Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

7/1970. (IV. 16.) ÉVM-PM-IM együttes rendelet

a személyi telektulajdon mértékéről

A lakosság lakás- és üdülőépítésének telekellátási rendszeréről szóló 1031/1969. (VIII. 31.) Korm. számú határozat 6. pontjában kapott felhatalmazás alapján - a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterrel egyetértésben - a következőket rendeljük:

1. §

(1) E rendelet alkalmazása szempontjából építési telek: az állampolgárok tulajdonában álló lakótelek és üdülőtelek;

a) lakótelek: az állandó tartózkodás céljára szolgáló lakóépülettel,

b) üdülőtelek: az idény jellegű tartózkodás célijára szolgáló üdülőépülettel (hétvégi házzal, nyaralóval)

már beépített, illetőleg azzal az építésügyi szabályok szerint magánerőből beépíthető minden bel-és külterületi földrészlet.

(2) E rendelet alkalmazása szempontjából család: a házastársak és kiskorú gyermekeik.

2. §

(1) Egy személy, illetőleg család személyi telektulajdonának mértéke: két építési telek, ezek közül egy lakó- és egy üdülőtelek.

(2) Az építési telkek számának megállapításánál az egy építési teleknek minősülő földrészlet nagyságát a következőképpen kell meghatározni:

a) elsősorban a város- (község-) rendezési terv előírásait kell alkalmazni;

b) ha város- (község-) rendezési terv nincs, az építésügyi szabályok szerint ki nem alakított építési telkek tekintetében az Országos Építésügyi Szabályzatnak és a helyi építésügyi szabályoknak a lakó- és üdülőtelekre vonatkozó előírásait kell alkalmazni;

c) város- (község-) rendezési terv hiányában a már kialakított építési telkek tekintetében a városi (városi kerületi, községi) tanács végrehajtó bizottságának - a helyben szokásos teleknagyság figyelembe vételével kiadott - általánosan kötelező rendelkezése az irányadó.

(3) Az építési telkek számának megállapításánál egy építési telekként kell számításba venni a tulajdonos következő ingatlanait is:

a) az önálló ingatlanként telekkönyvezett olyan lakó- vagy üdülőépületet, amely másnak a tulajdonában levő földrészleten áll;

b) a szövetkezeti lakást és

c) a társasházban levő öröklakást, illetőleg önálló ingatlanként telekkönyvezett üdülőegységet.

(4) Ha másnak a tulajdonában levő földrészleten önálló ingatlanként telekkönyvezett lakó- vagy üdülőépület van, a földrészletet annak tulajdonosánál a személyi telektulajdon mértéke szempontjából nem lehet építési telekként számításba venni.

(5) Ha a földrészlet nagysága az egy építési telek mértékének többszöröse, azt annyi építési telekként kell számításba venni, ahány építési telekre a város- (község-) rendezési terv vagy a városi (városi kerületi, községi) tanács végrehajtó bizottságának általánosan kötelező rendelkezése és az építésügyi szabályok szerint felosztható.

3. §

(1) A több személy közös tulajdonában levő beépítetlen építési telkeken fennálló tulajdoni hányadokat a következőképpen kell számításba venni:

a) családi lakó- vagy üdülőépülettel beépíthető olyan földrészlet esetében, amelynek nagysága az egy építési telek mértékének többszöröse és több építési telekre osztható, az egy építési telek nagyságának megfelelő tulajdoni hányadot a tulajdonostársnál egy építési telekként kell számításba venni;

b) társasházzal beépíthető építési telek esetében minden tulajdonostárs tulajdoni hányadát az ennek megfelelő telekrész nagyságára tekintet nélkül egy-egy építési telekként kell számításba venni;

c) ha a tulajdonostársnak több beépítetlen építési telken van olyan tulajdoni hányada, amelyet az a) pont alapján építési telekként nem lehet számításba venni, a tulajdoni hányadoknak megfelelő telekrészeket össze kell adni és lakótelkeken fennálló tulajdoni hányadok esetében minden 300 négyszögölet, üdülőtelkeken fennálló tulajdoni hányadok esetében pedig minden 80 négyszögölet egy-egy építési telekként kell számításba venni.

(2) Ha több személy közös tulajdonában beépített építési telek van, egy építési telekként kell számításba venni annak a tulajdonostársnak a tulajdoni hányadát, aki az épületben önálló lakást vagy önálló üdülőrészt használ.

(3) Ha a tulajdonostársnak több beépített lakótelken van olyan tulajdoni hányada, amelyet a (2) bekezdés alapján nem lehet egy építési telekként számításba venni, a tulajdoni hányadokat össze kell adni és azokat annyiszor egy-egy lakótelekként kell számításba venni, amennyiszer a hányadok egy egészet adnak.

(4) A (3) bekezdésben foglalt rendelkezés az üdülőtelkekre is irányadó azzal, hogy üdülőtelekként csak az üdülőtelkeken fennálló tulajdoni hányadokat lehet figyelembe venni.

(5) Az (1)-(4) bekezdésben foglalt rendelkezések alkalmazása során a család tagjainak tulajdoni hányadait együttesen kell számításba venni.

4. §

(1) Ha jogszabály másként nem rendelkezik, adásvételi (csere-), ajándékozási vagy tartási-életjáradéki szerződés útján az a személy (család), akinek a tulajdonában

a) két vagy ennél több építési telek van, további építési telket vagy telekrészt (tulajdoni hányadot) nem szerezhet;

b) csak egy lakótelek van, egy üdülőtelket szerezhet;

c) csak egy üdülőtelek van, egy lakótelket szerezhet;

d) nincs építési telek, egy lakó- és egy üdülőtelket szerezhet.

(2) Az (1) bekezdésben előírt tulajdonszerzési korlátozás alól a megszerezni kívánt építési telek fekvése szerint illetékes városi (városi kerületi, községi) tanács végrehajtó bizottsága - kérelemre - felmentést adhat annak, akinek

a) a tulajdonában álló lakóépületet (családi házat, szövetkezeti lakást, öröklakást) más használja;

b) a tulajdonában és használatában álló lakóépület (családi ház, szövetkezeti lakás, öröklakás) a jogos lakásigényét nem elégíti ki és az az építésügyi szabályok szerint nem bővíthető;

c) a tulajdonában és használatában álló lakóépület a város (község) külterületén van és a belterületre kíván betelepülni;

d) az állandó lakóhelyéről a munkaviszonya vagy egyéb körülményei folytán más városba (községbe) kell költöznie;

e) a kiskorú gyermeke házasságot köt, s a gyermek jogos lakásigényét lakóépület (családi ház, szövetkezeti lakás, öröklakás) építése vagy vásárlása útján kívánják kielégíteni;

f) a beépítetlen építési telke másnak a haszonélvezetében áll;

g) a beépítetlen építési telkeken fennálló tulajdoni hányadait a 3. § szerint egy építési telekként kell ugyan számításba venni, de azokon a lakás- vagy üdülőépítési szándékát nem tudja megvalósítani;

h) különös méltánylást érdemlő egyéb körülményei lakótelek szerzését indokolttá teszik.

(3) A tulajdonszerzési korlátozás alól felmentés a (2) bekezdés alapján csak akkor adható, ha a kérelmezőnek a tulajdonában az állandó lakóhelyén - a (2) bekezdés c)-e) pontjában említett esetben abban a városban (községben, ahová a kérelmező, illetőleg a kiskorú gyermeke költözik - beépíthető lakótelek vagy beköltözhető lakóépület (családi ház, szövetkezeti lakás, öröklakás) nincs.

(4) A tulajdonszerzési korlátozás alól felmentés adható akkor is, ha bármelyik tulajdonostárs a közös tulajdonban levő építési telken fennálló tulajdoni hányadokat kívánja megszerezni.

(5) A tulajdonszerzési korlátozás alóli felmentés megadása során a szerezni kívánt beépítetlen építési telekre meghatározott időn belül teljesítendő beépítési kötelezettséget kell előírni.

(6) A tulajdonszerzési korlátozás alóli felmentés ügyében hozott első fokú határozat ellen előterjesztett fellebbezés tárgyában a felettes tanács végrehajtó bizottságának elnöke határoz.

5. §

A tulajdonszerzési korlátozás alóli felmentés nélkül is megszerezheti adásvételi (csere-), ajándékozási vagy tartási-életjáradéki szerződés alapján az önálló ingatlanként telekkönyvezett lakó- vagy üdülőépület tulajdonosa az épülethez tartozó építési telket.

6. §

(1) A 4. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezések ellenére kötött szerződés - a tulajdonszerzési korlátozás alóli felmentés, illetőleg az 5. § alapján kötött szerződés kivételével - semmis.

(2) A szerződést - az 5. §-ban említettek kivételével - az ingatlanvagyonátruházási illeték kiszabása végett elfogadni és a tulajdonjog telekkönyvi bejegyzésre irányuló kérelmet teljesíteni csak akkor szabad, ha a szerző fél

a) írásban nyilatkozik arról, hogy hány építési telek, illetőleg telekrész (tulajdoni hányad) áll a tulajdonában, s a telektulajdona a szerzés folytán nem haladja meg az e rendeletben előírt mértéket, vagy

b) jogerős határozattal igazolja, hogy a tulajdonszerzési korlátozás alól felmentést kapott.

7. §

(1) A tulajdonos kérelmére, illetőleg hatósági megkeresésre az építési telek fekvése szerint illetékes első fokú építésügyi hatóság igazolja, hogy

a) a földrészlet építési teleknek minősül-e;

b) a földrészlet hány építési telekre osztható fel, s ennek megfelelően azt egy vagy több építési teleknek kell-e tekinteni;

c) az építési telek lakó- vagy üdülőteleknek minősül-e;

d) az építési telek családi lakó- vagy üdülőépülettel, illetőleg társasházzal építhető-e be;

e) az építési telket beépítettnek kell-e tekinteni.

(2) Az (1) bekezdés alapján hatósági megkeresésre kiadott igazolás egy példányát a tulajdonos részére is meg kell küldeni.

8. §

(1) E rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezéseit a már megkötött, de a forgalmi érték megállapítása vagy az illeték kiszabása végett az illetékes állami szervhez a rendelet hatálybalépéséig be nem mutatott adásvételi (csere-), ajándékozási vagy tartási-életjáradéki szerződések tekintetében is alkalmazni kell.

(2) E rendelet nem érinti az állami tulajdonban álló házingatlanok elidegenítésének szabályozásáról szóló 32/1969. (IX. 30.) Korm. számú rendeletben és az ennek végrehajtása tárgyában kiadott 16/1969. (IX. 30.) ÉVM-MÉM-PM számú együttes rendeletben megállapított tulajdonszerzési feltételeket.

Bondor József s. k.,

építésügyi és városfejlesztési miniszter

Madarasi Attila s. k.,

pénzügyminiszterhelyettes

Dr. Korom Mihály s. k.,

igazságügyminiszter