33/1971. (XI. 3.) Korm. rendelet
az alsófokú oktatási intézményekről, a muzeális emlékek védelméről, valamint a kisdedóvásról szóló egyes szabályok módosításáról
Az egyes művelődésügyi intézmények működésének átmeneti szabályozására való felhatalmazásról szóló 1971. évi 27. számú törvényerejű rendeletben kapott felhatalmazás alapján a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány az alábbiakat rendeli:
Alsófokú oktatási intézmények
1. §
Az 1961. évi III. törvényben meghatározott alsófokú oktatási intézményeket a tanácsok létesíthetnek és szüntethetnek meg. Az intézmények a művelődésügyi miniszter felügyelete és a tanácsok végrehajtó bizottságai művelődésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének közvetlen irányítása alatt működnek, létesítésük és megszüntetésük szabályait külön jogszabály állapítja meg.
2. §
(1) Az alsófokú oktatási intézményekben a fiú-és leánytanulók vegyes osztályokban együtt részesülnek oktatásban. Indokolt esetben külön fiú- és leányosztályok is szervezhetők.
(2) A tanulók eredményes oktatását és nevelését a művelődésügyi miniszter által megállapított feladatokat ellátó tanulószobák, napköziotthonok, általános iskolai diákotthonok és egyéb intézmények létrehozásával is elő kell segíteni. Ezek létesítésének és megszüntetésének szabályait külön jogszabály állapítja meg.
3. §
Az alsófokú oktatási intézmények gyakorlati oktató-nevelő munkáját az ipari, mezőgazdasági vagy egyéb üzemek és a termelőszövetkezetek az oktatási intézménnyel kötött pártfogói szerződés alapján különösen azzal támogatják, hogy
a) gyakorló területet bocsátanak az oktatási intézmények rendelkezésére;
b) tanácsokkal látják el az intézményeket és lehetővé teszik szakembereik közreműködését az oktató-nevelő munkában;
c) az üzemi termelésben már nem használható, de oktatási célra alkalmas kisebb gépeket, kéziszerszámokat, hulladékanyagokat átadják;
d) az oktatási intézményekkel közösen üzemlátogatásokat szerveznek.
4. §
Az alsófokú oktatási intézmények közvetlen irányításának módját, felügyeletét, oktatási és nevelési tervét, illetőleg tantervét, továbbá működési és szervezeti szabályait, valamint tanulmányi és vizsgarendjét a művelődésügyi miniszter állapítja meg.
5. §
Általános iskolát olyan településen kell létesíteni, ahol legalább harminc tanköteles lakik, vagy a hat-tízéves korú gyermekek száma a tizet eléri és a legközelebbi iskola két kilométernél nagyobb távolságra van. Meg kell szüntetni az általános iskolát, ha a tanköteles korú gyermekek száma tíz fő alá csökken és oktatásuk másik iskolában biztosítható.
6. §
A képezhető fogyatékos tanköteles a kijelölt gyógypedagógiai intézményben köteles eleget tenni tankötelezettségének. A gyógypedagógiai intézményben tanuló gyermek tankötelezettsége a szülő, vagy a gyermek neveltetéséért felelős más személy (gondviselő) kérelmére legfeljebb két alkalommal egy-egy évvel meghosszabbítható.
Muzeális emlékek védelme
7. §
A megyei múzeum igazgatójának kinevezése előtt ki kell kérni a művelődésügyi miniszter véleményét.
Kisdedóvás
8. §
(1) Az óvodáskorú gyermekek nevelését az e célból létrehozott különböző szervezési formájú óvodák és egyéb intézmények látják el.
(2) Az óvoda létesítésének és megszüntetésének szabályait külön jogszabály állapítja meg. Óvoda létesítésénél és szervezési formájának megállapításánál figyelemmel kell lenni az érdekelt szülők többségének igényeire.
Záró rendelkezések
9. §
Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; ezzel egyidejűleg az 1962. évi 14. számú törvényerejű rendelet 1. §-ának (1) bekezdését, 2. §-át, 3. §-ának (1) bekezdését, 5. §-át, 6. §-a (2) bekezdésének utolsó mondatát, és (3) bekezdését, 11. §-ának (1) és (2) bekezdését, 12. §-ának (1) bekezdését, továbbá 16. §-át, az 1863. évi 9. számú törvényerejű rendelet 6. §-ának (2) bekezdését, az 1953. évi III. törvény 1. §-ának (2) bekezdését, valamint 3. §-át további rendelkezésig nem kell alkalmazni.
Fock Jenő s. k.,
a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke