Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

16/1969. (IX. 30.) ÉVM-MÉM-PM együttes rendelet

az állami tulajdonban álló házingatlanok elidegenítésének szabályozásáról szóló 32/1969. (IX. 30.) Korm. rendelet végrehajtásáról

Az állami tulajdonban álló házingatlanok elidegenítésének szabályozásáról szóló 32/1969. (IX. 30.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 19. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeljük:

(A R. 2. §-ához)

1. §

(1) A R. 2. §-a (2) bekezdésének a) pontja alapján elidegeníthető házingatlanok esetében a lakások számának megállapításánál a nem lakás céljára szolgáló helyiségeket (üzlet, műhely, műterem, garázs) figyelmen kívül kell hagyni.

(2) A R. 2. §-a (2) bekezdésének b) pontja alapján elidegeníthető házingatlanok esetében az önálló rendeltetésű helyiségek számának megállapításánál az említett helyiségek rendeltetésszerű használatához szükséges kiegészítő (mellék-) helyiségeket figyelmen kívül kell hagyni.

2. §

(1) Az épülethez tartozó, azzal egy önálló ingatlant alkotó földrészletet a kezelőnek az elidegenítés előtt az építésügyi, továbbá a földmérési és telekkönyvi előírásoknak megfelelően műszakilag és telekkönyvileg meg kell osztania, ha

a) az a helyben előírt, ennek hiányában pedig a helyben szokásos telekméreteket meghaladja és abból új telkek alakíthatók ki;

b) azon több önálló, külön-külön elidegenítésre kerülő épület van;

c) az mezőgazdasági művelés céljára is szolgál.

(2) A megosztás folytán keletkezett, be nem épített földrészletek - a rendeltetésüktől függően - a telkek, illetőleg a külterületi földek értékesítésére vonatkozó szabályok szerint idegeníthetők el.

3. §

(1) A házingatlanok közül nem idegeníthetők el azok, amelyek

a) állami szervek használatában állnak, illetőleg amelyeket állami szervek elhelyezésére előreláthatólag tíz éven belül felhasználnak;

b) valamely állami szerv részére szolgálati lakás céljára szolgálnak;

c) a város-(község-)rendezési programok, illetőleg tervek vagy fejlesztési elgondolások szerint előreláthatólag tíz éven belül közérdekű felhasználásra vagy lebontásra kerülnek;

d) műemlékek vagy műemlék jellegűek;

e) természetbeni kártalanítás céljára szükségesek;

f) valamely üzem (intézet, intézmény) zárt területén vannak, s attól műszakilag és telekkönyvileg nem különíthetők el;

g) a központi lakásépítés keretében bérlakás céljára épültek, s az üzembehelyezésük óta tíz év még nem telt el;

h) állami szerv beruházása útján létesültek, illetőleg amelyeket állami szerv magánszemélyektől vásárolt, s a létesítéstől vagy a vásárlástól öt év még nem telt el.

(2) A házingatlanok közül magánszemélyek részére azok sem idegeníthetők el, amelyek a R. 1. §-ának (3) bekezdésében említett nem állami szervek használatában állnak.

(A R. 3. §-ához)

4. §

(1) A házingatlanok elidegenítésére vonatkozó javaslatot a kezelő terjeszti jóváhagyás végett a kijelölésre jogosult szervhez.

(2) A javaslatba csak azokat a házingatlanokat szabad felvenni, amelyek a telekkönyv szerint is a Magyar Állam tulajdonában állnak, s nem esnek a 3. §-ban meghatározott elidegenítést kizáró okok alá. A kezelőnek e körülményt az érdekelt (elhelyező, lakásügyi, építésügyi, műemléki stb.) hatóságokkal egyeztetve kell megállapítania. Az érdekelt hatóságnak az ezzel kapcsolatos állásfoglalását a kezelővel a megkereséstől számított tizenöt napon belül közölnie kell.

(3) Az elidegeníthető házingatlanokat a javaslat előterjesztésétől számított harminc napon belül kell kijelölni. A kijelölésre jogosult szerv a jóváhagyott javaslat öt példányát a kezelőnek küldi meg, egy példányát pedig az irattárában őrzi meg.

(4) A kezelő a jóváhagyott javaslat egy-egy példányát az elidegenítéssel megbízott szervhez, az illetékes (elhelyező, lakásügyi, építésügyi) hatósághoz továbbítja, egy példányát pedig irattárában őrzi meg. A kezelő ezen felül az elidegenítéssel megbízott szervnek megküldi

a) a kijelölésre jogosult szervnek a házingatlan elidegenítésére vonatkozó megbízását,

b) a házingatlan három hónapnál nem régebbi telekkönyvi szemléjét,

c) a házingatlan lényeges műszaki állapotára vonatkozó tájékoztatást,

d) a kezelőnek a házingatlan elidegenítésének előkészítésével kapcsolatban felmerült költségeiről szóló jegyzéket vagy igazolást,

e) az esetleges bérbeszámításra vonatkozó iratokat.

(A R. 5. §-ához)

5. §

(1) Ha a házingatlanban levő lakásra társbérleti jogviszony áll fenn, a társbérlők az általuk kizárólagosan használt lakóterület arányában élhetnek a házingatlan megvásárlására vonatkozó jogukkal (a továbbiakban: vásárlási jog). Ha valamely társbérlő e jogával nem él, azt a másik (a többi) társbérlő gyakorolhatja.

(2) Vegyes tulajdonban álló házingatlan esetében a R. 5. §-ának (1) bekezdésében említettek az általuk kizárólagosan lakott, illetőleg használt terület arányában élhetnek a vásárlási jogukkal.

(A R. 6. §-ához)

6. §

(1) Az elidegenítéssel megbízott szerv a lakásbérleti jogot az állami ingatlanközvetítő vállalat (szerv) útján - az építésügyi és városfejlesztési miniszter által megszabott irányáron - vásárol-hatja meg.

(2) A kezelő cserelakásként azokat a lakásokat is felhasználhatja, amelyekre a bérlőkijelölési joga kiterjed, illetőleg amelyeket a városi (községi) tanács végrehajtó bizottsága az 1025/1968. (XI. 16.) Korm. határozat alapján e célra bocsátott a rendelkezésére.

(3) A lakásügyi hatóság a cserelakást az elidegenítéssel megbízott szerv által megjelölt személy részére köteles kiutalni.

(4) Cserelakás biztosítása esetében a bérlőnek a költözéssel kapcsolatos igazolt költségeit az elidegenítéssel megbízott szerv téríti meg.

(A R. 7. §-ához)

7. §

(1) Ha a házingatlant a R. 5. §-ának (1) és (3) bekezdésében említett magánszemélyek (a továbbiakban együtt: a bérlő és a vele egy tekintet alá eső személyek) vásárolják meg, a vételár a helyi forgalmi érték teljes összegének a) öröklakásnál a 30%-a, b) egy lakásos házingatlannál az 50%-a, c) nem lakás céljára szolgáló házingatlannál pedig a 60%-a.

(2) Ha a házingatlant kívülálló vásárolja meg beköltözhető állapotban, a vételár a helyi forgalmi érték teljes összege.

(3) Ha a házingatlant kívülálló lakottan vásárolja meg, a vételár a helyi forgalmi érték teljes összegének

a) öröklakásnál a 40%-a,

b) egy lakásos házingatlannál a 60%-a,

c) nem lakás céljára szolgáló házingatlannál pedig a 70%-a.

(4) Tanács végrehajtó bizottsága által elidegenítésre kijelölt házingatlan esetében a vételárnak az (1), illetőleg a (3) bekezdés szerint kiszámított összege - a felettes tanács végrehajtó bizottságának hozzájárulása alapján - 10%-kal csökkenthető, illetőleg növelhető.

(5) A vételárat az (1)-(4) bekezdésben foglalt rendelkezések alapján az elidegenítéssel megbízott szerv állapítja meg.

(6) A helyi forgalmi értékét az állami ingatlanközvetítő vállalattal (szervvel) kell megbecsültetni. A lakótelepeken és a társasházakban levő, azonos időszakban elidegenítésre kerülő és azonos típusú lakóházakra, illetőleg lakásokra (nem lakás céljára szolgáló helyiségekre) csak egy forgalmi értékbecslést kell végezni.

(7) Az elidegenítéssel megbízott szervet a megbízás lebonyolításáért a befolyó vételár 2%-ának megfelelő összegű egyszeri kezelési költség illeti meg.

8. §

(1) Ha az elidegenítésre kerülő házingatlannal kapcsolatban bérbeszámítási jog áll fenn, a vételárat a még beszámítható összeggel csökkenteni kell. Az új tulajdonos köteles azonban a bérlőt megillető bérbeszámítási jog kielégítését a szerződésben átvállalni.

(2) Ha a házingatlant olyan bérlő vásárolja meg, aki az elidegenítésre kijelölt házingatlanban levő lakását helyreállította, műszakilag megosztotta vagy a házingatlant bővítette, de az ezzel kapcsolatos bérbeszámítási jogával nem élt, az általa végzett munkák értékét is magában foglaló helyi forgalmi érték teljes összegét - a kezelő igazolása alapján - csökkenteni kell azzal az összeggel, amelyet mint bérlő beszámíthatott volna.

(3) Ha a vásárló nem állami szerv az általa használt házingatlant helyreállította vagy bővítette, de az azzal kapcsolatos bérbeszámítási jogával nem élt, az általa végeztetett munkák értékét is magában foglaló forgalmi árat - a kezelő igazolása alapján - csökkenteni kell azzal az összeggel, amelyet mint bérlő beszámíthatott volna.

9. §

(1) Az elidegenítésből származó bevételt terheli:

a) a házingatlan elidegenítésre való kijelölésével,

b) a földrészlet megosztásával,

c) a társasházzá való átalakítással,

d) a lakásbérleti jog vásárlásával,

e) a forgalmi érték megállapításával,

f) cserelakás biztosítása esetén a bérlő kiköltöztetésével kapcsolatos költség, továbbá

g) az elidegenítéssel megbízott szervet megillető 2%-os egyszeri kezelési költség és végül

h) a lakás üresen tartása esetében a lakbér és járulékainak kieséséből származó bevételi hiány és a központi fűtési díj.

(2) Az elidegenítéssel megbízott szerv köteles a tanácsi házkezelési, illetőleg a tanácsi és a központi költségvetési szervek javára átutalni az (1) bekezdésben említett költségek közül azoknak az ellenértékét, amelyeket e szervek viseltek.

10. §

(1) Az elidegenítéssel megbízott szerv köteles -az eladási ajánlat megtétele mellett - a bérlőt, illetőleg a vele egy tekintet alá eső személyt (tanyaépület és a körülötte levő föld elidegenítése esetében a vásárlásra, illetőleg elővásárlásra jogosult mezőgazdasági termelőszövetkezetet) írásban felhívni, hogy a felhívás kézhezvételétől számított kilencven napon belül nyilatkozzék, kíván-e vásárlási jogával élni.

(2) Az ajánlatnak tartalmaznia kell:

- a házingatlan legfontosabb telekkönyvi adatait,

- a házingatlan lényeges műszaki állapotára vonatkozó tájékoztatást,

- a házingatlan vételárát,

- a fizetési feltételeket,

- a vásárlásra való jogosultság (R. 4. §) feltételeit.

(3) Ha a bérlő, illetőleg a vele egy tekintet alá eső személy az ajánlatot elfogadja, az adásvételi szerződést a nyilatkozattételtől számított kilencven napon belül vele kell megkötni.

(4) Az elidegenítéssel megbízott szerv az érdekelt kérelmére - indokolt esetben - a nyilatkozattételre és a szerződés megkötésére előírt határidőt meghosszabbíthatja.

(5) Ha a bérlő, illetőleg a vele egy tekintet alá eső személy az előírt határidőben nem nyilatkozik, vagy az ajánlatot nem fogadja el, illetőleg a szerződést nem köti meg, a házingatlan más kívülálló részére idegeníthető el.

(6) Ha azonos sorban több személy gyakorolhatja a vásárlási, illetőleg elővásárlási jogot, az elidegenítéssel megbízott szerv a vételár kiegyenlítésére kedvezőbb ajánlatot tevő személlyel köt szerződést.

(A R. 8. §-ához)

11. §

(1) Ha a magánszemély vevő a szerződés megkötésekor a vételár 10%-át meghaladó fizetést teljesít, őt a többletfizetés után 25% árengedmény illeti meg.

(2) A vételárhátraléknak a szerződésben vállalt határidő előtt történő kiegyenlítése esetén a vevőt a mindenkor fennálló hátralékból annyiszor 1% engedmény illeti meg, ahány évvel korábban fizeti ki azt.

(3) A vételárhátralék havi - az esedékes kamatokat is magában foglaló - törlesztő részlete nem lehet kevesebb, mint a megvásárolt házingatlanban levő bérleménynek a szerződéskötés időpontjában érvényes havi bérösszege.

(4) A határidőre be nem fizetett törlesztőrészlet után az elidegenítéssel megbízott szerv évi 6% késedelmi kamatot köteles felszámítani. A késedelmi kamat az elidegenítéssel megbízott szervet illeti meg.

(A R. 11. §-ához)

12. §

Az elidegenítéssel megbízott szerv az elidegenítésre kijelölt házingatlanra csak akkor kötheti meg a szerződést, ha rendelkezésére állnak

a) az elidegenítésre vonatkozó - a kijelölésre jogosult szerv által jóváhagyott - javaslat,

b) a kezelő által beszerzett telekkönyvi szemle,

c) - ha a forgalmi értékbecslés kötelező - a forgalmi értékbecslést tartalmazó szakértői vélemény,

d) a házingatlant esetleg terhelő bérbeszámítási joggal kapcsolatban a kezelő által kiállított nyilatkozat, továbbá

e) magánszemélyek részére történő elidegenítés esetében

- a vevő által kiállított nyilatkozat, mely szerint a vevő nem esik a R. 4. §-ának (1) és (2) bekezdésében meghatározott kizáró ok alá, illetőleg a kijelölésre jogosult szerv vezetője által a R. 4. §-a (3) bekezdésének b) pontja alapján kiadott engedély,

- a vevő által beszerzett adóigazolás,

f) kívülálló részére történő elidegenítés esetében

- az eladási ajánlatot a vásárlásra, illetőleg elővásárlásra jogosultak által elutasító nyilatkozat, ennek hiányában pedig az eladási ajánlat megtételét igazoló postai feladóvevény,

- Budapesten levő házingatlan vásárlása esetében a külön jogszabályban megállapított tulajdonszerzési feltételek igazolása.

13. §

Az elidegenítéssel megbízott szerv a szerződés alapján jegyezteti be a telekkönyvbe

a) a vevőnek a megvásárolt házingatlanra vonatkozó tulajdonjogát,

b) a vevő kérelmére - ha a vevő a leszármazottja vagy örökbefogadott gyermeke javára vásárolta meg a házingatlant - a haszonélvezeti jogot, továbbá

c) a Magyar Állam javára az elidegenítési és terhelési tilalmat, valamint a még ki nem egyenlített vételárhátralék és járulékai erejéig a jelzálogjogot.

(A R. 15. §-ához)

14. §

(1) Cserére - a (2) bekezdés c) pontjában foglalt kivételtől eltekintve - csak tehermentes házingatlan fogadható el.

(2) Ha a cserére felajánlott

a) állami tulajdonban álló házingatlan vételára a magasabb, a szerzőnek az árkülönbözetet meg kell térítenie;

b) nem állami tulajdonban álló házingatlan vételára a magasabb, az árkülönbözetet a tanácsi házkezelési szerv kezelésébe kerülő házingatlannál az illetékes városi (fővárosi kerületi, községi) tanács, egyéb állami szerv kezelésébe kerülő házingatlannál pedig a kezelő téríti meg;

c) nem állami tulajdonban álló házingatlan vételára a magasabb, de azt adó, adóként kezelt tartozás, építési kölcsön, illetőleg állami szervet megillető egyéb követelés terheli, a felek a vételárat - az árkülönbözet erejéig - a tartozás (követelés) összegével csökkenthetik. Ilyen esetben az elidegenítéssel megbízott szerv köteles a bevételből a követelés jogosítottját kielégíteni.

(3) A 7. § (6) bekezdésében említett kezelési költséget az köteles viselni, aki a cserét kezdeményezte. A kezelési költséget a magasabb vételár után kell számítani.

(4) A csere útján állami tulajdonba került házingatlan kezelőjét az elidegenítéssel megbízott szerv megkeresésére a telekkönyvben fel kell tüntetni.

(5) Egyebekben a cserére a házingatlanok eladására vonatkozó rendelkezéseket is alkalmazni kell.

(A R. 16. §-ához)

15. §

A lakásügyi hatóság a kezelő által üresen tartott lakást a bérleti (társbérleti) jogviszony megszűnésétől számított hat hónapig nem utalhatja ki. Indokolt esetben ez az időtartam további három hónappal meghosszabbítható.

16. §

(1) Ha a kezelő a házingatlanon az elidegenítésre való kijelölés után a karbantartás körét meghaladó mértékű javítási munkát végez vagy végeztet, köteles arról az elidegenítéssel megbízott szervet értesíteni. A kezelő értesítése alapján a házingatlan vételárát újólag meg kell állapítani.

(2) A kezelő a házingatlant és tartozékait, továbbá a bérleti szerződést és a vevő részére szükséges egyéb okiratokat a szerződés alapján köteles az új tulajdonos birtokába adni.

(3) A házingatlant terhelő köztartozások és a házingatlan fenntartásával kapcsolatos költségek fedezetéről és kiegyenlítéséről az adásvételi, illetőleg a csereszerződés megkötését követő hó 1. napjáig a kezelő köteles gondoskodni.

(A R. 19. §-ához)

17. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg

- a 3/1959. (VIII. 12.) PM-ÉM együttes rendelet és a 33-146/1953. (PK 71.) PM utasítás hatályát veszti;

- a 12/1962. (VII. 14.) PM rendelettel módosított és kiegészített 11/1959. (IV. 9.) PM rendelet 6. és 7. §-a a R. 15. §-a (3) bekezdésének, a 6/1963. (IV. 5.) PM rendelet 19. §-a a R. 3. §-a (2) bekezdésének megfelelően módosul;

- a 3/1969. (I. 24.) PM-ÉVM-MüM együttes rendelet 4. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A lakásépítési alapot a fejlesztési alapból, szövetkezeteknél a tartalékalapból kell képezni. Erre a célra felhasználható:

- a fejlesztési alapnak, szövetkezeteknél a tartalékalapnak a nyereségből képzett - a vállalat (szövetkezet) döntése szerinti - része, legfeljebb azonban annak 10%-a, amennyiben ezt egyéb kötelezettségek nem terhelik, továbbá

- a lakás céljára szolgáló állami házingatlanok elidegenítéséből származó bevétel teljes összege."

(2) E rendelet rendelkezéseit azokban a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell, amelyekben a szerződést a rendelet hatálybalépéséig még nem kötötték meg.

(3) A R. és az e rendelet hatálybalépése előtt elidegenített házingatlanok adásvételi, illetőleg csereszerződéseivel kapcsolatban a jogok érvényesítésénél és a kötelezettségek teljesítésénél a szerződés megkötésekor hatályban volt jogszabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.

Bondor József s. k.,

építésügyi és városfejlesztési miniszter

Dr. Dimény Imre s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter

Dr. Garamvölgyi Károly s. k.,

a pénzügyminiszter első helyettese

Tartalomjegyzék