Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

20/1971. (V. 25.) Korm. rendelet

az építésfelügyeletről

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány az építőipari (az építményekkel kapcsolatosműszaki tervezési, az építési-szerelési, a szerkezetgyártási), valamint az építőanyagipari tevékenység színvonalának és az e tevékenységek útján létrehozott termékek minőségének további javítása érdekében - az 1964. évi III. törvény 42. és 47. §-a alapján - a következőket rendeli.

Az építésfelügyelet célja

1. §

Az építésfelügyelet célja az építőipari, illetőleg az építőanyagipari tevékenységre és annak minőségi követelményeire vonatkozó hatósági előírások (szabályzatok, állami szabványok, más szakmai előírások stb.) megtartásának ellenőrzése.

Az építésfelügyeleti szervek

2. §

(1) Az általános építésfelügyeletet - a (2) bekezdésben említett miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben - az építésügyi és városfejlesztési miniszter szervezi és irányítja, illetőleg a tanácsi építésügyi szakigazgatási szervek útján gyakorolja.

(2) Az épületnek nem minősülő közlekedési, távközlési építmény, villamosenergia, kőolaj-, kőolajtermék és gáz termelésére és vezetésére szolgáló építmény, létesítmény, földalatti tárolótér, továbbá vízilétesítmény tekintetében az építésfelügyelet körébe tartozó feladatok ellátására az építmény fajtája szerint illetékes miniszter vagy országos hatáskörű szerv vezetője (Közlekedés-és Postaügyi Minisztérium, Nehézipari Minisztérium, Országos Bányaműszaki Főfelügyelőség, Országos Vízügyi Hivatal) által - az építésügyi és városfejlesztési miniszterrel egyetértésben -kiadott külön jogszabályok rendelkezései az irányadók.

(3) A tanácsi építésügyi szakigazgatási szervek az építésfelügyelettel kapcsolatos feladatokat az (1) és (2) bekezdésben említett miniszterek (országos hatáskörű szervek vezetői) által kiadott rendelkezések szerint látják el.

(4) Az építésfelügyelet körében az építőipari és az építőanyagipari minőségellenőrzési feladatokat

a) az építésügyi és városfejlesztési miniszter minőségellenőrző intézete,

b) a (2) bekezdésben említett miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) pedig a felügyelete alá tartozó minőségvizsgáló szerv

útján látja el.

(5) Az építésfelügyelet szervei ellenőrzéseik és vizsgálataik során szakértőket is igénybevehetnek.

Az építésfelügyeleti szervek hatásköre

3. §

(1) Az építésfelügyeleti szervek hatásköre kiterjed az építőipari, illetőleg az építőanyagipari tevékenységet fő-, mellék- vagy kiegészítő tevékenységként folytató jogi személyekre és állampolgárokra.

(2) Az építésfelügyeleti szerv az (1) bekezdésben említettek építőipari, illetőleg építőanyagipari tevékenysége kapcsán ellenőrzi és vizsgálja

a) az építéstervezésre, az építőanyag- és szerkezetgyártásra, az építőanyagok és szerkezetek szakszerű szállítására, tárolására, az újfajta termékek és építési módok építőipari alkalmazására, az építőipari kivitelezésre, továbbá a minőségi követelményekre és a minőség tanúsítására vonatkozó hatósági előírások teljesítését;

b) az építéstervezési és az építőipari kivitelezési jogosultságra vonatkozó rendelkezések megtartását;

c) mindazokat az egyéb feladatokat, amelyeket jogszabály vagy az építésügyi és városfejlesztési miniszter (az építmény fajtája szerint illetékes miniszter vagy országos hatáskörű szerv vezetője) a feladatkörébe utal.

Az építésfelügyeleti szervek működése

4. §

(1) Az építésfelügyeleti szerv a tevékenységét hivatalból, illetőleg megkeresés vagy beadvány alapján végzi.

(2) A 2. § (4) bekezdés a) és b) pontjában megjelölt minőségellenőrző szervek ellenőrzéseiket a miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője), illetőleg a tanácsi építésügyi szakigazgatási szerv megbízása alapján végzik.

(3) Az építésfelügyeleti szerv az ellenőrzés eredményétől függően köteles az építésügyről szóló 1964. évi III. törvény 37. §-ának a) pontjában foglalt intézkedéseket megtenni.

(4) Az építésfelügyeleti szerv az ellenőrzés eredménye alapján köteles az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztériumnál

a) a minőségi követelményeknek meg nem felelő építési anyagok és szerkezetek előállításának, illetőleg beépítésének megtiltását;

b) a csökkent minőségű termékek építőipari alkalmazásának, illetőleg beépítésének korlátozását vagy feltételekhez kötését kezdeményezni.

(5) Az építésfelügyeleti szerv a (3)-(4) bekezdésben meghatározott intézkedéseken kívül az intézkedésre jogosult szervnél köteles a cselekmény vagy mulasztás súlyától, jellegétől függően

a) a megállapított hiba, hiányosság megszüntetését, illetőleg annak elhárítására alkalmas intézkedés megtételét indítványozni;

b) fegyelmi vagy szabálysértési eljárás lefolytatását indítványozni, illetőleg büntető feljelentést tenni, vagy annak megtételét indítványozni;

c) a kifogásolt tevékenység gyakorlására vonatkozó jogosítvány (működési engedély, iparengedély stb.) megvonását kezdeményezni;

d) a gazdasági bírság kiszabásának indítványozására javaslatot tenni.

(6) Az építésfelügyeleti ellenőrzést végző személy a vizsgált szervnek, illetőleg személynek utasítást nem adhat.

5. §

(1) Az építésfelügyeleti szervnek eljárása során - az e rendeletben foglalt kiegészítésekkel - az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

(2) A 4. § (5) bekezdés a) pontja alapján tett indítvány esetében a megkeresett szerv köteles a tett intézkedésekről az építésfelügyeleti szervet 30 napon belül tájékoztatni.

6. §

(1) Ez a rendelet az 1971. évi június hó 1. napján lép hatályba, végrehajtásáról az építésügyi és városfejlesztési miniszter, továbbá a 2. § (2) bekezdésben említett miniszterek és országos hatáskörű szervek vezetői gondoskodnak.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az építésügyről szóló 1964. évi III. törvény végrehajtása tárgyában kiadott 30/1964. (XII. 2.) Korm. rendelet 22. és 25. §-a hatályát veszti.

Fock Jenő s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke

Tartalomjegyzék