkezetben végzett közös munkája alapján járó részesedésből (munkadíj, kiegészítő részesedés, földjáradék stb.) vagy a háztáji gazdaságból származik.
(5) A termelőszövetkezet - a tagok betegségi biztosítása fejében - 1%-os betegségi biztosítási járulékot fizet; e járulékot a termelőszövetkezet által fizetendő 7,5% társadalombiztosítási járulék magában foglalja.
(6) A betegségi biztosítási járulék esedékességére, a késedelmi pótlék mentes fizetés határidejére és a fizetés módjára a termelőszövetkezetet terhelő társadalombiztosítási járulékokra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni."
6. §
A R. 92. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az egységes társadalombiztosítási járulék összege a R. 39. § (2) és (3) bekezdése hatálya alá tartozó mezőgazdasági biztosított után napi 9 forint, heti 57 forint, havi 240 forint. Ezen összegekből a dolgozót terhelő nyugdíjjárulék összege napi 1,50 forint, heti 9 forint, havi 36 forint."
7. §
Ez a rendelet 1970. január hó 1. napján lép hatályba; ezzel egyidejűleg a Kisipari Szövetkezeti Kölcsönös Biztosító Intézet felállításáról szóló 91/1952. (X. 2.) MT rendelet még hatályos rendelkezései, valamint a R. 62. §-a és 87. §-ának (6) bekezdése hatályukat vesztik.
Fock Jenő s. k.,
a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke