5/1969. (VIII. 23.) MüM-MÉM együttes rendelet
a termelőszövetkezeti munkaerő foglalkoztatásának egyes kérdéseiről
Az 1025/1969. (VII. 1.) Korm. számú határozat 5. pontjában foglaltak végrehajtására - a Szakszervezetek Országos Tanácsával és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - az alábbiakat rendeljük:
1. §
E rendelet hatálya a mezőgazdasági termelőszövetkezetre, halászati termelőszövetkezetre, mezőgazdasági szakszövetkezetre és ezek társulására (a továbbiakban: termelőszövetkezet), valamint a vállalatra [Mt. V. 125. § (2) bek. c) pontja] terjed ki,
2. §
(1) A termelőszövetkezet a 35/1957. (X. 11.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 105. §-ában foglalt kötelezettsége alapján a beosztás nélkül maradt, továbbá a közös munkában előreláthatóan huzamosabb időn át nélkülözhető tagok munkavégzési lehetőségét - határozott időre adott írásbeli hozzájárulással - biztosíthatja:
a) a vállalat részére meghatározott időre szóló átengedéssel (R. 91. §), továbbá
b) ideiglenes jellegű munkaviszony létesítésére szóló munkavállalási engedéllyel (R. 102. §); szakszövetkezet a közös munkában rendszeresen nem foglalkoztatható tagja részére határozatlan időre szóló munkaviszony létesítését is engedélyezheti [50/1968. (XII. 31.) Korm. rendelet 26. § (2) bek.].
(2) Az átmenetileg nem foglalkoztatható alkalmazott részére a termelőszövetkezet munkavállalás céljából fizetés nélküli szabadságot engedélyezhet.
(3) A munkavégzési lehetőség biztosításáért a termelőszövetkezet a tagjától vagy alkalmazottjától térítést nem igényelhet. Az (1) bekezdés a) pontja esetében a termelőszövetkezet részére a vállalat költség címén a fizetett munkabér 15 százalékát köteles megtéríteni. Ezenkívül a tag, illetve alkalmazott átengedéséért semmiféle címen a termelőszövetkezet részére térítést nem fizethet; az ettől eltérő megállapodás semmis.
3. §
(1) A termelőszövetkezeti tagok és állandó alkalmazottak foglalkoztatása - a (2) bekezdésben foglalt, valamint a 2. § (1) bekezdés b) pontjában említett szakszövetkezeti tagra vonatkozó kivétellel - a vállalat részéről csak határozott időre történhet. A munkaviszony alapján a dolgozót állományba kell venni és reá a bérszínvonal számításánál, a létszámnyilvántartásnál a vállalatra irányadó szabályokat kell alkalmazni.
(2) Közös vállalkozáshoz (1967. évi III. tv. 55. §) a résztvevő termelőszövetkezet által átengedett tag esetében a 6/1967. (X. 24.) MÉM rendelet (Vhr.) 107. §-ában foglalt rendelkezések az irányadók.
4. §
(1) A termelőszövetkezet tagját és alkalmazottját bérmunkával csak saját telephelyén foglalkoztathatja. Telephely az a község vagy város, amelynek területén a termelőszövetkezet mezőgazdasági tevékenységet, a halászati termelőszövetkezet természetes vízi halászatot vagy tógazdasági haltenyésztést folytat. Társulás telephelyének azoknak a községeknek (városoknak) a területét kell érteni, ahol a társulásban résztvevő termelőszövetkezetek a mezőgazdasági tevékenységeket folytatják.
(2) A vállalat üzemi telepén belül végzendő bérmunkára a termelőszövetkezettel megállapodást akkor sem köthet, ha telephelye a termelőszövetkezetével azonos közigazgatási határon belül van.
(3) Nem vonatkozik az (1) és (2) bekezdésben foglalt korlátozás az élelmiszergazdaság, a fagazdaság, a nádkitermelés és feldolgozás keretében vállalt bérmunkára.
5. §
(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 2/1968. (III. 17.) MüM-MÉM együttes rendelet és a Vhr. 129. §-ának második mondata hatályát veszti.
(2) A rendelet hatályba lépését megelőzően a munkaerő átengedésére (munkaerő kooperációra), valamint a termelőszövetkezet telephelyén kívüli bérmunkára létesített megállapodásokat 1969. évi szeptember hó 1-ig meg kell szüntetni, kivéve azokat, amelyek e rendelet előírásainak megfelelnek. Ennek végrehajtását a vállalatok felügyeleti szervei és a járási (járási jogú városi, városi kerületi) tanácsok végrehajtó bizottságainak elnökei ellenőrzik.
Veres József s. k.,
munkaügyi miniszter
Dr. Dimény Imre s. k.,
mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter