Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

8/1969. (IV. 24.) MÉM rendelet

az apaállatgazdálkodásról

A legelő- és apaállatgazdálkodás rendjéről szóló 8/1969. (II. 4.) Korm. rendelet 7. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel és a Minisztertanács Tanácsszervek Osztályának vezetőjével egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

E rendelet alkalmazásában

apaállat a tenyésztésre használt bika, kan, kos, kecskebak, mén és szamármén;

köztenyésztésre használat az apaállat legalább két állattartó állatának fedezésére való használata.

2. §

(1) Tenyésztésre és köztenyésztésre csak a szabványnak, szabvány hiányában pedig a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium által meghatározott minőségi követelményeknek megfelelő és tenyésztési (köztenyésztési) igazolvánnyal ellátott apaállat használható.

(2) Köztenyésztésre elsősorban az Országos Állattenyésztési Felügyelőség és a megyei állattenyésztési felügyelőségek, illetőleg az Országos Lótenyésztési Felügyelőség apaállatai továbbiakban: köztenyésztési állami apaállat) szolgálnak.

3. §

(1) Az apaállatokat - mén és szamármén kivételével - a megyei állattenyésztési felügyelőség, a mént és szamármént az Országos Lótenyésztési Felügyelőség minősíti, a tenyésztésre (köztenyésztésre) alkalmas apaállatokat tenyésztési (köztenyésztési) igazolvánnyal látja el és nyilvántartásba veszi. A minősítéskor meg kell hallgatni az állat tulajdonosának (birtokosának) a véleményét és be kell szerezni az illetékes hatósági állatorvos szakvéleményét is.

(2) A tulajdonos (birtokos) köteles apaállatát a fedeztetés megkezdése előtt legalább 30 nappal a minősítő szervhez írásban bejelenteni.

4. §

(1) Az apaállatokat évenként egyszer a tenyésztésre alkalmasság szempontjából felül kell vizsgálni. A felülvizsgálatot a minősítő szarv [3. § (1) bek.] végzi.

(2) Ha az apaállat a felülvizsgálat eredménye szerint a minőségi vagy állategészségügyi követelményeknek nem felel meg, vagy pedig egy éven belül felülvizsgálatra nem került, a tenyésztésből (köztenyésztésből) ki kell zárni és a tenyésztési (köztenyésztési) igazolványt vissza kell vonni.

5. §

Ha az apaállat elhullott, kiselejtezték vagy kényszervágásra került, azt a minősítő szervnek [3. § (1) bek.] 15 napon belül be kell jelenteni és a tenyésztési (köztenyésztési) igazolványt egyidejűleg vissza kell szolgáltatni.

6. §

(1) A köztenyésztési állami apaállat tartás, illetőleg tartás és hasznosítás céljából kihelyezhető a legelő- és apaállatgazdálkodási feladatokat ellátó mezőgazdasági vagy halászati termelőszövetkezethez, mezőgazdasági szakszövetkezethez (a továbbiakban együttesen: termelőszövetkezet), illetőleg olyan községben (városban), amelyben e feladatokat nem termelőszövetkezet látja el, átadható a községi (városi) tanács végrehajtó bizottságának (a továbbiakban: községi végrehajtó bizottság). A községi végrehajtó bizottság a kihelyezett apaállat tartásáról és hasznosításáról a legeltetési bizottság útján, illetőleg, ahol legeltetési bizottság nem működik, közvetlenül maga gondoskodik. Kant, kost és kecskebakot - a községi végrehajtó bizottság szakigazgatási szervének javaslatára - más szervhez vagy személyhez is ki lehet helyezni. A kihelyezés egyéb szabályait az 1. számú melléklet* tartalmazza.

(2) A termelőszövetkezet apaállatgazdálkodási tevékenysége felett a felügyeletet a járási (járási jogú városi) tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi osztálya útján látja el; a felügyelet ellátásába a községi végrehajtó bizottság szakigazgatási szerve bevonható.

7. §

(1) A kihelyezett köztenyésztési állami apaállat tartása (elhelyezése, gondozása, ápolása, takarmányozása), illetőleg tartása és hasznosítása s az ezekkel kapcsolatos költségek viselése annak a szervnek (személynek) a feladata, amelyhez az apaállatot kihelyezték. A kihelyezett mén, szamármén és az éves tartásra és használatra kihelyezett kos tartási és szállítási költségeit a kihelyező szerv megtéríti. A térítésnek, a takarmánybeszerzés fedezete biztosításának, valamint a községi (városi) apaállatgondozók bérezésének szabályait a 2. számú melléklet* tartalmazza.

(2) A kihelyezett köztenyésztési állami apaállatok tartásának és hasznosításának szabályait a külön kiadott apaállatgazdálkodási szabályzat állapítja meg.

(3) A kihelyezett köztenyésztési állami apaállat szándékosan előidézett vagy gondatlanságból eredő megbetegedéséért, leromlásáért, kényszervágásáért és elhullásáért az apaállat tartóját anyagi felelősség is terheli.

8. §

A köztenyésztési állami apaállat tenyésztési célra történő használata ingyenes. Más apaállat használatáért fedeztetési díj szedhető, amelynek mértékét - megegyezés hiányában - a községi végrehajtó bizottság szakigazgatási szerve állapítja meg.

9. §

(1) Kihelyezett köztenyésztési állami apaállat csak a kihelyező szerv engedélyével selejtezhető ki.

(2) A kiselejtezett köztenyésztési állami apaállatot az állatforgalmi vállalat - felajánlás esetén - a legközelebbi átvevőhelyen a kiselejtezést követő 15 napon belül átvenni köteles. Az apaállat értékesítéséből befolyt összeg a kihelyező szervet illeti.

10. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 13/1966. (VIII. 6.) FM rendelet még hatályos 1-10. §-ai, valamint a 119/ 1955. (Mg É 45.) FM és a 16/1965. (Mg É 16.) FM utasítások hatályukat vesztik.

Dr. Dimény Imre s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter