7/1969. (II. 4.) Korm. rendelet
az 1969. évi 3. törvényerejű rendelet végrehajtásáról
A mezőgazdasági rendeltetésű földek védelméről szóló 1961. évi VI. törvény egyes rendelkezéseit módosító 1969. évi 3. törvényerejű rendelet 4. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a 7/1962. (III. 13.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) és az 1003/1964. (II. 22.) Korm. számú határozat (a továbbiakban: H) egyes rendelkezéseit az alábbiak szerint módosítja:
1. §
A Vhr. 10. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"10. § (1) A mezőgazdasági rendeltetésű földek művelési ágát csak engedéllyel lehet megváltoztatni. Nincs szükség engedélyre, ha
a) az érintett terület a földnyilvántartásra vonatkozó jogszabályokban meghatározott legkisebb területi mértéket nem éri el,
b) a szőlő és gyümölcsös telepítését vagy kivágását a telepítési engedély kiadására illetékes hatóság az erre vonatkozó külön szabályok szerint engedélyezte, vagy
c) a földet a Vhr. 21. §-a szerint egyidejűleg a mezőgazdasági termelésből is kivonják.
(2) A művelési ág megváltoztatására vonatkozó engedélyt a járási, fővárosi kerületi (a továbbiakban: járási) földhivatal adja meg.
(3) Szőlő és gyümölcsös telepítését az arra illetékes hatóság akkor engedélyezheti, ha a járási földhivatal a művelési ág megváltoztatásához előzetesen hozzájárult."
2. §
A Vhr 21. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"21. § (1) Ha a beruházás elhelyezése mezőgazdasági rendeltetésű föld igénybevételével jár, az építésügyi (vizi létesítménynél: a vízügyi) hatóság megkeresésére vagy a beruházó kérelmére a földnek a mezőgazdasági termelésből történő kivonásához szükséges szakhatósági hozzájárulást a járási földhivatal adja meg.
(2) Több járásra kiterjedő területi igény esetén, vagy ha a területi igény a 10 hektárt eléri, de a 30 hektárt nem haladja meg, a szakhatósági hozzájárulás megadásához a megyei (fővárosi) földhivatal előzetes engedélye szükséges. Több megyét érintő terület esetén az engedélyt valamennyi érdekelt megyei földhivataltól be kell szerezni.
(3) Ha a beruházás elhelyezéséhez szükséges mezőgazdasági rendeltetésű föld a 30 hektárt eléri vagy meghaladja, a szakhatósági hozzájárulás megadásához a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter engedélye szükséges.
(4) Nyomvonalas beruházás esetén, ha a hatósági engedélyezés miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) hatáskörébe tartozik, a szakhatósági hozzájárulás megadásához a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszternek az illetékes miniszterrel (országos hatáskörű szerv vezetőjével) egyetértésben adott engedélye szükséges.
(5) Ha a beruházás elhelyezése mezőgazdasági művelés alatt álló belterületi földek igénybevételével jár, a művelés alól történő kivonás kérdésében az 1035/1967. (XI. 19.) Korm. határozat II. 2. pontjának második bekezdésében foglaltak az irányadók. Városok esetében 5 hektárig szakhatósági hozzájárulást nem kell kérni. Az e hektárt meghaladó terület esetén a szakhatósági hozzájárulás megadásánál a beruházás megvalósításához szükséges föld területének figyelembe vételével az (1)-(2) bekezdés rendelkezéseit kell alkalmazni. Ha a beruházáshoz szükséges terület a 30 hektárt eléri vagy meghaladja, a szakhatósági hozzájárulás a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszternek az építésügyi és városfejlesztési miniszterrel egyetértésben kiadott engedélye alapján adható meg,
(6) Mezőgazdasági rendeltetésű, valamint az (5) bekezdésben meghatározott földnek a termelésből, illetőleg a művelésből való kivonásához adott hozzájárulásban meg kell jelölni a föld helyrajzi számát, területnagyságát és művelési ágát, továbbá rendelkezni kell arról, hogy a földön mindaddig mezőgazdasági művelést kell folytatni, amíg az a beruházás céljára felhasználásra nem kerül.
(7) Az FT 11. § (1) bekezdésének alkalmazása szempontjából a sürgős szükség fennállását az igénybevevő állami vállalat alapító szerve, egyéb szervezetnél vagy intézménynél a felügyeleti szerv állapítja meg. Sürgős szükség fennállását csak akkor lehet megállapítani, ha a hozzájárulás megszerzésével járó késedelemből a népgazdaságra elháríthatatlan és. jelentős kár származnék. Az igénybevevő köteles az érintett mezőgazdasági rendeltetésű föld helyrajzi számát, területét és művelési ágát a járási földhivatalnak haladéktalanul bejelenteni."
3. §
A H. 5. pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"5. a) Ha az erdőtelepítést és az egyéb beruházást, valamint a szőlő- és gyümölcsöstelepítést az FT-ben és a 7/1962. (III. 13.) Korm. rendeletben előírt szakhatósági hozzájárulás nélkül hajtották végre, az engedélyezésre jogosult szervek kötelesek az eredeti állapot helyreállítását elrendelni. A helyreállítási kötelezettség alól indokolt esetben felmentést lehet adni. Ha az engedély nélküli telepítés vagy egyéb beruházás területi mértéke
- a 10 hektárt nem éri el, a járási mezőgazdasági és élelmezésügyi osztály véleményének figyelembevételével a járási földhivatal;
a 10 hektárt eléri, de a 30 hektárt nem haladja meg, a megyei mezőgazdasági és élelmezésügyi osztály javaslatának figyelembevételével a megyei (fővárosi) földhivatal;
- a 30 hektárt meghaladja, a megyei földhivatal és a megyei mezőgazdasági és élelmezésügyi osztály együttes javaslatának figyelembevételével a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter
felmentést adhat.
b) Ha az eredeti állapot helyreállítását rendelték el, a helyreállítással kapcsolatos költségeket - a felelősség megállapítása mellett - az üzemi, illetőleg a vállalati eredmény terhére kell elszámolni.
c) A helyreállításról szóló határozatot meg kell küldeni a kötelezettnek és a végrehajtás ellenőrzésére jogosult szerveknek. A határozat ellen az államigazgatási eljárás általános szabályai szerint van helye fellebbezésnek."
4. §
A járási mezőgazdasági osztálynak a H. 7. pontjában megállapított hatáskörét a járási földhivatal gyakorolja.
5. §
(1) E rendelet kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezéseit a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.
(2) E rendelet hatálybalépésével az 1003/1964. (II. 22.) Korm. határozat 1. és 2. pontja hatályát veszti.
(3) E rendelet végrehajtásáról az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) egyetértésben a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter gondoskodik.
Fehér Lajos s. k.,
a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnökhelyettese