29/1971. (IX. 29.) Korm. rendelet

a telekkönyvre vonatkozó jogszabályok módosításáról

A Magyar Népköztársaság Polgári Törvénykönyvéről szóló 1959. évi IV. törvény 116. §-ának (3) bekezdése alapján a Kormány a következőket rendeli:

1. §

(1) A telekkönyvről szóló 54/1960. (XI. 27.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.), valamint a végrehajtása tárgyában kiadott 2/1960. (XII. 25.) IM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) által szabályozott telekkönyvi ügyek intézése és a telekkönyv vezetése az ingatlan fekvése szerinti járási, városi, összevont járási és városi, fővárosi kerületi földhivatal (a továbbiakban: földhivatal) hatáskörébe tartozik.

(2) A vasutak, csatornák és ipari vállalatok központi telekkönyvét (a továbbiakban: központi telekkönyv) a Fővárosi Pesti Kerületek Földhivatala vezeti és intézi az erre vonatkozó telekkönyvi ügyeket.

2. §

(1) A földhivatal eljárására a R.-ben és a Vhr.-ben nem szabályozott kérdésekben az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezéseit az e rendeletben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

(2) A földhivatal telekkönyvi ügyben hozott határozata ellen államigazgatási úton nincs helye fellebbezésnek.

(3) A földhivatal telekkönyvi ügyben hozott határozatát saját hatáskörben módosítani, visszavonni, ügyészi óvás, felügyeleti és panaszeljárás, valamint közérdekű bejelentés alapján megsemmisíteni vagy megváltoztatni csak a R. 30. §-ának a keretei között lehet.

3. §

(1) Az, akinek jogát vagy jogi érdekét a telekkönyvi ügyben hozott földhivatali határozat sérti, továbbá az ügyész kérheti a bíróságtól a határozat megváltoztatását. Erre az érdekeltek figyelmét a határozatban fel kell hívni.

(2) A kérelmet a határozat kézbesítésétől, ha pedig az érdekelt részére a határozatot nem kézbesítették, a tudomás szerzéstől számított harminc napon - legkésőbb a bejegyzést követő hat hónapon - belül a földhivatalnál vagy az illetékes bíróságnál kell benyújtani. Ügyészi kérelem esetén arra az érdekeltre vonatkozó határidőt kell figyelembe venni, akinek érdekében a kérelmet előterjesztették. A harminc napos határidő elmulasztása miatt a polgári perrendtartás szabályai szerint van helye igazolásnak. Az igazolás felől a bíróság határoz.

(3) A kérelem benyújtását a földhivatal bejegyzi a telekkönyvi betétbe, majd az ügyre vonatkozó iratokkal és betétmásolattal együtt továbbítja az illetékes bírósághoz. Közvetlenül a bírósághoz benyújtott kérelem esetén a bejegyzés, az iratok és a betétmásolat megküldése a bíróság megkeresésére történik.

4. §

(1) A földhivatal határozatának megváltoztatása iránt előterjesztett kérelem felől az ingatlan fekvése szerint illetékes járásbíróság, városi, fővárosi kerületi bíróság (a továbbiakban: bíróság), központi telekkönyvre vonatkozó kérelem esetén pedig a Pesti Központi Kerületi Bíróság határoz. Eljárására - az e rendeletben foglalt kiegészítéssel - a R. és a Vhr., valamint a polgári nem peres eljárás szabályai az irányadók; ez az eljárás illetékmentes.

(2) A bíróság a határozat megváltoztatása iránti kérelmet elutasítja, a határozatot részben vagy egészben megváltoztatja, az 5. §-ban felsorolt esetekben pedig hatályon kívül helyezi.

5. §

(1) A bíróság a földhivatal határozatát hatályon kívül helyezi és új eljárást rendel el, ha a határozat meghozatalában olyan személy vett részt, akivel szemben az államigazgatási eljárás általános szabályai szerint kizáró ok áll fenn, vagy ha egyéb olyan eljárási szabálysértés történt, amely a bírósági eljárásban nem orvosolható.

(2) A telekkönyvi bejegyzés iránti kérelemnek (megkeresésnek) vagy mellékleteinek hiányosságait a bírósági eljárásban is lehet pótolni.

(3) A bíróság végzése elleni fellebbezésre és a fellebbezési eljárásra a R. 29. §-ának és a Vhr. 99-101. §-ainak rendelkezéseit kell alkalmazni.

6. §

(1) A bíróság a jogerős végzést megküldi a földhivatalnak.

(2) A bíróság által elrendelt bejegyzést a földhivatal a bejegyzés iránti kérelem eredeti rangsorában teljesíti. Törlés elrendelése esetén egyidejűleg törölni kell az érintett bejegyzésen alapuló későbbi bejegyzéseket is.

(3) Ha a bíróság elutasítja a földhivatal határozatának megváltoztatása iránt előterjesztett kérelmet, a földhivatal törli az erre a kérelemre vonatkozó bejegyzést.

(4) Az e rendeletben szabályozott bírósági eljárás nem érinti a R. 31. §-ában meghatározott telekkönyvi pereket.

7. §

(1) A Vhr. 114. §-ában meghatározott sorrendi tárgyalás esetén a felosztás tárgyában az ingatlan fekvése szerint illetékes bíróság dönt

(2) A bíróság (közjegyző) és az ügyész megkeresésére a földhivatal nyolc napon belül illetékmentesen kiállított telekkönyvi betétmásolatot küld.

8. §

(1) Ez a rendelet 1972. évi január hó 1. napján lép hatályba. Egyidejűleg a R. 2. §-ának (1) bekezdése, 35. §-a (2) bekezdésének utolsó fordulata, a Vhr. 72. §-a, 100. §-ának (4) bekezdése és 125. §-a hatályát veszti.

(2) Jogszabályoknak a telekkönyvi ügyek intézésére és a telekkönyv vezetésére vonatkozó rendelkezéseiben szereplő "bíróság", illetve "bíróság mint telekkönyvi hatóság" megjelölés - a R. 29. §-ának, továbbá a Vhr. 99-101. §-ainak és 103. §-a (2) bekezdésének, valamint 114. §-ának a kivételével - "földhivatal"-ra, a "végzés" megjelölés pedig a földhivatal hatáskörébe utalt esetekben "határozat"-ra módosul. A R. 30. §-ának rendelkezéseit a földhivatal határozatára és a bíróság végzésére egyaránt alkalmazni kell. A R. 27. §-a előtti cím "Határozatok"-ra módosul.

(3) E rendelet rendelkezéseit az 1972. január 1. napján folyamatban levő és első fokon még el nem bírált ügyekben is alkalmazni kell. Azokban az ügyekben, amelyekben a bíróság már első fokú határozatot hozott, a jogorvoslatra a korábbi rendelkezéseket kell alkalmazni. Ha azonban a másodfokú bíróság hatályon kívül helyezte az első fokú bíróság végzését, az új eljárásra 1972. január 1. napját követően már e rendelet rendelkezései az irányadók. Ez a rendelkezés vonatkozik a törvényességi óvás folytán hatályon kívül helyezés esetére is.

Fock Jenő s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke